ג'יט קון דו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ג'יט קון דו (Jeet kune do) היא מערכת של אמנויות לחימה אותה פיתח וייסד רב אמן הלחימה סי-ג'ו ברוס לי. פירוש שמה מקנטונזית הוא "דרך האגרוף המיירט".

JKD logo

ג'יט קון דו נועד להתמודדות בצורה טבעית במצבי אמת ברחוב ובלוחמה נגד טרור; נגד יריב אחד או מספר יריבים, בנעילות, חניקות, תפיסות ואפילו במצבי כריעה ושכיבה, בנוסף לכך יש שימוש נרחב בסכינים ובמקלות.
אמנות לחימה זו מקנה ביטחון עצמי, שליטה עצמית, פיזית מנטלית, יציבות נפשית ופיזית, כבוד והערכה לזולת, חכמה, הסתגלות ואלתור, כל אלו מקנים לאדם דברים הנחוצים לו ביום יום מעבר לאמנויות לחימה.

רקע והתפתחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ייחודה של מערכת זו היא הדינמיות של גורמיה. ברוס לי פיתח את המערכת על בסיס לימודיו מגיל צעיר בהונג קונג אצל הגרנד מאסטר ייפ מאן בסגנון קונג פו ווינג צ'אן. ברוס לי המשיך לפתח את המערכת עד מותו, תוך שהסיר מהלכי לחימה שנראו לו מיותרים והוסיף חדשים שנראו לו יעילים יותר. השיטה מאמינה שהלוחם צריך להשתמש במעט מאמץ תוך הסבת מירב הנזק ליריב.
ג'יט קון דו היא אמנות לחימה שהתבססה על אומנויות-לחימה מסוימות. ההשפעה העיקרית בא מה"ווינג צ'ון" שברוס לי למד בצעירותו. השפעות נוספות הגיעו מאגרוף מערבי, סייף מערבי-מודרני, ועוד.

ברוס לי הדגים את השיטה פעם ראשונה בפני קהל בשנת 1967. לאחר מותו השיטה פוצלה לשני אסכולות: אחת נשארה נאמנה לדרכו של ברוס לי, כפי שהיה ביום מותו. לעומתם, האסכולה השנייה המשיכה לפתח את האומנות על בסיס עקרונותיו של ברוס לי, תוך כדי הוספת מספר סגנונות לחימה ביניהם אלמנטים מסבאט, מואי טאי, ארניס-אסקרימה (קאלי) וג'ו ג'יטסו ברזילאי.

בין תלמידיו המקוריים של ברוס לי נמנו: טד וונג, דן אינוסנטו, טקי קימורה, ועוד. לאחר מותו של ברוס לי המשיך כל אחד בדרכו בעולם הלחימה; לדוגמה: טד וונג המשיך להעביר וללמד כפי שהוא למד והתאמן אצל ברוס לי, בתי ספר לג'יט קון דו על פי דרכו מפוזרים בעיקר בארצות הברית ואף מחוצה לו בעולם (ישנו מאסטר אחד בארץ שהוא מייצג השיטה בישראל). דן אינוסנטו מפעיל אקדמיה לאמנויות לחימה בקליפורניה וממשיך לפתח את הידע שהועבר לו מברוס לי. טקי קימורה לימד את בנו אנדי קימורה, לפי מה שלמד מברוס לי ללא שום שינוי או תוספות.
ג'וזף קאולס, שהיה תלמיד אצל ברוס לי לתקופה קצרה יחסית, פיתח שיטה המבוססת על מה שהספיק ללמוד אצל ברוס לי בתוספת מוטיבים רבים משיטות אחרות וקרא לה "וו-ווי גונג פו" – שם המתייחס לאחד העקרונות הפילוסופיים[1] הדאואיסטיים שברוס לי העריך במיוחד, והרבה להתייחס אליו.

גישתו של סי ג'ו ברוס לי בעניין אמנויות לחימה וספורט[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך חייו כתב ברוס לי הערות שונות בענייני אומנויות לחימה. לאחר מותו קיבצה אשתו את הערותיו בספר, בשם “The Tao Of Jeet Kune Do” (הדרך של האגרוף המיירט). הספר דן בפילוסופיה קרבית ומציג תובנות שונות בעניינים טכניים (יתרונות וחסרונות של סוגי אגרופים, בעיטות, בריחים שונים ועוד).

בראיונות ובמאמרים שהופיעו בכתבי עת ברוס לי ביטא התנשאות כלפי אמנויות לחימה יפניות, במיוחד אל "קראטה", ולעומת זאת ביטא העדפה ל"קונג פו" (סינית). על אף יחס זה, ברוס לי קיים יחסים מאוד ידידותיים עם מאמנים משיטות יפניות שונות, וכן הוא בעצמו תרגל מספר שיטות אמירקן קנפו (קנפו קראטה) שיטה חצי אוקינאווית חצי סינית.

ברוס לי רכש את מיומנתו בכלי הנשק (שהתפרסם בזכותו) כגון הנונצ'קו (כלי יפני מסורתי) "מדן אינוסנטו" שהפך לתלמידו עם הזמן.
מאמן הג'ו ג'וטסו המפורסם וואלי ג'יי נהג לספר שברוס לי למד תחתיו. אולם, במהלך חיו ברוס לי מעולם לא הזכיר זאת. ג'ין פו מארק מורה לשיטת גמל שלמה דרומי טען כי ברוס לי נהג לתרגל את אומנותו (גמל שלמה הדרומי). טענות מעין אלו שנויים במחלוקת, שברוס לי מיעט לפרט את מקורו של כל הטכניקות או ממי הוא למד אותם.

עקרונות הג'יט קון דו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הטוב ביותר עבורך מאמנויות לחימה שונות.

סי ג'ו ברוס לי האמין בשילוב של הטוב ביותר עבורך מאמנויות לחימה שונות, וכן הוא היה מפורסם באמירתו שמור את מה שטוב (לך), וזרוק את מה שחסר תועלת (עבורך), בהתכוונו לכך שעל המתאמן באומנותו (ג'יט קון דו) להתאמן רק בשיטות ובתנועות שיש בהן תועלת ישירה עבורו מבחינה קרבית (ברוס לי לא אהב לראות אמנויות לחימה בהסתכלות בריאותית).

 • סנטר ליין - ג'ואן סיאן.

זהו אחד העקרונות החשובים ביותר בג'יט קון דו, כל תנועה, כל מהלך וכל דבר אחר שמבצעים בג'יט קון דו (למעט מקרים בודדים), נעשה במרכז אמצע הגוף. הסנטר ליין (בתרגום חופשי "קו אמצע") הוא קו אמצע הגוף של הלוחם.

 • דקדוק, חדות, כוח ומהירות.

כשלומדים תנועה, צריך להתאמן עליה בסדר מסוים כך שבסופו של דבר נוכל להגיע לתנועה המושלמת עם כוח, דיוק, מהירות, יציבות וכל אלה מתבצעים על ידי המכניקה של הגוף, וכך מגיעים לתנועה מושלמת.

 • להיות אתה! – לבטא את עצמך!

בג'יט קון דו כתפיסה בכלל ובאימונים בפרט שוללים את הרעיון של להיות מישהו ולחקות מישהו, הגישה היא להיות עצמך, להיות מצוין על ידי פיתוח של יכולות עצמיות ושליטה על הגוף כגון: להרפות גם את פיזית וגם מנטלית (זה לא קל), זה מתחיל באימונים ובסופו של דבר זה עם כל דבר בחיים.

 • עקרונות שונים.

ברוס לי קטלג מאפיינים מסוימים של אמנויות לחימה מסורתיות כ"חסר תועלת", בלי קשר לאדם שמתרגל אותם. הוא פסל כל שימוש בתבניות[2] כאמצעי תרגול, וטען שזה מקבע את המתרגל ולא מאפשר לו לפתח זרימה יעילה בקרב. למרות שבהיותו ילד ונער הוא עצמו תרגל תבניות מאומנויות שלמד.

ברוס לי לא המציא אמנות לחימה, אלא פיתח שיטה לשילוב אמנויות לחימה. על עיקרון זה עמד בעצמו במהלך חייו כמאסטר ובאימוניו כאמן לחימה,ולכן הוא לא רצה להראות כממציא או כמייסד, אפילו טכניקת ה"וואן אינץ' פאנץ'" לא הייתה טכניקה פרי המצאתו, נוהגים לייחס אותו כהמצאה של ברוס לי משום שהרבה להשתמש בו. הוואן אינץ' פאנץ' נעשית במיומנות של כוח מתפרץ ואינה טכניקה בפני עצמה (מיומנות זו ניתן וצריך במקרים מסוימים להלביש על תנועות אחרות. סוג זהה של טכניקה נמצא גם באמנויות לחימה סיניות שונות כגון: שינג אי צ'ואן, באג'י צ'ואן וגמל שלמה דרומי, ובתנועות שונות בעולם הג'יט קון דו).

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Assli, Salem, Jeet Kune Do 'Toutes les techniques de Bruce Lee' Publisher = Editions Chiron/year 2002 / location= ISBN 2-7027-0693-2
 • Balicki, Ron; Steve Gold (2001), Jeet Kune Do: The Principles of a Complete Fighter, HNL Publishing, ISBN 0-9531766-3-0 
 • Beasley, Jerry (2001), The Jeet Kune Do Experience: Understanding Bruce Lee's Ultimate Martial Art, Paladin Press, ISBN 978-1-58160-131-2 
 • Bishop, James (2004), Bruce Lee: Dynamic Becoming, Dallas: Promethean Press, ISBN 0-9734054-0-6 
 • Cheng, David (2004), Jeet Kune Do Basics, Tuttle Publishing, ISBN 0-8048-3542-X 
 • Davis, Lamar (2001), Jun Fan/Jeet Kune Do: Scientific Streetfighting, HNL Publishing, ISBN 978-0-9531766-1-8 
 • Heath, Adam (2011), Mixed Martial Arts' Most Wanted: The Top 10 Book of Crazy Combat, Great Grappling, and Sick Submissions, Potomac Books Inc., ISBN 978-1597975490 
 • Hochheim, W. Hoch (ינואר 1995), "The Maze of Jeet Kune Do", Black Belt Magazine (Rainbow Publications, Inc.), vol. 33 (issue 1) 
 • Kent, Tackett, Chris, Tim (1989), Jun Fan Jeet Kune Do: The Textbook, Action Pursuit Group, ISBN 0-86568-131-7 
 • Lee, Bruce (1975), Tao of Jeet Kune Do, Ohara Publications, ISBN 978-0-89750-048-7 
 • Lee, Bruce (1978), Bruce Lee's Fighting Method, Ohara Publications, Inc., ISBN 0-89750-062-8 
 • Little, John (1996), The Warrior Within: The Philosophies of Bruce Lee to Better Understand the World Around You and Achieve a Rewarding Life, McGraw-Hill, ISBN 0-8092-3194-8 
 • Little, John (1997), Jeet Kune Do: Bruce Lee's Commentaries on the Martial Way, Tuttle Publishing, ISBN 0-8048-3132-7 
 • Little, John (2001), Bruce Lee: Artist of Life, Tuttle Publishing, ISBN 0-8048-3263-3 
 • Little, John (2002), Striking Thoughts: Bruce Lee's Wisdom for Daily Living, Tuttle Publishing, ISBN 0-8048-3471-7 
 • Seaman, Kevin (1999), Jun Fan Gung Fu Seeking The Path of Jeet Kune Do, S.l.: Health 'N' Life, ISBN 0-9531766-2-2 
 • Thomas, Bruce (1994), Bruce Lee: Fighting Spirit, Berkeley, California: Frog, Ltd., ISBN 1-883319-25-0 
 • Yılmaz, Yüksel (2000), Dövüş Sanatlarının Temel İlkeleri, İstanbul, Turkey: Beyaz Yayınları, ISBN 975-8261-87-8 
 • Yılmaz, Yüksel (2008), Jeet Kune Do'nun Felsefesi, İstanbul, Turkey: Yalın Yayıncılık, ISBN 978-9944-313-67-4 

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של המרכז לאומנויות לחימה - ג'יט קון דו
Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של ג'יט קון דו ישראל

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ג'יט קון דו בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "וו-ווי": עיקרון העשייה התכליתית והעשייה לפי מה שמתאים לרגע.
 2. ^ קאטה (יפנית), טאו לו (קנטונזית), או פורם (אנגלית).


P culture.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תרבות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.