תרמותרפיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Merge-arrows-3.svg מתקיים דיון בו מוצע לאחד ערך זה עם הערך היפרתרמיה טיפולית.
אם אין התנגדויות, ניתן לאחד את הערכים שבוע לאחר הצבת התבנית.

תרמותרפיה (ידוע גם כהִיפרתרמיה טיפולית, או טיפול בחום, אנגלית: thermotherapy, hyperthermia) היא שיטה המשמשת גם כטיפול במחלת הסרטן המבוססת על חשיפת רקמת גוף לחום של עד 45 מעלות צלזיוס. הטיפול מבוסס על יכולתו של חום לפגוע בתאי סרטן אך לגרום לנזק מינימאלי לרקמה הבריאה. על יד הריגת תאי סרטן ופגיעה בחלבונים ומבנים ברקמה הטיפול ניתן להקטין את הגידול הסרטני. היפרתרמיה מבוצעת בניסויים קליניים אך היא אינה נפוצה כהליך טיפולי שגרתי.

אפקט פיזיולוגי של חימום[עריכת קוד מקור | עריכה]

לתרמותרפיה השפעה פיזיולוגית משמעותית על התא הסרטני, הסביבה התומכת בו והרקמה הבריאה באזור המחומם, בנוסף תרמותרפיה משפיעה על פעילותן של תרופות אנטי סרטניות ובעיקר על יכולת החדירה שלהם.

התגובה להעלאת טמפרטורת רקמה ל 41-40 מעלות צלזיוס היא עלייה בזרימת הדם, עלייה בחדירות כלי הדם בעור ואדמדמות (edema). בטמפרטורות גבוהות יותר (43-45) חום גורם ל stasis- עצירת הדם ושטפי דם מקומיים.

לא כל רקמות הגוף הבריאות מגיבות בצורה דומה לחום. סיבת רגישותם של איברים שונים לחום אינה ברורה ואינה מבוססת סוג התאים ברקמה, דוגמת תאי העצב: האיבר הרגיש ביותר לחום הוא המוח ולעומתו העצבים הפריפריאלים הם מן הרקמות העמידות ביותר לחום.

פעילות אנטי סרטנית של תרמותרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המנגנון האנטי סרטני של תרמותרפיה אינו ברור במלואו, אך אלו הסיבות הידועות עד כה לאפקט המתקבל:

  • חימום גורם להגדלת חדירות כלי הדם למקרו מולקולות (מולקולות במשקל גדול מ 1000 kDa) בכללם תרופות ולמבנים מיקרוסקופיים כמו ליפוזומים המשמשים להעברת תרופות, וכתוצאה מכך להגדלת יעילותן.
  • חימום גורם לעלייה בנפח הנוזל כתוצאה מנקרוזה (מוות לא מבוקר של תאים הכולל את קריעת הממברנה) סרטניים, כך מתאפשרת חדירת כמות גדולה יותר של תרופה.
  • חום מזיק יותר לתאים המשתמשים בנשימה תאית אירובית מאשר באנאירובית. מכיוון שהחום מפריע להשלמת תהליך הנשימה האירובי, מצטברים בתא תוצרי לוואי רעילים, כמו חומצה לקטית, הפוגעים בו. נשימה אירובית אופיינית יותר לתאים צורכי אנרגיה כמו תאים סרטניים ולכן פוגעת יותר בתאים סרטניים מאשר בתאים בריאים.
  • רקמה המחוממת לטמפרטורות שבין 44 ל 46 מעלות סובלת מירידה בזרימת הדם, ואיתה ירידה בחמצן ובחומרי תזונה. מניעת דם לרקמה גורמת לתמותה של חלק מתאי הסרטן.

תופעות לוואי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיבה העיקרית לאי שימוש באופן סדיר בתרמותרפיה היא תופעות לוואי לא רצויות, הנגרמות למטופל בטמפרטורות האפקטיביות לתגובה אנטי סרטנית. בטווח של שעות אחדות מתחילת הטיפול צפוי להופיע אפופטוזיס, נקרוזה, אדמת עם שטפי דם מקומיים, תגובה דלקתית, הסתננות גרנולוציטים. הנזק הכרוני מתגלה אחרי מספר ימים עד שבועות וכולל פיברוזיס, נקרוזת פרנכימה (מות של תאי הרקמה) והסתננות תאים לימפוציטים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.