שש בש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף ששבש)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוח שש בש
תרשים לוח השש בש. השחקן בכלים האפורים צריך להביא את כל אבניו לרביע הימני התחתון לפני שיוכל להתחיל להוציא אבנים, והשחקן בכלים הוורודים צריך להביא אבניו לרביע הימני (שמאלי שלו) העליון

שש בשפרסית shesh - שש וטורקית beş - חמש) הוא משחק לוח וקוביות לשני שחקנים. זהו משחק מזל ואסטרטגיה עם חשיבות למיומנות השחקן[1]. לוח המשחק מחולק ל-24 "משולשים" (מקומות בהם השחקן אמור להניח את אבני המשחק העגולות). לכל שחקן 15 אבני משחק בצבע אחיד, אך שונה מהצבע של היריב (לרוב שחור ולבן). האבנים ממוקמות בתחילת המשחק בצורה אופיינית[א] (ראו תמונות בהמשך להמחשה). על השחקנים לקדם, כל אחד את אבניו, לעבר הרבע האחרון של הלוח בצד הסמוך אליו (מכונה "בסיס"). מהלך הקידום (מכונה "מסע") מתנהל בכיוונים מנוגדים (לרוב, הלבן נע בכיוון השעון, והשחור נע נגד כיוון השעון). הקידום מתבצע על ידי הטלת קוביות, והשחקן רשאי לקדם את אבניו בהתאם לתוצאת ההטלה. לאחר ששחקן הכניס את כל אבניו לרבע האחרון של הלוח, רשאי השחקן להמשיך בקידום אל מחוץ ללוח. שחקן שסיים להוציא את כל אבניו מהלוח מוכרז כמנצח.

ציור מימי הביניים של שני גרמנים משחקים שש בש

מבין משחקי הלוח הפופולריים בשנות האלפיים, זהו אחד העתיקים ביותר ולפי המחקר ההיסטורי, הוא התפתח מן המשחק המלכותי של אור, משנת 3000 לפנה"ס בקירוב.

חוקי המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוח השש בש במצב ההתחלתי, ועליו זוג קוביות, וקוביית ההכפלה (קוביית ההכפלה משמשת למשחק שש בש מורחב אשר שונה ממשחק שש בש רגיל)
לוח שש בש מפרו, המעוצב בדמויות של למות ושל צ'ולות (נשים פרואניות)

מושגים בסיסיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • משולש - אחד מ-24 המקומות, על פניהם יכולות לנוע אבני המשחק.
 • משולש פנוי - משולש שאין עליו אבני משחק[דרושה הבהרה].
 • משולש תפוס - משולש שיש עליו שתי אבני משחק או יותר מאותו הצבע. היריב לא יכול להניח אבנים על משולש זה. משולש כזה נקרא גם "בית".
 • משולש לכידה - משולש עליו רק אבן אחת. היריב יכול לנחות עליו בתורו, וללכוד את האבן.
 • בסיס - לכל שחקן שישה משולשים המהווים את בסיסו. בתרשים, בסיס הוורוד הוא משולשים 1 עד 6, ובצורה סימטרית בסיס האפור הוא משולשים 19 עד 24.
 • מסע ויעד - השחקנים מזיזים את אבני המשחק שלהם בכיוונים מנוגדים (כל הזזה נקראת "מסע"). כל שחקן מזיז את אבניו מבסיס היריב לבסיסו שלו ("היעד").
 • דאבל - מצב בו שני המספרים היוצאים בהטלת הקוביות זהים; במקרה זה מספר הצעדים מוכפל. לדוגמה: יצא בקוביות 5:5 יזכה השחקן לארבעה מסעות של חמש.
 • המשחק הופרד - כאשר השחקנים משאירים את כל אבני יריבם מאחוריהם. אף שחקן לא יכול יותר ללכוד את אבני השחקן שני. מכאן ואילך השחקנים במירוץ להוצאת כל אבניהם.

מהלך המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל שחקן זורק שתי קוביות ומזיז את האבנים שלו. השחקן מזיז את האבנים שלו על פי כל קובייה בנפרד (ולא על פי סכומן הכולל של הקוביות). השחקן חייב להזיז את האבנים בכל מצב שהמשטח מאפשר לו והוא אינו רשאי לנוע אחורה.

כדי לנצח במשחק צריך השחקן להכניס את כל האבנים שלו ליעדן, כשלאחר מכן הוא רשאי להוציאן מהלוח. צעד מעבר ללוח הוא למעשה משולש 0 או 25 בהתאמה.אם לאחר ששחקן החל להוציא את אבניו מחוץ ללוח בוצעה לכידה על אחת מאבניו, אסור לו להוציא אבנים מחוץ ללוח עד אשר תוחזר האבן ליעדה.

כאשר שחקן מבצע לכידה על אבן של שחקן יריב, יזרוק השחקן היריב את הקוביות בתורו, בהתאם לתוצאות הקוביות יוכל השחקן להכניס את האבן לבסיס היריב, הספירה מבוצעת החל מהמשולש הראשון ועד לשישי, כלומר אם יזרוק השחקן 1:3 (בקובייה אחת 1 ובקובייה שנייה 3) יוכל להכניס את האבן למשולשים 1 או 3 במידה והוא השחור או משולשים 24 ו- 22 ללבן. שחקן שלא הצליח לשחרר את חיילו הלכוד, יוותר על תורו. אין הגבלה על מספר החיילים הלכודים.

טכניקה הגנתית במשחק היא לנסות ולהשאיר כמה שפחות אבנים בודדות על המשולשים, מכיוון שאבנים אלו יכולות להילכד ואז הן מתחילות את המסלול שלהן מההתחלה, כלומר מהבסיס.

סוגי ניצחונות[2][עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ניצחון רגיל (נקודה) - השחקן שהוציא ראשון את כל האבנים שלו.
  • בנוסף אפשר לקבל נקודה על כך שהוצאת חלק מהאבנים אך אחרי שהוצאת אותם נהיו לך אבנים לכודות ולא הוצאת את השאר.
 • ניצחון כפול (מארס) (שתי נקודות) - ניצחון כאשר היריב עדיין לא הוציא אפילו אבן אחת.
 • ניצחון משולש (מארס טורקי) (שלוש נקודות) - מארס שבו ליריב יש אבנים על בסיס היריב ועדיין לא הוציא אפילו אבן אחת.
 • מארס כוכבים (ארבע נקודות) - מארס שבו ליריב יש אבנים לכודות ועדיין לא הוציא אפילו אבן אחת.
 • מארס עולם (חמש נקודות) - מארס שבו ליריב יש גם אבנים על בסיס היריב וגם אבנים לכודות והוא לא הוציא אפילו אבן אחת.

גישות שונות להשגת הניצחון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן לנקוט אסטרטגיות וטקטיקות שונות להשגת הניצחון[דרושה הבהרה].

אסטרטגיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. בנייה – דגש על בנייה מרובה של בתים ביעד.
 2. בריחה – דגש על בריחה מהבסיס (יעד של היריב).
 3. משולב – שילוב של בנייה ובריחה.
 4. משחק סגור – דגש על מינימום אבנים פתוחות.
 5. משחק פתוח – לקיחת סיכונים של אבנים פתוחות על מנת להגיע לעמדות טובות או כדי לפתות את היריב, בדרך כלל לא מומלץ להשתמש בטקטיקה זאת בתחרויות רשמיות.
 6. פתוח מאובטח – הגנה על אבנים פתוחות היכולות לפתות את היריב שיאכל אותן.
 7. סוס טרויאני - בניית בתים רבים ביעד היריב, כדי שלא יוכל להיכנס אליו ויאכל כל הזמן על ידך.

כדי לנצח את טקטיקת ה"בנייה" מומלץ להשתמש בטקטיקת ה"בריחה". על טקטיקת ה"בריחה" מומלץ להשתמש בטקטיקת "פתוח מאובטח"+"בנייה". כמעט כל הטקטיקות מנצחות את טקטיקת "משחק פתוח". כדי לנצח "משחק סגור" של היריב מומלץ להשתמש ב"בריחה" ולא להשתמש ב"בניה".

רוב הטורנירים המשוחקים כיום באינטרנט הם טורנירים קצרים מאוד והפסד במשחק יחיד יכול להוציא מהטורניר לכן כאשר גילית שהמשחק שלך יותר טוב מבחינה מתמטית מיריבך חשוב מאוד לנסות להאריך את המשחק לכמה שיותר מהלכים.

הדבר יכול לבוא לידי ביטוי למשל בקוביית הפתיחה (4-1) כאשר המהלך הנכון ביותר הוא (24-23::13-9) אך בגלל שנרצה להאריך את המשחק "נסתכן" ונשחק (13-9::6-5) משחק זה יכול לפתוח אופציות רחבות נבחן את 2 המצבים לאחר המהלך:

 1. היריב לא יפגע בכם וסיכוייכם לסגור את ה-5 ולהשיג עמדה טובה יותר במשחק גדול מאוד.
 2. היריב יפגע בכם מה שיוביל כמובן למשחק ארוך יותר.

היתרון במשחק ארוך נגד יריבים חלשים הוא שלאורך זמן כמות הטעויות שיריבכם יעשה גדולה מזו שתעשו ולכן היתרון המתמטי שלכם יבוא לידי ביטוי ביותר משחקים. המטרה הכללית היא לסגור 2–3 בתים כאשר סדר החשיבות הוא כמובן מ-6 עד-1 ולא לחשוש מפגיעות של היריב בסופו של דבר בנייה של בית על ה-20 ישתק את כח ההרתעה שלו.

טקטיקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיכוי למספר מסוים בשש בש, מתוך 36, והמספר של הצעדים שיש לצעוד על הלוח כדי לממש את המספר. זאת בהתחשב בחוק הדבלים, שמאפשר ללכת ארבע פעמים את המספר שבדבל.
 • עדיף להקים בתים צמודים מאשר בתים עם רווח ביניהם. בתים צמודים מפריעים יותר ליכולת התנועה של היריב.
 • יש לזכור מה הסיכוי של היריב לקבל בקוביות כל מספר אפשרי. יש לזכור גם, שמספר שדורש דריכה בודדת על הלוח לשם מימוש, הוא למעשה סביר יותר ממספר הדורש שתיים, שלוש או ארבע. ראו גרף.
  • דוגמה: המספר שש הוא המספר הכי סביר. סבירותו היא 17/36, שזה כמעט חצי. הסיכוי, שלפחות אחת הקוביות תראה שש ותאפשר מימוש של המספר בצעד אחד, הוא 11/36. הסיכוי שסכום מספרי הקוביות יהיה שש הוא ויתאפשר מימוש של המספר בשני צעדים הוא 5/36 נוספים. אפשרות נוספת היא לממש מספר זה בשלושה צעדים, אם, אם מתקבל דאבל שתיים. הסיכוי של זה הוא 1/36 נוספים.

וריאציות ומשחקים נוספים על לוח השש בש[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלבד השש בש המסורתי, קיימים וריאציות של המשחק שנפוצות פחות ממנו, וכן, משחקים נוספים שניתן לשחק על לוח השש בש.

שש בש עם קוביית הכפלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שש בש תחרותי, ובמקומות רבים, משתמשים בקוביית הכפלה, המוסיפה אתגר ועניין למשחק. קוביית ההכפלה משמשת להכפלה (או להכפלות חוזרות) של תוצאת המשחק. בתחילת המשחק קוביית ההכפלה ממוקמת במרכז הלוח, וכל שחקן, בתורו, רשאי להכפיל, דהיינו להכריז כי תוצאת המשחק תזכה בניקוד כפול (למשל "מארס" ייזכה ב-4 נקודות, במקום 2). השחקן השני, המוכפל, רשאי לקבל את ההכפלה, ובמקרה זה קוביית ההכפלה תעבור אליו כאופציה להכפלה חוזרת, או לסרב להכפלה, ולהפסיד את המשחק במקום (השחקן שהציע את ההכפלה יזכה בניקוד של ניצחון בודד כפול ערך קוביית ההכפלה, לפני ההכפלה האחרונה).

שש בש מקסיקני[עריכת קוד מקור | עריכה]

שש בש מקסיקני משוחק על אותו לוח שש בש, מטרות המשחק זהות, אך החוקים שונים במעט: אחרי זריקת הקוביות, על השחקן לנוע קודם רק את מספר הצעדים הקטן יותר שמורות הקוביות. אם מהלך זה לא ניתן לביצוע עקב משולש תפוס, עובר תורו של השחקן לשחקן היריב.

בשש בש מקסיקני כל "דאבל" מזכה בתור נוסף. זאת בתנאי, שמצליחים לנוע את כל ארבע הכפולות של הדאבל. אם נגמרו האפשרויות לנוע לפני שהסתיים התור, לא מקבלים תור נוסף. כמו כן, בעת הוצאת החיילים, אפשר להוציא רק אבנים העומדות במשולשים שאת מספריהם מורות הקוביות[3].

משחקים נוספים על לוח השש בש[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף למשחק השש בש, על לוח השש בש משחקים משחקים נוספים וביניהם מחבוסה ושלושים ואחד.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שחקני שש בש בטבריה (1949-1948)
המשחק המלכותי של אור משנת 2,600 לפנה"ס - התגלה באור שבשומר
שתי נשים מן העיר סריק בטורקיה, משחקות שש בש
ערבים ישראליים מן העיר העתיקה בירושלים משחקים שש בש

המשחק המצרי העתיק סנת, המוכר כמשחק הלוח העתיק ביותר, נתפס על ידי חוקרים כראשון מבין שורה של משחקים מהם התפתח השש בש[4]. משחק נוסף הוא המשחק המלכותי של אור ששני לוחות משחק שלו נמצאו בעיראק על ידי ארכאולוגים בריטיים ושויכו לתקופה שקדמה לשושלת אור 1, לפני 2600 לפנה"ס. חפירות שנערכו בעיר השרופה שבאיראן ב-2004 העלו לוח משחק בן כ-5000 שנה המחולק ל-20 משבצות, 60 אבני משחק ושתי קוביות, המוכר כיום כלוח המשחק העתיק ביותר שנמצא.

ברומא העתיקה נהגו לשחק במספר משחקי לוח. אחד מהם, משחק 12 השורות, דמה לשש בש בכך שתנועות האבנים על גבי הלוח הונחו על ידי זריקת הקוביות. משחק נוסף, טבולה (שולחן, או לוח במשמעותו המילולית. בטורקית מודרנית, נקרא השש בש "טאוולה"), התקרב יותר לשש בש המודרני; המשחק נערך על לוח המחולק ל-24 משבצות, השחקנים הניעו את אבני המשחק בכיוונים הפוכים בעזרת שלוש קוביות, ומטרת המשחק הייתה להיות הראשון שמסיר את האבנים מהלוח. המשחק הוזכר באפיגרמה של הקיסר הביזנטי זנו (המאה ה-5 לספירה).

קוביית ההכפלה נוספה למשחק בשנת 1920 במועדוני שש בש בלואר איסט סייד, ניו יורק. תוספת זו מחייבת את השחקנים להעריך את סיכויי זכייה בכל מצב, ומוסיפה חישובי תוחלת לאסטרטגיית המשחק.

באמצע שנות השישים זכה השש בש לפופולריות הודות לאציל רוסי, הנסיך הכריזמטי אלקסיס אובולנסקי, שייסד תחרויות שש-בש בינלאומיות, ואף כתב ספר העוסק באסטרטגיה של המשחק. הוא פרסם סט של כללים רשמיים והקים מועדון שש בש בינלאומי יוקרתי במנהטן. במרץ 1963 נערך טורניר השש בש הבינלאומי הגדול הראשון, ומאז נערכות תחרויות רבות, בעיקר בלאס וגאס, באיי בהאמה ובמונטה קרלו שבנסיכות מונקו[5].

בין שחקני השש בש הידועים נמנה גם הישראלי לשעבר מיכאל נתנזון.

השש בש ועולם המחשוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתוח ומחקר במסגרת מדעי המחשב[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדומה לשחמט, שש בש נלמד במידה ובעניין רב על ידי מדעני מחשב. רשתות עצביות מלאכותיות וגישות אחרות הובילו להתקדמות משמעותית בפיתוח תוכנות שש בש עבור משחק וניתוח.

תוכנת השש בש החזקה הראשונה היא BKG 9.8. התוכנה פותחה על ידי מדען המחשב הנס ברלינר כחלק מניסוי על פיתוח מצבים במשחקי לוח. בגרסאותיה המוקדמות, התוכנה התמודדה בקושי אפילו מול שחקנים חלשים, אך ברלינר הבחין בכך שטעויות קריטיות תמיד נעשות בשלבי מעבר במשחק. הוא השתמש בעקרונות של לוגיקה עמומה כדי לשפר את המשחק בין שלבים, וביולי 1979 התוכנה הייתה חזקה מספיק כדי לשחק מול אלוף העולם דאז לואיג'י וילה (Luigi Villa). התוכנה ניצחה בתוצאה 1–7, ובכך הייתה לתוכנת המחשב הראשונה שניצחה אלוף עולם במשחק לוח. לאחר מכן, ברלינר הצהיר שהניצחון היה ברובו עניין של מזל, מאחר שהתוכנה זכתה לזריקות קוביות מועדפות[דרושה הבהרה].

בסוף שנות ה-80, מתכנתי שש בש הצליחו יותר בעזרת גישות המבוססות על רשת עצבית מלאכותית. TD-Gammon, שפותחה על ידי עמית במרכז המחקר של IBM הייתה הראשונה שהתקרבה לרמה של שחקן מומחה, ואף למעלה מזה, לטענת מספר שחקני שש בש מובילים.

כתוצאה מהתפתחות המחקר ברשתות עצביות, יצאו לשוק מספר תוכנות מסחריות וכן תוכנה שיתופית ותוכנה חינמית מבוססת קוד פתוח. תוכנות אלו יכלו גם לשחק את המשחק וגם להציע כלים לניתוח משחקים, כולל השוואות מפורטות של מסעים בודדים.

משחק באינטרנט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף למשחק ולניתוח משחקים, תוכנות שש בש פותחו גם כדי לתווך בין שחקנים דרך רשת האינטרנט. משחק שש בש מקוון בזמן אמת התחיל עם FIBS (ראשי תיבות של First Internet Backgammon Server) ב-1992, שנחשב לאתר השש בש הלא מסחרי הוותיק ביותר באינטרנט, המצליח לשמר קהילת שחקנים בינלאומית[6].

משחק שש בש על כסף באינטרנט החל עם Gamesgrid ב-1997. האתר הוקם על ידי מתכנת מחשבים ושחקן שש בש בשם קן ארנולד והיה הראשון לאפשר לשחקנים להכריז על נכונותם לשחק מול משתמשים אחרים, אך אסר עליהם להצהיר בפומבי על העדפות המשחק שלהם (כמו סכום ההימור וסוג המשחק)[7].

ישנן מספר רשתות שש בש באינטרנט המציעות משחק אונליין נגד שחקנים אחרים, את אחד האתרים המרשימים ביותר ניתן למצוא תחת פלטפורמת הפייסבוק, האתר מציע לשחק נגד חברים בפייסבוק, בחירת יריב מרשימה ובחירת יריב אקראי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ האבנים מסודרות עם כיוון השעון כדלהלן, בצבעים מנוגדים. בחצי הראשון (השמאלי), 5 אל מול 5 במשולשים הראשונים משמאל, וכן 3 אל מול 3 במשולשים השניים מימין, ובחצי השני (הימני), 5 אל מול 5 במשולשים הראשונים משמאל ו-2 אל מול 2 במשולשים הראשונים מימין. להמחשה ויזואלית נוחה מומלץ לעיין בתמונות השונות ברחבי הערך.