קוונטין ברייס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קוונטין ברייס
Quentin Bryce
לידה 23 בדצמבר 1942 (בת 81)
בריזבן, אוסטרליה עריכת הנתון בוויקינתונים
שם לידה Quentin Alice Louise Strachan עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה אוסטרליהאוסטרליה אוסטרליה
השכלה אוניברסיטת קווינסלנד עריכת הנתון בוויקינתונים
מפלגה ללא שיוך פוליטי
בן זוג מייקל ברייס
המושלת הכללית של אוסטרליה ה־25
5 בספטמבר 200828 במרץ 2014
(5 שנים ו־29 שבועות)
פרסים והוקרה
  • גבירה במסדר של אוסטרליה (19 במרץ 2014)
  • מדליית הספורט האוסטרלית (5 בדצמבר 2000)
  • מדליית יובל המאה האוסטרלית (1 בינואר 2001)
  • מפקד במסדר הוויקטוריאני המלכותי (26 באוקטובר 2011)
  • חבר במסדר אוסטרליה (30 באפריל 2003)
  • קצינה במסדר של אוסטרליה (26 בינואר 1988)
  • Fellow of the Academy of the Social Sciences in Australia (2010) עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קוונטין אליס לואיז ברייסאנגלית: Quentin Alice Louise Bryce; נולדה ב-23 בדצמבר 1942) כיהנה כמושלת הכללית של אוסטרליה, וכמושלת קווינסלנד.

קוונטין סטרשן נולדה בבריזביין, קווינסלנד, והחלה את השכלתה באוניברסיטת קווינסלנד בלימודים לתואר ראשון באמנות ותואר ראשון בעריכת דין. היא הייתה מהנשים הראשונות שעברו את מבחן לשכת עורכי הדין במדינה.

נעורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוונטין סטרשן נולדה לנורמן סטרשן ונאידה וטזל בשנת 1942. היא הייתה השנייה מ-4 בנות[1], וחונכה כמו אחיותיה בבית המשפחה על ידי אמה, שהייתה בעברה מורה, ולא בבית ספר ממשלתי. אביה עבד באותה תקופה כמנהל מפעל עיבוד צמר. במהלך שנה בילדותה המשפחה חיה בטזמניה, ולאחר מכן הם חזרו לבלמונט, קווינסלנד, אז החלה סטרשן בלימודים בבית ספר תיכון במקום. במהלך לימודיה הכירה את מייקל ברייס, לימים בעלה. אביה באותה תקופה פתח בחוות כבשים באתר אחר בקווינסלנד, ועד שנת 1956, בה החלה סטרשן בלימודיה האקדמיים, אביה החזיק במספר חוות ומפעלים. לאחר סיום בית הספר המכין, נרשמה סטרשן לאוניברסיטת קווינסלנד, ראשית לתואר בעבודה סוציאלית ואמנות, ובשנה השלישית החליטה להוסיף מסלול לעריכת דין. היא סיימה עם תואר ראשון באמנות בשנת 1962, והוסיפה תואר ראשון בעריכת דין בשנת 1965. בין התארים, היא נישאה למייקל ברייס, חברה מבית הספר התיכון, בשנת 1964. היא הייתה מהנשים הראשונות שעמדו בבחינת לשכת עורכי הדין של קווינסלנד (The Queensland Bar), אך מעולם לא עסקה בתחום.

קריירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר תקופה קצרה בלונדון, ברייס חזרה למולדתה והתקבלה בשנת 1968 למשרת הוראה חלקית בפקולטה למשפטים באוניברסיטת קווינסלנד, והייתה האישה הראשונה שהתקבלה לסגל ההוראה של הפקולטה. היא החלה בתפקיד מרצה בשנת 1969, ולימדה בפקולטה במשרה מלאה עד 1983.

הקריירה הפוליטית של ברייס החלה בשנת 1978, אז ממשלת פרייזר הקימה את מועצת הנשים הלאומית של קווינסלנד ומינתה את ברייס להיות בין חברות הוועדה. בשנת 1982 קודמה ברייס לתפקיד יושבת ראש הוועדה, ובשנת 1984 כבר הייתה הדירקטורית של ענף המידע לנשים במשרד ענייני הנשים במדינה. ב-1987 התמנתה ברייס לתפקיד דירקטורית הוועדה האוסטרלית לזכויות אדם ושוויון הזדמנויות.

בין השנים 1988 ו-1993 שימשה ברייס בתפקיד הנציבה הפדרלית לאכיפת שוויון בין המינים[2] במסגרת ממשלת הוק. מדי שנה טיפלה ברייס בכ-2,000 תלונות הנוגעות לאפליית נשים. תקופה זו הסתמנה גם בשינוי חוקים רבים לטובת נשים, שינוי שעליו חתומה ברייס באופן כמעט בלעדי. במהלך שירותה כנציבה הואשמה ברייס באפליית גבר במקום העבודה, תלונה שנבדקה בוועדה האוסטרלית לזכויות אדם ושוויון הזדמנויות אותה ניהלה ברייס בעבר. היא נמצאה זכאית.

בין השנים 1994 ו-1997 כיהנה ברייס כיושבת ראש המועצה הלאומית לרווחת הילד[3], ובין 1997 ל-2003 כיהנה כ-COO של מכללת הנשים באוניברסיטת סידני. זאת בנוסף למספר עמותות וועדות שברייס הייתה חברה בהן, כגון מועצת קריקט הנשים האוסטרלית והמועצה הלאומית לחקר סרטן השד.

מושלת קווינסלנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2003 בחר ראש ממשלת קווינסלנד דאז, פיטר ביטי, להמליץ על ברייס למשרת מושלת קווינסלנד בפני המלכה אליזבת השנייה. לאחר הסכמת המלכה, ביצע ביטי מהלך פוליטי לא צפוי ופתח את מועמדותה של ברייס לדיון בבית הנבחרים של קווינסלנד. הוא עשה זאת אף על פי שהמסורת הכתיבה כי ההמלצה בפני המלכה היא השלב האחרון בדיוני המועמדים. עם זאת, ידע ביטי בעת הדיונים כי יש לו רוב בטוח משני אגפי הבית.

במהלך חמש שנות כהונתה של ברייס בבית המושל, היא צוינה בעיתונות כדמות ממלכתית ומכובדת. עם זאת, בעת כהונתה שמונה חברים מסגל בית המושל בחרו לפרוש, בין השאר מנהל הבית. מקורות בעילום שם דיווחו בעיתונות כי אף על פי שתדמיתה של המושלת חיובית ופתוחה בקהל הרחב, בין חדרים היא שתלטנית וקפדנית מאוד.

ביקורת נוספת ציינה את השימוש שעשתה המושלת ברייס מעת לעת באחוזת המושל לאירוח מסיבות פרטיות. בנושא זה עמד להגנתה ראש הממשלה ביטי וטען כי אין בכך כל פסול, כל עוד ההוצאות לאירוח יוצאות מכיסה הפרטי של המושלת ולא מתקציב המושל.

בשנת 2008 הסתיימה רשמית כהונתה של ברייס כמושלת קווינסלנד. הועלתה הצעה להאריך את כהונתה של ברייס בשנה כדי שתוכל להשתתף בחגיגות ה-150 לקווינסלנד ב-2009. לאחר שעלתה מועמדותה של ברייס לתפקיד המושלת הכללית של אוסטרליה, הוחלט לסיים את הכהונה במועדה, וברייס פרשה מתפקיד מושלת קווינסלנד ב-29 ביולי 2008 ופינתה את התפקיד ליורשתה, פנלופי ונסלי.

המושלת הכללית של אוסטרליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2008 החליט ראש ממשלת אוסטרליה קווין ראד להמליץ על ברייס למשרת המושל הכללי של אוסטרליה בפני מלכת אוסטרליה, אליזבת השנייה. בחירה זו אושרה על ידי המלכה ללא כל התנגדות, בהתאם למסורת. היא אושרה ללא כל התנגדות בבית הנבחרים האוסטרלי, תופעה נדירה יחסית, בה האופוזיציה והקואליציה אישרו את הבחירה ושיבחו אותה.

העיתונאי ובעל הטור דן היוטון היא ממבקריה הבודדים של ברייס, וטען שהיא מביאה לתפקיד "מטען חורג מיותר", בהתייחסו לביקורת על ברייס בתקופת כהונתה כמושלת קווינסלנד, וקבל על כך שקולה לא נשמע בנושאים החשובים לה בכהונתה הקודמת.

אחת מפעולותיה הראשונות של המושלת הכללית הנכנסת הייתה להחליף את מזכיר המושל הכללי של אוסטרליה - לפטר את מלקולם הייזל, ששירת שני מושלים כלליים לפניה, ולהחליפו בסטיבן בריידי. החלטה זו ספגה ביקורת ציבורית, אך ראש הממשלה ראד הגן עליה וטען כי זכות המושל הכללי לבחור את המועסקים תחתיו, וזכותה של ברייס למנות מזכיר כללי כאוות נפשה.

במהלך כהונתה בתפקיד המושלת הכללית, נרשמה ביקורת בעיתונות על דרכי פעולתה, במיוחדת בעיתון האוסטרליאן, שם צוין כי ברייס מביאה גישה פוליטית ולא ייצוגית כנדרש. בין השאר פורסמה ביקורת על ביקורה המתוכנן של ברייס באפריקה כממלאת מקומו של ראד, ונרשם כי "העניין המזויף שמגלה ברייס באפריקה ייראה בציניות על ידי האפריקאים", וכי על המושל הכללי של אוסטרליה לצאת מגבולות היבשת לעיתים רחוקות בלבד לתפקידים יצוגיים, ואל לו לעסוק במדיניות חוץ. פרופסור דייוויד פלינט, יו"ר העמותה "אוסטרלים למען מלוכה חוקתית", הסכים עם מאמר זה וטען כי כל פעולה של המושל הכללי שלא על פי ייעוץ מפורש של הרשות המבצעת, עלול לגרום לשחיקת אמון הציבור האוסטרלי במושל.

ב-28 במרץ 2014 סיימה ברייס את כהונתה כמושלת.

תארים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוונטין ברייס כיהנה בשני תפקידי מושלים (קווינסלנד ואוסטרליה), ועל פי כללי הטקס יש לה הזכות להיקרא בשם הכבוד הוד רוממותה המשותף לשניים במהלך כהונתה באחד התפקידים. בנוסף, כובדה ברייס בשלושה מינויים: ראשית ב-1998 כחברה במסדר אוסטרליה (AO), על שירותיה לקהילה, במיוחד בתחום ילדים ונשים; פעם שנייה קידומה לחברה מן המניין במסדר אוסטרליה (AC) בשנת 2003, עם בחירתה למושלת קווינסלנד; ופעם שלישית עם קבלתה למסדר חבר העמים הבריטי על שם יוחנן הקדוש בנובמבר 2003.

ברייס זכתה בשתי מדליות: בשנת 2000 היא זכתה במדליית הספורט האוסטרלית על תרומתה בתחום קריקט נשים; ובשנת 2001 היא זכתה במדליית סנטנרי על פעילותה החברתית בקידום עסקים.

לברייס חמישה דוקטורטי כבוד מאוניברסיטאות שונות באוסטרליה.

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוונטין ברייס נישאה לאדריכל מייקל ברייס בשנת 1964. כיום מייקל ברייס הוא פרופסור בשלוש פקולטות: החוג לעיצוב במכללת האמנות של קווינסלנד, בית הספר לעיצוב וארכיטקטורה באוניברסיטת קנברה, ובמכללת האמנות של אוניברסיטת ניו סאות' ויילס. הוא פרש מניהול חברת העיצוב המשגשגת שלו בשנת 2008, כדי להימנע מניגוד עניינים עם תחילת כהונת אשתו כמושלת הכללית של אוסטרליה. לזוג שתי בנות, שלושה בנים ושישה נכדים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קוונטין ברייס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ זאת, אף על פי שהשם קוונטין ניתן על פי רוב לבן הרביעי במשפחה
  2. ^ Sex Discrimination Commissioner
  3. ^ National Childcare Accreditation Council