רכבת תחתית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רכבת תחתית ברוסיה
תחנה של רכבת תחתית בפינלנד

רכבת תחתית היא רכבת שמסילתה סלולה במנהרות תת-קרקעיות. עם זאת, לעתים מונח זה הוא שם נרדף לתיאור מערכות תחבורה ציבורית להסעת המונים, גם אם הן כוללות קטעי מסילה מעל לקרקע. מערכות כאלו וגם מערכות הבנויות מעל הקרקע (למשל באמצעות גשרים), מכונות לפעמים "מטרו". יש המגדירים מטרו באמצעות הקריטריונים הבאים:

 1. מערכת עירונית, חשמלית להסעת המונים
 2. הפרדה מלאה מתנועה אחרת והולכי רגל
 3. תדירות שירות גבוהה

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרכבות התחתיות אפשרו את העלאת הצפיפות במרכזים העירוניים ברחבי העולם. קשה לדוגמה לתאר את הקיום במנהטן הצפופה ללא חיבור רכבתי תת-קרקעי בתוך האי ולשאר חלקי ניו יורק. אולם, חסרונן הגדול של הרכבות התחתיות הוא עלות הבנייה הגבוהה שלהן, ויש הטוענים כי מהבחינה הכלכלית עדיף להשקיע במערכת אוטובוסים עם נתיבים לתחבורה ציבורית. יש ערים גדולות מעטות שבהן רשת הרכבות המטרופוליטניות היא כמעט כולה בגובה הקרקע או על גשרים כמו באוסלו ושיקגו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרכבת הראשונה שהופעלה מתחת לפני האדמה הייתה קטע באורך 830 מטרים שנחנך ב-1844 בברוקלין, ניו יורק[דרוש מקור]. המערכת הראשונה נבנתה בלונדון בשנות השישים של המאה ה-19 ובמהרה נבנו מערכות כאלו ברוב הבירות של אירופה. לאחר מלחמת העולם השנייה נפוצו הרכבות התחתיות גם ברחבי אסיה.

נוסעים על קו ג'ובילי בתחתית של לונדון

רכבות תחתיות מפורסמות בעולם:

מערכות הרכבת התחתית העמוסות בעולם (לפי מספר הנוסעים בשנה):

 1. מוסקבה - 3.2 מיליארד.
 2. טוקיו - 2.7 מיליארד.
 3. סיאול - 1.6 מיליארד.
 4. מקסיקו סיטי - 1.3 מיליארד.
 5. ניו יורק ו-וושינגטון -2.6 מיליארד.
 6. פריז - 1.2 מיליארד.
 7. סאו פאולו - 1.1 מיליארד.
 8. אוסאקה - 957 מיליון.
 9. לונדון - 886 מיליון.
 10. הונג קונג - 798 מיליון.
 11. סנקט פטרבורג - 784 מיליון.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכרמלית, שבחיפה, היא כלי התחבורה התת-קרקעי היחידי בישראל. היא רכבת מסוג פוניקולר (funicular). דהיינו, רכבת שמטפסת במתלול ויש לה, מלבד פסים רגילים, גם כבלי משיכה. הכרמלית פועלת מאז 1956 ולה קו בודד ו-6 תחנות פעילות.

על פי התוכניות בגוש דן עתידות להיחנך כמה תחנות תת-קרקעיות בסביבות 2021 כחלק ממערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב, שאמורה לכלול בשלבה הסופי מספר קווי רכבת קלה שרוב תחנותיה יהיו עיליות ומקצתן יבנו מתחת לאדמה. אך מערכת זו אינה נחשבת לרכבת תחתית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]