שוק הכרמל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הכיתוב "שוק לירקות" בראש שער מקורי בשוק הכרמל ברחוב ישכון 41
רוכל בשוק
רוכלת בשוק
הכניסה המזרחית אל השוק מכיכר מגן דוד טרם שיפוץ הכיכר
דוכנים בשוק
פברואר 1948, שלט סכנה נעוץ בחבית במרכז שוק הכרמל המזהיר עוברים ושבים מפני אש צלפים הנורית אל השוק ממסגד חסן בק הסמוך

מכתבים למערכת
למצב הרוכלים בשוק

בלי שים לב למשבר הכלכלי ולצמצום הפרנסה, העבירה העיריה אשתקד את השוק מקרן רחובות אלנבי ונחלת בנימין אל רחוב הכרמל, הרוכלים בעלי הסוכות הוכרחו לשלם לעיריה 20 לי"מ כל אחד עבור התקנת הסוכות החדשות. והנה, חלק גדול מהקונים לא עבר לשוק החדש, אלא נשאר בחלק רחוב הכרמל הקרוב ליפו, ועל יד שוק הכרמל צובאים יום-יום ערבים מהכפרים ומוכרים ירקות בלי כל חובת רשיון ומס של העיריה. מאין להם כל הוצאות, הם מוכרים בזול וגוזלים את לקוחותינו המעטים. והנשים הבאות לקנות בשוק מבכרות בכלל לקנות מאת הערבי, אפילו כשאינו מוזיל. חוץ מזה החלה העיריה מוציאה רשיונות גם לרוכלים, שאינם משלמים את הסכום ששלמנו אנו, ומעט הפרנסה מהחלק ע"י כך לחלקים קטנים, שיש בהם משום זה חסר וזה אינו נהנה.
אם לא תחדל העירייה מלחלק רישיונות נוספים ולא תחייב גם את הערבים בתשלום מס, עומד מצבנו לההרס לגמרי ונוספו עוד מחוסרי פרנסה ורעבים למשא על הצבור.
ברגשי כבוד, אחד הרוכלי
ם
דבר, 21 בדצמבר 1921

שוק הכרמל (הכרמל מבוטא במלעיל) בתל אביב הוא השוק המרכזי בעיר והגדול והידוע ביותר בגוש דן. הוא נמצא לאורך רחוב הכרמל, בין כיכר מגן-דוד לבין מסוף כרמלית וגן הכובשים, בואכה אזור מנשייה, והתרחב עם השנים גם לכמה רחובות סמוכים בשכונת כרם התימנים ושכונת נחלת בנימין. החלק הדרום מערבי של שוק הכרמל נקרא גם שוק עזה. השוק קרוי על שמו של הרחוב בו הוא מצוי. הרחוב נמשך במקור עד לאזור שכיום קרוי כיכר רבין. בשנות ה-30 שונה חלקו הגדול של הרחוב לרחוב קינג ג'ורג'.

השוק פועל בכל ימות השבוע ומוכר בעיקר מזון אך גם פרטי הלבשה, סדקית, אביזרי בית, פרחים ועוד.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1913 בעת ביקורו ברוסיה, הציע ארתור רופין, ראש המשרד הארצישראלי, ליהודים ציונים לקנות אדמות בעיר העברית ההולכת ונבנית. קבוצת יהודים עשירים קנו חלקות אדמה באזור רחוב הכרמל בתמורה ל-1000 רובל מתוך מחשבה, שיוכלו להוריש את הקרקע לצאצאיהם, לא מתוך כוונה לעלות לארץ ולהקים על אדמות אלו בתים. לאחר מהפכת אוקטובר 1917 נאלצה קבוצה זו להימלט מרוסיה וחבריה הגיעו לארץ ישראל בידיים ריקות. עשירים רוסים אלו, שכונו "פליטי רופין", מצאו עצמם חסרי כל רכוש למעט מגרשים אלו שבין רחוב אלנבי ומנשייה. בהיעדר יכולת להשתלב בשוק העבודה המקומי, שעסק בעיקר בעבודת כפיים, ביקשו להקים שוק, שיעסוק בסחר פירות וירקות. על אף התנגדויות רבות לרעיון, אישר להם ראש העיר מאיר דיזנגוף להקים לאורך רחוב הכרמל שוק קטן, אשר נחנך רשמית ב-1920.

מאז הלך השוק וגדל והתרחב לכל אורך הרחוב והתפשט גם אל חלק מסמטאותיה של שכונת כרם התימנים. רחוב גדרה שבכרם, למשל, גובל בצדו האחורי של השוק ואפשר למצוא בו חנויות מזון ומסעדות רבות; עוד כמה רחובות קטנים מקשרים לכל האורך בינו לבין השוק. יחד עם מדרחוב נחלת בנימין הסמוך ורחוב רמב"ם, מהווה שטח זה אזור גדול מאוד הסגור לתנועת מכוניות במרכז תל אביב.

ב-1 בנובמבר 2004 אירע פיגוע התאבדות בשוק. נהרגו בו שלושה בני אדם, ונפצעו למעלה מ-50.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שוק הכרמל בוויקישיתוף
כיכר מגן-דוד
ניתן ללחוץ על הקישורים לשמות המקומות.
כיכר מגן-דודמדרחוב נחלת בנימיןשוק הכרמלרחוב שינקיןרחוב המלך ג'ורג' (תל אביב)רחוב אלנביבית פולישוקכרם התימניםבית גוטגולדהלל הזקןרחוב ברנר (תל אביב)Magen david map.jpg
אודות התמונה