קתדרלת אוטרכט

קתדרלת אוטרכט
Dom van Utrecht
מידע כללי
סוג קתדרלה
על שם מרטין מטור עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום אוטרכט
מדינה הולנדהולנד הולנד
זרם נצרות פרוטסטנטית
מידע על ההקמה
תקופת הבנייה ?–1254
תאריך פתיחה רשמי 1517 עריכת הנתון בוויקינתונים
סגנון אדריכלי אדריכלות גותית
מידות
אורך 49 מ' עריכת הנתון בוויקינתונים
רוחב 12.14 מ' עריכת הנתון בוויקינתונים
גובה 112 מטר
קואורדינטות 52°05′26″N 5°07′17″E / 52.090657°N 5.121393°E / 52.090657; 5.121393
domkerk.nl
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
שרידי הקתדרלה
מראה הקתדרלה והמגדל כשהייתה שלמה

הקתדרלה על-שם מרטינוס הקדוש הייתה הקתדרלה המרכזית של הדיוקסיה של אוטרכט במהלך ימי הביניים והיא למעשה הקתדרלה היחידה בהולנד. הקתדרלה, המוקדשת לכבודו של הקדוש מרטין מטור, הפכה לכנסייה פרוטסטנטית אחרי 1530 ומהפכת הרפורמציה. מבנה הקתדרלה בנוי בסגנון גותי, בדומה לכנסיות שנבנו בצרפת, אך בניגוד לסגנון הצרפתי הטהור, רק עם מגדל אחד, שגובהו 112 מ' והוא כיום אחד מסמלי העיר אוטרכט. בעקבות חשיבותו של המגדל החליטה עיריית אוטרכט לאסור הקמת מבנים הגבוהים ממגדל הקתדרלה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכנסייה הראשונה שהוקדשה למרטינוס הקדוש הוקמה בסביבות 600 לספירה בידי הכהונה הפרקנית תחת פטרונותם של מלכי השושלת המרובינגית, אך נהרסה בהתקפת הפריזים (Frisians) על אוטרכט זמן קצר לאחר מכן. וויברורד הקדוש (שמת ב-739), השליח הנוצרי אל הפריזים, הקים כנסייה שנייה המוקדשת למרטינוס סמוך לאתר שבו שוכנת כיום הקתדרלה. כנסייה זו נהרסה בידי הנורמנים במאה ה-9. היא נבנתה מחדש בידי הבישוף בלדריק במאה ה-10 ונהפכה בתקופה זו לכנסייה הראשית (מינסטר) של אוטרכט. מאוחר יותר נהפכה לקתדרלה.

הקתדרלה נהרסה בשרפות ונבנתה מחדש מספר פעמים. כנסייה בסגנון הרומנסקי נבנתה בידי אדאלבולד, בישוף אוטרכט, ונחנכה ב-1023. בניין זה, הידוע כ-Adalbold's Dom, נהרס בחלקו בשריפה ב-1253, שהרסה את רוב אוטרכט.

בניית הקתדרלה הגותית החלה ב-1254 ונמשכה עד המאה ה-16. החלק הראשון שנבנה היה בית המקהלה. המגדל נבנה בשנים 1321-1382. הקתדרלה הושלמה בחיפזון ב-1517 עקב קשיים במימון, ללא תמיכות דואות לספינה הראשית. ב-1572 במסגרת הרפורמציה, נותצו רבים מן הצלמים והפסלים בתוך ומחוץ לכנסייה.

ב-1674 הרסה סופת טורנדו את הספינה הראשית של הקתדרלה, אך המגדל המערבי, בית הרוחב (טרנספט) ובית המקהלה, עם תמיכותיו הדואות, ניצלו מההרס. בעקבות זאת, נזנחה הקתדרלה ההרוסה, ובמקום הספינה הראשית הוקמה כיכר עירונית עם עצים. נעשו ניסיונות שחזור בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 אך רק בשנת 2004 החלו בבנייה מחודשת של הספינה הראשית שתאחד את המגדל עם בית המקהלה.

האזור שבו עמדה הספינה הראשית עמד בהריסותיו במשך שנים רבות מחוסר כסף לפעול לפינויו, ונודע עם הזמן כמקום מפגש להומוסקסואלים (או "סדומאים", כפי שנקראו אז). באותם ימים נאמר שה"סדומאות" נפוצה בעיקר בקרב איטלקים וצרפתים, שנכחו בעיר לרגל החתימה על שלום אוטרכט, וכי הם שבחרו במקום כמקום מפגש. בסופו של דבר, בשנת 1730 החליטו הרשויות לשים קץ לדבר, ופתחו בחקירה שבסופה נלכדו שמונה עשר הומוסקסואלים והוצאו להורג בחניקה. זו הייתה יריית הפתיחה לשנתיים של צעדים הומופוביים בכל הולנד, שבמהלכן הוצאו רבים להורג. בהולנדית קיימים עד היום הביטויים "הוא מגיע מאחורי הכנסייה" ו"אוטרכטי", שהם כינויי סלנג להומוסקסואלים. כיום ניצבת בכיכר שלפני הכנסייה, במקום שפעם עמדו בו ההריסות, אנדרטה לזכרם של קורבנות הרדיפות ההומופוביות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קתדרלת אוטרכט בוויקישיתוף