קארל האוסהופר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קארל האוסהופר

קארל האוסהופרגרמנית: Karl Haushofer; ‏27 באוגוסט 1869 - 13 במרץ 1946) היה גאופוליטיקאי גרמני, מפתח התאוריה של מרחב המחיה, ומראשי אגודת תולה.

האוסהופר נולד במינכן שבבאווריה. בבגרותו נסע למזרח אסיה. רוב הזמן שהה ביפן, שם נוכח לדעת שהמפלגות הפוליטיות, שלא כמו במערב, מתבססות על אגדות עם עתיקות. האגודה החזקה ביותר נקראה "אגודת הדרקונים השחורים", ולימים היא השתלטה על כל מנגנוני השלטון ביפן.

במלחמת העולם הראשונה פגש האוסהופר את רודולף הס, אז חייל צעיר בגדוד ליסט. הס נכבש ברעיונותיו הגאופוליטיים של האוסהופר בדבר דם ואדמה(אנ') לפיו עליונותו של הגזע הארי תלויה במרחב מחיה עבור העם הגרמני.

לאחר תבוסת גרמניה במלחמה הצטרף האוסהופר לרודולף פון זבוטנדורף, שהקים את אגודת תולה. בדומה לאגודת הדרקונים השחורים ביפן, גם אגודת תולה דגלה בהתפשטות בעזרת כוח צבאי. במקביל כיהן כפרופסור לגאופוליטיקה באוניברסיטת מינכן.

בשנת 1919 הצטרף לסניף של האגודה בבוואריה רב"ט בדימוס בשם אדולף היטלר, שעד מהרה הפך אותו למפלגה הנאצית.

לאחר עלייתו של היטלר לשלטון הפך האוסהופר ליועצו הקרוב של רודולף הס, שכיהן בתקופה זו כסגן הפיהרר. השניים החזיקו בדעה שעל גרמניה לכונן הסכם שלום עם בריטניה משום שאין בכוחה של גרמניה להילחם בשתי חזיתות. האוסהופר גם יצר קשרים עם האצולה הבריטית ועם בכירים בארצות הברית.

לאחר שבשנת 1938 מונה ידידו הטוב יואכים פון ריבנטרופ לשר החוץ, פעל האוסהופר לצירופה של יפן למדינות הציר. במאי 1941, לאחר טיסתו של הס לבריטניה כדי לכונן הסכם שלום עם הבריטים, סר חינו של האוסהופר, והוא הורחק מחוגו הפנימי של היטלר.

בשנת 1944 נעצר האוסהופר על ידי הגסטפו ונשלח למחנה ריכוז בעקבות מעורבות בנו אלברכט האוסהופר בקשר העשרים ביולי. לאחר המלחמה הובא האוסהופר למינכן כדי להתעמת עם הס במשפטי נירנברג.

בשנת 1946, כשהוא בן 75, התאבדו האוסהופר ואשתו בביתם במינכן. אשתו בלעה רעל, ואילו האוסהופר העדיף למות באמצעות ביצוע טקס הספוקו.