שיחה:ישראל מאיר הכהן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לייד הפסקה של משנתו היה קישור לתמונה והקישור לא היה תקין אז העפתי אותו ...

שני דברים לגבי ספריו א. המשנה ברורה מקובלת על רוב שומרי ההלכה - לפי מיטב הבנתי מדובר רק על האשכנזים בארץ, בזמן שהספרדים מעדיפים פוסקים ספרים, כגון ספרי הבן איש חי או הרב עובדיה יוסף, והאשכנזים בחו"ל (או לפחות בארה"ב) מעדיפים את ערוך השלחן ב. פירושו לתורה - לפי מיטב הבנתי, פירוש ה"חפץ חיים" לתורה אינו ספר שנכתב על ידו, אלא ליקוט שנערך משאר ספריו.דניאל צבי 05:40, 8 פברואר 2006 (UTC)

ה"משנה ברורה" היא משהו קצת יותר רציני...[עריכת קוד מקור]

ה"חפץ חיים" הוא ספר חשוב מבחינה הלכתית, שהעלה את המודעות לנושא לשון הרע והרכילות, אבל עם כל הכבוד לו הוא המשני שבין ספריו. המפעל העיקרי שלו הוא ה"משנה ברורה", פירוש מקיף על חלק "אורח חיים" מתוך ה"שולחן ערוך" של ר' יוסף קארו. ה"משנה ברורה" הביא את מנהגי האשכנזים בכל הנוגע להלכות שבחלק זה, וכמעט כל האשכנזים נוהגים על-פיו. יש לציין שה"משנה ברורה" נוקט בדרך מחמירה ברבים מפסקיו.

הערה על הצורך בהרחבת הערך[עריכת קוד מקור]

הערך רחוק מלהיות מספק.

זוהי הצגה חיוורת של דמות שהשפעתה על היהדות הדתית האשכנזית היא אדירה. אבל לא רק מבחינת ההשפעה, אלא גם מבחינת טיפוס-האופי: מדובר באדם שהיה חרד לקיום המצוות של יהודים במצבים שונים ולכן חיבר חיבורי ליהודים שהיגרו למקומות רחוקים מהמרכזים היהודיים, לחיילים וכן הלאה. ספריו נותנים ביטוי משמעותי למוסיקה של היהדות החרדית ולא רק לתוכן: מסירות עמוקה לקיום מצוות, חתירה מתמדת להעמקת המחויבות ויראת השמיים וכן הלאה - לטוב ולמוטב.

מן הראוי שיימצא מישהו שיכתוב את הערך בהרחבה הראויה.

הערה נוספת, צדדית: הספר 'משנה ברורה' שהוא בוודאי החשוב שבספריו, מבטא מגמה בתולדות הפסיקה של מעבר מסמכותם של פוסקים-בפועל לסמכותם של מחברים שמכירים את ההלכה מזווית תיאורטית יותר. מגמה זו מולידה מגמות של החמרה, ובשנים האחרונות יש יותר מודעות לתהליכים אלה הן במחקר והן בעולם הרבני. גם זה משמעותי להבנת מקומו של החפץ חיים. (העיר: יואב שורק, 26-9-06)

מה זה "תמונה נוספת"?[עריכת קוד מקור]

נוספת על מה? 99.232.203.75 11:47, 21 באפריל 2008 (IDT)

טופל לפני שנה וחצי. ישרון - שיחה 12:19, 11 ביולי 2010 (IDT)
כדאי להוסיף את תמונתו נפגש עם ראש ממשלת פולין--213.8.158.113 15:43, 27 ביולי 2017 (IDT)
איפה מופיע המקור? ביקורת - שיחה 16:04, 27 ביולי 2017 (IDT)
הסיפור עצמו מובא למשל ב'החפץ חיים חייו ופעלו' עמ' תקסו' [יש בספר גם את התמונה אבל באיכות ירודה ביותר]--213.8.158.113 17:59, 27 ביולי 2017 (IDT)
ביקורת, אני חושב שמדובר על זה. לא יודע איפה המקור, אבל טווח הזמן ודאי מאפשר שימוש. קובץ על ידשיחה הצטרפו לבעלי הידע בתחומכם - מכפילים את המאה 22:39, 27 ביולי 2017 (IDT)

הספר "נדחי ישראל"[עריכת קוד מקור]

האם הוא לא עוסק בירידת יהודים מהארץ (בעיקר לאמריקה)? noammt - שיחה 17:25, 13 בספטמבר 2009 (IDT)

שם הערך[עריכת קוד מקור]

כמו הערך אברהם יצחק קוק אני חושב ששם הערך צריך להיות ישראל מאיר כגן. לא פופולרי אבל מדוייק. ישרון - שיחה 12:15, 11 ביולי 2010 (IDT)

שם משפחתו[עריכת קוד מקור]

ידוע בשם ר' הלל זקס (מצאצאיו) ששם משפחתו היה פופקו ולא כגן. כגן זה רק כהן ברוסית. גם בערך עצמו מובא ב-לקריאה נוספת:"ר' אריה ליב פופקא (בן הח"ח)". האם אפשר לתקן זאת בערך? מישהו מתנגד? Yosichen - שיחה 12:20, 8 בספטמבר 2010 (IDT)

- הועבר מהדף שיחת משתמש:גרש

ראה כאן: שיחת משתמש:מוטי#ישראל מאיר הכהן - פופקא. ידוע לך? דרך - שיחה 14:14, 14 בספטמבר 2010 (IST)

החפץ חיים לא נשא את השם פופקא, אלא 'כהן', ובכתיב הרוסי 'כגן'. בנו ר' לייב כינה עצמו פופקא. יש כמה רבנים ליטאים אמריקאים בשם פופקא. שאלתי אחד מהם אם יש להם שייכות משפחתית לחפץ חיים, והוא השיב כי ראש המשפחה היה תלמיד של החפץ חיים אבל אין להם שום קשר משפחתי. באשר למשמשו של החפץ חיים: שמו היה ר' לייב ברוידא. בסוף ימיו הוא התגורר בפתח תקווה, ונקבר ב"סגולה" בחלקת החרדים (לא רחוק מהאוהל של ספינקא). אגב, נכדתו של ברוידא נשואה לפסח ברנט, המנכ"ל (ובן הבעלים) של חברת שניב לייצור נייר. גרש - שיחה 14:32, 14 בספטמבר 2010 (IST)
בספר "מכתבי הרב חפץ חיים זצ"ל" - ורשא תרצ"ז שיו"ל ע"י בנו הרב "אריה ליב הכהן פופקא", מובא (מכתב פט) אגרת ששלח לנשיא פולין "איגנאצי מאשציצקי" בשנת תרפ"ט, ושם חתם "ישראל מאיר קאגאן". Shmuelxq - שיחה 21:25, 9 באוקטובר 2010 (IST)
טרם הוצגה ראייה ששם משפחתו לא היה פופקא. אם בנו היה פופקא, מדוע לומר שהוא הוסיף שם זה לעצמו? יותר מסתבר לומר שזה גם היה שם משפחתו של אביו. יוסי2 - שיחה 09:45, 18 בינואר 2012 (IST)
הראיה הוצגה בהחלט! ראה http://forum.otzar.org/forums/viewtopic.php?f=19&t=4894 . על כן אני מוחק את השם הזה מהערך. --חנן פישר - שיחה 07:08, 10 במרץ 2017 (IST)
ראיתי את הקישור, אך אני לא רואה שם איזה ראיה מוחלטת לשלול את אפשרות זו. אני משחזר. להבא, לפני שאתה רץ למחקו מהערך, המתן בבקשה לתגובת העמיתים. ביקורת? קובץ על ידשיחה הצטרפו לבעלי הידע בתחומכם - מכפילים את המאה 08:48, 10 במרץ 2017 (IST)
לפני שאני בודק, ראו למטה #בירור שם משפחתו - מישהו נחרץ להיפך. אגב, פופקא=פופקו, אני חושב שיש מסמך הגירה כלשהו שהוכן עבור החפץ חיים ובני משפחתו ושם שמו הפולני פופקו. ביקורת - שיחה 09:11, 10 במרץ 2017 (IST)
הנה: בספר הזכרון דגל מחנה ראובן מובאים מאמריו של החוקר והספרן ראובן אליצור מספריית הרמב"ם, במאמר על שמות גדולי ישראל שנודעו רק על שם ספרם ושמם הפרטי נדחק לשולי התודעה, הוא כותב (עמ' שעו-שעז): "במכתב ששלח ה"חפץ חיים" בשנת תרפ"ו אל ידידו ר' דוד פוטאש מתל אביב, כשביקשר ממנו לסדר שישלו לו סרטיפיקט כדי שיוכל לעלות לארץ הקדושה ולהשתקע בה, כתב בעצם כי"ק ששמו ישראל מאיר פופקא". צילום המכתב מופיע בשנות דור ודור (דסלר, ח"א, עמ' רצב) ושם לא ברור שהרשימה עם השם הנ"ל אף היא מכתב ידו של הח"ח, עורך הספר סבור שזו תוספת של אדם אחר. בכל אופן היה זה מסמוכי שולחנו. ביקורת - שיחה 09:23, 10 במרץ 2017 (IST)
תודה רבה, ביקורת. התוכל להוסיף זאת בהע"ש בערך, כדי למנוע תופעות דומות להבא? קובץ על ידשיחה הצטרפו לבעלי הידע בתחומכם - מכפילים את המאה 09:57, 10 במרץ 2017 (IST)
תודה רבה לביקורת על התיקון המתבקש. אך, נדמה לי שהניסוח: "במסמכים רשמיים הופיע בשם פּוּפּקוֹ" איננו מדויק, שהרי בטופס הרשמי שלו הוא מופיע בשם "קאגאן". --חנן פישר - שיחה 10:52, 10 במרץ 2017 (IST)
תוכל לכוון אותי ל"טופס הרשמי"? אם אתה מתכוון לבלאנק המכתבים שלו, זה אינו 'טופס רשמי' (ממשלתי) אלא נייר פרטי ותעתיק ללע"ז. ביקורת - שיחה 10:56, 10 במרץ 2017 (IST)
אתה אכן צודק, התכוונתי לבלאנק המכתבים, אבל מצד שני אין לנו עליו שום רישום ממשלתי מלבד אותה רשימה במכתב פרטי, ששם מוזכר שם פופקא בסוגריים! --חנן פישר - שיחה 11:08, 10 במרץ 2017 (IST)
מה זה "אין לנו"? לדאבוננו נפטר איתם הנקין באמצע העבודה על ביוגרפיה מתוקנת שלו, אבל ברור שיש המון רישומים כאלה. המכתב הפרטי לסידור הסרטיפיקטים יכול לגלות לנו מה חשב הכותב על השם שאמור להופיע ברישומים הרשמיים. ביקורת - שיחה 11:13, 10 במרץ 2017 (IST)
ראשית, כולנו דואבים וכואבים על הרצחו של האיש היקר הרב הנקין הי"ד. ובכל זאת, אם קיימים רישומים כאלה מן הראוי לבדוק אותם תחילה, ולא להסתמך על עדות עקיפה של מכתב בקשה פרטי לסידור הסרטיפיקטים שהשם פופקא מופיע שם משום מה בסוגריים לצד השם העיקרי - קאגאן. --חנן פישר - שיחה 11:22, 10 במרץ 2017 (IST)
אין לנו ידיעה ברורה מה השם "העיקרי", הח"ח עצמו לא ראה בשם משפחה יותר ממספר ת"ז. הילדים שלו לקחו כל אחד את אחד מהשמות הללו. לכן נקטתי ששמו צריך להיות כשם הערך וכפי שקרא לעצמו, ובהערה הכנסתי את השמות ה'טכניים' ששימשו אותו. כשתצא ביוגרפיה אמיתית של הח"ח, ודאי יימצא מי שיעדכן את הערך כולו ויהפוך אותו למומלץ. ביקורת - שיחה 11:53, 10 במרץ 2017 (IST)
כשכותבים שם אחד בסוגריים ולידו שם אחר שלא בסוגריים, זה אומר שזה שבסוגריים הוא השם המישני והאחר הוא העיקרי. מהניסוח של ההערה משתמע שכביכול נמצא מסמך ממשלתי שבו רשום שם משפחתו - פופקא, ואין הדבר כן. --חנן פישר - שיחה 12:20, 10 במרץ 2017 (IST)
הסברתי, השם קגן אינו שם משפחה אלא תרגום של המילה קוגן. ה' מתחלף בג' בקרב דוברי רוסית ושפות דומות, כמו הורדנה שנהייתה גרודנה וכהנה רבות. פופקו הוא שם משפחה, ייתכן שאימצו אותו עבור הח"ח לכבוד הרישיונות, כי השלטונות לא הכירו באפשרות של להישאר בלי שם משפחה, אבל למעשה השם הזה היה בשימוש, ואפשר להזכיר אותו בהערה לצד השם השני. בני משפחת הח"ח ראו בשניהם שמות ראויים לאימוץ כשם המשפחה. ביקורת - שיחה 14:27, 10 במרץ 2017 (IST)
אתה משום מה לא מתייחס לדבריי! ניסוח ההערה: "במסמכים רשמיים הופיע בשם פּוּפּקוֹ" לא תואם את המציאות הידועה לנו כעת, כל מה שמצאנו הוא אזכור השם פופקא במכתב פרטי, וגם זה בסוגריים! פשוט יש לנסח את ההערה באופן יותר מדוייק! אתה צודק שהשם קאגאן נגזר מהמונח העברי כהן, אך אין זה מונע ממנו להיות שם משפחה למהדרין אצל רבים וטובים. החפץ חיים משתמש בו כשם משפחתו גם בבלאנק מכתבים וגם במכתב פרטי. פורים שמח! --חנן פישר - שיחה 22:16, 11 במרץ 2017 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

זה עובד ככה: יש מסמך רשמי (ואפילו אם הוא אחד) המזכיר את שם משפחתו פוּפקו => הרי ששם זה שימש כשם משפחתו, שאם לא, למה הזכירו => השלב הבא: לא יכולים להתקיים שני שמות משפחה רשמיים => אם כן, אחר שגם השם קגן הוזכר כשם משפחה, אחד מהם היה השם משפחה הרשמי, והשני רק שם לוואי/מחליף/משני/אחר => לא מסתבר שהשם הרשמי היה קגן (כמו הרבה כאלו שהיה להם שם משפחה למהדרין על שם כהונתם) וסתם דחף את השם פופקו => המסקנה המסברת יותר היא שהשם פופקו היה השם הרשמי, והשם קגן היה שם כינוי לכהונתו. זה שהוא לא השתמש בו הרבה (לכאורה), הוא משום שכנראה הוא לא חיבב את הכינוי בשם משפחה, מאיזו סיבה שתהיה (יש הרבה שהשתדלו להימנע מכינוי בשם משפחה). פורים שמח גם לך! קובץ על ידשיחה הצטרפו לבעלי הידע בתחומכם - מכפילים את המאה 22:36, 11 במרץ 2017 (IST)
בוא נבדוק את טיעוניך שלב שלב:
"יש מסמך רשמי (ואפילו אם הוא אחד) המזכיר את שם משפחתו פוּפקו" - אין מסמך רשמי! יש מכתב פרטי לבקשת סרטיפיקט.
"הרי ששם זה שימש כשם משפחתו, שאם לא, למה הזכירו" - שם זה מופיע משום מה בסוגריים!
"השלב הבא: לא יכולים להתקיים שני שמות משפחה רשמיים" - אין זה נכון. היו וישנם אנשים נושאי שני שמות משפחה!
"אם כן, אחר שגם השם קגן הוזכר כשם משפחה, אחד מהם היה השם משפחה הרשמי, והשני רק שם לוואי/מחליף/משני/אחר" - דווקא השם שבסוגריים הוא המשני!
"לא מסתבר שהשם הרשמי היה קגן (כמו הרבה כאלו שהיה להם שם משפחה למהדרין על שם כהונתם) וסתם דחף את השם פופקו" - לא מנומק! לא די לטעון לא מסתבר וזהו!
"המסקנה המסברת יותר היא שהשם פופקו היה השם הרשמי, והשם קגן היה שם כינוי לכהונתו. זה שהוא לא השתמש בו הרבה (לכאורה), הוא משום שכנראה הוא לא חיבב את הכינוי בשם משפחה, מאיזו סיבה שתהיה (יש הרבה שהשתדלו להימנע מכינוי בשם משפחה)" - כל זה השערות בעלמא. מה זה: "שם כנוי לכהונתו"? ברוסית או בפולנית אין לזה שום משמעות! => מסקנה יש לשנות את הניסוח המטעה: "במסמכים רשמיים הופיע בשם פּוּפּקוֹ" לניסוח מדוייק יותר: "במכתב שנשלח לידיד מופיע לצד השם קאגאן שם משפחה נוסף - פופקא". גם יש לשנות את הכתיב כגן לקאגאן, כפי שזה מופיע באותו מכתב. --חנן פישר - שיחה 09:32, 13 במרץ 2017 (IST)
אם הבנתי נכון, יש עדות של החפץ חיים בכבודו ובעצמו שזה שם משפחתו במסמכים רשמיים. כל השאר לא רלוונטי. חוץ מזה, זו לא תעלומה כל כך גדולה: הרבה אנשים מכנים את עצמם "הכהן" או "הלוי" לצד שם משפחה רשמי. לא חדש. • צִבְיָהשיחה • ט"ו באדר ה'תשע"ז 12:02, 13 במרץ 2017 (IST)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: חנן, הסברתי את דבריי באופן שאני חושב שאין לי הרבה מה להוסיף. אנסה בכל זאת לחדד את הדברים, ואשאר בכך. מכתב פרטי לבקשת סרטיפיקט הוא בדיוק רשמי. אם החפץ חיים היה שולח את המכתב בקשה תחת השם "ישראל מאיר הכהן", הוא כמובן לא היה נענה. הוא הבין שעליו לכתוב את הפרטים הרשמיים שלו. זה שהשם מופיע בסוגריים, כתבתי בהמשך שיש להניח שזה היה מחמת שלא חיבב את השם ה"גויי", ולא מחמת שהשם הוא משני. אשמח אם תוכל לבדוק כמה אחוזים מהאוכלוסייה מצוידים עם שני שמות משפחה רשמיים מקבילים. אני לא מכיר הרבה כאלו. שם כינוי לכהונתו, אין הכוונה שכך בא לכנות את עצמו בשלטונות, אלא שכך השתמשה משפחתו בכינוי זה, שמחמת השפה המדוברת במקום קיבל את העיצוב ל"קגן". יכול להיות ששייך לשנות קצת את הנוסח, אבל בגדול, הקו אמור להיות כנ"ל. אם אתה מעוניין סתם לנהל ויכוח, אז אני פורש. אתייג את ביקורת להמשך חוות דעת. קובץ על ידשיחה הצטרפו לבעלי הידע בתחומכם - מכפילים את המאה 12:07, 13 במרץ 2017 (IST)
אני ממש לא מעוניין לנהל סתם ויכוח, כוונתי להגיע לניסוח שלא יטעה את הקורא (כפי שנוכחנו במקרה של צביה, למשל). מהמכתב לבקשת הסרטיפיקט אנו למדים שהיו לו שני שמות משפחה. אחד מהם נכתב בסוגריים. הסיבה לכך איננה ידועה לנו. ההסברים שהעלת נשמעים לי מגוחכים. הטענה, שהשם קאגאן הוא כינוי פנים-משפחתי לציון כהונתו, רק מראה שהנך רחוק מאוד מההויה היהודית במזרח אירופה של אותם הימים! היהודים לא נזקקו לשם קאגאן לציון כהונתו של מאן דהוא, הם פשוט אמרו את זה בעברית או, אם תרצה, בלשון הקודש. --חנן פישר - שיחה 17:29, 13 במרץ 2017 (IST)
לצביה ולכולם. יש לראות את התמונה בשלמותה. מסמכים רשמיים ממש אינם לפנינו. ישנו מכתב לידיד שבו מופיעים פרטים הנחוצים לשליחת סרטיפיקט, שכנראה הועתקו מתעודת מסע פולנית. במכתב זה מוזכרים שני שמות משפחה - פופקא וקאגאן, כשהשם פופקא נכתב בסוגריים. באותו מכתב צויינה כתובת לשליחת מכתבים בפולנית - שם מופיע רק השם קאגאן. בבלאנק מכתבים של החפץ חיים מופיע השם קאגאן בלבד (שלא כמו אצל בנו הבכור - פופקא בלבד). על מצבת בנו הצעיר שנפטר בארה"ב נכתב השם קאגאן (באנגלית). בכל מקום (כרוזים וכדומה), שהחפץ חיים חותם את שמו, השם פופקא אינו מופיע (הרבנים בדרך כלל חותמים בשם משפחתם). עד כאן העובדות, כל היתר הוא רק פרשנות שאף אחד אינו חייב לקבלה, ובויקיפדיה במיוחד! יש פה מורכבות! מה פשר כתיבת השם פופקא בסוגריים? לפי החוק בישראל השם שמופיע בדרכון בסוגריים הוא השם ששונה לשם אחר, האם זה היה המצב בפולין דאז? האם מישהו יכול להחכים אותנו בעניין זה? אגב, השם פופקא, למרות שהוא נשמע חריג בנוף העברי, היה מאוד מצוי באיזור מגוריו של החפץ חיים, ובמיוחד בעיר לידה. ישנה מבשלת בירה בעלת מסורת ומוניטין בעיר זו, שייסדה יהודי בשם זה. איך החפץ חיים משתלב בכל זה - אין לדעת לעת עתה, ויש להישמר ממסקנות פזיזות בנושא זה. --חנן פישר - שיחה 07:18, 14 במרץ 2017 (IST)

פעילותו הציבורית[עריכת קוד מקור]

חבל שמתקנים מוחקים ודורשים מקור לפני שקוראים את הספר "מכתבי הרב חפץ חיים זצ"ל", כל מה שמופיע כפעילותו הציבורית מופיע בספר ההוא בפירוש, וזה המקור לכל הפסקה מרישא ועד גמירא. אין שם כל גוזמא ולו הקלה ביותר, מומלץ לעיין בספר, ללמוד אותו, ואז לתקן ולערוך. הספר יצא בשלשה מהדורות כמו שמופיע בערך. בברכה Shmuelxq - שיחה 09:26, 3 באוקטובר 2010 (IST)

לבקשת הכותבים ציינתי מקורות מפורטים לכל פעילות ציבורית שהוזכרה, ישנם עוד רבים, ועוד חזון למועד. Shmuelxq - שיחה 19:33, 9 באוקטובר 2010 (IST)
משפט כמו "דרש והוכיח את רבני העיירות כולם בכל תחומי פולין ומחוצה לה" הוא סופרלטיב חסר תקנה. נא אל תוסיפו שוב. בנוסף, הספר אינו תחת ידי, ועליך כמוסיף הפסקה מוטלת המלאכה לציין את המקור. אם זאת - מקור אינו סוף פסוק, וסביר להניח שספרות הגיוגרפית - מעצם טבעה - היא מלאת סופרלטיבים שאין מקומם בויקיפדיה. ‏Rex‏ • שיחה 20:12, 9 באוקטובר 2010 (IST)
אם מפריע לך המשפט אז לא אוסיפו, אבל לעניות דעתי יש לך טעות בהבנת מהות הספר. הספר אינו ספר על החפץ חיים ותיאור פעילותו, אלא איסוף מכתביו שלו בידי בנו והדפסתם. ההבנה מתוך הספר היא של הקורא, אין כל סופרלטיבים שם ולא שום תיאורים, שם נמצאים אוסף מכתביו ששיגר לכל קצוי תבל בהרבה ענינים שעל הפרק.Shmuelxq - שיחה 20:15, 9 באוקטובר 2010 (IST)
אני יודע, אולם שליחת מכתב אינה בהכרח "פעל רבות", תלוי בנסיבות. אם היית כותב כי "החפץ חיים שלח מכתבים בנושא x y z" (ומצמצם זאת למשפט אחד במקום רשימה) הרי שהדבר היה יותר מתאים (בעיני). ‏Rex‏ • שיחה 20:27, 9 באוקטובר 2010 (IST)
ובמאמר מוסגר, האמרי אמת שלח אף הוא מכתבים בהיקף דומה, (ויש גם ספר מכתבים שלו). ראה נא את הערך עליו, ותוכל להתרשם כיצד כותבים על כך. ‏Rex‏ • שיחה 20:34, 9 באוקטובר 2010 (IST)
לא! זו אינה שליחת מכתבים, במקרה של החפץ חיים זה פעילות מושלמת והמקור הוא מהמכתבים. אם תקרא אותם תבין, שאין זה מסתכם במכתב אלא בפעילות שלמה. למשל לרבני העיירות שלח הזמנות חריפות לבא לאסיפות בנושאים שונים, והתרה בהם לבל יתרצו תירוצים של קשיים להגיע, והוכיח אותם לעיתים בשפה חזקה וחריפה עד מאד. והפעילויות שלו היו מעשיות! בית יעקב זה דבר מעשי, אוכל כשר לחיילים זה מפעל ענק שהוקם, אספו מיליונים (!) למען יהודי רוסיה ושלחו חבילות שלמות למיליוני יהודים שם ועוד ועוד, כל אלו מפעלים מעעשיים עד מאד, רק הביטוי לכך הוא באגרות שהריץ. לסיכומו של דבר כדאי לקרא היטיב את הספר ולהבין. אגב, על פעולותיו לא שמעתי רק מקריאת הספר, זכיתי להכיר משיירי תלמידיו ומהם שמעתי רבות גדולות ונצורות, בכתובים זה נשתייר לבד מעיתונות התקופה גם בספר הזה.Shmuelxq - שיחה 21:21, 9 באוקטובר 2010 (IST)

איור אילוסטרציה נפוץ של החפץ חיים[עריכת קוד מקור]

זה נראה למישהו כמו אילוסטרציה?! אגב כך, שמעתי (כן, שמועה!) שרב מגדולי הדור היה מתבדח כשהיו מראים לו את התמונה הנ"ל "עוד פעם התמונה של התימני הזה?" לפי תווי הפנים, הכובע התימני (שלא דומה לתמונות האמיתיות) והפאות... נראה שזו לא רק שמועה

כפי שניתן להיווכח - בקלות ה"איור" הוא שיפוץ של תצלום נפוץ אותו אפשר לראות בקישור "החפץ חיים ומשפחתו" --213.151.51.198 21:28, 10 בספטמבר 2012 (IDT)

בירור שם משפחתו[עריכת קוד מקור]

אין זה מסתבר שהבן מתעטר בשם משפחה שאין לו לאב. מסתבר שגם לאב קראו פופקא, אלא שה"חפץ חיים", ברגישותו לשמות וכינויים של נכרים, לא השתמש בו (רבות), והעדיף לכנות את-עצמו בתואר-הכינוי היהודי העתיק הכהן + כאגאן, אך שם משפחתו המקורי היה פופקא. סביר גם מלהניח שבתקופתו לא הקפידו הגויים על-כך במיוחד, וגם כאשר הקפידו, כבר השתרש הכינוי כגן, והיה די בכך(בניגוד לתקופת בנו, כשענני השואה החלו להתקשר מעל ראשי יהודי אירופה והשלטונות תבעו רישומים מדוייקים יותר).קטע אחרון זה נכתב אך כסניף (סיוע קלוש) לדעתי האיתנה, שגם שם משפחתו של ה"חפץ חיים" היה פופקא. בברכה, חיים נינקיש, גבעת שמואל

תנועת המוסר[עריכת קוד מקור]

החפץ חיים היה מחשובי רבני תנועת המוסר הוא לא היה רק רב ליטאי, כל ספריו מאשרים זאת לכן הוספתי זאת במשפט הפתיחה. mada100 (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

אכן דב כ"ץ הכניסו לסדרת ספריו, וגם אין ספק שהחפץ חיים כתב ספרי מוסר רבים, אבל הוא לא השתייך לתנועת המוסר שיסד הרב ישראל סלנטר ולא היה תלמיד שלו או של תלמידיו. נרו יאירשיחה • כ"ב בטבת ה'תשע"ב • 15:05, 17 בינואר 2012 (IST)
ובכל מקרה, להגדיר את החפץ חיים בפתיח "מחשובי רבני תנועת המוסר" במקום "מחשובי הרבנים" זה עיוות שעל גבול ההשחתה. גרש - שיחה 20:53, 17 בינואר 2012 (IST)

מובן לי שאתם מביעים את דעתכם האישית שכן לא הבאתם מקורות הסותרים את הרב דב כ"ץ בספרו תנועת המוסר. להזכירכם בכרך ד' עמוד 19 המשפט הראשון בראש הדף הוא: וזה ציטוט, " רבי ישראל מאיר הכהן המפורסם בכינויו "חפץ חיים", היוה בדורו אחד האישים המוסריים המזהירים ביותר, הן בהשקפה והן במעשה." לאחר משפט זה הוא מבסס ומסביר את טענתו זו (שהפץ חיים רב תנועת המוסר). הרב כ"ץ אינו רק "מזכיר" את החפץ חיים בספרו אלא מקדיש לו יותר ממחצית הכרך (כ 130 עמודים), ועוד מזכיר אותו רבות כמעט בכל אחד מחמשת הכרכים. בבקשה תמציאו מקורות הסותרים את ספרו של הרב דב כ"ץ ואים אין מקורות כאלו אנא אל תתנגדו לתיקון, שכן החפץ חיים לא היה רק רב ליטאי אלא "אחד האישים המוסריים המזהירים ביותר" (וזו אינה דעתי האישית). Mada100 - שיחה 17:36, 19 בינואר 2012 (IST)

קודם כל, חבל שהיית צריך להיחסם כדי להבין שנדרשת התנהלות ראויה ולא עריכה במחטפים. לגופו של עניין: גילוי נאות: הייתה לי הזכות ליצור את הערכים על הספר תנועת המוסר ועל דב כ"ץ (ועוד עשרות ערכים וקטגוריות על תנועת המוסר ואישיה), ומה שכתבת ידוע לי. החפץ חיים הייתה אישיות מוסרית דגולה, וכבוד גדול לתנועת המוסר לספח אותו אליה, וזו הסיבה שהרב דב כ"ץ בחר להקדיש לו פרק נכבד בסדרה. אולם מה לעשות, החפץ חיים לא השתייך השתייכות קלאסית לתנועת המוסר ואינו נחשב חלק אורגני ממנה. זאת ועוד: הפתיח אמור להוות חלון הראווה של מושא הערך ובו תיאור מדויק וממצה שלו. הואיל ומעמדו והנהגתו הרבנית-תורנית-מוסרית-ציבורית של החפץ חיים הייתה כלל-ישראלית והקיפה את כל הדור, תיאורו בפתיח "מחשובי רבני תנועת המוסר" היא הגדרה בעייתית מאוד המצמצמת ומעוותת את דמותו. גרש - שיחה 18:19, 19 בינואר 2012 (IST)


שוב בקשתי היא שתראה לי את המקורות הסותרים את דבריו של הרב דב כ"ץ שהחפץ חיים היה רב תנועת המוסר וכפי שציטטתי למעלה "אחד האישים המוסריים המזהירים ביותר", הוא הנהיג את לימוד המוסר בישיבתו (ראה אנציקלופדיה עברית כרך כ' עמוד 495, ר' ישראל מאיר הכהן מרדין), כתב ספרי מוסר חשובים (אין צורך להביא מקור כאן) וכן הלאה כפי שהרב כ"ץ מסביר. ההתנגדות לציין זאת במשפט הפתיחה לא מובנת לי, ואי כתיבת עובדה זו היא חוסר כבוד לרב עצמו (זו דעתי האישית) ויותר חשוב לא עושה צדק עם הקוראים. לכן צריך לתת לקורא את המידע ואת מקורו (גם אם אינו מקובל עליך), כפי שעשיתי, כך שהקורא יוכל להחליט בדבר בעצמו אם ירצה בכך. יש לציין שהוספתי את אותה התוספת בויקיפדיה באנגלית עם מקור כמובן ולא ניתקלתי בשום התנגדות כפי שקרה פה. זה היופי של הויקיפדיה שאין עורך עם דעה אלא כל קורא מחליט בעצמו (לפי המקורות הניתנים) אם הוא מקבל את הכתוב או לא? דעותנו אינם חשובים פה רק המקורות.Mada100 - שיחה 22:16, 21 בינואר 2012 (IST)

הבהרות, הערות ובקשה: בקשר לתנועת המוסר וכאן מונח הבסיס למחלוקת ביננו, הערך בויקיפדיה בעברית לוקה בחסר שכן מי שקורא על התנועה בויקיפדיה בעברית יכול להבין שזו היתה תנועה של כמה רבנים ותלמידיהם שבעיקר שימשו כ"משגיחים" בישיבות ובזה תם ונשלם הסיפור. לאומת זאת, מי שקורא בויקיפדיה באנגלית (או במקורות אחרים) יוכל להבין שתנועה זו אכן החלה על ידי קומץ רבנים , אך היא לא נשארה בקרב רבנים אלו, אלא כל בני העם על רבניהם הושפעו ממנה, זו היתה תנועה המונית ופופולרית בקרב יהדות ליטא בתקופה זו (יהדות ליטא כאן במובן היהודים שלא הלכו אחר התנועה החסידית , או "המתנגדים" כפי שנקראו גם כן). לומר שהחפץ חיים לא השתייך לתנועת המוסר במובן הקלאסי רק מפני שלא היה מתלמידיו או מתלמידי תלמידיו של ממציא התנועה זה פשוט לא אמת. התנועה לא היתה "בבעלות" ממציאה, תלמידיו או תלמידי תלמידיו, היא היתה תנועה רבת השפעה ונפוצה בקרב העם באותה תקופה ורבים היו הרבנים שהשתיכו לה, החפץ חיים כפי שמציין הרב דב כ"ץ בספרו הוא אחד מחשובי רבני תנועת המוסר וצריך לציין זאת במשפט הפתיחה "כתאור המדויק והממצה" של הערך. השתייכות לתנועת המוסר לא רק שאינה מצמצמת ומעוותת את דמותו ,כדבריך, אלא רק מעצימה אותה ועושה צדק עם הרב וקוראי הערך. בקשתי היא שתוסיף את המילים האלה במשפט הפתיחה (עם הפניה למקור) למרות שאישית אינך מסכים עם הדברים. תודה מראש, Mada100 - שיחה 18:09, 24 בינואר 2012 (IST)

שוב, החפץ חיים צידד בה, אהד את רעיונותיה, אבל לא היה חלק אורגני ממנה. בוודאי ובוודאי אין להגדירו בפתיח "מרבני תנועת המוסר". גרש - שיחה 18:45, 24 בינואר 2012 (IST)

מה נעשה שאיננו מסכימים כלל? אשאל אותך שאלה: האם כל רב חסידי צריך להיות תלמיד, או תלמיד של תלמיד של מיסד החסידות? הרי התשובה ברורה. באותה מטבע החפץ חיים היה רב תנועת המוסר ושום דבר שתאמר לא ישנה זאת. אני הבאתי מקורות לעמדתי, מדוע אינך ממציא מקורות לתמיחת עמדך? ומדוע עלי לקבל את עמדתך הפרטית?Mada100 - שיחה 21:16, 24 בינואר 2012 (IST)

לשאלתך על המקבילה בעולם החסידות: התשובה היא כן. כל אדמו"ר או רב חסידי שורשיו מגיעים בסופו של דבר לאבות החסידות. זה טיבה של מסורת. ובחזרה לגבי החפץ חיים: הדיון מסתובב סביב עצמו, ואני מציע להניח לגרסה היציבה. גרש - שיחה 21:26, 24 בינואר 2012 (IST)

מובן לי שאי אפשר להתוכח כאשר מדובר באמונה ולכן איננו מגיעים לפשרה. עד עכשיו לא נתקלתי במצב כזה שמבטלים את השינוי שעשיתי למרות הבאת מקור. עם כל הכבוד, אם איני מקבלת את דעתך מה כן ביכולתי לעשות, הרי הערך אינו בבעלות אף גורם ולפי חוקי הויקיפדיה מותר לכול אחד להוסיף, לשנות וכו' כל זמן שמצטטים מקורות?Mada100 - שיחה 23:02, 24 בינואר 2012 (IST)

יש מושג של גרסה יציבה. בינתיים הנח לערך ונסה לתרום בערכים אחרים ובעריכות שאינן שנויות במחלוקת. גרש - שיחה 23:09, 24 בינואר 2012 (IST)

אתה מיעץ לי לנסות לתרום בערכים שאינם שנויים במחלוקת, איך אפשר לדעת אילו ערכים שנויים במחלוקת? הרי לא היתה שום אזהרה לערך "חפץ חיים" שהוא במחלוקת ושזו "גרסה יציבה" שאינה ניתנת לשינו. סליחה, שכחתי לחתוםMada100 - שיחה 11:15, 26 בינואר 2012 (IST)

שאלת "אם איני מקבלת את דעתך מה כן ביכולתי לעשות"? התשובה נמצאת כאן.
בקשר לנושא הספציפי הזה, גם "גרש" וגם "נרו יאיר" וגם אני, סבורים שאין להוסיף את דבריך בערך. דבר נוסף, הרב כ"ץ כותב בספרו שהחפץ חיים היה "אחד האישים המוסריים המזהירים ביותר" (לתשומת לבך, הרב כץ אינו מכנה את החפץ חיים "מחשובי רבני תנועת המוסר" - כפי שהצגת זאת), תיאור זה ניתן לומר על הרבה אנשים שקדמו לו, ושקדמו ל"תנועת המוסר" (תנאים, אמוראים, ראשונים ואחרונים). ה"מסילת ישרים" הוא ספר מוסר מובהק, ואף על פי כן אין לשייך את הרמח"ל ל"רבני תנועת המוסר". "תנועת המוסר" מתייחסת למוסר כדבר שצריך הפצה, וחיזוק ציבורי. כמו כן לתנועת המוסר ישנה דרך של עבודה מוסרית, כפי שמתבטא בספרו של הרב וולבה "עלי שור". נקודות אלו לא נצפו במיוחד אצל החפץ חיים. "מוסר" היה גם לפני "תנועת המוסר", והוא בוודאי דבר חיובי לכל הדעת, השאלה כמה דגש יש לשים על לימוד המוסר או הפיכתו לדרך חיים לציבור או לבני הישיבות.
הארכתי בתשובתי, מכיוון שאני רואה שהדבר חשוב לך, וניכר השקעתך בנושא. כדאי שההשקעה והמאמץ בדף השיחה הזה, ינותבו לערכים עצמם. נשמח לראות את תרומתיך ברחבי ויקיפדיה, ערכי יהדות, מוסר, ותורה - צריכים חיזוק, ונשמח מאוד לעזרה. בכל הכבוד וההערכה.
הערת אגב. "ערכים שנויים במחלוקת", הם ערכים שניסת לערוך אותם ונתקלת בהתנגדות של מספר משתמשים אחרים. יוסי2 - שיחה 11:52, 26 בינואר 2012 (IST)

שלום יוסי ותודה על המידע ותרומתך לשיחה. אין ספק שתנועת המוסר לא המציאה את המוסר וגם לא נטען בשום מקום שזו המצאה שלה, היא היתה תנועה שחזרה למקורות בתקופה קשה מאד ליהודי ליטא בתקופה שרבים עזבו את הדת והתבוללו (ראה תנועת ההשכלה), היא הצליחה במידה רבה למנוע זאת, אבל המחלוקת כאן ברורה לחלוטין: מה שכותב הרב דב כ"ץ בספרו אינו במחלוקת, הוא משייך את החפץ חיים לתנועת המוסר וכמובן כותב שהוא מגדולי הרבנים של תנועה זו (גם אם אינו משתמש בדיוק במילים אלו). אפילו גרש אינו חולק על זה. המחלוקת היא האם מותר לחסום תוספת לגירסה כאשר היא מלווה במקור מיהמן שנמצא אפילו ברשימת המקורות של הערך עצמו (ראה "לקריאה נוספת" בערך ישראל מאיר הכהן) מבלי לתת מקור הסותר את דבריו של הרב דב כ"ץ? זאת אומרת דעתם הפרטית של גרש, נרו יאיר ואחרים היא שתקבע מה יהיה כתוב בערך? הרי זה ידוע שכל מה שכתוב בויקיפדיה חייב להיות מגובה על ידי מקור, שאם לא כך כל אחד יוכל לכתוב את דעתו הפרטית וזו לא דרכה של הויקיפדיה ונוגד את חוקיה. עד עכשיו גרש נשען על המונח "גירסה יציבה" כדי להצדיק את דעתו הפרטית וחסימת התוספת. האם אתה מוכן לקבל זאת האם אינך חושב שהוא צריך להמציא מקור התומך בדעתו? האם הייתה רוצה שלך יעשה דבר כזה כאשר אתה תורם לויקיפדיה? תודה שוב על תרומתך פה ושבת שלום Mada100 - שיחה 12:51, 27 בינואר 2012 (IST)

בנקודה זו אני חולק עליך. אני סבור שהמקור אינו מגבה את דבריך, וכפי שפרטתי למעלה. נדמה לי שגם גרש סבור כך. יוסי2 - שיחה 13:18, 27 בינואר 2012 (IST)

הספר "תנועת המוסר תולדותיה אישיה ושיטותיה" של הרב דב כ"ץ עוסק כפי שהכותר מציין בתולדותיה, אישיה ושיטותיה של תנועת המוסר. כפי שציינתי הרב דב כ"ץ משייך את הרב ישראל מאיר הכהן לתנועת המוסר ואין כלל מחלוקת בנושא זה. כדאי שתקרא את המקור לפני שאתה חולק עלי. Mada100 - שיחה 20:45, 31 בינואר 2012 (IST)

אני מסתמך על ציטוטיך מהמקור הנ"ל (וזה מספיק - כי יש לך אינטרס לצטט את הדברים שתומכים בעמדתך - ואף על פי כן לא הצלחת להוכיח את עמדתך על ידי ציטוטים אלו), ועדיין אני חושב שהחפץ חיים מוגדר יותר כמושפע מתנועת המוסר, ולא מרבני תנועת המוסר. יש לך ציטוטים שסותרים זאת? יוסי2 - שיחה 08:22, 1 בפברואר 2012 (IST)

לפני שאתה מביע דעה, מן הראוי שתקרא את המקור בו אנו עוסקים, אם אינך יכול מסיבות כל שהן לקרוא את המקור, אשתדל להביא ציטוטים נוספים ואולי נרחבים יותר, אבל באמת עדיף שתקרא את המקור בעצמךMada100 - שיחה 16:40, 2 בפברואר 2012 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 06:50, 15 במאי 2013 (IDT)

משוב מ-4 באוקטובר 2014[עריכת קוד מקור]

ערך קצר מידי על אחד מענקי הדורות שקמו לעם ישראל. האם ידוע אם היתה לו בת או נכדה שהצטרפה למשכילים? 212.76.102.59 00:23, 5 באוקטובר 2014 (IDT)

שנת לידתו[עריכת קוד מקור]

ראיתי כאן: [1] שהוא נולד ב-תקצ"ט - כך כתוב על המצבה. לפי מה נקבע כאן שנולד ב-תקצ"ח? אביטל פ - שיחה 12:13, 3 בפברואר 2015 (IST)

מצאתי כאן: [2] שלפי עדות בנו, הוא נולד בתקצ"ט. לפי זה עידכנתי את הערך. אביטל פ - שיחה 10:10, 5 בפברואר 2015 (IST)

כאן נאמר שהיה בן 103 בפטירתו - וזה לא מתאים עם מה שנאמר בערך, הײַנטיגע נײַעס, 17 בספטמבר 1933 ביקורת - שיחה 17:43, 10 בפברואר 2016 (IST)

ליקוטי הלכות[עריכת קוד מקור]

בתאור תוכן הספר ליקוטי הלכות נכתב שהספר כתוב בעיקר על מסכתות סדר קודשים וזרעים. יש בקביעה זו טעות, אין ליקוטי הלכות על סדר זרעים, הספר הוא על סדר קדשים ועל מסכתות נוספות בהם מופעים ענייני קדשים (כגון פסחים, יומא) או עניינים הנוגעים לבתי דין סמוכים (סנהדרין, מכות).

אתה מוזמן לתקן, יש כפתור "עריכה" בצד שמאלUhbcrd451 - שיחה 15:49, 25 בפברואר 2015 (IST)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

בשנת הלידה עד הפטירה דווח על ידי: 85.65.225.205 18:36, 19 בדצמבר 2016 (IST)



עדכון התמונה[עריכת קוד מקור]

בשנים האחרונות נחשף סרטון ברור בו נראה החפץ חיים. תמונותיו שם ברורות הרבה יותר ממה שפה 2A01:6500:A041:1A0:5500:6445:69D:7220 11:41, 11 בספטמבר 2017 (IDT)

Nimrodbr, Tzafrir, Kippi70, deror_avi, רונאלדיניו המלךבעלי הידע בתמונות וזכויות יוצרים, האם אכן ניתן להשתמש בתמונה גזורה מסרטון זה? קובץ על ידשיחה הצטרפו לבעלי הידע בתחומכם - מכפילים את המאה 16:42, 11 בספטמבר 2017 (IDT)
יש איור נפוץ ברור של החפץ חיים. הוא גם מופיע בערך. מדוע לשים בראשית הערך תמונה מטושטשת כשאפשר לשים את האיור? שירה חדשה - שיחה 10:40, 22 באפריל 2019 (IDT)
אני מניח שהסיבה היא שהתמונה בוודאות משקפת את מראהו של החפץ חיים, בעוד האיור לא משקף אותו בוודאות. מועדים לשמחה. david7031שיחה • י"ז בניסן ה'תשע"ט • 10:48, 22 באפריל 2019 (IDT)

משנה ברורה לא מקובל בחו"ל?[עריכת קוד מקור]

בפתיח של הדף מישהו כתב כן, הדברים לא נכונים, המשנ"ב מקובל בחו"ל כמו בארץ. ועוד משהו, המשנ"ב לא כתב מנהגי האשכנזים כמו שמישהו כתב כאן, אלא כתב פסקי ההלכה, כמובן שיש דברים שנוגעים רק לאשכנזים, אבל רוב דברים הם לא שנויים במחלוקת.יעקלי - שיחה 16:39, 21 ביוני 2018 (IDT)