פשע מקוון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אילוסטרציה של פשע מקוון

פשע מקוון הוא מושג המתייחס לכל פשע או עבירה בלתי חוקיים המתבצעים דרך האינטרנט. הפשע יכול להתבצע תוך פגיעה במחשב עצמו כגון חדירה למחשב של אדם פרטי או ארגון, השתלת סוס טרויאני, וירוסים ועוד או פשעים המתבצעים ברשת עצמה כגון הונאה, גנבה, הטרדה, הימור, פדופיליה וכמעט כל עבירה אחרת.

מבחינה משפטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם פשעים שייחודיים לרשת עצמה המציתים סוגיות משפטיות שיכולות להיווצר רק באינטרנט, כגון "אונס וירטואלי", חדירה ופריצה לאתרי אינטרנט ועוד. השאלה האם פשע מקוון זקוק לשיטות אכיפה וענישה שונות מפשע רגיל, היא שאלה מורכבת בה דנים משפטנים רבים. צמצום הזמן והמרחב במאה ה-21 מקשה למשל להאשים אדם שעבר עבירה במדינה מסוימת, אולם במדינה אחרת שבה הוא נמצא המעשה אינו נחשב לעבירה. בעבר הייתה חשיבה ליצור רשות על-מדינתית שתסדיר את הפיקוח על הרשת, אך כיום למרות היכולות של הרשת לחצות גבולות, כל מדינה מפתחת הסדרים שונים משלה להתפתחות הרשת והפשעים המתקיימים בה. למשל, האכיפה יכולה להיות כוחנית כמו באיראן או בסין, או בצורה מתונה יותר שממזערת את הפגיעה בזכויות האדם. פשעים מקוונים מתנגשים לעיתים עם נושא הצנזורה ברשת המוצגת כניסיון להתנגד לחוק חופש הביטוי או לפוטנציאל המשחרר של הרשת.

הטכנולוגיה והרשת כחלק ממאבק הפשיעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חסרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רשת האינטרנט עוזרת ומקלה על פושעים לבצע פשעים מסוימים שבעבר היה קשה לבצעם כגון פדופיליה ופורנוגרפית ילדים . הפשע המקוון בא לידי ביטוי במאה ה-21 בשימוש הולך וגובר בדארקנט ("הרשת האפילה"). פושעים ופורעי חוק משתמשים בה כתשתית לביצוע מגוון רחב של פשעים- מהעברת קבצים לא חוקיים דרך ריגול תעשייתי, הפלת אתרי אינטרנט והפצת תכנים פורנוגרפיים קשים במיוחד ועד סחר בסמים, סחר באיברים, סחר בכלי נשק ואפילו הזמנת רוצח שכיר. ראיה לפעילות הפלילית המתבצעת ברשת היא הביקוש הגובר למטבע הדיגיטלי - הביטקוין, עד למצב של אינפלציה.

לוחמה קיברנטית אשר נכנסה בשנים האחרונות עם התעצמותה הטכנולוגית של הרשת מהווה אף היא איום רב על מערכות המחשוב של מדינות, ארגונים, חברות ואנשים פרטיים וניתן לראותה כיום בעיקר אצל ארגוני הטרור, אשר פתחו פרק חדש במאבק ובמירוץ החימוש הטכנולוגי.

יתרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

התעצמות הרשת והתפתחותה מאפשרים לעקוב ולעצור ביתר קלות את הפושעים המקוונים, דרך מעקב בכל פעולה שנעשית דרך המחשב האישי, כאשר לרב העבריינים אינם יודעים כלל על קיום מעקב זה. רשויות החוק מנסות להשתכלל במשך הזמן ומנסות למצוא פרצות חדשות ויצירתיות להיאבק בעבריינים דרך הרשת בעזרת תרגיל עוקץ בו מוקמים פורומים שונים המיועדים לעבריינים, דבר המקל על תפיסתם.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ענבל לם וגוסטבו מש, הבדלי מגדר בקשר בין מודעות לפשעי סייבר לבין מעורבות בהתנהגויות סיכון במרחב הסייבר. מגמות נב, עמ' 108-77, 2018.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פשע מקוון בוויקישיתוף