שיחה:מעגל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אני חושב שיש להפריד בין מעגל לעיגול. עיגול הוא השטח המוקף על ידי מעגל, ולכן אפשר להקיף משהו במעגל אך לא בעיגול.--Eranb 13:51, 23 יולי 2004 (UTC)

מסכים, זה עובדה שמלמדים גם בתיכונים ואולי אפילו לפני (באמת שלא זוכר), וכדאי לתת לכל אחד מהם ערך משלו

כך שבכל ערך יודגש שהוא לא הערך השני. GNU

יש כאן עניין לשוני ייחודי, של הבחנה בין מעגל, שהוא הקו העגול, ובין עיגול, שהוא השטח החסום על-ידי קו זה. בהתאם לכך, אנו מדברים בעברית על היקף המעגל ושטח העיגול. באנגלית, עיגול ומעגל שניהם circle. גם בעברית, ההבחנה קיימת אך ורק בצורה גיאומטרית זו. ראו משולש, מרובע, מלבן וכו' - בכולם השם מתייחס גם להיקף וגם לשטח. כבודה של הלשון במקומו מונח, אבל כאשר אנו עוסקים במושג הגיאומטרי, אין מקום לפיצול מלאכותי לשני ערכים, אלא נחוץ ערך אחד שיעסוק בשני המושגים, תוך ציון ההבדל ביניהם. הוספתי הערה לשונית בגוף הערך. דוד שי 15:31, 23 יולי 2004 (UTC)

לידיעתכם, עיגול בלעז היא דיסקה. ההגדרה בערך Disk זהה להגדרה של עיגול במילון אבן-שושן -- חלק מישור המוגבל על-ידי מעגל, שטח עגול. גם על-פי מאגר המונחים של האקדמיה ללשון עברית עיגול הוא תרגום של disk. אין כאן שום "הבחנה ייחודית".84.111.117.111 18:23, 27 בדצמבר 2009 (IST)

הוספתי איורים, נא לבדוק אותם[עריכת קוד מקור]

אני מקווה שהכנתי אותם בסדר.
אם נעשתה טעות, או אם מתבקשת תוספת כל שהיא, או איור נוסף, אפשר לכתוב לי כאן או לשלוח אלי דואל.
איצי ביצי ספיידר

האיורים בסדר גמור, לדעתי. תוספת רצויה בהחלט היא איורים שממחישים את המשפטים: להראות איור שבו יש שתי זווית היקפיות שנשענות על אותה קשת, זווית היקפית שנשענת על אותה קשת כמו זווית מרכזית, ושני מיתרים שווים שנשענים על קשתות שוות. (וגם, בחשיבות פחותה, משיק למעגל מאונך לרדיוס בנק' ההשקה). כלל ברזל בגיאומטריה הוא שהרבה יותר קל להבין את המשפטים עם איורים שלהם. גדי אלכסנדרוביץ' 10:42, 16 אוג' 2004 (UTC)
אז זהו, שפה אנחנו נכנסים לתחום שאני כבר לא בטוחה בו לגמרי. אני חייבת להיות בטוחה שמה שאני עושה הוא מדוייק. אז אם מישהו שמבין יתן לי שירטוטים, אפילו מצ'וקמקים כאלה שעושים בWORD, או כאלה שעושים עם עפרון וסורקים למחשב, אז אוכל להכין מהם איורים שווים למאמר הזה ואולי גם למאמרים אחרים... אמרה נעמה בחשש גדול והתחילה לארוז את הקיטבג.
איצי ביצי ספיידר
אני יכול להביא לך וורדים, אבל אני צריך קודם כל לדעת מה המייל שלך. שלחתי לך מייל עם המייל שלי באפשרות של "שלח מייל למשתמש" - שלחי לי תשובה ישירות למייל שלי. אם לא קיבלת כלום, פשוט תכנסי לדף שלי ותבחרי בעצמך ב"שלח מייל למשתמש", ושלחי לי את המייל שלך. מסובך מאוד, כן. גדי אלכסנדרוביץ' 11:06, 18 אוג' 2004 (UTC)
בדרך כלל אני מעדיפה ורדים. פכולמקרה שלחתי לך מייל עם כתובת מייל. איצי ביצי ספיידר

כיצד יודעים מה שטח העיגול בעברית פשוטה[עריכת קוד מקור]

  1. רדיוס הוא הקו הישר שמחבר את מרכז העיגול עם הקפו.
  2. π הוא מספר קבוע ששווה בקירוב ל-3.14.
  3. שטח העיגול שווה π כפול הרדיוס כפול הרדיוס.
  4. דוגמה: אם הרדיוס שווה 2 ס"מ, אז השטח הוא 3.14 כפול 2 כפול 2 שהם 12.56 סמ"ר. דוד שי 19:21, 24 נוב' 2004 (UTC)

לכותבי המאמרים והמשתתפים בשיחות:[עריכת קוד מקור]

לי יש מבחן ב- 29.3.05 ונעזרתי באתר זה כדי להתכונן. המבחן הוא בנושאים אלה ואתם עזרתם לי מאוד. תודה!!!

שני זיו.

הוספתי גיזרה ומקטע[עריכת קוד מקור]

תבדקו את נכונות הנוסחות שכתבתי אם אתם יכולים, אני לא רוצה להטעות אנשים סתם.

בדקתי מספר פעמים, ונראה לי שיש טעות בנוסחה :


בחלק השמאלי צריך להיות sin במקום cos (לפי הגיון ולפי הצבה) איתי גל - שיחה 15:23, 10 בינואר 2012 (IST)

שטח וקוטר מעגל[עריכת קוד מקור]

נראה לי שהעיסוק בנושא גובל בטרחנות. נכון שהעיגול הוא הצורה ה"מלאה" והמעגל הוא רק ההיקף, אבל הביטוי "שטח המעגל" הוא ביטוי ידוע, מקובל ותקין, וברור לכולם שמדובר בשטח העיגול שאותו המעגל מקיף (בין אם הם יודעים את ההבדל בין מעגל ועיגול ובין אם לאו). על אחת כמה וכמה מכיוון שאנו עוסקים במתמטיקה עלינו להיזהר מסירבול מיותר של הגדרות פשוטות. גדי אלכסנדרוביץ' 15:24, 5 בספטמבר 2006 (IDT)

למה אתה מתכוון "אין חיה כזאת רוחק"?[עריכת קוד מקור]

ברור שיש דבר כזה! לך לספרי גאומטריה

אני בחיים לא שמעתי על דבר כזה, אתה מוזמן להביא את ההגדרה שלו. טרול רפאים 11:28, 2 בדצמבר 2006 (IST)
את ההגדרה הוא הביא - רדיוס שמאונך למיתר מסויים הוא רוחק לאותו המיתר. השאלה היא באילו "ספרי גאומטריה" זה מופיע. גם אני לא זוכר כזה מושג. לחילופין, אפשר להביא את שם המושג באנגלית. גדי אלכסנדרוביץ' 11:45, 2 בדצמבר 2006 (IST)
מצאתי! אהרון אספיס - גאומטריה של המישור חלק ב', עמ 221. מה שכן, לא כולם משתמשים בשם רוחק למיתר לפי מה שהבנתי ולכן ניסחתי את המשפט מחדש.

יש לי שאלה אם זווית היקפית שנשעת על קוטר שווה 90 מעלות אז זה אומר שזווית היקפית שנשענת על רדיוס (שאורכו הוא חצי מהקוטר) שווה 45 מעלות?

זווית היקפית אינה יכולה להישען על רדיוס (לפי הגדרתה), אבל יכולה להישען על מיתר שאורכו כאורך הרדיוס. דוד שי 18:20, 9 בפברואר 2007 (IST)

אני דיי בטוח שהיא כן יכולה אבל בכל מקרה זה אומר שהיא שווה 45 מעלות?

התשובה חיובית, אבל ה"אני דיי בטוח" שלך שגוי. זווית היקפית נשענת על קשת. אם שני קצותיה יחוברו לקצותיו של רדיוס, היא לא תיגע במעגל בשני קצותיה, אלא במעגל באחד מהקצוות, ובמרכז המעגל בקצה השני. גדי אלכסנדרוביץ' 20:30, 9 בפברואר 2007 (IST)

אז אפילו אם היא לא זווית היקפית זה עדיין אומר שהיא שווה 45 מעלות?

לחלוטין לא. היא יכולה להיות מגדלים שונים ומשונים. מה שנכון הוא שזווית היקפית שנשענת על קשת שאורכה כאורך הרדיוס, היא של 45 מעלות. גדי אלכסנדרוביץ' 20:51, 9 בפברואר 2007 (IST)

מעגל קנוני[עריכת קוד מקור]

למישהו יש מושג מה מקור השם? Amit Zimbalist - שיחה 15:48, 16 בנובמבר 2008 (IST) אוקיי, מצאתי. זה בא מהמילה האנגלית Chanincal. שאחת ממשמעויותיה היא "בצורתו הבסיסית". Amit Zimbalist - שיחה 10:38, 21 בנובמבר 2008 (IST) היא באה מהצורה הבסיסית. אמבר דונקי

תרבות המעגל[עריכת קוד מקור]

התלבטתי אם לפתוח ערך חדש או להוסיף לערך זה. בסוף החלטתי להוסיף לפה. התנגדות מישהו ? בעד נגד.... ניצן צבי כהן - שיחה 21:50, 28 בדצמבר 2009 (IST)

האם כדאי להרחיב בתרבות המעגל ולהתייחס לערכים: מנדלה , גלגל (בודהיזם) ו גלגל המזלות ? או אולי רק להפנות בפיסקה "ראו גם" ?טוסברהינדי ניצן צבי כהן Hexagone59 - שיחה 21:49, 15 בנובמבר 2015 (IST)
Hexagone59 לדעתי זו יכולה להיות הרחבה מאוד במקום, אבל אני מודה שאני לא מספיק בקיא בתחום ניצן צבי כהן - שיחה 11:07, 23 בנובמבר 2015 (IST)
הוספתי בקטנה ניצן צבי כהן Hexagone59 - שיחה 02:54, 24 בנובמבר 2015 (IST)

תרבות המעגל[עריכת קוד מקור]

לדעתי ערך זה עוסק במתמטיקה ולא בפסיכולוגיה או תרבויות!אני מבקש להוריד את הקטע של "תרבות המעגל" מן הערך זה לא קשור לשום דבר מתמטי

תודה ויום טוב

מסכים. תומר א. - שיחה - משנה ויקיפדית 21:21, 28 באפריל 2010 (IDT)
אני דווקא לא מסכים. אני מחזיר את זה, כדי שיהווה קרקע לדיון. אני חושב שיש ערך אנציקלופדי בפסקה שנמחקה. השאלה היא איפה הכי נכון לשים את המידע הזה. כיוון שלא כדאי לפתוח ערך נפרד על הנושא הזה, המקום הנכון הוא בערך "מעגל". אף אחד לא קבע שהערך חייב להיות מתמטי. גם הערך 1 (מספר) מכיל פסקה על "1 בתרבות", למרות שהוא לכאורה ערך "מתמטי". גם הערך מכנסיים הוא בנושא טקסטיל, אבל הוא מכיל פסקה על "מכנסיים בהלכה". אם שם הערך היה מעגל (גאומטריה) אז ניחא. אבל הוא לא. פשוט חבל לי שהמידע הזה ילך לאיבוד. אנחנו רוצים שמי שמחפש את המילה "מעגל" יקבל את כל המידע האפשרי, והמידע הזה חסר עכשיו. טוסברהינדי (שיחה) 23:11, 28 באפריל 2010 (IDT)
אני אוסיף רק מילה לפני שאני חוזר לצבא ולא אוכל להגיב לדיון - החומר על "תרבות המעגל" צריך, לדעתי, להופיע בוויקיפדיה. השאלה היא רק האם הוא מספיק בשביל ערך משלו, או שהוא צריך להופיע בערך הנ"ל.ניצן צבי כהן - שיחה 08:51, 29 באפריל 2010 (IDT)
אם לחומר יש מספיק חשיבות כדי להופיע בוויקיפדיה אז הוא צריך להופיע בערך נפרד אחרת הוא לא צריך להופיע בשום מקום. בערך הנוכחי הוא בכל מקרה לא מתאים. תומר א. - שיחה - משנה ויקיפדית 13:41, 29 באפריל 2010 (IDT)
ושוב - למה ב-1 (מספר) יש לזה מקום? ומה עם אינסוף, שמתאר את האינסוף גם במתמטיקה, גם בפילוסופיה וגם באמנות? ומה עם e, שכולל פסקה מקסימה על "e בפולקלור" (שלא לדבר על הפולקלור של π? אנחנו אנציקלופדיה, לא ספר לימוד מתמטיקה. אם על מושג מתמטי/גאומטרי יש מה לספר מעבר למשוואות ולשרטוטים ולהוכחות, חובה עלינו לספר את זה (כל עוד זה אנציקלופדי). השימוש בצורת המעגל בתרבות האנושית הוא מידע אנציקלופדי, ולכן יש לו מקום בערך מעגל. בדיוק כפי שלמידע אודות השימוש בפאי בתרבות האנושית יש מקום בערך פאי. טוסברהינדי (שיחה) 19:12, 29 באפריל 2010 (IDT)
בערכים שהזכרת המידע המופיע בערך מתייחס לאותו אובייקט שהערך עוסק בו, הפאי בתרבות מתקיים בקריצה לפאי המתמטי, ה-1 בתרבות מייצג את רעיון האיבר הראשון בסדר כלשהו, הערך אינסוף עוסק במושג האינסוף, האינסוף המתמטי הוא רק אספקט אחד של העניין וכדאי להפריד אותו (ועדיין, אני לא חושב שהוא יהיה הערך הראשי). הדימיון כאן הוא רק ע"י שימוש באותה מילה לתאר שני דברים, רעיון מתמטי ותיאוריה סוציולוגית, לפי ההגיון הזה צריך לאחד לכאן את כל מה שמופיע במעגל (פירושונים). תומר א. - שיחה - משנה ויקיפדית 19:27, 29 באפריל 2010 (IDT)
אתה יודע שזה לא מה שאמרתי. וזה גם לא "שימוש באותה מילה לתאר שני דברים". השימוש במעגל הגאומטרי (לא סתם במילה "מעגל") בתרבות הוא נושא שיש לו מקום בערך על המעגל הגאומטרי. טוסברהינדי (שיחה) 20:46, 29 באפריל 2010 (IDT)
אני יודע שזה לא מה שאמרת ואם הרגשת שאני מעמיד טיעון איש קש אני מתנצל. הפסקה המדוברת אינה עוסקת במעגל הגיאומטרי אלא בקונספט סוציולוגי. תסתכל בתמונה, הם לא יושבים שם במעגל. תומר א. - שיחה - משנה ויקיפדית 20:54, 29 באפריל 2010 (IDT)
נשמע לי קצת מטופש לאמר זאת, להכנס לפרטים קצת קטנוניים, אבל הם בהחלט כן יושבים במעגל, או "שואפים" לישיבה מעגלית (המגרש טיפה צר מדי אז זה יצא להם טיפה אליפטי, והם בני אדם שזה בעל חיים לא מדוייק...), על כל פנים הסיבה שהם בחרו לשבת ככה בהחלט נובעת מהאיכויות הגיאומטריות של הצורה "מעגל" כפי שהיא באה לידי ביטוי במפגש אנושי, כפי שחיילים לא סתם עומדים ב"ח'" (כשכל הפנים מכוונות למרכז - למפקד). כפי שהסברתי בערך, למעגל (שאין לי כל עוררין על כך שהוא אכן צורה גיאומטרית) יש ערך תרבותי וסוציאולוגי. גם כסמל (כי צורה גיאומטרית עשויה לשמש גם כסמל, קח לדוגמא את הערך"פנטגרם" שהוא למעשה אלכסוני מחומש שווה צלעות) יש למעגל משמעות בחבה האנושית, והוא מקושר תרבותית לתהליכים החוזרים על עצמם, וגם לזה יש בסיס בצורתו הגיאומטרית שאין לה התחלה וסוף. באופן אישי אני תומך בהשארת התוכן בערך הנ"ל לפי הקונספט של הדוגמאות שהציג טוסברהינדי.ניצן צבי כהן - שיחה 11:56, 30 באפריל 2010 (IDT)

מציאת משוואת המעגל בעזרת 3 נקודות(גיאומטריה אנליטית)[עריכת קוד מקור]

אני מבקש שמישהו יוסיף את הדרך למציאת משוואת המעגל בעזרת 3 נקודות אם קיימת נוסחא כזאת

מתאים יותר לויקיפדיה:הכה את המומחה ניצן צבי כהן - שיחה 13:33, 23 בדצמבר 2010 (IST)
אפשר לחשב את המעגל החוסם של המשולש המתאים. עוזי ו. - שיחה 15:59, 23 בדצמבר 2010 (IST)

נוסח המושג[עריכת קוד מקור]

לא מנוסח ברור בכלל!!!! תנסו לשדרג את המושג... לא עזרתם לי !!!!!! אני צריכה תמושג "קשת" בנושא מעגל ועיגול לכיתה ו' !! יש לי מבחןן אז יאללה פלייז תעזרו לי!!!!!!!!!!!!!!!! 84.108.110.187 18:46, 29 בנובמבר 2012 (IST)

משוב מ-31 בדצמבר 2012[עריכת קוד מקור]

איך אני מוצאת את מרכז המעגל והרדיוס עי משוואת המעגל:x2+y2+4x-6y=36 147.237.70.62 11:09, 31 בדצמבר 2012 (IST)

כדי לדעת[עריכת קוד מקור]

מעגל ועיגול הן שני הפכים 84.110.115.214 18:19, 19 בינואר 2014 (IST)

הסבר לשחזור[עריכת קוד מקור]

ההגדרה הנוכחית:

ההגדרה המוצעת:

שתי בעיות. (1) ההגדרה החדשה מגדירה באמצעות מושג לא מוגדר ("מתוחם"). (2) במקום ניסוח חד משמעי (עיגול כולל את כל הנקודות המקיימות תנאי מסויים) עברנו לתאור אופי (עיגול הוא מקום אשר הנקודות שבו מקיימות תנאי מסויים). עוזי ו. - שיחה 22:04, 3 באוגוסט 2014 (IDT)

אני חושבת שיש פה מניעים קצת פוליטיים בערך[עריכת קוד מקור]

תנועת הנוער העובד מנסה להכניס פה מידע על הישיבה במעגל בתרבות ספיציפית כדי למצוא מקום לפרסם,

אולם מעגל הוא תחום רחב שלדעתי יש להרחיב עליו יותר מתמטית מאשר להכניס תוכן חסר ערך לתוך הערך. גם יש לציין שמי שהכניס את התוכן הזה הוא מתנועת הנוער. כלומר יש לו מניעים לפרסם. והרי וויקיפדיה היא לא מקום לפירסום של תנועות או רעיונות. לדעתי זה קצת מחוץ להקשר לתת כדוגמאות ולהשים תמונות בולטות בערך המעגל של תנועות הנוער. זה ערך מתמטי לא פוליטי. חבל שפולליטה נכנסת אף לדברים הפשוטים ביותר. זה רק מראה על התעוותות המחשבה האנושית. תודה.

אשמח שתשקלו את זה ברצינות. ליטל

אם נדרש גילוי נאות - אני אכן חבר בתנועת הבוגרים של הנוער העובד והלומד, משמע גדלתי על תרבות המעגל הנפוצה בכלל תנועות הנוער ובחינוך הבלתי פורמאלי בכללו. למעלה יותר בדף השיחה מתקיים דיון על האם בערך על צורה גיאומטרית יש מקום גם להקשר תרבותי. אני בספק אם התמונה בפסקאת "תרבות המעגל" בערך "מעגל" צפויה להרחיב את שורות הנוער העובד והלומד משמעותית, או אם יש לה ערך פוליטי גבוהה. אבל ניחא. ניצן צבי כהן - שיחה 11:05, 23 בנובמבר 2015 (IST)
חשוב לציין את ההקשר התרבותי של המעגל. אני לא יודע אם יש מקום להזכיר דווקא את תנועת הנוער הספציפית אבל זה כבר עניין שולי בעיני. גילגמש שיחה 21:51, 25 בדצמבר 2015 (IST)
"זה ערך מתמטי" - מי החליט? זה ערך על "מעגל". הוא לא נקרא מעגל (גיאומטריה) או מעגל (מתמטיקה). לכן יש לפרט בו כל פרט שרלוונטי למונח "מעגל". טוסברהינדי (שיחה) 17:09, 27 בדצמבר 2015 (IST)

הצעה לניסוח בפיסקה "חלקים של העיגול"[עריכת קוד מקור]

ניראה לי שהגדרת שטח המקטע מעט מסורבלת: "מקטע הוא צורה הכלואה בין מיתר לקשת המתאימה לו. שטח המקטע שווה להפרש בין שטח הגיזרה הנכלאת בין 2 הרדיוסים המחוברים לקצוות המיתר לבין שטח המשולש שצלעותיו הן המיתר ו2 הרדיוסים המחוברים לקצוותיו. כלומר שטחו שווה ל:"

האם לדעתכם הניסוח הבא ברור יותר?

מקטע הוא צורה הכלואה בין מיתר לקשת המתאימה לו. מיתר המקטע הוא גם בסיס משולש שווה שוקיים ( השוק היא הרדיוס ). המקטע והמשולש יוצרים יחד גיזרה. לכן, שטח המיקטע הוא ההפרש בין שטח הגיזרה לשטח המשולש:"

בנוסף רציתי להוסיף גם משוואה שמסתמכת על רדיוס, אורך המיתר ואורך הקשת, כדי להתאים לידע מתמטי בסיסי יותר. מה דעתכם? Hexagone59 - שיחה 21:46, 25 בדצמבר 2015 (IST)

משוב מ-14 בינואר 2016[עריכת קוד מקור]

יש סוף לרדיוסים במעגל 93.173.235.90 21:52, 14 בינואר 2016 (IST) לרדיוסים הם אינסופים. לכן הם לא נגמרים. אמבר --109.67.31.247 18:38, 18 באפריל 2017 (IDT)דונקי

קישור לא פעיל[עריכת קוד מקור]

--‏Yoavd‏ • שיחה 14:35, 30 ביוני 2016 (IDT)

איך מודדים, או מחשבים, אורך של קשת?[עריכת קוד מקור]

בפיסקה המתייחסת למושג הקשת כתוב: "מדידת אורך הקשת נעשית ברדיאנים". האמנם? אותי לימדו שרדיאן הוא יחידת מידה חסרת ממד שמשתמשים בה לציון גודל של זווית, ושאורך קשת מחושב על ידי מכפלת זווית הקשת (ברדיאנים), ברדיוס הקשת. Ruleroll - שיחה 23:28, 13 בדצמבר 2016 (IST) תקחי חוט ותגזרי באורך המתאים ואחר כך תמדדי בסרגל.יש פעמים אשר תצטרחי אותר מ15סמ. אמבר דונקי--109.67.31.247 18:36, 18 באפריל 2017 (IDT)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

שם הדף בחיפוש הוא מיתר אבל כשנכנסים לדף הוא מציג לך מעגל ולא מיתר דווח על ידי: 77.139.146.251 12:50, 27 באפריל 2018 (IDT)

זו לא טעות. בינתיים לא נכתב ערך נפרד על מיתר. עוזי ו. - שיחה 12:56, 27 באפריל 2018 (IDT)