רכבת תחתית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רכבת תחתית ברוסיה
תחנה של רכבת תחתית בפינלנד

רכבת תחתית היא רכבת שמסילתה סלולה במנהרות תת-קרקעיות. רכבת תחתית היא סוג של רכבת קלה, הנפוץ בערים גדולות וצפופות רבות בעולם. רכבת כזו היא בדרך כלל חלק מרשת רכבות מטרופוליטנית המכונה מטרו וכוללת גם קטעים בגובה הכביש ועל גשרים. יש המגדירים מטרו באמצעות שלושת הקריטריונים הבאים:

 1. מערכת עירונית, חשמלית להסעת המונים.
 2. הפרדה מלאה מתנועה אחרת.
 3. תדירות שירות גבוהה.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרכבות התחתיות אפשרו את העלאת הצפיפות במרכזים העירוניים ברחבי העולם. קשה לתאר את הקיום במנהטן הצפופה ללא חיבור רכבתי תת-קרקעי בתוך האי ולשאר חלקי ניו יורק. אולם, חסרונן הגדול של הרכבות התחתיות הוא עלות הבנייה הגבוהה שלהן, ויש הטוענים כי מהבחינה הכלכלית עדיף להשקיע במערכת אוטובוסים עם נתיבים לתחבורה ציבורית. יש ערים גדולות מעטות שבהן רשת הרכבות המטרופוליטניות היא כמעט כולה בגובה הקרקע או על גשרים כמו בשיקגו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרכבת הראשונה שהופעלה מתחת לפני האדמה הייתה קטע באורך 830 מטרים שנחנך ב-1844 בברוקלין, ניו יורק. המערכת הראשונה נבנתה בלונדון בשנות השישים של המאה ה-19 ובמהרה נבנו מערכות כאלו ברוב הבירות של אירופה. לאחר מלחמת העולם השנייה נפוצו הרכבות התחתיות גם ברחבי אסיה.

נוסעים על קו ג'ובילי בתחתית של לונדון

רכבות תחתיות מפורסמות בעולם:

מערכות הרכבת התחתית העמוסות בעולם (לפי מספר הנוסעים בשנה):

 1. מוסקבה - 3.2 מיליארד.
 2. טוקיו - 2.7 מיליארד.
 3. סיאול - 1.6 מיליארד.
 4. מקסיקו סיטי - 1.3 מיליארד.
 5. ניו יורק - 1.3 מיליארד.
 6. פריז - 1.2 מיליארד.
 7. סאו פאולו - 1.1 מיליארד.
 8. אוסאקה - 957 מיליון.
 9. לונדון - 886 מיליון.
 10. הונג קונג - 798 מיליון.
 11. סנקט פטרבורג - 784 מיליון.

רכבת תחתית בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכרמלית, שבחיפה, היא כלי התחבורה התת-קרקעי היחידי בישראל. היא רכבת מסוג פוניקולר (funicular). דהיינו, רכבת שמטפסת במתלול ויש לה, מלבד פסים רגילים, גם כבלי משיכה. הכרמלית פועלת מאז 1956 ולה קו בודד ו-6 תחנות פעילות.

על פי התוכניות בתל אביב עתידות להפתח כמה תחנות של רכבת תחתית בסביבות 2020 כחלק ממערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב, שאמורה לכלול בשלבה הסופי מספר רב של קווי רכבת קלה שרוב תחנותיה יהיו עיליות ומקצתן יבנו מתחת לאדמה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


אמצעי תחבורה