שיחה:דקליים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Article yellow.svg
ערך זה מוצע כמועמד להכללה ברשימת הערכים המומלצים
הוצג כמומלץ בעמוד הראשי (ראו תבניות עמוד ראשי):
  • 26 במרץ 2017
  • 24-23 ביולי 2020

גרעין עתיק[עריכת קוד מקור]

למשתמש:דוד שי למה בשביל למחוק 2 משפטים שלי, היה צורך למחוק פרק שלם שהיה בערך מזמן. האם בזה מביע דעה שלא כדאי לעדכן ערכים. לדעתי אתה לא צודק במחיקה. לגדל דקל מגלעין מפני 2,000 שנה ולהגיע לכך שיגיע לגובה של יותר ממטר - זה לא רק אנקטודה - עובדה יש גם מאמר מדעי על כך Sarah Sallon,1 Elaine Solowey,2 Yuval Cohen,3 Raia Korchinsky,3 Markus Egli,4 Ivan Woodhatch,4 Orit Simchoni,5 Mordechai Kislev5 Germination, Genetics, and Growth of an Ancient Date Seed Science 13 June 2008: Vol. 320. no. 5882, p. 1464 DOI: 10.1126/science.1153600 . שבת שלום. ‏Daniel Ventura‏ 16:55, 13 ביוני 2008 (IDT)

יישר כח. שבת שלום. ‏Daniel Ventura‏ 18:47, 13 ביוני 2008 (IDT)
זו אומנם אנקדוטה מעניינת מאוד, אבל עדיין אנקדוטה שהודבקה בצורה מלאכותית למקום שנראה כמתאים ביותר. לא כל מה שקוראים עליו בעתון צריך לחפש איפה אפשר להדביק אותו. אני אחכה עד יום שני ואם עד אז לא ימצא לקטע המעניין הזה, אבל לחלוטין לא מתאים לערך הזה, אכסנייה אחרת אני אמחק אותו. אביהושיחה 20:35, 13 ביוני 2008 (IDT)
למה שוב איומים. אתה לא מכיר שיטה אחרת לדיון. בקטע למעלה יש לך קישור לבטאון מדעי : Science 13 June 2008:

Vol. 320. no. 5882, p. 1464 DOI: 10.1126/science.1153600 אם יש לך גישה כנס אליו. אגב, לא הבנתי בדיוק מה מפריע לך במידע ? ‏Daniel Ventura‏ 21:18, 14 ביוני 2008 (IDT)

אביהו, מה שבעיניך אנקדוטה בעיני הוא מידע מענין שמתאים לערך. אל תמחק אותו בבקשה איתןשיחה 22:12, 14 ביוני 2008 (IDT)
איתן שלום, לא טענתי שהמידע לא מעניין, להפך אם תקראו שוב את מה שכתבתי למעלה, כתבתי פעמיים שהמידע מעניין, אבל הוא לא שייך לערך. המידע היחידי שראוי להישאר הוא על מה שכתב פליניוס. זה שהצליחו להנביט בישראל זרע תמר עתיק הוא סיפור מענין מאוד, אבל מה הקשר שלו לערך הדן במשפחת הדקליים? זו אנקדוטה. דניאל מאוד אוהב אנקדוטות והוא מחפש להם אכסנייה בכוח. לערך על הדקליים יש מבנה מאוד הגיוני ומסודר (אם מותר לנחתום להעיד על עיסתו) והסיפור הזה לא מספר לנו דבר על משפחת הדקליים. מכיוון שנראה שחשוב לך שהמידע יישאר תציע בורר. שבוע טוב. אביהושיחה 22:51, 14 ביוני 2008 (IDT)
אביהו שלום,
ראשית, הערך מעניין מאוד כשלעצמו וגם בנוי היטב,

לגופו של עניין שתי שאלות: א.האם לדעתך סיפור על הנבטת עץ ממשפחת הדקליים מגלעין בן 1900 שנה אין מקום בערך לדעתך? באיזה ערך כן?

ב. האם אין בטענתך כלפי דניאל משום אד הומינם. נכון שיש לו נטייה לדחוס מידע מיותר, וגם אני הערתי לו בעבר על כך, אבל מצד שני, ועברתי על לא מעט ערכים שלו, יש לו גם תרומה ניכרת. ויקיפדיה היא קהילה פלורליסטית, וחסרונות של כותב מסוים מתוקנים על ידי שאר הכותבים. שבוע טוב. איתןשיחה 23:07, 14 ביוני 2008 (IDT)
איתן שלום,
א. זה שלדעתי אין מקום לסיפור על הנבטת עץ ממשפחת הדקליים מגלעין בן 1900 שנה בערך כבר כתבתי כמה פעמים. המקום היחידי שעולה בדעתי שבו אולי אפשר להוסיף סיפור זה הוא בערך שיעסוק בחיוניות של צמחים. ערך, שיספר על צמחים שעומדים בשריפות, בהקפאה עמוקה, ובזמן.
ב. אד הומינם הפך להיות הקלישאה של ויקיפדיה, וכבר כתבתי לאורי רדלר שזו כנראה אחת ההצלחות הגדולות שלו בוויקיפדיה העברית. לעצם השאלה, התשובה היא לא, וקרא בבקשה מהו אד הומינם. לדניאל יש תרומה רבה לוויקיפדיה, אבל במחיר שבו אנשים רבים צריכים לעבור אחריו, לתקן שגיאות כתיב גסות, לבטל מרווחים שהוא מפזר בשפע, למחוק תמונות שהוסיף מבלי להתחשב בזכויות יוצרים, או שאין להם קשר לערך, שנכנס בעקשנות ובהתמדה למלחמות עריכה עם המשתמשים הוותיקים ולכן נחסם. אתה קורא לזה "קהילה פלורליסטית, וחסרונות של כותב מסוים מתוקנים על ידי שאר הכותבים" אני קורא לזה שחיקה מתמדת של האנשים שכותבים כאן. שבוע טוב גם לך. אביהושיחה 23:26, 14 ביוני 2008 (IDT)
הפרק "שתיל תמר הונבט מגלעין שנמצא באתר מצדה" היה בערך לפני שכלל ידעתי על קיום הדבר. אני הוספתי משפטים בודדים ואז אתה כותב : דניאל מאוד אוהב אנקדוטות והוא מחפש להם אכסנייה בכוח - ת ת ב י ש - על שאר ההשמצות שלך אני מעדיף לא להגיב, הדוגמא הזאת מראה עד כמה - ברוב המקרים - אין יסוד לרוב ההשמצות שלך שבוע טוב. ‏Daniel Ventura‏ 23:31, 14 ביוני 2008 (IDT)
מה שנכון נכון. הפיסקה הזו נמצאת בערך מפברואר 2007, ולא דניאל ונטורה כתב אותה. איתןשיחה 23:40, 14 ביוני 2008 (IDT)
אני מודה שלא טרחתי לבדוק מתי הוספה הפסקה. בשל התגובה הנזעמת של דניאל שראיתי בתחילת דף השיחה הסקתי בטעות כי הוא כתב את כל הפסקה. בתקופה שבה נוספה הפיסקה עוד לא ניהלתי רשימת מעקב. לו היתי עושה זאת הייתה הפיסקה נמחקת באותו יום בו הועלתה. בוא ננסה להיות מעשיים במקום לקשקש בדפי שיחה. מה דעתך להעביר את הקטע לתמר (עץ)? אביהושיחה 07:01, 15 ביוני 2008 (IDT)
לפי הפירסום המדעי זה זה תמר מצוי - Phoenix dactylifera. ראו ציטוט" An ancient date seed (Phoenix dactylifera L.) excavated from Masada and radiocarbon-dated to the first century Common Era was germinated"
ולמשתמש:אביהו - אבקש להבא לא לחזור על התבטאויות כאלה :"לתקן שגיאות כתיב גסות, לבטל מרווחים שהוא מפזר בשפע, למחוק תמונות שהוסיף מבלי להתחשב בזכויות יוצרים, או שאין להם קשר לערך, שנכנס בעקשנות ובהתמדה למלחמות עריכה עם המשתמשים הוותיקים" - גם אם זה קרה , ולא אפרט את הסיבות , אין הכרח שזה יקרה בעתיד. ואנא חדל מכך . זה לא תורם לויקיפדיה. שבוע טוב. ‏Daniel Ventura‏ 07:23, 15 ביוני 2008 (IDT)
לגלעין שהונבט אחרי 1900 שנה יש מקום בערך זה, ללא ספק. חגי אדלרשיחהתבניות מידע בערכים מחכות לך! • י"ב בסיוון ה'תשס"ח • 07:24, 15 ביוני 2008 (IDT)
אם כך, האם יש הסכמה להעביר לתמר מצוי? אביהושיחה 19:05, 15 ביוני 2008 (IDT)
אין לי התנגדות שהוא יופיע שם. השאלה היא למה אתה מתנגד שהוא יופיע גם כאן. היום קראתי כתבה נוספת בענין. איתןשיחה 22:39, 15 ביוני 2008 (IDT)
האמת, די הופתעתי מההתנגדות למה שנראה לי ברור. הערך עוסק במשפחת הדקליים, משפחה גדולה מאוד הכוללת בת 3,500 מינים של עצים ושיחים. הוא מפרט בגדול את הסוגים השונים של הדקליים, את המורפולוגיה של הדקליים, את ההיסטוריה של ההתפתחות של המשפחה, את המזיקים העיקריים, את הערך הכלכלי של המשפחה, את ההתייחסות בתרבות האנושות לעצים, ולבסוף את משפחת הדקליים בישראל. הערך לא עוסק ספציפית בעץ התמר שהוא אחד מ-3,500 המינים, אלא רק בהקשר של דוגמאות, ובייחוד בפרק על התרבות האנושית, פרק שלוקה מאוד בחסר, מכיוון שהיה שימוש במינים שונים מלבד התמר בתרבויות אנושיות אחרות ונושא זה מוזכר בקצרה בפרק "הערך הכלכלי של הדקל".
עכשיו ניקח את הקטע שהוסף. הוא הוסף לפרק "הדקל בתרבות האנושית". למה? מה התרומה של הנבטת זרע תמר אחד בימינו לתרבות האנושית?? לכאורה אפשר היה לציין בתכונות הזרע בפרק המורפולוגיה שהזרע מסוגל לשמור על חיוניות במשך תקופה ארוכה, אבל אז כמובן היה צריך לצמצם את כל הפסקה לשורה אחת ואת כל השאר שמתאים לכתבה בעיתון או לדפים הפותחים של נשיונל ג'יאוגרפיק המספרים על דברים מעניינים בעולמנו להעביר להערות שוליים. אבל, וזה אבל גדול, אין לנו מספיק הוכחות לכך. יש בסך הכל מקרה אחד ידוע במין אחד! אולי התנאים בהם נשמר זרע התמר היו מבטיחים הישמרות של זרעים אחרים כמו למשל הזית?
את הערך על הדקליים כתבתי לפני ארבע שנים אומנם, אבל אני מניח שדי ברור שהשקעתי בו עשרות שעות עבודה. לכן חשוב לי, למרות שהערך איננו בבעלותי, לשמור עליו ממה שאני רואה כפגיעה בולטת ברמתו: הכנסת אנקדוטה שאיננה מלמדת אותנו דבר על משפחת הדקליים רק בגלל שהסיפור מעניין.
אני אעביר בערב. אביהושיחה 07:04, 16 ביוני 2008 (IDT)
למרות ששוכנעתי, מעניין אם כאשר הזולת משקיע "עשרות שעות עבודה" הוא זוכה לאותו יחס ! וראה יפו.
  • ה" דפים הפותחים של נשיונל ג'יאוגרפיק המספרים על דברים מעניינים בעולמנו" שאתה מציע "להעביר להערות שוליים" מראים על יחס של זלזול. הם מובאים - כמו במקרה זה - לאחר שקיים מחקר שלצערי איני מוכן לשלם עבור הקריאה. הכעיס אותי היחס שלך זו רק אנקטודה. באנקטודה לא עוסקים חמישה חוקרים ומעבדה - אגב, מה שלא צוטט שיש סבורים - ולא הייתי מהמר על כך - כי בעקבות ההצלחה - ושוב לא הייתי מהמר על כך - יהיו גם חידושים רפואיים. סיימתי את המעקב על הערך ותודה על הדו-שיח התרבותי שלצערי - שוב התחיל בנוהג שרצוי לא לחזור עליו "מחיקת en bloc של קטע" . בןקר טוב. ‏Daniel Ventura‏ 09:26, 16 ביוני 2008 (IDT)
אני מסכים לחלוטין עם אביהו. הנבטת הגרעין היא ניסוי מעניין, ואפילו חשוב (הרי פורסם ב"סיינס"), אבל מבחינת הערך העוסק בדקליים הוא אנקדוטה. בשלב זה אינני רואה כיצד הוא מוסיף לנו ידע על משפחת הדקליים כולה. לסיפור יש יותר חשיבות בערך שיעסוק בניסיונות להנביט זרעים עתיקים (אם יהיה ערך כזה). דוד שי - שיחה 19:38, 16 ביוני 2008 (IDT)
אני מסכים שהמידע יכול להופיע בתמר, ואולי גם בערך שדוד הציע, לכן גם לא התעקשתי על מלחמת עריכה, שאני מעדיף לא לקיים, ולבטח לא אתך.

אבל יש לי ביקורת על המתקפה על דניאל ונטורה. יש צדק מסוים בטענותיו ש"מחפשים" אותו.

המשפט "דניאל מאוד אוהב אנקדוטות והוא מחפש להם אכסנייה בכוח." מן הראוי היה שלא ייכתב. הצעתי לדניאל בעבר לצמצם את עריכותיו בחצי ולהתמקד בדברים שאותם הוא יודע לעשות, ואני מציע שהקהילה לא תחפש אותו על כל עריכה שלו. איתןשיחה 22:58, 16 ביוני 2008 (IDT)

הצבעת הסרת המלצה[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:איך להקים אסם/רענון רשימת המומלצים/2004

לא הוסרעודד (Damzow)שיחהמשתמש זה הוא מובחר! 09:27, 19 בספטמבר 2009 (IDT)

וושינגטוניה חוטית[עריכת קוד מקור]

בתמונה שתחתיה כתוב: "עצי דקל בנשר שניטעו בשנות ההקמה של בית החרושת למלט נשר ברקע עץ פיקוס השדרות". העצים בתמונה אינם עצי דקל אלא וושינגטוניה חוטית. Uziel302 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם

ראשית, העברתי לסוף כמקובל.
שנית, אתה מבלבל בין תמר לבין דקל. גם וושינגטוניה חוטית שייכת למשפחת הדקליים.
אביהושיחה 17:50, 17 בפברואר 2011 (IST)

הצעת הסרה מהמומלצים[עריכת קוד מקור]

Article blue.svg ערך זה מועמד להמלצה או להסרת המלצה. מומלץ להיעזר בקריטריונים כדי לבחון את הערך. הנכם מוזמנים להעיר ולהגיב בדיון זה ולבקר מועמדים נוספים.

דיון[עריכת קוד מקור]

אני יודע שהוצע להסיר את ההמלצה לפני כ-7 שנים והוחלט להשאירה. אבל מאז עברו 7 שנים, הקריטריונים השתנו והוחמרו. לערך אין הערות שוליים ואין מראי מקום לקריאה נוספת, יש לו רק מספר מצומצם מאד של קישורים חיצוניים, ואפילו מהמספר המצומצם הזה - חלקם שבורים. Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 18:23, 31 באוגוסט 2016 (IDT)

הוספת הערות שוליים היא בסך הכל מלאכה טכנית מייגעת. לפי בקשות של גילגמש אני מטפל מדי פעם בנושא, ועכשיו אני עושה זאת בשושלת מינג. אני מבטיח לטפל גם בערך זה, אבל לא בעתיד הקרוב. יום טוב, אביהושיחה 07:13, 1 בספטמבר 2016 (IDT)
מלאכה טכנית, אך קריטריון לערך מומלץ. אשאיר לגילגמש לקבוע אם הבטחה לעשות זאת בטווח ארוך בלתי מוגדר היא עילה מספקת להשאיר את ההמלצה (לדעתי לא). Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 16:51, 3 בספטמבר 2016 (IDT)
המלאכה הטכנית הזאת חשובה ואנו בהחלט מאפשרים לכותבים להתאים את הערכים שלהם לסטנדרט העדכני. במקרים שבהם הכותב מתחייב להוסיף הערות שוליים אני לא ממשיך בהליך ההסרה ואני מבקש מTdunsky להסכים להסרת הערך מרשימת ההמתנה. גילגמש שיחה 15:07, 6 בספטמבר 2016 (IDT)
אני מסכים למשוך את ההצעה לעת עתה, אבל לא לזמן בלתי מוגדר אינסופי. אם התיקון לא יבוצע בזמן שהוא מעבר לסביר, נניח מספר חודשים עד שנה, אחזיר את ההצעה ולא אמשוך אותה יותר. Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 22:50, 6 בספטמבר 2016 (IDT)
תודה. משכתי כרגע את הערך מדיון ההסרה. גילגמש שיחה 10:50, 8 בספטמבר 2016 (IDT)


דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

הערך באנגלית Arecales(דקלאים), שזה סדרה שבתוכה כלולה המשפחה דקליים, מוביל בקישור העברי שלו מהערך האנגלי לערך הזה, שבעצם מתאר משפחה בשם הלועזי Arecaceae ולא סדרה. ניסיתי להסיר את הקישור מהערך Arecales, אך לא הצלחתי. דווח על ידי: Dekel3030 - שיחה 06:39, 17 באוקטובר 2017 (IDT)

הערך דקלאים בוויקיפדיה עברית מקושר לערך באנגלית Arecales, אבל כיוון שהוא הפניה ברגע שאתה מבקש לקבל מוויקיפדיה באנגלית את הערך העברי אתה מוקפץ אוטומטית לערך על הדקליים (שים לב להודעה (הופנה מהדף דקלאים) שבראש הדף). להפניה הייתה הצדקה כל עוד דקליים הייתה המשפחה היחידה בסדרה, מכיוון שמ-2016 הועברה המשפחה Dasypogonaceae לסדרה, יש טעם לתקן את ההפניה לערך של ממש. אביהו - שיחה 07:02, 17 באוקטובר 2017 (IDT)דיון בנוגע לחשיבות של הדקל[עריכת קוד מקור]

יש מי שחושב שצריך להוסיף את הקטע הזה: הדקלים הם ממשפחת הצמחיה שניה בחשיבות לכלכלה ולתרבות האנושית לאחר משפחת הדגנים. לערך שיכתוב את דעתו תודה מראש ויקוניק1מג - שיחה 18:57, 6 באוקטובר 2019 (IDT)