פורטל:גאוגרפיה/אישים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


גלריית אישים נבחרים של פורטל גאוגרפיה

לעריכה לחצו על המספר בכותרת ואחר כך "עריכה".

1

רוברט פלקון סקוט

סר רוברט פלקון סקוטאנגלית: Robert Falcon Scott;‏ 6 ביוני 186829 במרץ 1912) היה קצין אנגלי בצי המלכותי ומגלה ארצות ביבשת אנטארקטיקה. במה שנחשב בתחילת המאה ה-20 כ-"המרוץ לקוטב הדרומי", הגיע סקוט שני, אחרי הנורווגי רואלד אמונדסן שהקדים אותו בכחודש אחד. בדרכו חזרה מהקוטב הדרומי לבסיס האם, נספה סקוט יחד עם ארבעת חבריו למסע. סקוט הוא ממגלי הארצות המפורסמים של יבשת אנטארקטיקה, ונחשב, בעיקר בבריטניה, כגיבור טראגי של המסעות ההירואים לכיבוש הקוטב.

2

רואלד אמונדסן

רואלד אמונדסןנורווגית: Roald Amundsen;‏ 16 ביולי 187218 ביוני 1928) היה מגלה ארצות נורווגי, הראשון שכבש את הקוטב הדרומי. בשנים 1897 – 1899 הצטרף למשלחת החקר הבלגית לאנטארקטיקה במסעה הראשון. ספינת המשלחת, "בלגיקה", נתקעה בתוך שדה קרח ונאלצה להישאר במקום עד הפשרת הקרחון. כך הייתה המשלחת הבלגית הקבוצה האירופאית הראשונה שעברה חורף שלם באזור אנטארקטיקה על אף שלא תכננה לעשות זאת ולא הייתה מצוידת כראוי למטרה זו. ב-1903, אחרי שהקדיש זמן ללימודים, אמונדסן הוביל בהצלחה משלחת חקר למעבר הצפון-מערבי, מעבר ימי בין האוקיינוס האטלנטי לאוקיינוס השקט, דרך הארכיפלג הארקטי הקנדי. במסעו זה ערך תצפיות שעל פיהן קבעו אנשי המדע את מקומו של הקוטב המגנטי הצפוני.

3

מרקו פולו

מרקו פולו (15 בספטמבר 12548 בינואר 1324) היה סוחר וחוקר ארצות ונציאני, אשר יחד עם אביו ודודו, היה אחד האירופאים הראשונים שנסע לאורך דרך המשי, הגיע לסין, ביקר את השליט המונגולי קובלאי חאן (נכדו של ג'ינגיס חאן) ואף ערך סיורים בהודו ובטיבט. סיפור מסעותיו מסופר בספר "מסעותיו של מרקו פולו" או "Il Milione". משפחת פולו חיה בסין במשך 17 שנה בטרם חזרה לוונציה. לאחר החזרה, בקרב ימי בין ונציה לג'נובה, נתפס פולו ונאסר, ובמשך מאסרו הכתיב את קורותיו לרוסטיצ'לו דה פיזה. הדעה המקובלת היא שפולו הוא מגדולי המגלים, אולם יש כאלה הטוענים שהוא מגדולי הבדאים וסיפוריו לא היו ולא נבראו.

4

אדמונד הילרי

סר אדמונד הילרי (20 ביולי 191911 בינואר 2008) היה מטפס הרים ניו זילנדי שהתפרסם, יחד עם חברו טנזינג נורגיי הנפאלי, בזכות ההעפלה הידועה הראשונה לפסגת הר האוורסט. הם העפילו יחד לפסגת ההר ב-29 במאי 1953, ושהו בה כרבע שעה. הילרי קיבל את תואר האצולה הבריטי "סר" לאחר רדתו מההר. לאחר כיבוש האוורסט המשיך הילרי במסעותיו: הוא פיקד על משלחת ניו זילנדית לעמק נהר הבארון, עמד בראש משלחת לאנטארקטיקה שהגיעה לקוטב הדרומי, וכן חזר להרי ההימלאיה שלוש פעמים נוספות בשנות ה-60. זכה לאורך חייו בעיטורים רבים, ודיוקנו מופיע על שטר כסף ניו זילנדי.

5

איור דמיוני של בנימין מטודלה במסעו

בנימין מטודלה (מהעיר טודלה שבספרד) היה מגלה ארצות יהודי-ספרדי, שיצא בערך בשנת 1165 למסע באירופה, המזרח התיכון וצפון אפריקה. התחיל את מסעו בעיר סרגוסה, משם פנה לדרום צרפת והמשיך באונייה ממארסיי. לאחר שביקר ברומא ובקונסטנטינופול, יצא למזרח התיכון ועבר דרך סוריה וארץ ישראל עד הגיעו לבגדאד. משם המשיך לפרס ולחצי האי ערב וחזר דרך מצרים וצפון אפריקה לספרד בשנת 1173. את רשמי מסעו כתב בספר מסעותיו "מסעות בנימין", שתורגם לשפות רבות.