שי פאוזנר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

שי פאוזנר (נולד ב-3 במרץ 1971) הוא איש תקשורת שפעל לאורך 17 שנים כעיתונאי, עורך, פובליציסט ופרשן בתחום הכלכלי בתקשורת הישראלית. בתפקידו האחרון בתקשורת שימש במשך 6 שנים כעורך תחום הנדל"ן ביומון הכלכלי "כלכליסט" של קבוצת ידיעות אחרונות, וכפרשן כלכלי בתוכניות של "חברת החדשות" והזכיינית "רשת" בערוץ 2 ובתוכנית "ערב חדש" בטלוויזיה החינוכית. בין השאר, חשף את הכאוס בתחום מדדי מחירי הדיור הממשלתיים השונים, ואת ההתנהלות הכושלת של ממשלות ישראל אשר הייתה הגורם העיקרי למשבר דיור שהחל בשנת 2007 ולמחאת האוהלים של קיץ 2011. מאז שנת 2013 משמש פאוזנר כסמנכ"ל התאחדות בוני הארץ.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פאוזנר נולד וגדל בפתח תקווה. לאחר שיחרורו משירות צבאי שבו שימש חובש ומפקד ביחידה מבצעית של חיל האוויר, השלים לימודי מנהל עסקים במכללה למנהל בתל אביב, ובתקופת לימודיו, בשנת 1995, החל לכתוב במדור הכלכלה של עיתון "הארץ". בהמשך, לאורך שלוש שנים שימש ככתב כלכלי בעיתון "מעריב" ושנתיים כעורך מדור "נתח שוק" בעיתון "גלובס". בין השנים 1998 ל-2001 שימש כאיש יחסי ציבור ודובר ב"מיקרוסופט ישראל". במסגרת זו היה חלק מצוות ישראלי של ארגון BSA - ארגון חברות התוכנה הגדולות בעולם שפעל נגד פגיעה בזכויות היוצרים בענף התוכנה. פעילות זו זכתה להצלחה גדולה מאוד בישראל, שבה התחום היה פרוץ לחלוטין עד אז ואף הביאה להקמת יחידה משטרתית למניעת הפצת תוכנות לא חוקיות.

בשנת 2002 שב פאוזנר לתחום העיתונות, כשמונה לעורך הראשי של אתר האינטרנט הכלכלי ביזפורטל, מקבוצת קו מנחה. בתפקיד זה מיסד את מערכת החדשות באתר שעסק עד אז בדיווחים מהבורסה לניירות ערך בלבד והרחיב את תחומי הסיקור שלו לשלל תחומי כלכלה. הוא אף גייס והכשיר באתר צוות כתבים צעירים שחלקם הפכו ברבות הימים לכתבים מובילים בכלי תקשורת שונים כמו: חזי שטרנליכט, דותן לוי, שרון שפורר, יוסי פינק ואחרים.

בשנת 2007 הצטרף פאוזנר לצוות ההקמה של העיתון היומי הכלכלי "כלכליסט" מקבוצת ידיעות אחרונות ושל אתר האינטרנט שלו, ומונה בו לעורך תחום הנדל"ן. פאוזנר אף יזם את הקמת מוסף הנדל"ן הרבעוני של העיתון. מוסף זה היה מוסף הנדל"ן רחב ההיקף הקבוע הראשון בתחום זה בעיתונות היומית בישראל. בתקופתו בעיתון, חשף מדור הנדל"ן של כלכליסט שורה ארוכה של אירועים, פרשיות והתנהלות כושלת של ממשלות ישראל, אשר היו הגורם העיקרי להיווצרות משבר דיור מהחמורים ביותר מאז קום המדינה ולמחאת האוהלים של קיץ 2011. בין השאר, חשף את הכאוס בתחום מדדי מחירי הדיור הממשלתיים השונים ויסד מדד מחירי שוק דירות יד שנייה שהיה הראשון מסוגו בעיתונות היומית. כמו כן, חשף המדור בהנהגת פאוזנר את הדרך הכושלת של הממשלה להתמודד עם תכנון וביצוע פרויקטי תשתית ענקיים שעלו מיליארדי שקלים מיותרים לקופת המדינה, את כישלון המדינה לעודד בנייה חוקית המונית ביישובי המגזר הערבי בישראל, את התוכנית להקמת היישוב אירוס מכספי ירושות ניצולי השואה, את שיטת "סקרי המדידה" של שטחי דיור ומשרדים, שבה נוקטות רשויות מקומיות אשר קובעת תוספות ארנונה לא חוקיות, ועוד.

במקביל לעבודתו ב"כלכליסט", שימש פאוזנר כפרשן כלכלי במסגרת תוכניות טלוויזיה שונות של "חברת החדשות" ושל חברת רשת ב"ערוץ 2" ובתוכניות של מחלקת החדשות ב"ערוץ הראשון". כמן כן, בשנת 1996 זכה במלגה לכותבים צעירים שהנהיג חנוך סער בהוצאת "סער" שבבעלותו, והוציא לאור ספר שירים בשם "רשימה חלקית". הספר נלמד באקדמיה בחוגים לספרות עברית.

מאז 2013 משמש פאוזנר סמנכ"ל התאחדות בוני הארץ, ובה ייסד את מערך הדוברות הפנימי והוביל את הקמתו של מסלול לימודים לניהול חברות בנייה, בשיתוף של ההתאחדות והמסלול האקדמי במכללה למנהל. מסלול המכשיר את עתודת הניהול הצעירה בחברות הביצוע בענף הבנייה.

שי פאוזנר מתגורר בפתח תקווה, נשוי ואב לבת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]