תיכון דתי יבנה (חיפה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בית הספר התיכון הדתי יבנה, הנקרא כיום ישיבת בני עקיבא יבנה ובעבר "בית הספר הריאלי יבנה" או "תיכון דתי יבנה" או "בית הספר התיכון הדתי" הוא מוותיקי המוסדות התיכוניים הדתיים בארץ ישראל. כיום המוסד מסונף למרכז ישיבות בני-עקיבא ומכונה "ישיבת בני-עקיבא "יבנה" חיפה".

תולדות המוסד[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הספר נוסד כמוסד חינוכי לכיתות היסודיות בשנת תרצ"ה (1934) על ידי יוצאי גרמניה דתיים בחיפה שלא היו שבעי רצון מהחינוך של תנועת המזרחי. הם פנו לד"ר אברהם כהן שעלה מגרמניה זמן קצר קודם לכן והתיישב בתל אביב והיה מוכן לקחת על עצמו את ניהול בית הספר. שם בית הספר נקרא "יבנה" על פי הנאמר "תן לי את יבנה וחכמיה" ובכך רצו לרמז על רצונם בהגברת לימודי הידות. לשם נוסף הכינוי "הריאלי" מתוך כוונה למשוך אליו תלמידים. לכתחילה בית הספר היה על מפלגתי והיו בו חברי המזרחי, אגודת ישראל ובלתי מפלגתיים. תפיסת החינוך דגלה ב"תורה עם דרך ארץ" כפי שהיה מקובל בקרב יהודי גרמניה החרדים. בית הספר עבר למבנים שונים בשכירות, כולם בשכונת הדר הכרמל. בשנים הראשונות היו בו רק כיתות של בית ספר יסודי. בהמשך צורפו אליו כיתות תיכון והמחזור הראשון נבחן בבחינות הבגרות בשנת תש"א. בטקס הסיום ציין הרב יהושע קניאל שזה פעם ראשונה שנבחנים בבגרות בתלמוד באישור מחלקת החינוך של ממשלת המנדט. עם כל זאת ברוב השנים הללו לא הייתה כיתת י"ב בבית הספר, בצורה סדירה סיימו מחזורים את כיתה י"ב רק משנת תשי"א (1951)[1]. בשנים מסוימות למדו בו גם בנות בכיתות נפרדות.

לימים נפרדו מהמוסד כיתות היסוד שעברו למוסד נפרד בשכונת הדר הכרמל ומאז נקרא המוסד היסודי "יבנה-נצח ישראל[2].

לאחר אברהם כהן ניהל את בית הספר ד"ר יצחק מילר. בתשי"ט הוא הוחלף על ידי הרב משה רבהון שניהל את בית הספר עד שנות השבעים.

בית הספר עבר בשנות השישים למבנה גדול ברחוב הנגב סמוך לשכונת הדר הכרמל. בשנת תשל"ז נפתחה בו מגמה של ישיבת תיכונית במקביל לתיכון הרגיל. בראש הישיבה עמד הרב שלמה קלימן שהיה עד אז ר"מ במדרשית נעם. בשנת 1994 עבר בית הספר למבנה חדש בשכונת רמת אלון. בשנת 2008 צורף המוסד לרשת ישיבות בני עקיבא[3], ומאז עומד בראשו הרב יורם שמיר.

בוגרים ידועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • יעקב ויליאן, דת וחינוך בחיפה בשנים 1932–1948, עבודה לשם קבלת תואר מוסמך, אוניברסיטת בר-אילן, תשע"א, עמ' 110–117
  • יבנה – ישיבה תיכונית ובית הספר התיכון הדתי, חיפה תשמ"ח (חוברת לכנס הבוגרים והיובל)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ כך לפי תמונות המחזור שפורסמו בחוברת היובל
  2. ^ במקור "נצח ישראל" היה מוסד של תלמוד תורה שהוקם בחיפה בתחילת המאה ה-20
  3. ^ ישיבת 'יבנה' חיפה מצטרפת למרכז ישיבות בני עקיבא אלי לוי, מקור ראשון 30.07.2008