קארל האוסהופר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קארל האוסהופר

קארל האוסהופרגרמנית: Karl Haushofer; ‏27 באוגוסט 1869 - 13 במרץ 1946) היה גאופוליטיקאי גרמני, מפתח התאוריה של מרחב המחיה, ומייסד אגודת תולה.

האוסהופר נולד במינכן שבבאווריה. בבגרותו נסע למזרח אסיה; רוב הזמן שהה ביפן, שם נוכח לדעת שהמפלגות הפוליטיות, שלא כמו במערב, מתבססות על אגדות עם עתיקות. האגודה החזקה ביותר נקראה בשם אגודת הדרקונים השחורים שלימים השתלטה על כל מנגנוני השלטון ביפן.

במלחמת העולם הראשונה פגש את רודולף הס, אז חייל צעיר בגדוד ליסט. הס נכבש ברעיונותיו הגאופוליטיים של האוסהופר בדבר מרחב מחיה עבור העם הגרמני.

לאחר תבוסת גרמניה במלחמה הקים האוסהופר את אגודת תולה, אשר כמו אגודת הדרקונים השחורים ביפן דגלה בהתפשטות בעזרה כוח צבאי, ובמקביל כיהן כפרופסור לגאופוליטיקה באוניברסיטת מינכן.

בשנת 1919 הצטרף לסניף של האגודה בבאווריה רב"ט בדימוס בשם אדולף היטלר, שעד מהרה הפך אותו למפלגה הנאצית.

לאחר עלייתו של היטלר לשלטון הפך האוסהופר ליועצו הקרוב של רודולף הס שכיהן בתקופה זו כסגן הפיהרר. השניים החזיקו בדעה שעל גרמניה לכונן הסכם שלום עם בריטניה משום שאין בכוחה של גרמניה להילחם בשתי חזיתות. האוסהופר גם יצר קשרים עם האצולה הבריטית ועם בכירים בארצות הברית.

לאחר שבשנת 1938 מונה ידידו הטוב יואכים פון ריבנטרופ לשר החוץ, פעל האוסהופר לצירופה של יפן למדינות הציר. במאי 1941, לאחר טיסתו של הס לבריטניה כדי לכונן הסכם שלום עם הבריטים, סר חינו של האוסהופר, והוא הורחק מחוגו הפנימי של היטלר.

בשנת 1944 נעצר האוסהופר על ידי הגסטפו ונשלח למחנה ריכוז בעקבות מעורבות בנו אלברכט האוסהופר בקשר העשרים ביולי. לאחר המלחמה הובא האוסהופר למינכן כדי להתעמת עם הס במשפטי נירנברג.

בשנת 1946 כשהוא בן 75, התאבדו האוסהופר ואשתו בביתם במינכן. בעוד שאשתו בלעה רעל, האוסהופר העדיף למות באמצעות ביצוע טקס הספוקו.