קרב מגן ישראלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמל ק.מ.י הכולל דגל ישראל

קרב מגן ישראלי או ק.מ.י. היא אמנות לחימה ישראלית, שמטרתה הגנה עצמית והתמודדות בקרב פנים אל פנים. השיטה פותחה מתוך שיטת הקרב מגע ויוסדה רשמית בשנת 1989 על ידי אלי אביקזר. לאביקזר היה חשוב ששם השיטה שפיתח יכיל את המילה "ישראל" מתוך רגשות ציוניים. זו גם הסיבה בשלה בחר מדי אימון בצבעי דגל הלאום לשיטה. לאחר פטירתו של המייסד בשנת 2004 נבחר אבי אביסידון לראש השיטה וליו"ר עמותת ק.מ.י

עקרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

השיטות מבוססות על תנועות טבעיות של גוף האדם ומצטיינת בפשטותה, במהירותה וביעילותה. התרגילים והתנועות בק.מ.י מתמקדים בתנועה קצרה, המבוססת על פעולה אינסטינקטיבית וטבעית לאדם, ללא התמקדות בליטוש אסתטי של התנועה. בכך שונה ק.מ.י מאמנויות לחימה אחרות, אשר בהן ניתן דגש לתנועה שהיא תכליתית אך גם אסתטית המבוצעת בצורה מושלמת. לכן יש הגורסים כי אין זו אמנות לחימה, אלא "מקצוע לחימה" אשר אין בו כל יסוד אומנותי או רוחני. עם זאת, ניתן בק.מ.י דגש רב לחינוך לערכים, נימוס, כבוד לזולת והליכות, משמעת, אומץ לב ועצמאות.

הדגשת הפשטות נעשית מתוך מחשבה שתנועה טבעית ופשוטה היא תנועה מהירה. השימוש בתנועה בסיסית ולא מסורבלת מאפשר לכל אדם יכולת הגנה עצמית. אלי אביקזר תיאר את שיטתו במשפט "מינימום הגנה נגד מקסימום התקפה".

יסוד חשוב נוסף בק.מ.י הוא התכליתיות, ההחלטיות וההתקפיות. מתאמני ק.מ.י מחונכים להימנע מעימות אלים, ברם לפעול בתוקפנות רבה ובאומץ כאשר נקלעו לעימות. עיקרון זה הוא שיצר דימוי מוטעה של שימוש מוגזם בכח.

לקרב מגן ישראלי ארבעה עקרונות:

  1. לא להיפגע
  2. פעל לפי יכולתך, אך פעל נכון
  3. השתמש בידע לפי הצורך
  4. הדרך הפשוטה, שהיא הדרך הקצרה ביותר והמהירה ביותר

שיטת האימון[עריכת קוד מקור | עריכה]

לשיטה שני חלקים: הגנה עצמית וקרב פנים אל פנים.

ההגנה העצמית היא התמודדות עם מצבי תקיפה סטנדרטיים. מעין "תרגילים" להגנה בפני התקפה מסוג מסוים. בין היתר נלמדים במסגרת השיטה תרגילי הגנה נגד מכות ובעיטות, היחלצות מלפיתה או חנק, הגנה בפני התקפה בנשק קר, התמודדות עם איום בנשק חם ועוד.

במסגרת ההגנה העצמית מחונכים המתאמנים גם לריסון עצמי, לזיהוי מוקדי אלימות והתרחקות מהם.

קרב פנים אל פנים מתפתח אם תרגיל הגנה עצמית לא הסתיים בניטרול התוקף, ומהווה חלק משלים להגנה העצמית.

עמותת ק.מ.י אינה מקיימת תחרויות מכל סוג שהוא והשיטה אינה מוגדרת כמקצוע ספורט.

דרגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לבן
צהוב
כתום
ירוק
כחול
חום
שחור
שחור עם שני פסים אדומים בכל קצה
(דאן 2)
שחור עם שלושה פסים אדומים בכל קצה
(דאן 3)
אדום עם פס שחור באמצע
(דאן 4)
קטעים שחור-אדום
(דאן 5)
קטעים אדום-לבן
(דאן 6-7)
אדום
(דאן 8-10)

הידע והוותק של המתאמן מסומן בחגורה צבעונית. להלן סדר החגורות: לבן, צהוב, כתום, ירוק, כחול, חום, חגורות שחורות - דאן 1: שחור, דאן 2: שחור עם שני פסים אדומים בכל קצה, דאן 3: שחור עם שלושה פסים אדומים בכל קצה, דאן 4: אדום עם פס שחור באמצע, דאן 5: קטעים שחור-אדום, דאן 6 עד דאן 7: קטעים אדום-לבן, דאן 8 עד דאן 10: אדום.

ראש השיטה של ק.מ.י כיום הוא אבי אביסידון חגורה אדומה דאן 10, אבי היה תלמידו הישיר של אלי אביקזר מאז היה בן 12 ועד לפטירתו בשנת 2004. כיום אבי אביסידון הוא ראש תחום אמנויות לחימה במכללת וינגייט.

קרב מגן ישראלי בעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם סניפים של קרב מגן ישראלי בטורקיה, אוסטרליה, ספרד, ברזיל וקנדה והוא מקושר עם העמותה לקרב מגן ישראלי. בנוסף יו"ר השיטה אבי אביסידון העביר סמינרים וקורסים הכוללים קרב מגן ישראלי ברחבי העולם.


ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]