רצח משפחת ווטס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רצח משפחת ווטס
תאריך 13 באוגוסט 2018 עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום פרדריק עריכת הנתון בוויקינתונים
מטרה Shanann Watts, Celeste Watts, Bella Watts, Nico Watts עריכת הנתון בוויקינתונים
סוג רצח בתוך המשפחה, feticide, עבירה, murder of pregnant women, filicide, קטל צאצאים, רצח עריכת הנתון בוויקינתונים
נשק כלי נשק מגע עריכת הנתון בוויקינתונים
הרוגים 4 עריכת הנתון בוויקינתונים
פצועים 0 עריכת הנתון בוויקינתונים
מבצע Chris Watts עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר מפגעים 1 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

רצח משפחת ווטס הוא רצח שהתרחש בעיירה פרדריק (אנ') שבמדינת קולורדו בארצות הברית בבוקר של 13 באוגוסט 2018. אב המשפחה, כריסטופר לי ווטס (נולד ב-16 במאי 1985[1]) הודה באשמת רצח אשתו, שאנן קת'רין רזצ'ק (נולדה ב-10 בינואר 1984) בחניקתה למוות. בהמשך הוא הודה ברצח שתי בנותיהן של הזוג, בלה בת הארבע וסלסט בת השלוש באותו אירוע, בכך שכיסה את ראשן עם שמיכה וחנק אותן למוות. ב-6 בנובמבר 2018 הוא הודה ברצח מדרגה ראשונה תחת הסדר טיעון, שבעקבותיו לא יקבל עונש מוות (שלאחר מכן בוטל בקולורדו בשנת 2020). ווטס נידון לחמישה מאסרי עולם ללא אפשרות לחנינה.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרוצח ורעייתו גדלו בקרוליינה הצפונית. כריסטופר גדל בעיירה "ספרינג לייק" ושאנן בעיירה "אברדין". הזוג הכיר בשנת 2010 והתחתנו במחוז "מקלנבורג" בסוף שנת 2012, על פי מידע שנמצא באינטרנט[2]. לזוג נולדו שתי בנות: בלה מארי ווטס (נולדה ב-17 בדצמבר 2013) וסלסט קת'רין "סיסי" ווטס (נולדה ב-17 ביולי 2015). בזמן הירצחה, שאנן הייתה בשבוע ה-15 להריונה עם בן, שהזוג תכנן לקרוא לו בשם "ניקו"[3].

משפחת ווטס התגוררה בבית בעל חמישה חדרים בעיירה "פרדאריק" שבקולורדו, אותו הם רכשו בשנת 2013[4], לאחר מכן בשנת 2015 הזוג הכריז על פשיטת רגל[5]. כריסטופר עבד בחברת בנייה בשם "אנאדארקו פטרולום" ושאנן עבדה מהבית במכירת מוצר בשם "טרייב" עבור חברת שיווק רשתי בשם "לה-ואל"[6].

היעלמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשעה 1:48 בלילה לערך, ביום שני ב-13 באוגוסט 2018, שאנן חזרה לביתה מנסיעת עסקים באריזונה. היא הגיעה לביתה ברכב עליו נהגה חברתה ניקול אוטוף אטקינסון, שגם עבדה ביחד איתה. במהלך אותו סוף השבוע, כריסטופר נשאר בבית ביחד עם הבנות[7]. מאוחר יותר באותו היום, שאנן ובנותיה נחשבו לנעדרות על ידי אטקינסון, שדאגה ששאנן לא הגיעה לבדיקה רפואית שקשורה להריונה וכן לא ענתה למסרונים. לאחר ששאנן נעדרה מפגישת עבודה, אטקינסון הגיעה לבית המשפחה בשעה 12:10 בצהריים[8][9]. לאחר שדפקה בדלת ולא קיבלה מענה, אטקינסון התקשרה לכריסטופר, שהיה באותו הזמן בעבודה וכן למשטרת פרדאריק.

שוטר הגיע לבית המשפחה בשעה 1:40 בצהריים וכריסטופר נתן לו אישור להיכנס לבית[10]. בתוך הבית חיכה כלב המשפחה שהיה ללא פגע, אך לא היה זכר לשאנן ולבנות[11]. חיפושים בבית חשפו את תיקה של שאנן, שהכיל את מפתחות הרכב שלה ואת התרופות של בנותיה. הטלפון הסלולרי שלה אותר לאחר מכן בין כריות הספה בסלון הבית[12]. הרכב של שאנן, שבתוכו היו מושבי הבטיחות של הבנות היה בחניית הבית[13]. טבעת הנישואין של שאנן נמצאה על שידה שצמודה למיטה בחדר השינה.

הבולשת האמריקאית (FBI) ומחלקת החקירות של קולורדו (CBI) הצטרפו לחקירה ביום למחרת. כריסטופר סיפר למשטרה שלא היה לו מושג לאן משפחתו נעלמה ושהפעם האחרונה שהוא ראה את שאנן הייתה בשעה 5:15 בבוקר שלפני, רגע לפני שיצא לעבודה[14]. כריסטופר ניהל ראיונות טלוויזיוניים עם כתבים מהרשתות "KMGH-TV" ו-"KUSA-TV" שבדנוור מחוץ לביתו, בהם הוא מתחנן לשובן של אשתו ובנותיו. במהלך הראיון, יחידות כלבנים ביצעו חיפושים בבית המשפחה[15][16].

המעצר והמשפט[עריכת קוד מקור | עריכה]

המעצר[עריכת קוד מקור | עריכה]

כריסטופר נעצר ב-15 באוגוסט 2018. על פי צו המעצר וצילומים ממצלמת הביטחון בחדר החקירות, הוא נכשל בבדיקת פוליגרף והתוודה שרצח את שאנן. הוא ביקש לדבר עם אביו לפני שהתוודה. על פי צו המעצר, כריסטופר ניהל רומן עם אישה אחרת וביקש להתגרש משאנן. במהלך החקירה, הוא טען ששאנן עצמה חנקה את בנותיהם למוות בתגובה לבקשתו להתגרש והוא בתגובה חנק אותה תחת התקף זעם ושינע את הגופות למחסן השייך למקום עבודתו[17].

כריסטופר פוטר מחברת הבנייה ב-15 באוגוסט 2018 ביום מעצרו. הרשויות איתרו את גופותיהן של שאנן ושתי הבנות במחסן של חברת הבנייה יום למחרת. גופות הילדות נמצאו בתוך המחסן, בעוד גופתה של שאנן נמצאה קבורה בקבר מאולתר לא רחוק ממנו[18].

ב-21 באוגוסט, כריסטופר הואשם בשלושה סעיפים של רצח מדרגה ראשונה וסעיפים של רצח קטין חסר ישע מתחת לגיל 12, רצח של עובר ושלושה סעיפים של שיבוש ראיות והיפטרות מהגופות[19]. הוא לא יכל להשתחרר בערבות ממעצרו. בשימוע נוסף לאחר מכן, נקבעה לו ערבות על סך 5 מיליון דולר, ועל כריסטופר היה להפקיד כ-15% מהסכום על מנת להשתחרר ממעצר.

בתקשורת, הרצח נחשב כרצח בתוך המשפחה (רצח שבו בן משפחה רוצח את קרוביו)[20], על פי אתר החדשות ABC, רציחות מסוג זה מתרחשות בעיקר בסביבות חודש אוגוסט, לפני שהילדים חוזרים ללימודים וכך החקירה יכולה להתעכב. על פי הפרופיילרית קנדיס דה-לונג, מקרי רצח כמו רצח משפחת ווטס הם נדירים יחסית כיוון שהרוצח מתאבד לאחר שרצח את כל קרוביו, בעוד כריסטופר נשאר בחיים למרות שחשב על האפשרות בגלל רגשות האשם על מעשיו.

בראיון בתוכנית של ד"ר פיל, עורך דינו של כריסטופר סיפר שכריסטופר התוודה על הרציחות לאחר ויכוח בינו לבין שאנן על נושא הגירושים. במהלך הרצח, בלה נכנסה לחדר וכריסטופר אמר לה ששאנן חולה. הוא העמיס את גופתה של שאנון לרכב והסיע את שתי בנותיו (ללא מושבי הבטיחות שלהן) במושב האחורי של רכב החברה שלו. לאחר מכן הוא חנק את שתי הבנות למוות בעזרת שמיכה שמצא ברכב[21].

פסק דין[עריכת קוד מקור | עריכה]

כריסטופר הודה באשמה ב-6 בנובמבר. בעקבות בקשת משפחתה של שאנן, על כריסטופר לא נגזר עונש מוות מכיוון שהם לא רצו שישפך דם נוסף. מערכת המשפט תמכה בהחלטת המשפחה וביטלה את עונש המוות תמורת עסקת טיעון לפיה כריסטופר הודה במעורבותו ברציחות. ב-19 בנובמבר, כריסטופר נשלח לחמישה מאסרי עולם - שלושה רצופים ושניים עוקבים ללא אפשרות לחנינה. גזר דינו כלל 48 שנים על רצח העובר בבטנה של שאנן ו-36 על שיבושי חקירה. הוא החל לרצות את עונשו מיד בתום המשפט[22][23].

ב-3 בדצמבר 2018 כריסטופר הועבר לכלא שממוקם מחוץ לקולורדו בעקבות "דאגות ביטחוניות"[24]. ב-5 בדצמבר, כריסטופר הועבר לכלא מאובטח שממוקם בוויסקונסין שם הוא ממשיך לרצות את מאסרו[25][26].

בתקשורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

באחד מפרקי התכנית "20/20" ששודרה ברשת ABC בדצמבר 2018, הוריה של שאנן התראיינו בפעם הראשונה מאז רצח ביתם[27][28]. רשת הכבלים האמריקאית HLN שידרה תוכנית מיוחדת בשם "טבח משפחתי: כריס ווטס נחשף" שבה הוצגו תיעודים ממצלמות מניידת המשטרה וכן מחדר החקירות. רשת CBI הציגה ראיון מוקלט עם האישה איתה כריסטופר ניהל רומן ושמה הוא ניקול קסינג'ר, בו היא סיפרה על שינויים במצבי הרוח של כריסטופר בימים שקדמו לרצח[29].

בדצמבר 2018, בתוכנית של ד"ר פיל, המנחה ראיין ארבעה מומחי פשע: תובעת לשעבר ותחקירנית טלוויזיה בשם ננסי גרייס, פרופיילרית לשעבר בבולשת האמריקאית בשם קנדיס דה-לונג, יועץ משטרתי בשם סטיב קארדיאן ומומחית בשפת גוף בשם סוזן קונסטנטין. ארבעת המומחים ניתחו את מהלך חיו ופעולותיו של כריסטופר. בינואר 2019, התארח שכנו של כריסטופר, שעזר למשטרה בחיפושיהם אחר שאנן והבנות בתוכנית האירוח "The Dr. Oz Show"[30].

ביוני 2021, בתוכנית "Inside Edition" התארח אדם שהתכתב (חבר לעט) עם כריסטופר ובמספר מכתבים כריסטופר סיפר שהוא תכנן לגרום לשאנן להפיל את העובר בעזרת משכבי כאבים מסוג אוקסיקודון שהוא נתן לה. כריסטופר חשב שיהיה לו יותר קל להתגרש משאנן ולחיות עם ניקול אם שאנן לא תהיה בהיריון. במכתבים נוספים, כריסטופר סיפר שהוא ניסה לחנוק למוות את בנותיו במיטותיהן, אך נכשל[31].

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-7 בדצמבר 2019 רשת "Oxygen" הציגה סרט דוקומנטרי באורך שעה על המקרה כחלק מסדרת הטלוויזיה שלהם "וידויים של פושעים".

ב-26 בינואר 2020, רשת "Lifetime" הציגה סרט בשם "כריס ווטס: וידויו של רוצח" כחלק מסדרת סרטים העוסקת בפשעים שקרו במציאות. את דמותו של כריס גילם השחקן שון קלייר ואת דמותה של שאנן גילמה השחקנית אשלי וויליאמס[32]. משפחתה של שאנן התנגדו ליצירת הסרט וטענו שהם לא היו מיודעים ליצירתו עד שהפקתו החלה. המשפחה טוענת שהיא לא מרוויחה כסף מהסרט ושהם פוחדים שבעקבותיו, מקרי הבריונות כנגדם ברשת רק יגדלו.

ב-30 בספטמבר 2020, רשת הזרמת המדיה "נטפליקס" הציגה סרט דוקומנטרי בשם "רצח אמריקאי: המשפחה מהבית הסמוך". הסרט מציג צילומים ביתיים, פוסטים מהרשתות החברתיות, מסרונים והקלטות מרשויות החוק[33].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 'Killer dad' in lockdown 23 hours a day, NZ Herald (באנגלית)
 2. ^ Tom Cleary, Chris Watts: 5 Fast Facts You Need to Know, Heavy.com, ‏16 באוגוסט 2018 (באנגלית)
 3. ^ Watch American Murder: The Family Next Door | Netflix Official Site, www.netflix.com (באנגלית)
 4. ^ Sady Swanson, Christopher Watts and Shanann Watts: Their friends saw a 'perfect' family. What happened?, Fort Collins Coloradoan (באנגלית)
 5. ^ Colorado family struggled with finances before man allegedly killed pregnant wife, kids, www.cbsnews.com (באנגלית)
 6. ^ Drew, Kathleen Foody And Jonathan (2018-08-17). "Colorado man arrested as hunt for family leads to body of pregnant wife, possible remains of young daughters". National Post (באנגלית). נבדק ב-2022-09-18.
 7. ^ Mom & Kids Vanish, Husband Pleads for Help — Then 3 Bodies Turn Up: How Watts Murder Case Unfolded, Peoplemag (באנגלית)
 8. ^ Man arrested for killing his pregnant wife and daughters, days after pleading for their return | News24, web.archive.org, ‏17 באוגוסט 2019
 9. ^ Amelia McDonell-Parry, Amelia McDonell-Parry, Colorado Man Claims He Killed Pregnant Wife After She Strangled Their Daughters, Rolling Stone, ‏21 באוגוסט 2018 (באנגלית)
 10. ^ Carmen MacBeth, Chris Watts update: Is he "haunted" by the murder of his family?, Film Daily, ‏27 באוגוסט 2020 (באנגלית)
 11. ^ Neighbor says Chris Watts “cared more about the dog” than pregnant wife and 2 toddlers he allegedly killed, Crime Online, ‏17 באוגוסט 2018 (באנגלית)
 12. ^ The Unraveling of Chris Watts Before He Murdered His Family, E! Online, ‏13 באוגוסט 2018
 13. ^ Shanann Watts' girls may have been dead when she got home, husband's charges show, KIRO 7 News Seattle, ‏21 באוגוסט 2018 (באנגלית)
 14. ^ Shanann Watts' family denounces upcoming Lifetime movie about daughter's murder, ABC11 Raleigh-Durham (באנגלית)
 15. ^ The scent of death: Police dogs and the Chris Watts investigation, FOX31 Denver, ‏18 באוגוסט 2018 (באנגלית)
 16. ^ Chris Watts case: Everything we know so far, Denver 7 Colorado News (KMGH), ‏21 באוגוסט 2018 (באנגלית)
 17. ^ Chris Watts admits wife's murder, but blames her for daughters' deaths, ABC13 Houston (באנגלית)
 18. ^ Sady Swanson and Nick Coltrain, Christopher Watts will serve 3 life sentences for murdering wife Shanann, 2 daughters, Fort Collins Coloradoan (באנגלית)
 19. ^ Madison Park, Chris Watts case: What we learned from unsealed affidavit, CNN, ‏21 באוגוסט 2018 (באנגלית)
 20. ^ A. B. C. News, When people kill close relatives: Explaining 'family annihilators', ABC News (באנגלית)
 21. ^ On WRAL at 3 p.m.: Lawyer tells Dr. Phil Chris Watts' daughter saw her mother's strangulation, www.wral.com
 22. ^ Christopher Watts gets life in prison for killing pregnant wife and young daughters, NBC News (באנגלית)
 23. ^ Eliott C. McLaughlin,Kelly Murray, Chris Watts sentenced to life for 'inhumane' killings of two daughters and pregnant wife, CNN, ‏19 בנובמבר 2018 (באנגלית)
 24. ^ Radar Staff, Killer Chris Watts Moved To Unknown Prison Due To ‘Safety Concerns’, RadarOnline, ‏4 בדצמבר 2018 (באנגלית)
 25. ^ Radar Staff, Final Rotting Place: Chris Watts Arrives At Wisconsin Prison To Serve Life Sentence, RadarOnline, ‏5 בדצמבר 2018 (באנגלית)
 26. ^ NBC15 Staff, NBC15 Investigates: Inmate transfer process, Chris Watts confirmed in WI, https://www.nbc15.com (באנגלית)
 27. ^ Ashley Collman, 'He didn't give a flying flip': Shanann Watts' mother speaks about how emotionless her daughter's husband was when she was first reported missing, Insider (באנגלית)
 28. ^ Chris Watts' In-Laws Didn't Want Him to Go on TV When Family Vanished — but They 'Thank God He Did', Peoplemag (באנגלית)
 29. ^ Kyle Peltz CNN, Chris Watts appears nervous in hours after murder, new video shows, KTBS (באנגלית)
 30. ^ Dr. Oz to feature episode on Chris Watts case Tuesday afternoon on KOAA 5, KOAA, ‏15 בינואר 2019 (באנגלית)
 31. ^ Killer Chris Watts Makes More Shocking Confessions to Penpal, נבדק ב-2022-09-18
 32. ^ Erik Pedersen, Erik Pedersen, More ‘Ripped From The Headlines’ Pics Set At Lifetime With Nia Vardalos, Lyndsy Fonseca, Kirstie Alley, Jamie-Lynn Sigler, Jenn Lyon, Deadline, ‏19 בנובמבר 2019 (באנגלית)
 33. ^ Shanky Chittora, AMERICAN MURDER THE FAMILY NEXT DOOR Trailer By Netflix: Describes The Story Of The 2018’S Watts Family Murders, Moviespie, ‏2 ביוני 2022 (באנגלית)