שלגון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קרחון ("קרטיב")

שִׁלְגּוֹן (הידוע גם בשמו העממי אַרְטִיק) הוא מעדן גלידה על מקל. בדומה לו, קרחון ("קרטיב") הוא מעדן קרח על מקל (בדרך-כלל בתוספת צבעי מאכל).

השם העממי "ארטיק", המשמש בפי רבים כשם גנרי למוצר, הוא למעשה שמו של מפעל גלידה "ארטיק" שפעל בישראל ושיווק מותג שלגון נפוץ. את שמו קיבל המפעל הישראלי מן המפעל בבלגיה שממנו נרכש הידע. השם ארטיק עצמו הוא שיבוש דבור של המילה האנגלית arctic שמשמעה חוג הקוטב הצפוני.[1]

קרחון[עריכת קוד מקור | עריכה]

נקרא עממית גם קרטיב או ארטיק קרח, ובעבר אֶסְקִימוֹ. קיימים מקורות פופולריים המייחסים את ההמצאה לאמריקאי פרנק אפרסון, אך לכך אין ביסוס - וקיימות עדויות למעדן דמוי שלגון-קרח עוד במאה ה-19. גם אם אפרסון לא היה הראשון שייצר שלגוני קרח, הוא היה הראשון שניצל את ההמצאה לייצור תעשייתי ומסחרי של המעדן. הקרחון הראשון שיוצר והוגן על ידי פטנט יוצר בארצות הברית על ידי חברת Popsicle של אפרסון ב-1924. השם "פופסיקל" הוא שם גנרי בארצות הברית לשלגוני קרח.

שלגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

שורשי השלגון ב"סנדוויצ'י גלידה" (גלידת קסאטה), גלידה מצופה בשתי עוגיות - גלידות כאלו הופיעו במחצית השנייה של המאה ה-19 בניו יורק ובסן פרנסיסקו. בראשית שנות ה-20 החלו להופיע בארצות הברית מוצרי גלידה על מקל. אחד המוצרים הראשונים היה Good Humor, גלידה על מקל מצופה שוקולד שפיתח הארי ברט ב-1920. מוצר אחר שהופיע באותה תקופה היה ה-Eskimo Pie, שפיתח מהגר מדנמרק, כריסטיאן נלסון, שהוציא פטנט על המצאתו ב-1921 (תוקף הפטנט פג ב-1929). ה"אסקימו פיי" היו שלגונים בטעם וניל עם ציפוי שוקולד.

כיום מיוצרים גם שלגונים שאינם מורכבים מגלידה (על בסיס שמנת) אלא מסורבה, חלב סויה, ללא סוכר (עם תוספת אספרטם) ועוד. בישראל ידועים במיוחד שילובים של סוכריות (למשל בשלגון בטעם מלון) ושל מסטיק בשלגונים.

שלגונים בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילד אוכל שלגון בטעם אבטיח

בישראל נהנים שלגונים מפופולריות המתבטאת גם בתרבות הפופולרית:

  • רמי פורטיס ושלומי ברכה יצרו ב-1998 את השיר "משאית פיננסית" המתאר את מסעותיו של שלמה ה"גזלן" (מוכר שלגונים מתוך רכב מסחרי), הפותח בסופו של השיר "מזנון דרכים על גבול ירדן" עם הפזמון "ארטיק-קרטיב, ארטיק קרטיב, צועק בקול!"
  • בספר" פיות הים" מאת ליימן פרנק באום ,הקרחון מוצג בתור אחד המאכלים שמוגשים בארמונו של זוג, המכשף הרשע.

ברכה על קרטיב[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעניין ברכה ראשונה על קרטיב יש תמימות דעים בין הפוסקים שהיא שהכל נהיה בדברו, אולם לעניין ברכה אחרונה יש מחלוקת. יש הסוברים שלא מברכים בכלל ברכה אחרונה על ארטיק וסיבתם היא שאי אפשר להתחייב בברכה אחרונה כדין כי לא מצוי לאכול ממנו שעור כזית בכדי אכילת פרס[2], ולעומתם יש הסוברים שדברים שאין הדרך לאכלם בתוך כדי אכילת פרס, מברכים עליהם ברכה אחרונה אפילו אם הם נאכלים במשך זמן רב[3]. ולדעות שצריך ברכה אחרונה יש לברך בורא נפשות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ לפי הפוסט בבלוג של בן משפחה של בעלי המפעל
  2. ^ למעשה יש כאן מחלוקת נוספת אם דבר קפוא נחשב כמשקה ואז שיעורו ברביעית או שנחשב כמאכל ואז שעורו בכזית, וראה בהרחבה בשו"ת אור לציון (פי"ב, סי"ח)
  3. ^ והרב שמואל הלוי וואזנר (ראה שערי הברכה, פרק כ"ג, בהערה 716 בערך שלגון) העיר שבדומה לתה רותח שאין אפשרות לשתותו מהר ונהוג לברך עליו כי אף שנשתה בזמן ממושך הרי זו "דרך שתייתו", אם כן גם בארטיק יהיה הדין שצריך לברך מאותה הסיבה