משתמש:איתמראשפר

  מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

  היי, אני איתמר. נולדתי בשנות ה-70. פקחתי עיניים בשנות ה-80. התחלתי ללכת בשנות ה-90. התחלתי לדבר בשנות ה-2000. לאט לאט, כמו שאומרים.

  עוד קצת עלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

  מוזיקאי ואיש סאונד במקצועי, מתכנת פה ושם, יוצר דברים עם מחשבים (בעיקר ארדואינו ותואמיו בשילוב חיישנים וiot, דוגמאות אפשר לראות ביוטיוב שלי), אוהב מיתולוגיות ובעיקר את זו שלנו, אוהב ללמוד דברים חדשים, מעריך מאד את ההישגים של השיטה המדעית ומסיק את המסקנות. שמאלני, אתאיסט , יהודי, אוהב בני אדם (בעיקר כשהם באים אחד-אחד, במאסות גדולות אנחנו בלתי נסבלים), מתעניין כמעט בהכל אבל לא מבין כלום בספורט.

  באוגוסט 2022 הוזמנתי לכתוב במדור ההילולים, וחוץ מהכרת תודה לעורכים שבזכותם אני כאן כתבתי גם כמה מחשבות על ויקיפדיה.

  מה כל זה אומר?[עריכת קוד מקור | עריכה]

  המילה סמכות מופיעה בערך הומניזם רק פעם אחת, במשפט "פנימיותו של האדם מהווה את מקור הסמכות המוסרית",
  וגם בערך דת רק פעם אחת, במשפט "ספר קדוש, כהנים גדולים או חכמים הם מקור הסמכות הרוחנית",
  וגם בערך השיטה המדעית רק פעם אחת: "שיטת הסמכות" מופיעה בתור השיטה השניה-הכי-גרועה לגיבוש דעה.

  המילה אמונה מופיעה בדת 10 פעמים, בהשיטה המדעית 4 פעמים (בהקשר של אמונה מול מדע), ובהומניזם רק פעם אחת, ודווקא במשפט "ההומניסטים מאמינים כי לכל בני האדם יש מצפון שאינו תלוי באמונה דתית".

  המילה אמת מופיעה 15 פעמים בהשיטה המדעית ולא מופיעה כלל בדת או בהומניזם.

  המילים אלוהים ו-האל מופיעות בהומניזם כמעט פי שלושה מאשר בדת (מוזר, הא?) ולא מופיעות כלל בהשיטה המדעית (כמובן)

  המילה מוסר מופיעה 8 פעמים בהומניזם, פעמיים בדת ולא מופיעה בהשיטה המדעית.

  מילים מהשורש קדושה, קודש וכו' (ומעניין שגם מוות) מופיעות 3 פעמים בדת, ולא מופיעות בהומניזם ובהשיטה המדעית.

  העמוד הכי חשוב בויקיפדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  לחצו כאן ☝️

  סימולציות של אבולוציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  אני מכור לסימולציות של אבולוציה! מה זה בדיוק? מוזמנים לצפות בהרצאה שהעברתי במסגרת Wiki Talk 2022 ובה הסברתי מה זה, למה זה, ואיך אבולוציה באמצעות ברירה טבעית היא כוח טבע שמופיע מעצמו בהינתן התנאים הנכונים וגורם להתפתחות - לא רק של בעלי חיים אלא גם של ישויות "רוחניות" כמו שפה, דת, טכנולוגיה, עסקים, אופנה, ואפילו במרחב הערכים של ויקיפדיה.

  אבולוציה היא רעיון שקל לתפוס בעיקרון אבל כמעט בלתי אפשרי לראות בעיניים - בדיוק בשביל זה יש סימולציות! את הקישורים לסימולציות שהדגמתי בהרצאה ולסימולציות נוספות אפשר למצוא כאן.

  מיזם האבולוציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  בויקיפדיה העברית חסר המון מידע על האבולוציה - החל מפרקים בתוך ערכים ועד לערכים שלמים. ריכזנו את החוסרים במיזם האבולוציה - מוזמנות/ים להירשם למיזם ולתרום למילוי החלל!

  הרצאות ושיחות על ויקיפדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  לפעמים מזמינים אותי להרצות על ויקיפדיה בכל מיני פורומים (רוצים גם? הזמינו אותי!) ובשנה שעברה התכבדתי להתארח בפודקאסט המצויין "על אמונות ותוצאותיהן" לשיחה על ויקיפדיה, איך היא עובדת, מהן הבעיות שלה, ולמה חשוב לשמור עליה ניטרלית וחסרת פניות. אם אתם סקרנים לדעת מהי האג'נדה הויקיפדית שלי (היא הרבה יותר מתונה ממה שלפעמים מאשימים אותי כאן עורכים ימניים ודתיים, אז אם אתם שמאלנים ואתאיסטים - היכונו להתאכזב!) - מוזמנים להאזין כאן, ומי שיקשיב עד הסוף יזכה לשמוע את הגרסה הפרטית שלי לעשרת הדברות