קסטור ופולוקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קַסְטוֹר ופּוֹלוּקְס הם דמויות במיתולוגיה היוונית. הם קרויים גם "דיסקורסי וקסטור" במיתולוגיה הרומית, וכן גם ה"דיוסקורים", "התאומים", ו"גֶ'מיני". סיפורם מתאר יריבות, שוני וניגודיות, ובמקביל קרבה רבה, הן משפחתית וגופנית והן בקשר הרגשי ובגורל המשותף.

אחד התאומים, פסל שיש מיוון העתיקה.

מיתוסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הולדתם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קסטור ופולוקס הם תאומים, בניה של לֶדָה מלכת ספרטה. קסטור הוא בנה של לדה מנישואיה לטינדראוס, ואילו פולוקס הוא בנה מהקשר עם זאוס אבי האלים. למרות שלא היה להם אב משותף נולדו שניהם כאחים תאומים. קסטור היה בן תמותה, ולעומתו היה פולוקס, בנו של זאוס, בן אלמוות.

מסע הארגונאוטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האחים היו מהארגונאוטים, ולקחו חלק פעיל מאד במסע הזה. אמיקוס מלך ביתיניה הזמין את מבקריו לתחרות איגרוף עימו והרג את כולם, חוץ מפולוקס שהרגו. האחים עזרו ליאסון מאוחר יותר בהריגת המלך פליאס, דודו החורג של יאסון, ששלח אותו מראש למסע הזה באומרו שאם יביא את גיזת הזהב יחזיר לו את המלוכה.

הצלת הלן[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשנחטפה אחותם למחצה הלן על ידי תזאוס, פלשו האחים לאיתקה על מנת להצילה, וחטפו את אימו של תזאוס, אטרה שהפכה לשפחתה של הלן, עד שהוצלה על ידי בניו של תזאוס, אקמס ודמופון.

אידס ולינקאוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

התאומים בילו את זמנם ברכיבה על בקר ובלימוד נשים צעירות. הם התאהבו באחיות פיבי והילאירה, שהיו מאורסות לבני הדודים של התאומים , אידס ולינקאוס. לאחר מספר תחרויות תרבותיות, הם החיטו לגמור את התחרות על הבנות בקרב איגרוף. קסטור שהרג את לינקאוס נהרג על ידי אידס, שמת מידיו של פולוקס. פולוקס, שהיה בן אלמוות, התאבל על אחיו ולא היה מוכן להיפרד ממנו. בסופו של דבר ויתר פולוקס על חיי נצח על מנת שיוכל להשאר עם אחיו התאום. את שארית חייהם הם בילו בין גן עדן לגיהנום, בשאול של האדס. הדבר נגע לליבו של זאוס, אבי האלים, ולאחר שבנו הקריב את חייו למען אחיו, החליט זאוס למקם את שני האחים התאומים קרובים הן זה לזה והן אליו, בשמיים.

באסטרולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קסטור ופולוקס הונצחו באסטרונומיה ובאסטרולוגיה. באסטרולוגיה, הונצחה האגדה אודותם במזל תאומים, הקרוי גם ה"דיוסקורסים", ובלטינית "Gemini". באסטרונומיה, נקראה על שמם קבוצת כוכבים, בשם קבוצת "תאומים". שני הכוכבים הבולטים בקבוצה נקראו על שם השניים, קסטור ופולוקס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קסטור. כד יווני משנת 460 לפנה"ס לערך. מוצג במוזיאון הלובר בפריז.
Perseus-slays-medusa.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא מיתולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.