סול אינוויקטוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ריקוע כסף של סול אינוויקטוס, המאה ה-3, המוזיאון הבריטי
מטבע של הקיסר פרובוס מ-280~. על המטבע מופיע סול אינוויקטוס רוכב על קוודריגה והכתובת "SOLI INVICTO" דהיינו "למען סול אינוויקטוס". שימו לב לכתר הזהה של האל ושל הקיסר
מטבע זהב של קונסטנטינוס, על המטבע דמותו של קונסטנטינוס ולצידו סול אינוויקטוס.

סול אינוויקטוסלטינית: Sol Invictus - השמש הבלתי מנוצח) היה אל השמש הרשמי של האימפריה הרומית לאחר שהקיסר אורליאנוס הוסיף את פולחנו לצד הדת הקיימת ב-274. החוקרים חלוקים בדעתם אם האל הוא חידוש של אל השמש הרומאי סול (אנ') שנעבד בימי הרפובליקה[1] (אך היה אל שולי יחסית לגלגולו המאוחר), אימוץ של האל ההודו-איראני מיתרה[2], או של האל האמסאי אלאגבאלוס שאת פולחנו ניסה הקיסר אלאגבאלוס לאמץ שנים קודם. אורליאנוס בנה בשדה מרס מקדש לכבודו של האל ויזם משחקים על שמו שנקראו ludi solis. פולחן האל נמשך גם לאחר מותו של אורליאנוס וקיסרים רבים אחריו השתמשו בדמותו וטבעו את דמותו על מטבעותיהם, עד למותו של קונסטנטינוס, אז התקבלה הנצרות כדת הרשמית.

דווקא קונסטנטינוס עצמו הרבה להשתמש בדמות האל[1]. הוא הציג את עצמו כשולט בחסותו של סול אינוויקטוס, ועיטר את קשת קונסטנטינוס בשלוש דמויות נושאות נס עם דמות האל. כמו כן, נבנה שער הניצחון בזווית כזאת לפסל הענקי של סול אינוויקטוס שמחוץ לקולוסיאום, כך שהפסל יוצר רקע דומיננטי לקשת. קונסטנטינוס גם קבע את יום ראשון, שנחשב ליומו של אל השמש, כיום המנוחה הרשמי של האימפריה הרומית, יום .

גם לאחר מותו של קונסטנטינוס המשיך פולחנו בצורה לא רשמית והתופעה הייתה רחבה עד כדי כך שאוגוסטינוס ראה צורך להטיף כנגדה. קיימות דעות[3] שחג המולד נחגג ב-25 בדצמבר בהשפעתו של חג סול אינוויקטוס שהיה ביום ההיפוך החורפי - שחל בסביבות ה-21 בדצמבר.

סול אינוויקטוס מתואר בדרך כלל כחובש כתר מוקף קרניים המייצגות את קרני השמש. כתר דומה נראה לעיתים חבוש לראשי קיסרים וייתכן שמשמעות הדבר היא האלהתו של הקיסר. בדומה להליוס, אל השמש במיתולוגיה היוונית, נראה לעיתים גם סול אינוויקטוס רוכב על קוודריגה (מרכבה הרתומה לארבעה סוסים).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סול אינוויקטוס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]