סבאט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סבאט
Savate
Bridgeman Savate.jpg
בארוזי (אחד מהאבות של הסבאט המודרני) נלחם עם מקל
ארץ מקור צרפתצרפת  צרפת
ספורט אולימפי לא
אנשים הנלחמים באמנות הלחימה "סבאט" בטכניקת הגנה עצמית

סבאטצרפתית: Savate נעל ישנה, ידועה גם בשם "איגרוף צרפתי") היא אמנות לחימה שפותחה בצרפת במהלך המאה ה-19 בנמלים והספינות בצרפת, במיוחד בנמל מרסיי וגם ברחובות פריז של המאה ה-19, כאשר האזרחים נזקקו לדרך הגנה עצמית. סבאט נקראת על שם הנעל הישנה שלוחמי סבאט השתמשו כאשר נלחמו והגנו על עצמם. לוחם סבאט נקרא בשם "סבאטור" ולוחמת סבאט נקראת בשם "סבאט'וס".

היסטוריית הסבאט[עריכת קוד מקור | עריכה]

סבאטורים הנלחמים על הספינה ומשתמשים בבעיטה מיוחדת הנותנת להם יציבות על הספינה הרועדת בים הסוער

בתחילת המאה ה-19, בנמלים (לרוב נמל מרסי), המלחים שיחקו במשחק בשם "jeu marseillais " המשחק של מרסי שלאחר זמן מה השתנה ל-"chausson"(על שם הנעל שהייתה רכושם) כדי להפיג את השעמום בספינה כאשר היו בים.

המשחק כלל מספר סגנונות של בעיטות:

 • בעיטות גבוהות ומדויקות באזור הבטן והראש.
 • בעיטות המתבצעות כאשר הלוחם נאחז בקרקע עם שתי ידיו (הלא ממש יציבה לפעמים על ספינה בים סוער למשל) הנותנת ללוחם את האחיזה החזקה בקרקע כך שהוא לא יפול על הסיפון וגם יתן בעיטה חזקה ומדויקת אחורנית אל יריבו.

באותו זמן, בעיר פריז התרחשו מהומות גדולות ברחובות, חלק מהצרפתים פיתחו טכניקות הגנה עצמית הכוללות:

 • בעיטה נמוכה המכוונת לאחורי השוקיים של היריב בשביל להכשילו ולגרום לו ליפול על הקרקע.
 • בעיטה הממוקדת אל אזור הברכיים כדי לגרום לו לאי יציבות וכאב רב ברגליים.
 • שימוש במקלות אשר נימצאו ברחובות פריז ככלי מגן ותוקף המשתמש בטכניקות הדומות לאיגרוף מקרוב.
 • בעיטות אכזריות אל מקום איברי הרבייה של הלוחם.
 • בעיטות המשתמשות בנעליים הקשות כחוד אל בטן היריב ורקתו.
 • אגרוף מהיר מטווח קרוב והגנה תמיד עם ידיים באזור הראש.

אנשי מפתח בפיתוח הסגנון לחימה ואיחוד הטכניקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מישל קסאוקס (1794–1869) רוקח צרפתי וצ'ארלס לקור (1808–1894) היו אנשי מפתח בפיתוח הסגנון בכך שהפכו אותו מטכניקת הגנה עצמית ברחוב ללחימת סבאט מודרנית. קסאוקס התחיל ב-1825 לקדם ולשנות את לחימת הסבאט הכוללת גם את סגנון הלחימה בנמל (chausson) וגם את סגנון ההגנה העצמית מרחובות פריז ושילב אותם ביחד בפעם הראשונה לסגנון ייחודי משלו. למרות ההשפעה המרובה מפריז, הגרסה של קסאוקס ללחימת סבאט הייתה גם בלחימת המלחים "chausson".

צ'ארלס לקור, תלמידו של קסאוקס הוסיף ללחימת הסבאט את האגרופים עקב צפייתו בקרב בוקסינג אמריקאי בצרפת בין אוואן סוויפט וג'ק אדמס, לטעמו האגרופים נתנו יתרון ללחימת הסבאט בגלל שרק להשתמש בידיים כדי להגן על הבעיטות לא הספיק. לאחר זמן מה, גם לחימת המקלות (או מקלות הליכה) הצטרפה לסבאט בעזרתו של בארוזי וגם עקב הפרעות שהיו בפריז היו הרבה חפצים כמו :מקלות רגילים (קצרים וארוכים),מקלות הליכה, כיסאות, סכינים, מחבטים[1] ברחוב, שהוספו גם הם בהדרגה אל תוך הסבאט. כמובן הסבאטורים בפריז ניצלו והשתמשו בחפצים הללו כדי להגן על עצמם ופיתחו כמה טכניקות מקל המזכירות את הדיפת החבורות [2] שהשתמשו המאסטרים בפריז הישנה. למרות שימוש החפצים דאז ברחובות פריז, השימוש עם מקלות (או מקלות הליכה) בקרב (אם מדובר בקרב סבאט המשתמש בחפצים ולא רק במגע גוף) מתבצע יותר מאשר עם חפצים אחרים, אך זאת תלוי במכון האימונים של הסבאט. יש הרואים במובן מסוים, שסבאט הוא סוג של קרב מגע עם מעט יותר לוחמת קרקע והעזרות בקרקע ותזוזות במהלך הקרב. סגנון נוסף הפחות נפוץ בימיו הקדומים של סבאט, הוא הסבאט מזרחי-שילוב של סבאט קלאסי ושל ג'וג'יטסו.

אחרית דבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

סבאט לאחר כמה זמן התמסד תחת השם ארגון האיגרוף הצרפתי הלאומי (National de Boxe Francaise) על ידי תלמידו של צ'ארלס צארלמונט, קאונט פיירי בארוזי (dit Barrozzi). בארוזי נחשב אחד האבות הרוחניים של אומנות הסבאט המודרנית. בארוזי גם זכה בצרפת והקולוניות 11 פעמים להיות אלוף סבאט, תחרותו הראשונה נערכה בזמן מלחמת העולם הראשונה.Savate de Defense, Defense Savate, Savate de Rue[3] נקראים סוגי לחימת הסבאט בתחרויות. הארגון הלאומי של הסבאט נקרא F.I.S (ראשי תיבות לInternational Savate Federation) הארגון נחשב גם כארגון עולמי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סבאט בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ http://www.bridgemansavate.com/W1baton.html
 2. ^ פירוט הטכניקות באתר : http://www.bridgemansavate.com/photos2.htm
 3. ^ De Rue הפירוש הוא ללחימת הרחובות