סנת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המלכה נפרטרי משחקת סנת.
משחק סנת כולל לוח ועשרים אבני משחק. המשחק מאזור העיר טניס במצרים התחתונה מהמאות ה-15 עד ה-13 לפנה"ס השושלות ה-18 וה-19. מוזיאון ישראל
משחק סנת מקברו של פרעה אמנחותפ השלישי.

סֶנֶת הוא משחק לוח קדום ממצרים. משחק זה הוא הקדום במשחקי הלוח - החלו לשחק בו בשנת 3500 לפנה"ס לערך.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצרית עתיקה נקרא המשחק "סנ.ת. נ.ת. ח'ב" שמשמעו "משחק המעבר". משחק זה, שהוא הקדום במשחקי הלוח, נמצא במספר קברים במצרים העתיקה שקדמו לשושלת הראשונה וכן בקברים מתקופת השושלת הראשונה (3,500 לפנה"ס לערך). המשחק הונח בקברים, יחד עם כלים אחרים, על מנת לשעשע את המת כחלק מצרכיו בעולם הבא.

בתקופת הממלכה החדשה של מצרים (1567 לפנה"ס - 1080 לפנה"ס) הפך המשחק לקמע הניתן למתים במסעם לעולם המתים. המצרים הקדומים האמינו שאדם היודע לשחק במשחק נמצא תחת הגנתם של האלים רע ותחות ולעתים גם אוזיריס. בתקופה זו הונחו המשחקים בקברים לא כמשחק אלא ככלי המקל על המעבר לעולם הבא. המשחק מוזכר בפרק ה-17 של ספר המתים מתקופות אלה.

בתקופה זו המשחק נפוץ ברחבי המזרח התיכון והגיע עד קפריסין וכרתים אולם כמשחק בלבד, ומבלי המשמעות הדתית הנילווית.

כללי המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

על אף שלוחות משחק וחלקי משחק רבים שרדו עד ימינו, אופן המשחק עצמו אינו ידוע בימינו, ומומחים חלוקים ביניהם על כללי המשחק. ככל הנראה המשחק הינו משחק מירוצים, המשוחקים באמצעות מקלות (בעלי צד חלק וצד מעוטר).ההיסטוריונים טימותי קנדל (Timothy Kendall) ור.ס. בל (R.C. Bell) הציעו, כל אחד, שיטה שונה לכללי המשחק (ואסמכתאות שונות לשיטתם). המשחק לא זכה להוצאתו לאור בידי אף חברת משחקים עד כה בשנים האחרונות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סנת בוויקישיתוף