שיחת משתמש:קניגס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
العربية | English | español | italiano | עברית | русский
Movicon-regards.gif
שלום, קניגס, וברוך בואך לוויקיפדיה!
כדי לסייע לך להצטרף לעורכים ולעורכות באפשרותך:

If you can't read Hebrew, click here.בברכה,
Guycn2 - שיחה 20:31, 6 ביוני 2013 (IDT)

עיוותי חשיבה[עריכת קוד מקור]

שלום לך, ותודה על הניסיונות לשפר את הערך עיוותי חשיבה. לא הספקתי לעבור על השיפורים ולבדוק את נכונותם, אך דבר אחד בלט לי ברפרוף עליהם: חסרים מאוד מקורות וסימוכין לדברים שנכתבים שם. נשמח אם תוכל להוסיף את המקורות והציטוטים הביבליוגרפיים עליהם התבססת, באמצעות שיבוץ הערות שוליים במקומות המתאימים לאורך הערך. תודה וסופשבוע נעים, Ravit - שיחה 19:22, 19 ביולי 2013 (IDT)

היי. אני עושה ניסיון לחבר בין מקורות שונים כמו תיאוריות ומחקרים בתחומי מדעי המוח, פסיכולוגיה, וכלכלה. אני מסדר ומשנה כל העת לכן אני בינתיים לא עובד על המקורות. את מוזמנת לקרוא ולחוות את דעתך, ואשתדל להשיב לך לגבי מקורות עליהן אני מסתמך. קניגס (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום
תודה על תשובתך. טיפ קטן: בסוף קטע שנכתב בדפי שיחה, נהוג "לחתום" באמצעות הקלדת ~~~~ (ארבעה סימני טילדה), שהופכים ל"חתימה" עם שמירת הדף. לחלופין, ניתן להשתמש בכפתור חתימה: חתימה. הוספת החתימה נדרשת כדי שנבין בקלות מיהו הכותב של כל קטע בדף ולכן, חשוב להקפיד עליה.
לגבי הערך, בעיקר חסרים כרגע מקורות ותימוכין לרשימת עיוותי החשיבה בסוף הערך, שהיא שונה קצת מהרשימה המקובלת של "עשרת עיוותי החשיבה" כפי שמופיעה במספר מקורות ברשת, לפחות לפי מה שמצאתי. האם יש מספר מקורות ידועים ומקובלים שכוללים את כל העיוותים שרשמת שם? ואני לא מתכוונת לשילוב של מספר מקורות, שבחלקם מופיעים נגיד חמישה עיוותים ובאחר מופיעים נגיד ארבעה אחרים ושאתה שילבת אותם ביחד לכדי שישה שמתוכם שלושה מחולקים לתתי-עיוותים לפי שיקול דעתך. במקרה זה הדבר נחשב למחקר מקורי (אשמח אם תיכנס לקישור ותקרא על כך). אם אתה רוצה לציין מספר מיונים לעיוותים, תוכל למשל לרשום את החלוקה המקובלת של בק או של ברנס, ואז לציין בסוף שיש חילוקי דעות על רשימה זו, ושהחוקר X הוסיף גם את העיוותים X, והחוקר Y טען בניגוד לכך ש-Y, וכך הלאה. אשמח אם תוכל לשנות את הניסוח בהתאם ולהוסיף לפחות חלקית את המקורות הבסיסיים, גם תוך כדי העבודה. מקווה שתקבל זאת בהבנה, אמינות והסתמכות על מקורות היא דבר חשוב בוויקיפדיה. תודה, Ravit - שיחה 20:08, 31 ביולי 2013 (IDT)
החלוקה לתתי עיוותים היא חלוקה שהייתה מאז ומתמיד בערך העברי, אני גם לא הבנתי אותה וגם לא מצאתי חלוקה כזאת במקומות אחרים. אז שיניתי אותה קצת. וכן גם הוספתי את העיוות "צריך ואסור" שקיים ברשימות אחרות מכיוון שהוא היה נראה לי חסר.
דווקא חשבתי שיש לך בעיה עם החלקים שהוספתי לערך, שם בהחלט יש כמה דברים שעדיין נראים כמו מחקר מקורי, למרות שהכוונה היא לכתוב הסבר מפורט ככל הניתן לתיאוריות ידועות. כך שכרגע אני עובד שזה אכן ייראה כך.
אני כרגע כותב על פי זיכרוני ואני לא יודע מה אני אמחק ומה אני אשאיר כדי להתאים את הטקסט לחוקים של ויקיפדיה, לכן אני נמנע בינתיים להביא מקורות.79.177.153.233 19:19, 1 באוגוסט 2013 (IDT)
זה מה שהיה בתוך הערך לפני שערכת אותו - די דומה אך קצת שונה, ואכן ללא מקורות גם כן, כמובן שהערך לא היה מושלם. אכן גם חלקים אחרים שהוספת דורשים מקורות. בכל אופן, אם הערך עדיין בעבודה אינטנסיבית שלך, אז כדי לא להטעות את הקוראים שמדובר בערך מלא, הוספתי ברשותך את התבנית "בעבודה מתמשכת" בראש הערך, ותוכל להסיר אותה כשתסיים את רוב רובה של העבודה, כולל מרבית המקורות. אשמח לסייע לאורך הדרך בכל שאלה ובקשה, תוכל לכתוב לי כאן. בהצלחה, Ravit - שיחה 22:20, 1 באוגוסט 2013 (IDT)
לגבי הרשימה של עיוותי החשיבה. הרעיון שלך הוא טוב. הייתי מוחק את כל הרשימה, וכותב כמה רשימות בסדר שבו הן מופיעות במקורות השונים. וגם מפצל את הרשימה מהערך הנוכחי, לערך חדש של רשימת עיוותי החשיבה. אבל אני לא יעשה את זה, לפחות לא בזמן הקרוב, אם מישהו מוכן לעשות את זה אז מצוין. קניגס - שיחה 21:36, 3 באוגוסט 2013 (IDT)

מוח[עריכת קוד מקור]

אפתח ואומר כי תרומתך היא מבורכת, ויהיה מצוין אם תמשיך לכתוב ולערוך דברים קוגניטיביים לרוב :) עכשיו, ביטלתי את השינויים שלך לפתיח של הערך מוח. אני רק רוצה להסביר למה, כדי שזה לא ירגיש כאילו מבטלים את התרומה שלך בלי מחשבה:

  • הערך הוא ערך מאוד כללי בתחום הביולוגיה והקוגניציה, ולדעתי לא מומלץ להתחיל אותו עם מושגים ספציפיים מדי כמו זיכרון פרוצדורלי לעומת סמנטי, זה עלול להרחיק קוראים שיתקשו להבין במה מדובר וינטשו את הערך מבלי לקרוא אותו.
  • מכיוון שנכון לעכשיו מדובר על ערך על ״מוח״ באשר הוא ולא רק על המוח האנושי (זה לא חקוק בסלע, אבל זה המצב כרגע), חלק מהתיאור שלך הוא קצת בעייתי (האם לבעלי חיים יש זיכרון סמנטי? האם לכל האורגניזמים אפשר להגיד שיש פעולות ״רצוניות״?).
  • אני אישית לא חושב שכדאי לתאר את כל מה שהמוח עושה בתור זיכרון, אבל זה כבר משהו שאפשר בהחלט להתווכח עליו...

כמובן שאם יש לך השגות אתה מוזמן להעלות אותן כאן או בדף השיחה של הערך. Purielku - שיחה 01:57, 26 במאי 2015 (IDT)

אני מתקשה להסכים עם כל מה שכתבת מלבד אולי הערה הראשונה. שבה ניתן למחוק את המושגים למרות שניתן בקלות להבין אותם על ידי לחיצה על הקישורים. לגבי הערה השנייה הזיכרון הסמנטי לפחות חלקים ממנו כמו תפיסת אובייקטים, נכונים גם לבעלי חיים. לגבי הזיכרון האירועי זה סיפור אחר, אבל עצם האזכור עדיין לא מגביל את הערך למוח האדם. עם כי כאמור ניתן ואולי נכון יהיה למחוק את המושגים. לגבי הערה האחרונה לא צירפת נימוק ולכן איני יכול להתייחס. האם אתה סבור שלא כדאי בכלל לערב מושגים מתחום הפסיכולוגיה הקוגניטיבית? יום טובקניגס - שיחה 09:04, 26 במאי 2015 (IDT)

אני רק רוצה לתקן את הרושם שנוצר - אני לא חושב שאין לדברים האלה מקום בערך. להפך. אני רק חושב שזאת לא דרך טובה להתחיל אותו. יש הרבה מה להוסיף לערך מוח, כולל הסברים על תיאוריות קוגניטיביות שונות ועל סוגי זיכרון ועוד המון דברים אחרים. יהיה מצוין אם תעשה זאת.
אבל מכיוון שלא מדובר בערך על פסיכולוגיה קוגניטיבית אלא על מושג שרלוונטי להמון תחומים, כדאי לדעתי להתחיל מהגדרות כלליות לפני שנכנסים לתיאורים שנובעים מתוך גישות ספציפיות. Purielku - שיחה 13:07, 27 במאי 2015 (IDT)
בדיעבד אני מסכים אתך. מה דעתך על הטקסט הבא?
תיוג זיהוי וחיזוי
מבחינת מדעי הקוגניציה המוח מופקד על הישרדותו והתפתחותו של בעל החיים באמצעות יכולתו לאגור ולאחסן מידע בעל ערך על בעל החיים ועל סביבתו ולתייג את המידע באופן חיובי או שלילי בהתאמה. הייצוג הפנימי של העולם שאוחסן בזיכרון מאפשר לבעל החיים להשוות בין קלט שמתקבל במערכות החוש לבין הזיכרון שמייצג אותו (זיהוי). וכן לזהות את הקורלציה שהקלט יוצר עם זיכרונות נוספים מה שמאפשר להיערך לקראתם מבעוד מועד (חיזוי). עיבוד המידע שנקלט יוצר פלט של תגובות אוטונומיות ורצוניות. או לחלופין תגובה מנטלית הכוללת ניתוח ועיבוד מחדש של המידע. קניגס - שיחה 18:40, 27 במאי 2015 (IDT)
נראה לי בסדר גמור... Purielku - שיחה 00:28, 28 במאי 2015 (IDT)

מוח (קוגניציה) - ערך חסר מקורות[עריכת קוד מקור]

שלום ותודה על הערך. יש לציין בגוף הערך או בדף השיחה את כל המקורות ששימשו אותך לכתיבתו. בברכה, אביעדוסשיחה 17:37, 27 באוגוסט 2015 (IDT)

כתוב על עצמך[עריכת קוד מקור]

Crystal Clear app Login Manager.png
שלום קניגס,

תודה על כתיבתך בוויקיפדיה. לרשותך עומד דף המשתמש, שבו ביכולתך להציג את עצמך ואת תחומי העניין שלך. כמובן אין עניין דווקא בהצגת פרטים אישיים, תוכל להציג את עצמך בלא לחשוף פרטים אישיים. באפשרותך ליצור כעת את דף המשתמש שלך, באמצעות כניסה לדף "משתמש:קניגס". יצירת הדף תקל על הנפגשים בעריכותיך לדעת מי עומד מולם, ותחשיב יותר את עריכותיך כוויקיפד מן המניין.

בברכה, Chenspec - שיחה 17:35, 2 במאי 2017 (IDT)

בנוגע לעריכות שהתחלת לעשות בערכים הקשורים להתנהגות וביהביוריזם[עריכת קוד מקור]

שמתי לב שלאחרונה התחלת לערוך ערכים בנושא, לשכתב מחדש משפטים בקטע מעוות, ולהרוס את את המושגים עם תאורים שאינם נכונים. דבר ראשון, לפני הטעויות שאתה מבצע אני שם לב שאין לך שום הסמכה בתחום ניתוח ההתנהגות היישומי, ודבר שני אתה לא מתבסס על שום מקורות בשינויים שאתה מבצע.

המושגים והתיאורים שלהם כתובים ככה מהסיבה שביהביוריזם טוען שהסביבה שולטת על ההתנהגות, היצור מגיב לגירויים ומשתנה עם הזמן כתוצאה מהשפעות הסביבה, ואתה הורס את המושגים ורושם הסברים מעוותים, ללא שום ידע או מקור.

אשמח אם תפסיק לבצע עריכות בכל הערכים שקשורים לביהביוריזם וניתוח התנהגות, אלא אם כן הידע שלך מבוסס על חומרים מדעיים מקוריים (ב.פ. סקינר, פבלוב, דונלד באייר, מגזינים של ניתוח התנהגות וכו') ואם גילית טעויות תחביר כלשהן. אם תמשיך לבצע את העריכות האלה האנטי מדעיות האלה בערכים הנתונים, הגיש תלונה על השחטת ערכים.

דוגמאות מהטעויות שלך: רשמת "מילה גירוי מייצגת או אירוע או אובייקט שיוצרים גירוי. לא משהו נפרד להם.", אין לי מושג מאיפה הבאת את זה, בכל הספרות המדעית של ניתוח התנהגות גירויים זה ה-אירועים והאובייקטים שמשפיעים על האורגניזם (גירויי ראייתיים, שמיעתיים, מגע וכו'). "גירוי בלתי מותנה' הוא כל גירוי המעורר את התנהגות הרפלקס באופן טבעי, ללא צורך בתהליך למידה" - בספרות הטכנית של הביהביוריזם המונח המקובל הוא "התניה" ולא למידה.

אף על פי שאני רואה שהתבססת על מקורות כלשהם, אלא הם לא מקורות של סקינר, או מגנזינים בניתוח התנהגות, אלא סה"כ דעותייהם של פרופסורים מאוניבסיטאות. צריך להתבסס על מדענים שפועלים בתחום הזה ולא על דעות מעוותות של פסיכולוגים.

זמן[עריכת קוד מקור]

Italian traffic signs - circolazione rotatoria.svg
כפי ששמת לב, עריכה שביצעת בדף זמן בוטלה על ידי אחד המשתמשים באתר ולמרות זאת חזרת וביצעת אותה עריכה פעם נוספת.

חזרה על עריכות שבוטלו, ללא דיון בדף שיחה, אינה מקובלת בוויקיפדיה.

לתשומת ליבך: עריכות חוזרות ונשנות של עריכות ששוחזרו, ללא דיון, יובילו לחסימתך.

תודה, Amiroשיחה 13:36, 12 ביוני 2019 (IDT)

העליתי ללוח המודעות, יום טוב. קניגס - שיחה 14:04, 12 ביוני 2019 (IDT)
ממליץ לך פעם נוספת: פתח דיון בדף השיחה של הערך והסבר את השינויים שלך, תוך התייחסות לבעיות הנקודתיות שכבר הועלו. Dovno - שיחה 14:05, 12 ביוני 2019 (IDT)

זמן[עריכת קוד מקור]

Italian traffic signs - circolazione rotatoria.svg
כפי ששמת לב, עריכה שביצעת בדף זמן בוטלה על ידי אחד המשתמשים באתר ולמרות זאת חזרת וביצעת אותה עריכה פעם נוספת.

חזרה על עריכות שבוטלו, ללא דיון בדף שיחה, אינה מקובלת בוויקיפדיה.

לתשומת ליבך: עריכות חוזרות ונשנות של עריכות ששוחזרו, ללא דיון, יובילו לחסימתך.

תודה, Dovno - שיחה 12:24, 18 ביוני 2019 (IDT)

נחסמת לשעתיים[עריכת קוד מקור]

שלום לך,

בהמשך לדבריך בדף הבקשות ממפעילים; אין זה רלוונטי אם הגרסה המשוחזרת נכתבה על ידך או שלא. עורך שגילה דעתו בפניך כי עריכתך לא עולה בקנה אחד עם תפיסתו - אתה מוכרח להתחשב בכך עד להודעה חדשה או עד שהוברר אחרת בדף השיחה. כמיזם שיתופי לא נוכל לאפשר בשום אופן התנהגות המלמדת על חוסר שיתופיות.
משכך, במקרה רגיל חשוב היה לי להסתפק באזהרה בלבד, אולם בהינתן התנהלותך בחודש האחרון, הסקתי , לצערי, כי נטילת יכולתך לתרום הינה צעד חיוני. אנא קח את הדברים לתשומת ליבך והשתדל להקפיד עליהם ביתר שאת. eli - שיחה 13:37, 18 ביוני 2019 (IDT)