The Piper at the Gates of Dawn

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: תרגמת, ניסוח בעייתי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
The Piper at the Gates of Dawn
Pink Floyd.jpg
אלבום אולפן מאת פינק פלויד
יצא לאור 5 באוגוסט 1967
הוקלט פברואר - יוני, 1967
אולפני אבי רוד
סוגה רוק פסיכדלי
אורך 41:52
חברת תקליטים קולומביה רקורדס
הפקה נורמן סמית'
כרונולוגיית פינק פלויד
. The Piper at the Gates of Dawn
(1967)
A Saucerful of Secrets
(1968)

The Piper at the Gates of Dawn (החלילן בשערי השחר) הוא אלבום הבכורה של להקת פינק פלויד, והיחיד שנעשה תחת הנהגתו של סיד בארט. האלבום מכיל שירים מוזרים למדי על דחלילים, גמדים, אופניים ואגדות וכן קטעי מעבר אינסטרומנטליים פסיכדליים. האלבום הוקלט באולפני אבי רוד.

האלבום יצא לאור לראשונה ב-5 באוגוסט 1967 והגיע עד למקום השישי במצעד הפזמונים הבריטי, והמקום ה-131 במצעד הפזמונים האמריקאי. גרסת התקליטור יצאה לאור לראשונה ב-1987 בשתי הוצאות, בריטית ואמריקאית, כשישנו שוני בין השירים בכל תקליטור, ויצאה לאור מחדש בהקלטה דיגיטלית מחודשת בשנת 1994, ושוב בשנת 2011.

שמו של האלבום בא מהפרק השביעי של הספר הרוח בערבי הנחל מאת קנת גרהם, אחד מהספרים האהובים על בארט. הפרק מתאר כיצד עכברוש המים והחפרפרת זוכים לחוויה דתית, בזמן שהם מחפשים אחר בנו של הלוטרה שהלך לאיבוד:

הוא מקום זמר-החלום אשר לי, המקום אשר עליו ניגנה לי המנגינה", לחש העכברוש, כמו בעילפון. "פה במקום הקדוש הזה, פה נמצא אותו, אם נמצאנו כל עיקר!

מתוך תרגומו של יונתן רטוש, הוצאת מחברות לספרות, 1965

החלילן אליו מתייחסים מתואר בספר בדמותו של האל היווני פאן.

בשנת 2003, האלבום דורג במקום 347 מתוך 500 על ידי המגזין רולינג סטון ברשימת 500 האלבומים הגדולים בכל הזמנים.

רשימת הרצועות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רשימת השירים היא לפי ההוצאה הבריטית.
שם הכותב משך השיר שם השיר
סיד בארט 04:12
סיד בארט 03:07
סיד בארט 03:08
סיד בארט 02:46
סיד בארט/רוג'ר ווטרס/ריצ'רד רייט/ניק מייסון 04:26
רוג'ר ווטרס 03:05
סיד בארט/רוג'ר ווטרס/ריצ'רד רייט/ניק מייסון 09:41
סיד בארט 02:13
סיד בארט 03:42
סיד בארט 02:11
סיד בארט 03:21

Astronomy Domine[עריכת קוד מקור | עריכה]

Astronomy Domine הוא השיר הראשון באלבום. השיר נכתב על ידי סיד בארט. השירה המובילה מבוצעת על ידי בארט וע"י קלידן הלהקה ריצ'רד רייט. בזמן העבודה על השיר, רצו חברי הלהקה לקרוא לרצועה בשם (Astronomy Domine (An Astral Chant.

השיר נפתח בכך שמנהל הלהקה פטר ג'נר מקריא שמות של כוכבים במגאפון. הכוונה בלפתוח את השיר כך, הייתה כדי להרגיש תחושה של חלל חיצון, עם קולו של ג'נר שנשמע כמו אסטרונאוט שמדבר דרך האינטרקום. ב-00:19 נכנסת הגיטרה של בארט, ב-00:26 התופים של ניק מייסון, האורגן של ריצ'רד רייט והגיטרה בס של רוג'ר ווטרס. בשירה של בארט ורייט הם שרים על כוכבים וירחים כמו: צדק, שבתאי ונפטון, על ירחיו של אורנוס: אוברון, מירנדה וטיטניה, ועל הירח של שבתאי, טיטאן.

השיר מורכב מארבעה אקורדים: E, E flat, G ו-A. בשיר ישנם הרבה סולואים. השיר ניתן לשמיעה בגרסת הופעה חיה באלבום הכפול של הלהקה (חי/אולפן), Ummagumma.

Lucifer Sam[עריכת קוד מקור | עריכה]

Lucifer Sam הוא השיר השני באלבום. השיר נכתב על ידי סיד בארט. השיר מלווה לרוב בריף גיטרה חשמלית, גיטרה בס, אורגן, כלי הקשה וכמה אפקטים קוליים. השיר מדבר על חתול סיאמי (בשיר הוא בסלנג של שנות ה-60 "a hip cat"). בבית השני בארט מדבר על חברתו לשעבר ג'ני ספרייס (שמתוארת בשיר כג'ניפר ג'נטל). השיר הופיע לראשונה בשם: "פרסי תופס העכברושים".

Matilda Mother[עריכת קוד מקור | עריכה]

Matilda Mother הוא השיר השלישי באלבום. השיר נכתב על ידי סיד בארט. השירה המובילה מבוצעת לאורך רוב השיר על ידי ריצ'רד רייט, בתוספת בארט בסוף. השיר מדבר על סיפורי פיות שמוקראים לזמר על ידי אמא שלו. מילות השיר מבוססות על שורות של ספר ילדים. השיר נמצא גם באלבום האוסף של הלהקה Masters Of Rock, אך עם טעות באיות - Mathilda Mother.

Flaming[עריכת קוד מקור | עריכה]

Flaming הוא השיר הרביעי באלבום. השיר נכתב על ידי סיד בארט, ושוחרר לראשונה תחת השם Snowing. השיר מתאר משחק ילדותי עם דמיון פזנטזיונרי. דבר אופייני ללהקה שישנו בשיר הוא הפתיחה המוזרה. ב-1968, כשבארט הוחלף על ידי חברו דיוויד גילמור השיר עדיין בוצע בהופעות החיות של הלהקה.

.Pow R. Toc H[עריכת קוד מקור | עריכה]

.Pow R. Toc H הוא השיר החמישי באלבום. השיר הוא שיר אינסטרומנטלי עם אפקטים ווקאליים. Toc H. היה קוד צבאי למועדון בו אין הבדלי מעמד בין קצינים לחיילים פשוטים. השיר נכתב על ידי סיד בארט, רוג'ר ווטרס, ריצ'רד רייט וניק מייסון. לפי עדותו של ניק מייסון, בזמן שחברי להקת פינק פלויד הקליטו את השיר באולפני אבי רוד, נכחו שם גם חברי להקת הביטלס, שהקליטו את השיר "Lovely Rita" מהאלבום Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. אפקטים קוליים ורעשים שדומים לאלו שעשו הביטלס בשיר "Lovely Rita" נשמעים ברקע של השיר .Pow R. Toc H שהוקלט בחדר הסמוך באותו הזמן. השירה והקולות המוזרים ברקע מבוצעים על ידי בארט וווטרס.

Take Up Thy Stethoscope and Walk[עריכת קוד מקור | עריכה]

Take Up Thy Stethoscope and Walk הוא השיר השישי באלבום. זהו השיר הראשון שכתב רוג'ר ווטרס, והיחיד שלא נכתב על ידי סיד בארט. השיר בעל מילים לא מציאותיות, חלקם משירי גוספל והשאר אלתור של גיטרה חשמלית, גיטרת בס ואורגן. השירה מבוצעת על ידי בארט וווטרס.

Interstellar Overdrive[עריכת קוד מקור | עריכה]

Interstellar Overdrive הוא השיר השביעי באלבום. השיר נכתב על ידי סיד בארט, רוג'ר ווטרס, ריצ'רד רייט וניק מייסון. משך השיר כמעט 10 דקות. שתי גרסאות מוקדמות יותר של השיר נמצאות בשני אלבומי הפסקול, Londonn '66-'67 ו-Tonite Let's all make Love in London שם אורך השיר הוא 16 דקות. השיר היה יצירת הרוק האינסטרומנטלית הארוכה הראשונה של הלהקה. השיר בסגנון של רוק חלל כמו: Astronomy Domine, Lucifer Sam ו-.Pow R. Toc H. השיר מתחיל בריף בסגנון רוק כבד, וממשיך לאלתור פסיכדלי ביותר ולאחר כמה דקות חוזר הריף בצורה שונה יותר, וכמה תיפופים. בהופעות של הלהקה השיר בוצע הרבה, אחד מהביצועים היה אמור להיכלל באלבום הכפול של הלהקה (חי/אולפן) Ummagumma.

The Gnome[עריכת קוד מקור | עריכה]

The Gnome הוא השיר השמיני באלבום. השיר נכתב על ידי סיד בארט. השיר מדבר על גנום בשם גרימבל גרומבול, שלובש טוניקת ארגמן, אוכל, שותה יין, וישן. השיר הופיע לראשונה כבי סייד לשיר Flaming שמופיע גם הוא בדיסק זה.

Chapter 24[עריכת קוד מקור | עריכה]

Chapter 24 הוא השיר התשיעי באלבום. השיר נכתב על ידי סיד בארט. המילים של השיר נכתבו בהשפעת טקסט מתוך פרק 24 של האי צ'ינג (בעברית: ספר השינויים), ספר שנכתב על ידי הסינים.

הטקסט עליו מבוססות מילות השיר:

התנועה נעשית תוך שישה שלבים/
ו-7 מביא בתמורה/
ל-7 הוא המספר של האור הצעיר/
ההצלחה לשנות חוזר/
הולך ובא ללא שגיאה/
הפעולה מביאה מזל טוב/
השקיעה, הזריחה

The Scarecrow[עריכת קוד מקור | עריכה]

The Scarecrow הוא השיר העשירי באלבום. השיר נכתב על ידי סיד בארט והוא מדבר על דחליל בצבע ירוק ושחור שעומד בשדה שבו גדלה החיטה. רוב השיר מלווה בכלי הקשה על ידי ניק מייסון אך לבסוף, כלי ההקשה נפסקים כשהגיטרה האקוסטית נכנסת. השיר הופיע לראשונה כבי סייד לשיר המפורסם של הלהקה See Emily Play (שיר שהופיע רק במהדורה שפורסמה בארצות הברית). לפעמים השיר ידוע גם כ-Scarecrow.

Bike[עריכת קוד מקור | עריכה]

Bike הוא השיר האחד-עשר (והאחרון) באלבום. השיר נכתב על ידי סיד בארט והוא מדבר על אופניים (שאותם שאל), גלימה ועכבר חסר בית (שעונה לשם ג'רלד). בסוף השיר ישנן טכניקות של מוזיק קונקרט, שזה בעצם קולאז' של שעונים, גונג, פעמונים וויולה. לאחר הקולאז' יש רעשים מוזרים למדי, שנערכו באולפן. השיר נכתב לחברתו של בארט ג'ניפר ספיירס שנפרדה ממנו ועליה כתב גם ב-Lucifer Sam. השיר נמצא גם באלבום האוסף Relics. ובאלבום האוסף, Echoes: The Best of Pink Floyd עם שינוי קל - לאחר השיר הקודם באלבום (High Hopes), נשמעים פעמוני כנסייה ולאחר הפעמונים יש צלצול של פעמון אופניים שמוביל לשיר.

מבצעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעלי תפקידים נוספים:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

1967 במוזיקה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]