אגודת תולה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אגודת תולהגרמנית: Thule Gesellschaft) ובמקור Studiengruppe für germanisches Altertum ("קבוצת מחקר לתקופה הגרמאנית העתיקה"), הייתה קבוצה פולקית אוקולטיסטית במינכן, הידועה בעיקר כארגון שנתן חסות למפלגת הפועלים הגרמנית, שהפכה מאוחר יותר למפלגה הנאצית על ידי אדולף היטלר. עם זאת, היטלר מעולם לא היה חבר באגודת תולה.

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל אגודת תולה, 1919

אגודת תולה נוסדה ב-17 באוגוסט 1918 על ידי רודולף פון זבוטנדורף, אוקולטיסט גרמני, בתור הסניף במינכן של הגרמאננאורדן, אגודת סתרים הידועה גם בשם "מסדר הטבטונים" (1912).

פון זבוטנדורף טען מאוחר יותר שמטרתה של אגודת תולה הייתה לקדם את התאוריות האוקולטיסטיות שלו, אבל הגרמאננאורדן דחק בו להדגיש רעיונות פוליטיים, לאומניים ואנטישמיים. היות שטענה זו הועלתה על ידיו בזמן שהנאצים היו בשלטון, ולפון זבוטנדורף לא היה מה להרוויח בטענה נגד אנטישמיות כמו זו, ייתכן כי הייתה אמת בדבריו.

אמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחת מהטענות העיקריות של אגודת תולה נגעה למוצאו של הגזע הארי. בעקבות מסעו של מגלה הארצות היווני פיתאס, הגאוגרפים של העולם היווני-רומי מיקמו בצפון הרחוק של אירופה ארץ העונה לשם תולה. שמה של האגודה מקורו בביטוי Ultima Thule (בלטינית: "הצפון הרחוק ביותר") - אותה מזכיר המשורר הרומי ורגיליוס בשירתו האפית האיניאדה. זהו החלק הצפוני ביותר של תולה, ויש המזהים אותה עם סקנדינביה. כמו כן, היו מיסטיקנים נאצים שזיהו אותה בתור בירת היפרבוריאה העתיקה, ומיקמו אותה באזורים שליד איסלנד וגרינלנד.

המקום הוזכר גם על ידי גתה שכתב שיר בשם המלך בְּתוּלֶה וצירף חלק ממנו ל"פאוסט".

אנשי האגודה האמינו בתאוריית כדור הארץ החלול, וכן שמו לעצמם מטרה להוכיח שהגזע הארי הגיע מיבשת אבודה, ייתכן שמאטלנטיס. הם גם שמרו על קשרים עם מאמינים בתאוסופיה ועם חסידיה של הלנה בלבצקי, אוקולטיסטית מפורסמת מהמחצית השנייה של המאה התשע-עשרה. כמו כן, רעיונות אנתרופוסופיים גם עניינו אותם.

השבועון "מינשנר באובאכטר"[עריכת קוד מקור | עריכה]

אגודת תולה רכשה שבועון מקומי בשם "מינשנר באובכטר" (Münchener Beobachter), ושינתה את שמו ל-"מינשנר באובכטר אונד שפורטבלאט" (Münchener Beobachter und Sportblatt) בניסיון להגדיל את תפוצתו. מאוחר יותר הפך העיתון ל-"פלקישר באובכטר" (Völkischer Beobachter), העיתון המוביל של המפלגה הנאצית. עורכו היה קארל הרר.

מפלגת הפועלים הגרמנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קארל הרר ואנטון דרקסלר, שפיתח קשרים בין האגודה לארגוני פועלים ימניים קיצוניים במינכן, הקימו ב-1919 את ה-DAP, מפלגת הפועלים הגרמנית (Deutsche Arbeiterpartei) כזרוע הפוליטית של תולה. מאוחר יותר באותה שנה הצטרף למפלגה אדולף היטלר. ב-1 באפריל 1920 ה-DAP אורגנה מחדש ושמה שונה למפלגת הפועלים הנאציונל-סוציאליסטית, ובקיצור NSDAP (National Sozialistische Deutsche Arbeiterpartei), הידועה בתור המפלגה הנאצית.

בשלב זה פון זבוטנדורף כבר לא היה חבר באגודת תולה, והוא מעולם לא הצטרף ל-DAP או למפלגה הנאצית. עם זאת, רבים מחברי אגודת תולה הפכו ברבות השנים לבעלי תפקידי מפתח במפלגה הנאצית, ביניהם דיטריך אקרט, גוטפרייט פדר, הנס פרנק, קרל הרר, רודולף הס, אלפרד רוזנברג ויוליוס שטרייכר. היטלר הקדיש את ספרו מיין קמפף לאקרט, על שהדריך אותו בכישורי הנאום הפומבי שלו. לעומת זאת, די ברור שלהיטלר עצמו היה עניין מועט בנושאים אזוטריים שכאלה, והוא הקדיש להם זמן מועט.

פירוק האגודה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אגודת תולה הייתה אחד מארגונים רבים שדוכאו לאחר שתפס היטלר את השלטון. על פי האמונה הרווחת, היטלר רצה להימנע מהמבוכה שעלולה להיגרם אם יקושרו בכירים במפלגה עם ארגונים אוקולטיסטיים ומיסטיים. כאשר שב פון זבוטנדורף לגרמניה, ופרסם בה ספר אודות אגודת תולה בשם "לפני שהיטלר בא" (Bevor Hitler kam), הוא נעצר וספרו נאסר לפרסום.

אגודת תולה בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרת המדע הבדיונית, על טבעי, התולה מופיעה במספר פרקים כאגודה של גרמנים העוסקים בכישוף רב עצמה, מקדמים את רעיון הגזע הארי, ושהיטלר אף חבר בה. כנגדם נלחמים מספר יהודים הבקיאים בכישוף משלהם, כשהידוע מבין כלי הנשק שיצרו במלחמתם בתולה הוא הגולם.

לאגודת תולה תפקיד מרכזי בסרט האנימה "הכובש את שאמבלה" מהסדרה אלכימאי המתכת.