שיחת קטגוריה:אישים בתנ"ך המוזכרים במקורות חיצוניים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Was nominated for deletion.png
ערך זה הועמד למחיקה ב־12 באוקטובר 2017
והוחלט להשאירו.

חשיבות[עריכת קוד מקור]

לא הבנתי מה מטרת הקטגוריה הזו? כמעט כל דמות בתנ"ך נמצאת במקורות חיצוניים. ויש לי בנוסף כמה שאלות: א) למה אברהם, יצחק, יעקב ומשה לא מוזכרים פה, הם מופיעים בעשרות אם לא מאות מקורות חיצוניים. ב) מהי ההגדרה של "מקור חיצוני", אנצ'? ספר מלפני 200 שנה שאינו יהודי, ספר מתקופת התנ"ך שאינו תנ"ך? העורך היהודישיחה • כ"ז בניסן ה'תשע"ז • ה' הוא הא-להים

אני רק מניח: הכוונה היא למקורות חיצוניים לתנ"ך, ושאינם מבוססים על התנ"ך. יוניון ג'ק - שיחה 18:48, 23 באפריל 2017 (IDT)
ואני תומך בהשארת הקטגוריה הזו, כל עוד אין לה תחליף ראוי אחר (למשל: ערך שירכז את כל האישים, ויפרט באילו מקורות חיצוניים כל אחד מהם מוזכר). נראה לי מעניין וחשוב. יוניון ג'ק - שיחה 19:00, 23 באפריל 2017 (IDT)
לא ענית על שאלה א', היא שאלה יסודית בהבנת חשיבותו של הערך, כמעט כל דמות תנכית (נקטתי מספר דוגמאות ודאיות) יש להם אזכור במקומות חיצוניים כך שאבדנו את חשיבותה ועניניותה של הקטגוריה. העורך היהודישיחה • כ"ז בניסן ה'תשע"ז • ה' הוא הא-להים
כתבתי לפני התנגשות עריכה: העורך היהודי, כמעט כל דמות תנ"כית זה לא כל דמות תנ"כית. יש הבדל. ודווקא בגלל זה ישנה הצדקה לקטגוריה הזו. יוניון ג'ק - שיחה 23:11, 23 באפריל 2017 (IDT)
העורך היהודי, ולגבי א' - האם תוכל לפרט מה הם אותם מקורות חיצוניים, בהם מוזכרים אברהם, יצחק, יעקב ומשה? יוניון ג'ק - שיחה 23:13, 23 באפריל 2017 (IDT)
נזמין את משתמש:ביקורת לדיון. גילגמש שיחה 23:02, 23 באפריל 2017 (IDT)
צריך להגדיר את תחום הקטגוריה ואז יהיה לה חשיבות. אני מניח שכמו שיוניון אומר, היא אמורה לכלול רק מקורות שנחשבים קדומים לתנ"ך או שמבוססים על מקורות קדומים? ביקורת - שיחה 23:09, 23 באפריל 2017 (IDT)
אני לא חושב ש"קדומים" זו מילת המפתח פה. אני חושב שיותר חשוב הוא שהמקורות יהיו חיצוניים ובלתי תלויים בתנ"ך. יוניון ג'ק - שיחה 23:14, 23 באפריל 2017 (IDT)
יוניון ג'ק אתה יכול לקרוא בערכים על השמות שהזכרתי, למשל אברהם מוזכר בקוראן ביוסף בן מתתיהו בסופר היהודי-הלניסטי ארתפנוס ועוד הרבה. העורך היהודישיחה • כ"ז בניסן ה'תשע"ז • ה' הוא הא-להים
קשה מאד להוכיח 'בלתי תלויים' בלי הנחת הקדמות. השאלה שצריכה להישאל, מה הקטגוריה מבקשת לתרום לקורא? ביקורת - שיחה 23:23, 23 באפריל 2017 (IDT)
וגם צריך למצוא רשימה של מספר לא מבוטל של אישים שלא נכללים בקטגוריה, אם יסכה נחשבת כמוזכרת במקורות חיצוניים, אינני יודע מי לא מוזכר . העורך היהודישיחה • כ"ז בניסן ה'תשע"ז • ה' הוא הא-להים
כתבתי לפני התנגשות עריכה: אני לא בקיא מספיק בתחום הזה, כך שאינני יודע אם ניתן לטעון שהמקורות שהוזכרו על ידי העורך היהודי הם אכן בלתי תלויים. יוניון ג'ק - שיחה 23:28, 23 באפריל 2017 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

ביקורת, בתשובה לשאלתך ("מה הקטגוריה מבקשת לתרום לקורא") - אינני יודע זאת בוודאות, אני יכול רק להניח, שכוונתו של מי שיצר את הקטגוריה הזו היתה ש-"מקורות חיצוניים" הם ממצאים ארכאולוגיים (והספרות המקצועית המבוססת על ממצאים אלו). מתייג את בעלי הידע בארכאולוגיה. יוניון ג'ק - שיחה 23:29, 23 באפריל 2017 (IDT)

מתייג גם את בעלי הידע בהעת העתיקה. יוניון ג'ק - שיחה 23:29, 23 באפריל 2017 (IDT)

אני לא חושב שהאסטרולוג ההלניסטי וטיוס ואלנס (Vettius Valens) והאסטרולוג הרומאי פירמיקוס מטרנוס, נחשבים תלויים, וצריך גם למצוא הסבר למה יסכה נחשבת כמוזכרת במקורות חיצוניים, היא מוזכרת רק ביוסף בן מתתיהו. העורך היהודישיחה • כ"ז בניסן ה'תשע"ז • ה' הוא הא-להים
לאחר קריאת הדיון אני גם מצטרף לקריאות למחוק את הקט'. גילגמש שיחה 23:57, 23 באפריל 2017 (IDT)

כאשר הקטגוריה נוצרה היא הוקבלה לרשימה הזאת en:List of biblical figures identified in extra-biblical sources. גיא - פתרון למחיקה 15:00, 25 באפריל 2017 (IDT)

בשם הזה ודאי אין מקום, כי כאמור כל הדמויות נמצאות גם במקורות חיצוניים. לגבי שמות אחרים - גם זה בעייתי משום שגם מקורות הלניסטיים ורומאיים וכך הלאה יכולים להיות מושפעים מתרגום השבעים, או בהשפעה עקיפה יותר. ועוד, אנחנו נכנסים כאן לשאלות נקודתיות האם אחשוורוש הוא קסרקסס וכך הלאה. עדיף בלי. נרו יאירשיחה • כ"ט בניסן ה'תשע"ז • 15:22, 25 באפריל 2017 (IDT)

יוניון ג'ק, שבוע הדיון הסתיים, ואתה היחיד שהביע תמיכה בקטגוריה בצורתה הנוכחית. האם לאחר הדיון אתה עומד על דעתך או מסכים למחיקת הקטגוריה במתכונתה הנוכחית? Lostam - שיחה 10:23, 30 באפריל 2017 (IDT)
Lostam, אני מתנגד למחיקת הקטגוריה. על פי GuySh, קטגוריה זו נוצרה כמקבילה של הערך הזה: en:List of biblical figures identified in extra-biblical sources. אני מסכים שיש כאן בעיה, אבל הפתרון איננו מחיקה, אלא: שינוי שם הקטגוריה והוספת הסבר בדף הקטגוריה. אולי אפילו גם יצירת ערך מקביל בויקיפדיה העברית לערך זה. יוניון ג'ק - שיחה 11:00, 30 באפריל 2017 (IDT)
מה שהלך כאן זה לא בסדר, יש כאן קטגוריה שאף אחד לא מצליח להבין מה היא עושה, אי אפשר בשום אופן לעבוד איתה, החפץ בשימורה כמו משתמש:יוניון ג'ק מתבקשים להסביר את התפקיד של הקטגוריה, וַלֹא - יש לעבור למחיקה. העורך היהודישיחה • ח' בסיוון ה'תשע"ז • ה' הוא הא-להים
יוניון ג'ק האם לפרש את שתיקתך כהסכמה לכך שאינך מבין מה התועלת בקטגוריה והבאה למחיקתה? העורך היהודישיחה • י' בסיוון ה'תשע"ז • ה' הוא הא-להים
Lostam אני חושב שלאור ההתעלמות המוחלטת יש למחוק את הקטגוריה. העורך היהודישיחה • ט"ו בסיוון ה'תשע"ז • ה' הוא הא-להים
העורך היהודי, יוניון ג'ק כבר נשאל על ידי והביע התנגדות למחיקת הקטגוריה. אם הנושא בוער בך, אני מציע שתפתח הצבעת מחיקה. Lostam - שיחה 23:23, 10 ביוני 2017 (IDT)
Gilgamesh אין לי זכות הצבעה, תוכל לעשות זאת במקומי? העורך היהודישיחה • ט"ז בסיוון ה'תשע"ז • ה' הוא הא-להים
אגב, התרגום המעשי של הקטגוריה en:List of biblical figures identified in extra-biblical sources היא רשימת אישים בתנ"ך המוזכרים בכתבים חוץ-תנכיים וזה בעל חשיבות. אביע את דעתי כבר בהצבעה שנפתחה. --Midrashah - שיחה 17:43, 14 באוקטובר 2017 (IDT)