תאגיד ראנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל תאגיד ראנד

תאגיד ראנד (RAND Corporation) הוא ארגון אמריקני המאגד בתוכו צוות חשיבה. ראנד הוקם על מנת לספק ניתוח ולקיים מחקרים למען הכוחות המזוינים של ארצות הברית. הארגון התרחב מאז ומספק את שרותיו גם לארגונים ממשלתים אחרים ולארגונים מסחרים אזרחיים. בראנד עובדים כ-1,600 אנשים אשר ממוקמים ב-6 אתרים: סנטה מוניקה (קליפורניה), ארלינגטון (וירג'יניה), פיטסבורג (פנסילבניה) ובערים האירופאיות ליידן (הולנד), ברלין (גרמניה) וקיימברידג' (אנגליה). בשנת 2003 פתח תאגיד ראנד את סניף ראנד-קטר בדוחה. מקור השם הוא כנראה ראשי התיבות של המונח Research ANd Development (מחקר ופיתוח).

פרויקט ראנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

תאגיד ראנד הוקם בשנת 1946 על ידי חיל האוויר של ארצות הברית ונודע אז בשם "פרויקט ראנד", במסגרת חוזה עם חברת המטוסים "דאגלס" שחרר תאגיד ראנד את "העיצוב הראשוני של מעבורת חלל נסיונית להקפת העולם". ב-1948 הופרד תאגיד ראנד מדאגלס והפך לארגון עצמאי ללא מטרות רווח.

הגדרת משימות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיקר הישגיו של תאגיד ראנד צמחו מפיתוח של ניתוח מערכות. הישגיו התבטאו בעיקר בתחומי מערכות החלל (תוכנית החלל האמריקאית), מחשוב ובינה מלאכותית. חוקריו של ראנד פיתחו רבים מהעקרונות ששימשו לבניית האינטרנט. מספר שיטות ניתוחיות הומצאו או פותחו על ידי חוקרי ראנד, בהם: תכנות דינאמי, תורת המשחקים, שיטת דלפי, תכנון לינארי וניתוח מערכות. תאגיד ראנד היה חלוץ בפיתוח ושימוש במשחקי מלחמה.

תחומי התמחות עכשוויים של תאגיד ראנד (הכוללים את המחלקה החינוכית של ראנד, "המוסד לחינוך ואימונים") הם: מדיניות הילד, משפט פלילי ואזרחי, חינוך, איכות הסביבה ואנרגיה, בריאות, יחסים בינלאומיים, שוקי עבודה, ביטחון לאומי, מדע וטכנולוגיה, רווחה, טרור ותחבורה.

ע"פ הדיווח השנתי של שנת 2004, חצי מחוקרי ראנד עוסקים בנושאים הקשורים בביטחון לאומי.

ראנד הוא גם ביתו של "בית הספר לבוגרים של ראנד, על שם פרדריק ס. פרדי", אחד מבתי הספר הראשונים למדיניות חברתית והראשון להעניק דוקטורט בנושא. הקמפוס ממוקם בסניף שבסנטה מוניקה והוא המוסד החינוכי עם התוכנית הגדולה ביותר להענקת דוקטורטים בנושא מדיניות חברתית.

אנשים מפורסמים שהיו מעורבים בראנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]