קסטור ופולוקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אחד התאומים, פסל שיש מיוון העתיקה.
קסטור ופולוקס בפסל רומאי עתיק במוזיאון הפראדו.
קסטור ופולוקס בהעתק של אנטואן קואזוו בארמון ורסאי.

קַסְטוֹר ופּוֹלוּקְס הם דמויות במיתולוגיה היוונית. הם קרויים גם "דיסקורסי וקסטור" במיתולוגיה הרומית, וכן גם ה"דיוסקורים", "התאומים", ו"גֶ'מיני". סיפורם מתאר יריבות, שוני וניגודיות, ובמקביל קרבה רבה, הן משפחתית וגופנית והן בקשר הרגשי ובגורל המשותף.

במיתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הולדתם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קסטור ופולוקס הם תאומים, בניה של לֶדָה מלכת ספרטה. קסטור הוא בנה של לדה מנישואיה לטינדראוס, ואילו פולוקס הוא בנה מהקשר עם זאוס אבי האלים. למרות שלא היה להם אב משותף נולדו שניהם כאחים תאומים. קסטור היה בן תמותה, ולעומתו היה פולוקס, בנו של זאוס, בן אלמוות.

מסע הארגונאוטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסע הארגונאוטים לקחו האחים חלק פעיל ביותר. אביו של יאסון, איסון, נושל מתפקידו כמלך יולקוס על ידי אחיו למחצה, פליאס, והטיל על אחיינו למצוא את גיזת הזהב תמורת המלוכה. האחים זומנו ליאסון, והסכימו להצטרף למסעו. במהלך המסע הארגונאוטים נחתו בממלכת אמיקוס, שבה שלט מלך אכזר וחזק. המלך היה מזמן את כל האורחים שהגיעו אל ממלכתו לתחרות איגרוף מולו, והיה הורג אותם. פולוקס, למזלו, ניצח את המלך, ככל הנראה עקב היותו בן אלמוות. לאחר שלקחו את גיזת הזהב חזרו התאומים לממלכת יולקוס. שם התברר שדודם מסרב להחזיר את כס המלוכה. האחים עזרו ליאסון לנקום בו ולהפיל את פליאס.

חטיפתה של הלנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחותם, הלנה היפה, הייתה ידועה ביופייה עוד לפני נישואיה. רבים חיזרו אחריה עוד בילדותה, ואחד מהם, תזאוס המפורסם, מלך אתונה, בן דודו של פולוקס מצד אביו זאוס, העז לחטוף אותה, לאחר שנשבע שיתחתן עם אחת מבנות זאוס. האחים פלשו לאתונה בעצמם, החזירו את הלנה, ואפילו חטפו את אימו הזקנה של תזאוס, אייתרה, ושיעבדו אותה בתור שפחתה של הלנה, עד שהיא שוחררה בידי נכדיה, בניו של תזאוס.

הדיוסקרים, אידס ולינקאוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעם אחת, האחים קיבלו הזמנה לחתונה הכפולה של בני דודיהם, התאומים אידס ולינקאוס. הם התאהבו בכלותיהן, פויבה (בת לאוקיפוס) (אנ') והילאיירה (אנ'), ואפילו ניסו לחטוף אותן. לאחר מספר ניסיונות כושלים להילחם על האחיות בדרכים תרבותיות, הם החליטו להילחם עד המוות בקרב קסטור הרג את לינקאוס, אך נפגע מידיו של אידס, שנהרג במקום בידי פולוקס. דקות ספורות לאחר הקרב קסטור מת. פולוקס, שהיה בן אלמוות, התאבל על אחיו ולא היה מוכן להיפרד ממנו. בסופו של דבר ויתר פולוקס על חיי נצח על מנת שיוכל להישאר עם אחיו התאום. את שארית חייהם הם בילו בין גן עדן לגיהנום, בשאול של האדס. הדבר נגע לליבו של זאוס, אבי האלים, ולאחר שבנו הקריב את חייו למען אחיו, החליט זאוס למקם את שני האחים התאומים קרובים הן זה לזה והן אליו, בשמיים.

הנצחתם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קסטור ופולוקס הונצחו באסטרונומיה ובאסטרולוגיה. באסטרולוגיה, הונצחה האגדה אודותם במזל תאומים, הקרוי גם ה"דיוסקורסים", ובלטינית "Gemini". באסטרונומיה, נקראה על שמם קבוצת כוכבים, בשם קבוצת "תאומים". שני הכוכבים הבולטים בקבוצה נקראו על שם השניים, קסטור ופולוקס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קסטור. כד יווני משנת 460 לפנה"ס לערך. מוצג במוזיאון הלובר בפריז.


Perseus-slays-medusa.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא מיתולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.