הערב החדש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף ערב חדש)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. וכן יש להוסיף את המידע על ועל תקופה בה חצי שעה נוספת שודרה בחינוכית 23 בלבד. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
הערב החדש
הערב החדש.png
סוגה אקטואליה
ארץ מקור ישראל
שפות עברית
הפקה
חברת הפקה הטלוויזיה החינוכית הישראלית
שידור
רשת שידור הערוץ הראשון (7 ביוני 1982 - 14 במאי 2017
כאן 11 (4 ביוני - 3 באוגוסט 2017)
הטלוויזיה החינוכית הישראלית (8 באוגוסט 2017 - רץ)
פורמט (תמונה) SDTV 4:3
תקופת שידור מקורית 7 ביוני 1982 – רץ
קישורים חיצוניים
ערב חדש
הערב החדש

"הערב החדש" (בעבר "ערב חדש", בין יוני 1982 למאי 2017) היא אחת התוכניות הוותיקות והמצליחות של הטלוויזיה החינוכית הישראלית. התוכנית, בפורמט ובשם הנוכחי, שודרה בין ה-4 ביוני ל-3 באוגוסט 2017, מדי יום חול בשעות 16:29-16:59 בערוץ כאן 11, במסגרת שידורי החינוכית בערוץ, והחל מה-8 באוגוסט משודרת בערוץ הבית של החינוכית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנית עלתה למרקע ב-7 ביוני 1982, ביומה השני של מלחמת לבנון הראשונה, כתוכנית דרישות שלום של חיילים מן החזית ומבזקים של גלי צה"ל (בהגשת עדי טלמור) בשם "שלום הגליל". מנהל הטלוויזיה החינוכית, יעקב לורברבוים, גייס לתפקיד המגיש את דן מרגלית. התכנון המקורי היה שהתוכנית תתקיים כמה ימים בלבד, עד שיגיע צה"ל אל קו 40 הקילומטרים מהגבול. כעבור 10 ימים, משלא הושג יעד זה, נועצה מנהלת התוכניות בטלוויזיה החינוכית, יוהנה פרנר, עם מרגלית, והחליטה להותיר את התוכנית על המרקע. עורכה הראשון של התוכנית היה יוסי רונן. אות התוכנית הולחן על ידי נורית הירש.

בראשית דרכה סבלה התוכנית, שהוגדרה בידי קברניטי התחנה כ"חצי השעה של החדשות הרכות", מתחרות קשה עם "מבט", ולא פעם נטען ששידורה בפועל חורג מהמנדט של הטלוויזיה הלימודית. כך למשל משהשיגה התוכנית ריאיון בלעדי עם עיזאת נאפסו, הוא הוחרם במבט. התוכנית אף סבלה מניסיונות התערבות של שרי החינוך הממונים עליה, לרבות ניסיון כושל של יצחק נבון למנוע את העברת גדעון רייכר מתפקיד מגיש. כן נוצר חיכוך בין התוכנית לבין השר הממונה סביב פרשת הפרוות של רעיית נבון, אופירה.

לטענת מרגלית, אחד מיתרונותיה של התוכנית הוא איטיות השיחות שמתנהלות בה והחזרה על דברי המשתתפים באופן שהופך אותה למובנת יותר על ידי הצופים בהשוואה לתוכניות אקטואליה אחרות.

מסוף שנות ה-80 ובמהלך שנות ה-90 שודרה בימי שישי בצהריים התוכנית "מוסף המוספים" שהיוותה שלוחה של "ערב חדש" וסוכמו בה אירועי השבוע החולף. התוכנית הורדה בשנת 1997, והוחזרה ב-2004[1].[דרושה הבהרה]

בשנת 1990 חודשה תפאורת האולפן והוחלף אות הפתיחה.

בשנת 1993 עלה לאוויר ערוץ 2 החדש והחל לשדר חדשות ותוכניות אקטואליה, לרבות בשעה חמש. כך נוצרה תחרות קשה בין "ערב חדש" לבין התוכנית "חמש עם" של חברת החדשות של ערוץ 2. כתוצאה מכך, הוחלט במערכת התוכנית ליצור שיתוף פעולה הדוק עם חטיבת החדשות של רשות השידור ושידור מבזקים (שעד אז התקבלו מאולפן גל"צ) ותכנים חדשותיים שלה. החל מ-1 בנובמבר 1994 הועבר בתחילת כל תוכנית מבזק חדשות מאולפן "מבט" בירושלים.

בשנת 1997, רמז בטלוויזיה אהוד ברק כי הפרשן המשפטי משה נגבי לא פעל כשורה בעת ששירת כתובע צבאי. בעקבות זאת הוחלט ב"ערב חדש" לערוך בנושא ראיון עם הפרקליט דניאל פרידמן, שהיה מפקדו של נגבי, אך ברגע האחרון כשכבר היה באולפן, ובעקבות לחץ שהפעיל נגבי על עורכי התוכנית, הוא בוטל. מרגלית כתב כי "זה היה יום רע ל'ערב חדש'".

ב-22 ביוני 2008 התחדשה המהדורה[2] וצורפה העיתונאית מיה בנגל כמגישה קבועה לצד רונן ברגמן ודן מרגלית, ומאוחר יותר צורפה גם העיתונאית טלי ליפקין שחק. בנוסף, התארכה המהדורה ב-15 דקות תחילה ובהמשך ב-26 ושודרה לראשונה גם בערוץ 23 (ששודר אז רק למנויי הכבלים והלווין). כתוצאה מכך רק חלקה הראשון שודר בערוץ 1, וזאת מפני ששעות השידור של הטלוויזיה החינוכית בערוץ מסתיימות ב-17:34 בערב (כמחצית השעה לפני סיום התוכנית, פרט למקרים יוצאי דופן). לכן רק בערוץ 23 ובאתר האינטרנט של הטלוויזיה החינוכית, ניתן היה לצפות בתוכנית במלואה. במהלך אולימפיאדת לונדון בשנת 2012 שידר הערוץ הראשון את המשחקים האולימפים במשבצת השידור של התוכנית, ולראשונה בתולדותיה היא הועברה רק בערוץ 23 ולא בערוץ 1.

במהלך השנים הגישו את התוכנית עיתונאים רבים. בהם רפי רשף, אילנה דיין, דן שילון, אמנון לוי, אבי בטלהיים, גדעון רייכר, דליה נוימן, שלי יחימוביץ', ישראל סגל, גאולה אבן, קובי מידן, דוד ויצטום ועופר טלר.

ביולי 2011 זכו שרה ב"ק, עידן קוולר ואראל סג"ל במכרז להנחיית התוכנית, והצטרפו לדן מרגלית.[3]

בדצמבר 2013 התוכנית קוצרה בחזרה לחצי שעה ומאז שודרה בטלוויזיה בערוץ 1, ובאתר האינטרנט של הטלוויזיה החינוכית הישראלית. התוכנית שודרה בימים א-ה משעה 16:59 עד 17:34. כל התוכניות הועלו לאחר שידורן בשלמותן לאתר YouTube.

בשנים 20142017 שודרה בטלוויזיה החינוכית גרסה שבועית של התוכנית שהייתה מותאמת לילדים ונקראה "ערב חדש לילדים".

בדצמבר 2016 נערך מכרז חדש לצוות המנחים של התוכנית שבסופו נבחרו מחדש העיתונאים דן מרגלית, אראל סג"ל ושרה ב"ק, ואליהם הצטרפה העיתונאית ליטל שמש.

ב-14 במאי 2017 שודרה בפעם האחרונה בערוץ הראשון. התוכנית הייתה אמורה לחזור לשידור בערוץ כאן 11 החל מ-15 במאי במתכונת מגזינית יותר, אך שידורי החינוכית בתאגיד לא עלו עקב עיצומי עובדים. ב-4 ביוני באותה שנה חזרה המהדורה במתכונת מחודשת ובשם "הערב החדש", לאחר שנחתם הסכם שידורי החינוכית בתאגיד השידור הישראלי.[4] במתכונתה החדשה התוכנית הועברה לשעה 16:30, וממשיכים להגיש אותה לסירוגין דן מרגלית, אראל סג"ל, שרה ב"ק וליטל שמש. במתכונת החדשה מבזק חדשות לא משולב בתוכנית.

התוכנית ירדה משידור ב"כאן 11" עם החלטת התאגיד להפסיק את שידורי החינוכית בערוץ ב-3 באוגוסט 2017[5]. ב-8 באוגוסט פורסם בטוויטר של החינוכית כי התוכנית תעבור להיות משודרת בערוץ 23 מדי ערב ב-19:30[6].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]