ערב חדש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמליל יש של התוכנית

"ערב חדש" היא אחת התוכניות הוותיקות והמצליחות של הטלוויזיה החינוכית הישראלית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנית עלתה למרקע ב-7 ביוני 1982, ביומה השני של מלחמת לבנון הראשונה, כתוכנית דרישות שלום של חיילים מן החזית ומבזקים של גלי צה"ל (בהגשת עדי טלמור) תחת השם "שלום הגליל". מנהל הטלוויזיה החינוכית, יעקב לורברבוים, גייס לתפקיד המגיש את דן מרגלית. התכנון המקורי היה שהתוכנית להתקיים כמה ימים בלבד, עד שיגיע צה"ל אל קו 40 הקילומטרים מהגבול. כעבור 10 ימים, משלא הושג יעד זה, נועצה מנהלת התוכניות בטלוויזיה החינוכית, יוהנה פרנר, עם מרגלית, והחליטה להותיר את התוכנית על המרקע. עורכה הראשון של התוכנית היה יוסי רונן. אות התוכנית הולחן על ידי נורית הירש.

בראשית דרכה סבלה התוכנית, שהוגדרה בידי קברניטי התחנה כ"חצי השעה של החדשות הרכות", מתחרות קשה עם מבט כאשר לא פעם נטען ששידורה בפועל חורג מהמנדט של הטלוויזיה הלימודית. כך למשל משהשיגה התוכנית ריאיון בלעדי עם עיזאת נאפסו, הוא הוחרם במבט. התוכנית אף סבלה מניסיונות התערבות של שרי החינוך הממונים עליה, לרבות ניסיונו הכושל של יצחק נבון למנוע את העברת גדעון רייכר מתפקיד מגיש. כן נוצר חיכוך בין התוכנית לבין השר הממונה סביב פרשת הפרוות של רעיית נבון, אופירה.

לטענת מרגלית, אחד מיתרונותיה של התוכנית כפי שהוכח במחקר אקדמי, הוא איטיות השיחות שמתנהלות בה והחזרה על דברי המשתתפים באופן שהופך אותה למובנת יותר על ידי הצופים בהשוואה לתוכניות אקטואליה אחרות.

בשנת 1990 חודשה תפאורת האולפן וכמו כן, הוחלף אות הפתיחה.

בשנת 1993 עלה ערוץ 2 החדש לאוויר והחל לשדר חדשות ותוכניות אקטואליה לרבות בשעה חמש. כך נוצרה תחרות קשה בין "ערב חדש" לבין התוכנית "חמש" של הערוץ השני. כתוצאה מכך הוחלט במערכת התוכנית ליצור שיתוף פעולה הדוק עם חטיבת החדשות של רשות השידור וסיפוק מבזקים (שעד אז הועברו על ידי שדרי גל"צ) ותכנים חדשותיים על ידה. החל מתאריך 01.11.94 מועבר מבזק החדשות מאולפן "מבט" בירושלים בכל תחילת תוכנית.

בשנת 1997, רמז בטלוויזיה אהוד ברק כי הפרשן המשפטי משה נגבי לא פעל כשורה בעת ששירת כתובע צבאי. בעקבות זאת הוחלט ב"ערב חדש" לערוך בנושא ראיון עם הפרקליט דניאל פרידמן שהיה מפקדו של נגבי, אך ברגע האחרון כשכבר היה באולפן, ובעקבות לחץ שהפעיל נגבי על עורכי התוכנית, הוא בוטל. מרגלית כתב כי "זה היה יום רע ל"ערב חדש"".

ב-22 ביוני 2008 התחדשה המהדורה[1] וצורפה העיתונאית מיה בנגל כמגישה קבועה לצד רונן ברגמן ודן מרגלית, ומאוחר יותר צורפה גם העיתונאית טלי ליפקין שחק. בנוסף, התארכה המהדורה ב15 דקות תחילה ובהמשך ב26 ושודרה לראשונה גם בערוץ 23 (ששודר אז רק למנויי הכבלים והלווין). כתוצאה מכך רק חלקה הראשון שודר בערוץ 1, וזאת מפני ששעות השידור של הטלוויזיה החינוכית בערוץ מסתיימות ב-17:34 בערב (כמחצית השעה לפני סיום התוכנית, פרט למקרים יוצאי דופן). לכן רק בערוץ 23 ובאתר האינטרנט של הטלוויזיה החינוכית, ניתן היה לצפות בתוכנית במלואה. בשנת 2012, לאורך כל תקופת אולימפיאדת לונדון, שודרה "ערב חדש" בערוץ 23 בלבד. זאת מפני שהערוץ הראשון שידר באותו הזמן את המשחקים האולימפים. כך נוצר מצב שהתוכנית בפעם הראשונה בתולדותיה לא הועברה בערוץ 1.

במהלך השנים הגישו את התוכנית עיתונאים רבים, בהם: רפי רשף, אילנה דיין, דן שילון, אמנון לוי, אבי בטלהיים, גדעון רייכר, דליה נוימן, שלי יחימוביץ', ישראל סגל, גאולה אבן, קובי מידן, דוד ויצטום, עופר טלר ועוד.

ביולי 2011 בעקבות מכרז שהתקיים, נבחרו שלושה מנחים חדשים, שרה ב"ק, עידן קוולר ואראל סג"ל, שהצטרפו לדן מרגלית בהנחיית התוכנית.[2]

בדצמבר 2013 התוכנית קוצרה בחזרה לחצי שעה ומאז היא משודרת בטלוויזיה בערוץ 1 בלבד, ובאתר האינטרנט של הטלוויזיה החינוכית הישראלית. התוכנית משודרת בימים א-ה משעה 16:59 עד 17:34, כאשר בתחילתה יש מבזק חדשות קצר מאולפן הערוץ הראשון. לאחר השידור כל פרק מועלה בשלמותו לרשת וזמין לצפייה באתר "יוטיוב".

החל משנת 2014 משודרת בטלוויזיה החינוכית גרסה שבועית של התוכנית המותאמת לילדים הנקראת "ערב חדש לילדים".

בדצמבר 2016 נערך מכרז חדש לצוות המנחים של התוכנית שבסופו נבחרו מחדש העיתונאים דן מרגלית, אראל סג"ל ושרה ב"ק, ואליהם הצטרפה העיתונאית ליטל שמש.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]