פרשת מוניקה לווינסקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
עטיפת הטיים מגזין מפברואר 1998

פרשת ביל קלינטון היא פרשה שאירעה בתקופת כהונתו השנייה של ביל קלינטון כנשיא ארצות הברית. במהלך פרשה זו הואשם קלינטון בקיום קשר מיני עם מתמחה צעירה בת 22 בשם מוניקה לווינסקי. החדשות על היחסים, והחקירה שבאה בעקבות זאת, הובילה למהלך של בית הנבחרים בעל הרוב הרפובליקני לניסיון להדחתו של ביל קלינטון ב-1998, ובסופו של דבר זוכה קלינטון מאשמת עדות שקר ושיבוש הליכי משפט על ידי הסנאט.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1995, מוניקה לווינסקי סיימה את לימודיה בקולג' לואיס וקלארק, והחלה לעבוד בבית הלבן במהלך כהונתו הראשונה של ביל קלינטון. באותו זמן הם החלו במערכת יחסים מינית.

במהלך הזמן, היחסים ביניהם נחלשו, ומוניקה לווינסקי עברה לעבוד במחלקת ההגנה. לווינסקי שיתפה את חברתה לעבודה לינדה טריפ, על הרגשותיה ותגובתו של הנשיא ויחסיה איתו. טריפ גם הקליטה בסודיות, שיחות טלפון בין לווינסקי וקלינטון. כשטריפ גילתה שב-1998 מוניקה חתמה על תצהיר שבו היא הכחישה את יחסיה עם קלינטון, היא העבירה את הקלטות לקנת' סטאר, מבקר המדינה, שבאותו זמן חקר פרשות שונות הקשורות לקלינטון.

חשיפת הפרשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החדשות על הפרשה הופיעו בפעם הראשונה ב-17 בינואר 1998 באתר האינטרנט "דראדג' רפורט" (Drudge Report). האתר דיווח שניוזוויק החליטו שלא לפרסם את הפרשה למרות שאחד מהכתבים דיווח וכתב מאמר על הנושא. הדיווח הראשון בעיתונות הכתובה היה בוושינגטון פוסט ב-21 בינואר. למרות הכחשות של קלינטון, הסיפור תפס תאוצה, ודרישות של הסברים מהבית הלבן גברו. ב-26 בינואר קלינטון דיבר אל האומה במסיבת עיתונאים בבית הלבן ואמר את הדברים הבאים:

"כרגע, אני חייב לחזור ולעבוד על נאום מצב האומה. ואני עבדתי עליו עד אתמול עד מאוחר בלילה. אבל אני רוצה להגיד דבר אחד לאומה האמריקנית. אני רוצה שתקשיבו לי. אני אחזור על זה שוב. לא קיימתי יחסי מין עם האישה הזאת, גברת לווינסקי. לא הוריתי לאף אחד לשקר, אפילו לא פעם אחת, אף פעם. האשמות אלו אינן נכונות. ואני חייב לחזור ולעבוד בשביל האומה האמריקנית."

אשת סודה של מוניקה לווינסקי, לינדה טריפ, הקליטה בחשאי את שיחות הטלפון שניהלה עם לווינסקי בזמן הרומן עם קלינטון. מאוחר יותר, טריפ נתנה את ההקלטות לקנת' סטאר, שהסיחו את דעתו מחקירת "פרשת Whitewater".

קלינטון הכחיש קיום יחסי מין עם לווינסקי תחת שבועה במשפט אחר. בשידור טלוויזיה רשמי מהבית הלבן טען קלינטון "לא קיימתי יחסי מין עם האישה הזו, גברת לווינסקי" (I did not have sexual relations with that woman, Miss Lewinsky). תחת לחץ של סטאר, קלינטון, שידע שלסטאר יש שמלה כחולה עם כתם מנוזל הזרע שלו ושלווינסקי נתנה עדות שהנשיא השתמש בסיגר בזמן פגישתם, הודה שהטעה את העם האמריקני ושיחסיו עם לווינסקי היו "בלתי הולמים". קלינטון הכחיש שנתן עדות שקר מפני שלפי דעתו, מין אוראלי אינו יחסי מין.

בתקשורת האמריקנית התנהל ויכוח האם הנשיא ידבר על ההאשמות בנאום מצב האומה. בסופו של דבר קלינטון בחר שלא לעשות זאת, כנראה כדי להראות "נשיאותי" ומעל כל הפרשה. הגברת הראשונה, הילרי קלינטון, תמכה רשמית בבעלה לאורך כל הפרשה.

ב-27 בינואר אמרה הילרי את הדברים הבאים בטודיי שואו (The Today Show) של NBC:

Cquote2.svg

הסיפור האדיר פה, שאף אחד לא מעוניין לחפש, לכתוב עליו, ולהסביר אותו, זה הקונספירציה הימנית העצומה (vast right-wing conspiracy) נגד בעלי, שהתחילה מאז שהוא נהיה הנשיא של ארצות הברית.

Cquote3.svg

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]