שיחה:מדע על הבר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אני חושב שמתאים ליצור ערך עבור פרוייקט "מדע על הבר" של מכון ויצמן. במסגרתו מדענים ממכון ויצמן מדברים על מדע בגובה העיניים על בליינים, ובעקבותיו החלו גם פרוייקטים דומים (יזמות על הבר וכד'). עומר. Omermar - שיחה 15:23, 17 באוקטובר 2012 (IST)

העלה מחדש של דף "מדע על הבר". המיזם זכה להצלחה מסחררת, לכיסוי תקשורתי בישראל ובעולם. אירועים דומים ברוח זו מתקיימים גם בלונדון, בבוסטון, בפנמה סיטי, ובמקומות נוספים בעולם. ערך זה ראוי שיופיע בויקיפדיה. Q936 - שיחה 17:06, 7 ביולי 2019 (IDT)

נוצר גם דף באנגלית 'Science on Tap' en:Science on TapQ936 - שיחה 18:00, 7 ביולי 2019 (IDT)

הדף באנגלית נוצר אתמול. זה לא מעיד על הרבה. ‏DGtal‏ - שיחה 13:57, 8 ביולי 2019 (IDT)

חשיבות?[עריכת קוד מקור]

Lostam, עושה רושם שהערך הזה נמחק בעבר מפאת חוסר חשיבות אנציקלופדית. האמנם? יוניון ג'ק - שיחה 19:41, 7 ביולי 2019 (IDT)

לדעתי לערך יש חשיבות והוא ראוי להכלל בויקיפדיה. זוהי פעילות רחבה להנגשת מדע לציבור וככזו היא תורמת וחשובה גם בויקיפדיה. יתרה מזאת, הפעילות הזו נתנה השראה להרבה תתי אירועים בארץ שהבינו כי אפשר וראוי לעשות פעילות לציבור היכן שהציבור נמצא (ברים :-) ), ואני גאה שהייתי שותף לה. חוץ מזה נראה לי שפעם קודמת שהערך נמחק היה היא הוא פשוט לא היה כתוב כערך של ויקיפדיה אלא כאוסף של טענות לא מגובות. עומר. Omermar - שיחה 10:19, 8 ביולי 2019 (IDT)
היסטוריית הגרסאות לא מראה שהערך נמחק בעבר לאחר דיון חשיבות. יש מקום לקיים את הדיון עכשיו. Lostam - שיחה 10:30, 8 ביולי 2019 (IDT)
מסכימה עם Omermar, מיזם חשוב ומוכר שצבר פופולריות רבה. יש חשיבות. Staval - שיחה 13:46, 8 ביולי 2019 (IDT)
מיזם מעניין ואף חשוב אך לא חושב שמגיע ערך עצמאי. Dindia - שיחה 16:49, 8 ביולי 2019 (IDT)

בעיניי זו פעילות חשובה מאוד שמראה עד כמה הציבור צמא לידע ועד כמה זה חשוב לקרב אליו את הידע הזה בצורה לא מתנשאת ועם זאת מעמיקה. חשוב ביותר לדעתי שהפרויקט הזה יקבל ערך משלו בוויקיפדיה. אליאל ברוכים - שיחה 21:48, 8 ביולי 2019 (IDT)

מדע על הבר הכניס מרכיב חדש ובלתי צפוי לחיי הלילה ולתרבות הפנאי, תחילה בתל-אביב, ולאחר מכן בכל הארץ, ואף במקומות שונים בחו"ל. כיום, הרצאות בברים הן חלק בלתי נפרד מהמציאות בתל אביב, אבל צריך לזכור שלפני עשור, הרעיון נשמע מופרך. בעלי ברים שכיום מקיימים סדרות של הרצאות לאורך השנה, סירבו בתחילה להשתתף בפרויקט באומרם שהברים אינם מקום ל"חנונים", ושקהל הבליינים לא ירצה שמדענים "יחפרו להם בראש". כלומר, מדובר בשינוי מרחיק לכת שהתאפשר הודות לחזון ולהעזה יוצאי דופן, שהוכיחו את עצמם, עד כדי כך שבאחת הכתבות שליוו את הפרויקט נאמר ש"בברים התפתחה אווירה של בית מדרש". במילים אחרות, מדובר בציון דרך בהתפתחות תרבות הבילוי בתל-אביב, דבר שמעיד על התרבות הישראלית כולה – מה שבהחלט מצדיק ואף מחייב ערך בויקיפדיה. Q936 - שיחה 22:07, 8 ביולי 2019 (IDT)

ציטוט: "...תחילה בתל אביב..." -- הרי לא רק שזה לא מדוייק (תחילה ברחובות), אלא שבדף הערך עצמו כתוב משהו אחר... גם ציטטת בעלי ברים, אך לא הבאת מקורות לציטוט...בואו נשמור על הדיון נקי ומקצועי ככל הניתן. --Omermar - שיחה 23:07, 8 ביולי 2019 (IDT)
"...תחילה בתל אביב..." הכוונה "הכניס מרכיב חדש ובלתי צפוי לחיי הלילה ולתרבות הפנאי..." מרכיב חשוב לחיי הלילה ---> התחיל בתל אביב... Q936 - שיחה
גם לדעתי, מיזם חשוב, מעניין, ופופולרי, ומגיע לו ערך בוויקיפדיה. אלדדשיחה 07:54, 9 ביולי 2019 (IDT)

אוניברסיטאות ומכוני מחקר החלו לקיים פרויקטים דומים בעקבות "מדע על הבר" של מכון ויצמן למדע, ובהם: הטכניון - מכון טכנולוגי לישראל,[1] האוניברסיטה העברית בירושלים,[2] אוניברסיטת בר-אילן,[3][4] אוניברסיטת תל-אביב,[5] וכן גם מכללות אקדמיות אחדות (בניהן, סמינר הקיבוצים, המרכז הבינתחומי הרצליה והמכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון).[6][7][8] Q936 - שיחה 15:37, 9 ביולי 2019 (IDT)

האירוע מתקיים כבר כמה שנים ברצף, הוא מסוקר בתקשורת ולכן יש לו חשיבות Nirvadel - שיחה 09:48, 10 ביולי 2019 (IDT)

״מדע על הבר״ יותר מראוי[עריכת קוד מקור]

לכל המתדיינים. למען גלוי נאות המגיב, אנכי פרופ עילם גרוס, פרופ לפיסיקה במכון ויצמן. יחד עם היותי פרופסור נתתי כבר מאות הרצאות פופלריות על מדע ברחבי מדינת ישראל ורבות מהן בברים. הסיבה היחידה שאני חושב ש״מדע על הבר״ ראוי להיכלל בוויקפדיה היא בהיותו פורץ דרך ומשנה תרבות. פיקסו נכנס למוזיאון אבל חקיין של פיקסו לא ייכנס למוזיאון. מדע על הבר שינה את תרבות ההרצאות בישראל. לפניו היו הרצאות פה ושם על ברים אבל רוב ההרצאות התקיימו בקתדראות וכאלו. מאז ״מדע על הבר״ קמו עשרות מיזמים שניסו ללכת בדרכו ועד היום הם פורחים ומצליחים. להזכיר את think and drink, טוקהאוס, פננזינג, רופאים על הבר, נדל״ן על הבר ועוד ועוד.... כל אלה לא היו קןרים בלי ״מדע על הבר״. היציאה להרצאה הפכה להיות בלוי מועדף על הישראלים ולפעמים נדמה לי שבעידן בו הקריאה בספרים פחתה בשל פתויים דיגיטלים, העם שלנו הפך מעם הספר לעם ההרצאות. גם בחו״ל ניסו להרים מיזמים דומים (ניו יורק) אבל לא בהצלחה (ביחס לגודל האוכלוסיה) כמן בישראל. ומי שאחראי לכך ש 200 אנשים נדחסים בפאב לשמוע על תןרת הקוונטים זה מיזם ״מדע על הבר״.

בערב אחד , פעם בשנה, נדחסים אלפי אנשים בעשרות ברים ברחבי תל אביב לשמוע על מדע... זה הרי הזוי. זה משהו שמדינת ישראל צריכה להיות גאה בו. זה מיזם פורץ דרך, ההצלחה הגדולה ביותר של תקשורת המדע בישראל ומשהו שמשמש ויכול לשמש אור לגויים.

אם זה לא ערך ראוי לוויקפדיה מעצם הגדרתו, מה כן?