לדלג לתוכן

Dark Side of the Moon Tour

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Dark Side of the Moon Tour
כרזת הדיסק "Dark Side of the Moon" וסיבוב ההופעות הנלווה ליציאתו
כרזת הדיסק "Dark Side of the Moon" וסיבוב ההופעות הנלווה ליציאתו
כרזת הדיסק "Dark Side of the Moon" וסיבוב ההופעות הנלווה ליציאתו
מאת פינק פלויד
אלבום נתמך The Dark Side of the Moon
תאריך התחלה 17 בינואר 1972
תאריך סיום 4 בנובמבר 1973
לגים 12
מספר הופעות 136
כרונולוגיית הופעות פינק פלויד
Meddle Tour
‏(1971‏)
Dark Side of the Moon Tour
‏(1971‏)
Pink Floyd 1974 tours
‏(1974‏)

Dark Side of the Moon Tour היה סיבוב הופעות עולמי של להקת פינק פלויד לקידום אלבומם The Dark Side of the Moon אשר נמשך בין השנים 1972–1973. הסיבוב התחיל בינואר 1972, כארבעה חודשים לפני שהלהקה הקליטה את האלבום באולפני אבי רוד. בזמן ההקלטות, הלהקה המשיכה להופיע ולגבש סופית את סדר השירים והעיבוד שלהם, עד להשלמת ההקלטות בינואר 1973. לפיכך, אף על פי שסיבוב ההופעות נושא את שם האלבום, רוב ההופעות בסיבוב נעשו טרם יציאתו הרשמית של האלבום במרץ 1973.

סיבובי ההופעות של 1972

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלהקה ביצעה 93 הופעות במרוצת 1972, לפני צאתו של האלבום. בתקופה זו, השם שהלהקה נתנה ליצירה הוא "Eclipse".[1] הכותרת הרשמית של ההופעה הראשונה הייתה: "Eclipse" ומתחת הכיתוב "Dark Side of the Moon - A Piece for Assorted Lunatics" (בתרגום חופשי: "הצד האפל של הירח - יצירה עבור מטורפים נבחרים"). כותרת זו שונתה לראשונה במהלך הסיבוב הראשון של הלהקה בארצות הברית באפריל 1972 ל-"(Eclipse (A Piece for Assorted Lunatics" (בתרגום חופשי: "ליקוי חמה (יצירה עבור מטורפים נבחרים)"), ולבסוף נבחרה הכותרת "The Dark Side of the Moon" לקראת שחרור האלבום במרץ 1973. באופן מפתיע, סדר השירים של ההופעה הראשונה שניגנו פינק פלויד בסיבוב זה (בינואר 1972), זהה לחלוטין לסדר השירים של האלבום "Dark Side" שיצא לחנויות רק שנה וחודשיים לאחר הופעה זו (מרץ 1973), ורוב השירים כבר התעצבו מבחינת ההפקה לסאונד הסופי שלהם. ההבדלים שניתן למנות הם:

On the Run, שהשם הראשוני שלו היה "The Travel Sequence", היה קטע של ג'אם בין גיטרה ותופים, וכך הוא נשאר עד לסוף שנת 1972. השיר Time נוגן בקצב איטי יותר והחצי הראשון של הבתים הושר בידי גילמור ורייט יחדיו. השורה "Lying supine in the sunshine" (בתרגום חופשי: שוכב מבזבז זמן באור השמש) מהבית השלישי, שונתה מאוחר יותר בגרסת הדיסק ל-"Tired of lying in the sunshine" (בתרגום חופשי: נמאס כבר לשכב באור השמש). הלהקה נהגה להמשיך לשיר לפי השורה המוקדמת מבין השתיים, גם בהופעות שלאחר יציאתו של הדיסק. The Great Gig in the Sky, ששמו המקורי היה "Religion" (בתרגום חופשי: דת) או "The Mortality Sequence" (בתרגום חופשי: רצף על מוסר), הכיל בהופעת הבכורה בינואר 1972 אורגן והקלטות של "מטיפים" מטיפים או מקריאים חלקים מתפילות מהאיגרת אל האפסים או מקריאים את תפילת האדון.

הופעות עם הבלט של רולנד פטיט 1973-1972

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ריאיון עם ניק מייסון

הרעיון המקורי היה לכתוב מוזיקה לפי ספרו של מרסל פרוסט, "בעקבות הזמן האבוד". "אבל אף אחד לא קרא כלום. דייוויד היה הכי גרוע, הוא רק קרא את 18 העמודים הראשונים."

מיילס ברי (Miles, Barry), ‏Pink Floyd:The Early Years,‏ Omnibus Press, ‏(2007)

בנובמבר 1972, במהלך מסע ההופעות האירופאי של 1972 ובינואר 1973, פינק פלויד ניגנו עם להקת הבלט של רולנד פטיט. רשימת השירים שהייתה חלק מהכוריאוגרפיה שנוצרה הייתה: "One of These Days"‏, "Careful with That Axe, Eugene",‏ "Obscured by Clouds", ‏, "When You're In"‏ ו-"Echoes". במקור רצה פטיט שפינק פלויד יחברו מוזיקה לפי הרומן המפורסם של מרסל פרוסט, בעקבות הזמן האבוד, אולם חברי הלהקה דחו את הרעיון לאחר שלא הצליחו לעמוד במשימה של קריאת הספר על שבעת חלקיו. רוג'ר ווטרס צוטט כשהוא מתאר עד כמה היוזמה הייתה מבולבלת:

הבלט מעולם לא הצליח לקרות. בהתחלה זה היה פרוסט, ואחר כך זה היה אלאדין, אחר כך זה היה משהו אחר. הייתה לנו ארוחת צהריים מוצלחת יום אחד (4/12/1970), אני, ניק וסטיב (אורורק). הלכנו לארוחת צהרים עם רודולף נורייב, רומן פולנסקי, רולנד פטיט ומפיק סרטים כזה או אחר. איזו בדיחה! המטרה של הפגישה הייתה לדבר על רעיון לפרויקט שבו אנחנו נעשה את המוזיקה, רולנד יעשה כוריאוגרפיה, רודי יהיה הכוכב ורומן פולנסקי יביים וביחד זה היה אמור להיות סרט בלט פנטסטי. זה היה פשוט בדיחה אחת גדולה. לאף אחד לא היה רעיון ברור על מה צריך לעשות.[2]

בסופו של דבר, הלהקה ביצעה מספר הופעות בלט יחד עם להקתו של רולנד פטיט, אולם, בשל התחייבויות להקלטות באולפנים ולהמשך סיבוב ההופעות של הצד האפל של הירח, ביצעו רק 8 הופעות, במקום ה-16 עליהן התחייבו במקור. לאחר ינואר 1973, המשיכו חברי הלהקה את מסע ההופעות שלהם.[3]

סיבובי ההופעות של 1973

[עריכת קוד מקור | עריכה]
פינק פלויד מנגנים את הצד האפל של הירח באולם ארלז קורט בלונדון 1973

במהלך 1973 ביצעו פינק פלויד שני לגים קצרים של הופעות בארצות הברית, ושתי הופעות באמצע מאי בלונדון. הלג הראשון התרחש במרץ 73' והתרחש במקביל ליציאתו של האלבום Dark Side of the Moon לחנויות, והלג השני התרחש ביוני. בהופעות בלונדון, פינק פלויד הציגו לראשונה לפני קהל את האפקט של מטוס מתרסק במהלך ההופעה בסוף השיר "On the Run". במהלך הופעות אלו, הלהקה שכרה לראשונה מוזיקאים מלווים שניגנו עימה לאורך כל סיבוב ההופעות (בניגוד למסעי הופעות קודמים, בהם נהגו חברי הלהקה לשכור מוזיקאים מקומיים עם הגיעם למקום ההופעה). דיק פרי הצטרף ללהקה במהלך השירים "Money" ו-"Us and Them", ומקהלה של שלוש-ארבע נשים לקולות הרקע. קלייר טורי, הזמרת שעמה הקליטו פינק פלויד את גרסת השיר "The Great Gig In The Sky" שהופיעה באלבום, שרה קולות רקע עם הלהקה רק במהלך הופעות ההתרמה לרוברט ואייט, ומאז לא שרה עם הלהקה עד להופעה ב-1990 בפסטיבל קנבוורת'.
בשל ההצלחה הרבה של האלבום במצעדים, אשר הגיע למקום הראשון בארצות הברית בסוף אפריל, למקום השני בממלכה המאוחדת, וההוצאה של הסינגל לשיר "Money", הקהל של פינק פלויד החל לגדול בצורה משמעותית ביוני 1973. עד לסיבוב ההופעות הזה, נהגו פינק פלויד להופיע בתיאטרות ואודיטוריומים בפני קהלים של כמה אלפים בלבד, אולם בסיבוב זה החלו לראשונה להופיע באצטדיונים גדולים.

ב-4 בנובמבר 1973, ניגנו פינק פלויד בשתי הופעות בתיאטרון הריינבו (Rainbow Theatre) שהכנסותיהן הועברו לטובת המוזיקאי רוברט ואייט, מתופפה לשעבר של להקת סופט מאשין עימה פינק פלויד נהגה לנגן בתקופת ההופעות שלהן במועדון ה-UFO. ואייט, נפל בשל השפעות של סמים במהלך מסיבה מהקומה הרביעית של בניין בלונדון, והפך למשותק בשתי רגליו. ההופעות, כביכול גייסו סכום של כ-10,000 ליש"ט לואייט.[דרוש מקור]
אסון קרה במהלך הופעה של פינק פלויד בארצות הברית, ב-22 ביוני 1973, בבאפלו ניו-יורק. אחד מהצופים נפל מקומה עליונה וכך הרג את הצופה שעליו הוא נחת. הנופל עצמו, הצליח לשרוד את המקרה.

סדר שירים אופייני של הופעות 1972

[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק ראשון

 1. Speak to Me
 2. Breathe
 3. On the Run
 4. Time
 5. The Great Gig in the Sky
 6. Money
 7. Us and Them
 8. Any Colour You Like
 9. Brain Damage
 10. Eclipse

חלק שני

 1. One of These Days
 2. Careful with That Axe, Eugene
 3. Echoes
 4. Set The Controls For The Heart Of The Sun
 5. A Saucerful of Secrets
 6. Blues
 7. Atom Heart Mother
 8. Childhood's End

סדר שירים אופייני של הופעות עם הבלט של רולנד פטיט 1973-1972

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. "One of These Days"
 2. "Careful with That Axe, Eugene"
 3. "Obscured by Clouds"
 4. "When You're In"
 5. "Echoes"

סדר שירים אופייני של הופעות 1973

[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק ראשון

 1. "Obscured By Clouds"
 2. "When You're In"
 3. "Set The Controls For The Heart Of The Sun"
 4. "Careful with That Axe, Eugene"
 5. "Echoes" - היה הרצועה הפותחת להופעות הראשונות של חודש מרץ

חלק שני

 1. "Speak to Me"
 2. "Breathe"
 3. "On the Run"
 4. "Time"
 5. "The Great Gig in the Sky"
 6. "Money"
 7. "Us and Them"
 8. "Any Colour You Like"
 9. "Brain Damage"
 10. "Eclipse"

הדרן

 1. "One of These Days"

חברי הלהקה בסיבוב ההופעות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוזיקאים נוספים:

 • דיק פרי - סקסופון, הצטרף לסיבוב ההופעות החל ממאי 1973 ועד לתום ההופעות
 • בלק גרס (נאווסה קראוודר, מרי אן לינדסי ופיליס לינדסי) - זמרות רקע במהלך הופעות מרץ ומאי
 • בלקבריס (בילי ברנום, וונטה פילדס וקליידי קינג) - זמרות רקע במהלך הופעות אוקטובר
 • ויקי בראון, ליזה סטרייק וקלייר טורי - זמרות רקע במהלך שתי הופעות ההתרמה לרוברט ואייט, בנובמבר 1973

תאריכי הופעות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ שמו של השיר המסכם מהאלבום "The Dark Side of the Moon"
 2. ^ ROLAND PETIT & PINK FLOYD, מאמר מהבלוג Moïcani - L'Odéonie, יולי 2011, כתבה המתארת את השתלשלות המעורבות של פינק פלויד בפרויקט הבלט עם רונלד פטיט
 3. ^ גלן פובאי (Glenn Povey),‏דצמבר 1972, מתוך הספר, Echoes: The Complete History of Pink Floyd, עמ' 172