קווירינוס (מיתולוגיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קווירינוס
Quirīnus
תפקיד אל המלחמה
תרבות סאבינים, עמים איטליים, דת ברומא העתיקה עריכת הנתון בוויקינתונים
אלים מקבילים רומולוס, Curinus עריכת הנתון בוויקינתונים
בן או בת זוג הורה עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
דנריוס מדמיין קווירינוס על פני המטבע, והכתרתה של קרס בצד השני, הונצח ברומא של שנת 56 לפנה"ס

במיתולוגיה הרומית קווירינוסלטינית: Quirīnus) הוא אל קדמון מתקופת המלוכה הרומית. היה גם כינוי של האל יאנוס.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Quiris בלטינית פירושה "חנית", ומשמעות קווירינוס הוא "המשתמש בחנית". אפשרות נוספת לפירוש השם היא מ"קוריה", שהיה אל במדינה הרומית. 

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נראה שקווירינוס היה אל המלחמה בו האמינו בסאבין. סאבין, שבט שישב על אחד משבע הגבעות של רומא. כאשר הרומאים התיישבו באזור, הכת של קווירינוס הפכה להיות חלק מרומא ותרבותה הוטמעה במערכת האמונה הרומית. זה קרה לפני השפעת התרבות היוונית הקלאסית.

בספרו של פלוטרכוסחייו של רומולוס נכתב כי זמן קצר לאחר שמייסד רומא נעלם בנסיבות חשודות, אציל בשם פרוקלס יוליוס דיווח כי לרומולוס היה חזון. פרוקלס טען כי המלך הורה לו לומר לבני ארצו, שהוא, רומולוס היה קווירינוס. עד סוף המאה הראשונה לפנה"ס, קווירינוס נחשב למלך האגדי.

ההיסטוריון אנג'לו ברליש טען כי קווירינוס ורומולוס היו במקור אותה ישות אלוהית אשר פוצלה לגיבור ולאלוהים כאשר הדת הרומית איחדה את שניהם.

האל היה מזוהה עם התבואה כוסמין, ולכן ביום שבו מסופר על פי המסורת שרומולוס מת הרומאים היו מכינים מעין טוסט כוסמין כמנחה לאלה פורנקס. בגרסה אחרת של האגדה על רומולוס שצוטטה על ידי פלוטארכוס, הוא נהרג, ונחתך לחתיכות על ידי האצילים בני אותה תקופה. כל אחד מהם לקח חלק מגופו וקברו באדמתם.

ברליש טוען שתבנית זו - פסטיבל של יבול עיקרי, אל, וסיפור של גיבור מרוגז שחלקי גופו קבורים באדמה - הוא דבר מוכר שקורה כאשר פיצול שכזה מתרחש במיתולוגיה של תרבות. 

חשיבותו המוקדמת של קווירינוס הובילה להכללתו בשילוש הקפיטולי הראשון, יחד עם מרס (אז אל חקלאי) ויופיטר. עם הזמן, הוא הפך להיות פחות משמעותי, עד שלבסוף נעדר מן המשולש (הוא ומרס הוחלף על ידי יונו ומינרווה). וארו מזכיר את ה"קפיטוליום וטוס", אתר פולחן קדום בקווירינאל, המוקדש ליופיטר, יונו ומינרווה, שביניהם מארטיאל עושה הבחנה בין "צדק ישן" לבין "חדש".

בסופו של דבר, הרומאים החלו להעדיף כתות אישיות ומיסטיות על מערכת האמונות הרשמית של המדינה, ולכן נשמטה האמונה בקווירינוס.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

באמנות רומית קדומה, הוא הוצג כאדם מזוקן עם בגדים דתיים וצבאיים. עם זאת, הוא כמעט מעולם לא קיבל תיאור פיזי בתרבות הרומית. הוא היה קשור לעיתים עם צמח ההדס.

חג/פסטיבל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפסטיבל הנקרא על שמו "קווירינליה" התקיים ב-17 בפברואר.

מורשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפילו מאות שנים לאחר נפילת האימפריה הרומית, גבעת קווירינאלה ברומא, שנקראה במקור על ידי רומולוס, עדיין הייתה קשורה לאל הקדמון - היא נבחרה כבית המלוכה לאחר כיבוש רומא על ידי בית סבויה ולאחר מכן הפך למקום מגוריהם של נשיאי הרפובליקה האיטלקית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קווירינוס בוויקישיתוף


ערך זה כולל קטעים מתורגמים מהמהדורה האחת-עשרה של אנציקלופדיה בריטניקה, הנמצאת כיום בנחלת הכלל