ערב חדש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמליל יש של התוכנית

"ערב חדש" הייתה אחת התוכניות הוותיקות והמצליחות של הטלוויזיה החינוכית הישראלית. התוכנית שודרה בין 7 ביוני 1982 עד 14 במאי 2017. התוכנית אמורה לחזור במתכונת מגזינית מדי יום בשעה 16:00 במסגרת שידורי חינוכית בערוץ כאן 11 בין 12:00-17:00, אך הדבר מתעכב עקב עיצומים שנקטו עובדי הטלוויזיה החינוכית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנית עלתה למרקע ב-7 ביוני 1982, ביומה השני של מלחמת לבנון הראשונה, כתוכנית דרישות שלום של חיילים מן החזית ומבזקים של גלי צה"ל (בהגשת עדי טלמור) תחת השם "שלום הגליל". מנהל הטלוויזיה החינוכית, יעקב לורברבוים, גייס לתפקיד המגיש את דן מרגלית. התכנון המקורי היה שהתוכנית תתקיים כמה ימים בלבד, עד שיגיע צה"ל אל קו 40 הקילומטרים מהגבול. כעבור 10 ימים, משלא הושג יעד זה, נועצה מנהלת התוכניות בטלוויזיה החינוכית, יוהנה פרנר, עם מרגלית, והחליטה להותיר את התוכנית על המרקע. עורכה הראשון של התוכנית היה יוסי רונן. אות התוכנית הולחן על ידי נורית הירש.

בראשית דרכה סבלה התוכנית, שהוגדרה בידי קברניטי התחנה כ"חצי השעה של החדשות הרכות", מתחרות קשה עם מבט ולא פעם נטען ששידורה בפועל חורג מהמנדט של הטלוויזיה הלימודית. כך למשל משהשיגה התוכנית ריאיון בלעדי עם עיזאת נאפסו, הוא הוחרם במבט. התוכנית אף סבלה מניסיונות התערבות של שרי החינוך הממונים עליה, לרבות ניסיון כושל של יצחק נבון למנוע את העברת גדעון רייכר מתפקיד מגיש. כן נוצר חיכוך בין התוכנית לבין השר הממונה סביב פרשת הפרוות של רעיית נבון, אופירה.

לטענת מרגלית, אחד מיתרונותיה של התוכנית כפי שהוכח במחקר אקדמי, הוא איטיות השיחות שמתנהלות בה והחזרה על דברי המשתתפים באופן שהופך אותה למובנת יותר על ידי הצופים בהשוואה לתוכניות אקטואליה אחרות.

בשנת 1990 חודשה תפאורת האולפן וכמו כן, הוחלף אות הפתיחה.

בשנת 1993 עלה ערוץ 2 החדש לאוויר והחל לשדר חדשות ותוכניות אקטואליה לרבות בשעה חמש. כך נוצרה תחרות קשה בין "ערב חדש" לבין התוכנית "חמש" של הערוץ השני. כתוצאה מכך הוחלט במערכת התוכנית ליצור שיתוף פעולה הדוק עם חטיבת החדשות של רשות השידור והעברת מבזקים (שעד אז התקבלו מאולפן גל"צ) ותכנים חדשותיים שלה. החל מ-1 בנובמבר 1994 הועבר בתחילת כל תכנית מבזק חדשות מאולפן "מבט" בירושלים.

בשנת 1997, רמז בטלוויזיה אהוד ברק כי הפרשן המשפטי משה נגבי לא פעל כשורה בעת ששירת כתובע צבאי. בעקבות זאת הוחלט ב"ערב חדש" לערוך בנושא ראיון עם הפרקליט דניאל פרידמן שהיה מפקדו של נגבי, אך ברגע האחרון כשכבר היה באולפן, ובעקבות לחץ שהפעיל נגבי על עורכי התוכנית, הוא בוטל. מרגלית כתב כי "זה היה יום רע ל"ערב חדש"".

ב-22 ביוני 2008 התחדשה המהדורה[1] וצורפה העיתונאית מיה בנגל כמגישה קבועה לצד רונן ברגמן ודן מרגלית, ומאוחר יותר צורפה גם העיתונאית טלי ליפקין שחק. בנוסף, התארכה המהדורה ב-15 דקות תחילה ובהמשך ב-26 ושודרה לראשונה גם בערוץ 23 (ששודר אז רק למנויי הכבלים והלווין). כתוצאה מכך רק חלקה הראשון שודר בערוץ 1, וזאת מפני ששעות השידור של הטלוויזיה החינוכית בערוץ מסתיימות ב-17:34 בערב (כמחצית השעה לפני סיום התוכנית, פרט למקרים יוצאי דופן). לכן רק בערוץ 23 ובאתר האינטרנט של הטלוויזיה החינוכית, ניתן היה לצפות בתוכנית במלואה. במהלך אולימפיאדת לונדון בשנת 2012 שידר הערוץ הראשון את המשחקים האולימפים במשבצת השידור של התכנית, ולראשונה בתולדותיה היא הועברה רק בערוץ 23 ולא בערוץ 1.

במהלך השנים הגישו את התוכנית עיתונאים רבים, בהם: רפי רשף, אילנה דיין, דן שילון, אמנון לוי, אבי בטלהיים, גדעון רייכר, דליה נוימן, שלי יחימוביץ', ישראל סגל, גאולה אבן, קובי מידן, דוד ויצטום, עופר טלר ועוד.

ביולי 2011 זכו שרה ב"ק, עידן קוולר ואראל סג"ל במכרז להנחיית התכנית, והצטרפו לדן מרגלית.[2]

בדצמבר 2013 התוכנית קוצרה בחזרה לחצי שעה ומאז שודרה בטלוויזיה בערוץ 1, ובאתר האינטרנט של הטלוויזיה החינוכית הישראלית. התוכנית שודרה בימים א-ה משעה 16:59 עד 17:34. כל התכניות הועלו לאחר שידורן בשלמותן לאתר "יוטיוב".

החל משנת 2014 משודרת בטלוויזיה החינוכית גרסה שבועית של התוכנית המותאמת לילדים הנקראת "ערב חדש לילדים".

בדצמבר 2016 נערך מכרז חדש לצוות המנחים של התוכנית שבסופו נבחרו מחדש העיתונאים דן מרגלית, אראל סג"ל ושרה ב"ק, ואליהם הצטרפה העיתונאית ליטל שמש.

ב-14 במאי 2017 שודרה בפעם האחרונה, אחרי 35 שנה, המהדורה של ערב חדש.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]