Dune II

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חולית II
Dune II
צילום מסך של Dune 2
צילום מסך של Dune 2
תאריך הוצאה 1992 ו-1993
סוגה אסטרטגיה בזמן אמת
פיתוח Westwood Studios
הוצאה לאור Virgin Interactive עריכת הנתון בוויקינתונים
הפצה וירג'ין
סדרה חולית (סדרת משחקים)
מצבי משחק יחיד
פלטפורמות מחשב אישי
המשחק הקודם Dune
המשחק הבא Dune 2000
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

חולית 2אנגלית: Dune II; ידוע גם בשמות: Dune II: The Battle for Arrakis ו-Dune II: The Building of a Dynasty) הוא משחק מחשב מסוג אסטרטגיה בזמן אמת, המבוסס על יקום חולית של פרנק הרברט והיה חלק מסדרת המשחקים של חולית. המשחק זכה להצלחה ולפרסום רב והפך לאבן יסוד בז'אנר משחקי המחשב של אסטרטגיה בזמן אמת בו השחקן מפקד על צבאות הנלחמים בזמן אמיתי ורציף, בניגוד לאסטרטגיה מבוססת תורות (כגון סדרת המשחקים Civilization). לאחר ההצלחה, Westwood יצאה עם סדרת Command and Conquer, שהייתה דומה באופיה ל-Dune II וזכתה להצלחה עצומה.

חולית 2 הוא משחק אסטרטגיה בזמן-אמת בו נלחמים שלושה צבאות על כיבוש אראקיס, בונים בסיסים וצבאות ועוסקים בכרייה נמרצת של סם המרקוח. המשחק שיצא בסוף שנת 1992, היווה את אחד מאבות משחקי האסטרטגיה בזמן-אמת כפי שהם נראים בימינו, גם מבחינת הגרפיקה החדשנית והמתקדמת יחסית לתקופה שהוא הציג וגם מבחינת אופן השליטה וההתפתחות במשחק. אלמנטים אלו זיכו את המשחק לפופולריות רבה. במשחק זה יכול לבחור השחקן בין שלושה בתים: אטרייאידס האצילים (בצבע כחול), הארקונן האכזריים (בצבע אדום) והאורדוס החתרנים (בצבע ירוק). לכל צד יש נשק ייחודי שאין לצדדים האחרים (כגון "טנק אולטרא-סוני" לאטרייאידס, רקטת קרקע-קרקע כבדה וארוכת טווח "יד המוות" להארקונן וגז עצבים להאורדוס) וניתן לשחק בכל צד שהוא ולא רק בצד של הטובים. הצלחת המשחק ששילב בין מורכבות לבין חדשנות הביאה לצמיחת משחקים כגון Command and Conquer, Warcraft (אשר כונה על ידי המעריצים כ-Dune III).

עלילת המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק מבוסס על יקום חולית של פרנק הרברט ומהווה המשך לספר חולית.

הגלקסיה נשלטת על ידי קיסרות בראשות הפאדישאח פרדריק הרביעי לבית קורינו, המתמרן עשרות בתי אצולה השולטים כל אחד על כוכב משלו. כדי לקשר בין הכוכבים השונים בכל רחבי הגלקסיה ולאפשר לקיסרות להתנהל, הקיסרות ובתי האצולה השונים תלויים בגלדת הנווטים, שלהם היכולת לקפל את החלל ולאפשר מסע מהיר של מרחקים אסטרונומיים בזמנים קצרים. יכולת זו של גלדת הנווטים תלויה במרקוח (שנקרא פשוט ה-Spice), תבלין מסתורי ומרחיב תודעה שנמצא רק בכוכב הלכת אראקיס, הידוע בשם "חולית". כוכב הלכת אראקיס הוא כוכב מדברי צחיח וחולי בו שולטים עקלתוני החולות - תולעי ענק החיות בחוליות וקשורות באופן הדוק לתבלין. הבית ששולט באראקיס אחראי על כריית המרקוח, דבר שמעניק לו כוח, השפעה וכסף רב, עקב חיוניות המרקוח למסע בחלל. הבתים השונים נאבקים ביניהם מי ישלוט באראקיס.

בתחילת המשחק מציב הפאדישאח, ששרוי בחובות גדולים, אתגר לבתי האצולה: להשתלט על אראקיס ולכרות כמה שיותר מרקוח, כאשר המנצח יזכה בכוכב כולו ובעוצמה, היוקרה והשפע הכלכלי הרב הנלווים לכך. הוא קובע מספר חוקים לאתגר אך מתיר שימוש בכוח צבאי כדי להשתלט על אראקיס ולהביס את הבתים האחרים. לאתגר נענים שלושה בתים גדולים:

 • בית אטרייאידס (במשחק מאופיין בצבע הכחול): בית אציל של שליטים נאורים וטובי מידות מכוכב הלכת שופע המשקעים קלדן. הם מהווים איום על הפאדישאח שכן הם מפתחים נשק סודי המבוסס על גלי קול ומאמנים יחידות עילית שיוכלו להביס את הסארדוקאר - לגיונות העילית של הפאדישאח.
 • בית הארקונן (במשחק מאופיין בצבע האדום): בית אצולה אכזרי של שליטים תאבי דם הנהנים מאלימות ולא בוחלים באף אמצעי להשיג את מטרתם. הם באו מכוכב הלכת הגעשי גידי פריים ומחזיקים בצבא חזק המבוסס על נשק כבד וכוח ברוטלי.
 • בית אוֹרדוֹס (במשחק מאופיין בצבע הירוק): בית אצולה של סוחרים תככנים וחתרנים. בית זה לא הופיע בסדרת הספרים מאת פרנק הרברט, ומקורו באנציקלופדיה של חולית.

כל אחד משלושת הבתים מקימים מאחז באראקיס, ובשלבים הראשונים מטרת השחקן היא פשוט ללמוד את המשחק ולכרות כמות דרושה של מרקוח, כאשר מדי פעם הוא מוטרד על ידי יחידות אויב. בשלבים מתקדמים יותר, מתעמת השחקן עם בתים אחרים ואלה נלחמים זה בזה על טריטוריות שונות. כאשר הבית צובר עוצמה ומשתלט על רוב הכוכב, שני הבתים הנותרים מתאחדים נגדו. בשלב האחרון, הקיסרות של בית קורינו, שלכאורה אמורה להישאר נייטרלית באתגר, מתערבת כאשר אחד הבתים קרוב להשתלט על אראקיס ולהשיג עוצמה שיכולה לאיים על שלטון הפאדישאח בקיסרות.

במשחק תשעה שלבים, ולכל בית סרטוני מעבר שונים ביניהם.

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק הוא משחק אסטרטגיה בזמן אמת בו הקרבות מתנהלים בזמן רציף ועל השחקן להגיב בזמן אמת למתרחש. במסגרת המשחק שולט השחקן באחד הבתים ובכל שלב עליו לבנות בסיס עם מבנים שונים, לכרות את המרקוח באמצעות יחידת ה"מקצרה" (Harvester), לבנות יחידות צבא שיאבטחו את הבסיס וישמידו את האויב, ובו בזמן לפקד עליהן בקרב (להורות להן לאן ללכת ואת מי או מה לתקוף). כריית המרקוח מעניקה לשחקן כסף שבאמצעותו הוא יכול לממן בניית מבנים ויחידות צבאיות.

בכל שלב יכול השחקן לבחור איזו טריטוריה לתקוף, דבר שמשפיע על המפה ועל זהות האויב שבו יילחם. בשלבים הראשונים מטרת השחקן היא פשוט לכרות כמות נדרשת של מרקוח. בשלבים המתקדמים יותר מטרתו היא להשמיד את האויב ולהרוס את בסיסו עד היסוד. בין השלבים ישנם סרטוני מעבר, השונים מבית לבית. גם סרטוני הסיום שונים מבית לבית. ככל שהשלב גבוה יותר לשחקן יש גישה לטכנולוגיות מתקדמות יותר ויכולת לבנות כלי נשק כבדים וקטלניים יותר. כדי לבנות יחידות אלו עליו לבנות את המבנים המתאימים, כגון מפעל רכב כבד ומרכז טכנולוגיה IX.

סביבת המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקצרת Harvester כורה מרקוח (בצבע כתום)

במשחק יש מספר סוגי קרקע:

 • קרקע חולית - הקרקע המסוכנת ביותר, לא ניתן לבנות עליה מבנים ולעיתים יש בה עקלתוני ענק הבולעים יחידות המצויות על החול.
 • קרקע סלעית - קרקע יציבה ונקייה מעקלתונים, עליה ניתן לבנות מבנים.
 • קרקע הררית - רק יחידות חי"ר יכולים לנוע עליה.
 • קרקע חולית עם מרקוח - מוצגת בצבע כתום-אדום, בה כורה המקצרה כדי להשיג מרקוח.
 • "בלוטת מרקוח" - בליטה חולית גדולה שירי עליה מפוצץ אותה ויוצר שדה מרקוח. גם עליה עם יחידה יוצר פיצוץ שבו מושמדת היחידה ונוצר שדה מרקוח.

המשחק משתמש בקונספט ערפל המלחמה, כאשר רוב שטח אזור הלחימה מוסתר מהשחקן ("שחור") ועל השחקן לשלוח יחידות לסרוק את השטח. רק שטח שסרקו נעשה גלוי לשחקן, אך מרגע שנסרק הוא גלוי לנצח. באפשרות השחקן לבנות מבנה מכ"ם כדי להשיג מפה של אזור הלחימה. מפה זו מאפשרת מעקב מודיעיני אחרי תנועות האויב, התראה מוקדמת ושליטה טובה יותר ביחידות.

בניית בסיס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל שלב במשחק על השחקן להקים בסיס הכולל תחנות כוח (המספקות אנרגיה לשאר המבנים בבסיס), בית זיקוק המשמש בסיס ל"קוצר" וממיר את המרקוח לכסף, מיכלי סילו לאחסון המרקוח ומפעלים המאפשרים לו לבנות יחידות צבאיות - קסרקטין (המאפשר לו לאמן חיילים ולבנות מפעלים מתקדמים יותר), מפעל רכב קל (המאפשר לו לבנות רכבי שטח ממוגנים לסיור ולחימה), מפעל רכב כבד (המאפשר לו לבנות טנקים ורכב קרבי משוריין זחלי) ומבנים נוספים הנותנים לו גישה לטכנולוגיות מתקדמות.

הבנייה נעשית באמצעות מבנה מיוחד שנקרא "חצר בנייה" (Construction Yard), באמצעותו בוחר השחקן איזה מבנה הוא רוצה לבנות. ברגע שמבנה זה מושמד השחקן אינו יכול לבנות מבנים חדשים, אלא אם יש לו מבנה נוסף מסוג זה. הבנייה אפשרית רק ברצף בנוי והדרך הזולה ביותר להבטיח רצף בנוי היא בניית יסודות בטון (הנראה במשחק כמרצפות חלקות) שחיוניות גם לתחזוקת המבנה. מבנה שלא נבנה כולו על יסודות בטון סובל משחיקה מתמדת בנקודות הפגיעה שלו, דבר שמקל על האויב להשמידו בהתקפה. את המבנה ניתן לתקן תמורת כסף. בנוסף, כדי שהמבנה יפעל על השחקן לדאוג שיהיו בבסיס מספיק תחנות כוח כדי לספק אנרגיה לכלל הבסיס. השחקן מוגבל גם בכמות הכסף שהוא יכול לצבור על ידי כמות המרקוח שהוא יכול לאחסן. כדי שיוכל לחסוך יותר כסף עליו לבנות מיכלי סילו לאחסון המרקוח.

בשלבים מתקדמים יותר יכול השחקן לבנות ביצורים להגנה על הבסיס. ביצורים אלה כוללים חומת בטון פשוטה ושני סוגי צריחים נייחים: צריח נושא תותח וצריח נושא רקטות (Rocket Turret) שיעיל גם נגד יחידות אוויריות אך דורש יותר משאבים. הצריחים פעילים רק כאשר יש מספיק אנרגיה לכלל הבסיס.

המבנה המתקדם ביותר במשחק הוא הארמון, המאפשר לכל בית להשתמש בנשק הייחודי לו.

קרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקרב במשחק מתנהל בעיקר בין יחידות צבאיות. אלה הן יחידות ניידות בשליטת השחקן שזזות ויורות לפי פקודת השחקן, אם כי הן מגינות על עצמה באופן אוטומטי כאשר הן מותקפות. לכל יחידה יש נקודות פגיעה המאפיינות כמה נזק היא יכולה לספוג לפני שהיא מושמדת (יחידות מסוימות ניתן לתקן), דירוג שריון וקצב תנועה, וכן סוג ההתקפה שלה שמאופיין בנזק שהיא גורמת, טווח הירי ודיוקו. כמעט כל היחידות במשחק הן קרקעיות למעט מטוסי התובלה (Carry-All) והאורניתופטר (Ornithopter) (הנשלטים על ידי המחשב ולא על ידי השחקן) וטיל "יד המוות". רק צריחי רקטות (Rocket Turret) יכולים ליירט יחידות אוויריות. יחידות זחליות יכולות לדרוס יחידות חי"ר וכך להרוג אותן במהירות.

לשחקן יש אפשרות להשתלט על מבני אויב באמצעות יחידות חי"ר. עליו לפגוע במבנה האויב עד לרמה קריטית (מד נזק בצבע אדום) ואז להכניס יחידת חי"ר לתוכו. ההשתלטות על מבנה האויב מאפשרת לשחקן לייצר את היחידות הרלוונטיות שהאויב יכול לייצר במבנה זה.

לשחקן יש אפשרות לתקן מבנים תמורת כסף ולתקן כלי רכב במפעל תיקונים, מבנה שהשחקן יכול לבנות. עם זאת, השחקן לא יכול למכור מבנים תמורת כסף, מה שהתאפשר במשחקים מתקדמים יותר דוגמת Command & Conquer.

רוב היחידות במשחק משותפות לכל הבתים, אך ישנן יחידות שלא נמצאות בבתים מסוימים ויש יחידות מיוחדות שנמצאות רק בבית אחד.

רשימת יחידות ואמצעי לחימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחידות משותפות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחידות שכל הבתים יכולים לייצר:

טנק טילים
 • מקצרה (Harvester) - רכב זחלי כבד הכורה את המרקוח. למקצרה אין יכולת התקפית אך היא יכולה לדרוס יחידות חי"ר המאיימות עליה.
 • חיל רגלים (Infantry) - יחידות חיל רגלים. אלה הן היחידות החלשות ביותר במשחק. באות ביחידים או בשלשות.
 • ג'יפ תלת-אופן (Trike) - רכב שטח קל ומהיר המשמש בעיקר לסיור וחמוש במקלע. האורדוס מייצרים במקומו רכב שטח קל יותר.
 • ג'יפ ארבע-על-ארבע (Quad) - רכב שטח מהיר החמוש במקלע, בעל מיגון וכוח אש עדיפים על התלת-אופן. כמו שאר רכבי השטח, איננו מסוגל לחדור ולהרוס חומות בטון.
 • טנק (Combat Tank) - הטנק הבסיסי במשחק, רכב זחלי בעל מיגון וכוח אש העדיפים על רכבי השטח ובעל יכולת לדרוס חי"ר ולהרוס חומות.
 • רכב בנייה נייד (MCV) - רכב גדול, כבד ויקר המאפשר הקמת חצר בנייה (Construction Yard) נוסף (כגיבוי לבסיס הבנייה המקורי או לצורכי הקמת בסיס נוסף על מסלע אחר, המנותק מהמסלע המקורי).
 • טנק מצור (Siege Tank) - טנק כבד וחזק יותר מהטנק הרגיל. בעל יכולת להרוס חומות ולדרוס חי"ר.
 • טנק טילים (Missile Tank) - טנק הנושא רקטות ומשמש כארטילריה, בעיקר נגד ביצורים. מיגונו קל יחסית לטנק הרגיל אך טווח הירי שלו גדול באופן ניכר. הרקטות שלו אינן מדויקות ולכן לא תמיד פוגעות במטרה. האורדוס לא יכולים לייצר טנק זה.
 • מטוס תובלה (Carry-All) - מטוס תובלה שפועל באופן אוטומטי ומסייע לתפעול והתחזוקה השוטפים של הבסיס והצבא. הוא אוסף מקצרות מלאות ומחזיר אותן לבית הזיקוק כדי שיפרקו את המרקוח, ובשלבים מתקדמים יותר אוסף יחידות פגועות ונושא אותן למפעל התיקונים (אם נבנה אחד).

יחידות מיוחדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחידות שרק בתים מסוימים יכולים לייצר:

טנק קולי
 • חיל רגלים כבד (Heavy Troopers) - יחידות חיל רגלים כבד בעלות שריון וכוח אש חזקים יותר מהחי"ר הרגיל. באות ביחידים או בשלשות. רק ההארקונן יכולים ליצרן.
 • סארדאוקאר (Sardaukar) - לוחמי העילית של בית קורינו, דומים לחיל הרגלים הכבד של ההארקונן אך בעלי שריון וכוח אש עדיפים.
 • ג'יפ מדברי (Desert Raider) - רכב שטח הדומה ל-Trike אך קל ומהיר יותר. רק האורדוס יכולים ליצרו.
 • אורניתופטר (Ornithopter) - מטוס קרב קל שפועל באופן אוטומטי ונשלט על ידי המחשב, ופגיע רק לצריחי רקטות. רק בית אטרייאידס יכול ליצרם.
 • טנק קולי (Sonic Tank) - טנק היורה גלי קול חזקים למרחק רב הגורמים נזק לכל העומד בדרכם. משמש כיחידת הארטילריה של בית אטרייאידס לצד טנק הטילים. היחידה המיוחדת של בית אטרייאידס.
 • טנק משמיד (Devastator) - טנק כבד במיוחד המצויד בצמד תותחים ומנוע גרעיני. כאשר הוא מושמד הוא יוצר פיצוץ גדול הפוגע בכל מה שנמצא בסביבתו. היחידה המיוחדת של בית הארקונן.
 • טנק מעריק (Deviator) - משגר רקטות שמשגר גז עצבים המאפשר להשתלט על יחידה של האויב לזמן מוגבל. נראה חיצונית כמו טנק טילים. היחידה המיוחדת של בית האורדוס.

כלי נשק מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיל "יד המוות"

כלי הנשק המיוחדים של כל בית מופעלים על ידי הארמון, אחת לכמה זמן. השליטה עליהם על ידי השחקן היא מוגבלת.

 • מחבל (Saboteur) - לוחם חשאי ובלתי-נראה, המתגנב לבסיס האויב והורס מבנה שלו. הנשק המיוחד של האורדוס.
 • דררים (Fremen) - נוודי המדבר של אראקיס, יחידות חי"ר קשוחות שמטרידות את האויב במספרים גדולים ונשלטות על ידי המחשב. הנשק המיוחד של בית אטרייאידס.
 • טיל "יד המוות" (Death Hand Missile) - הנשק ההרסני ביותר במשחק, טיל בליסטי שיכול לפגוע בכל נקודה במסך וגורם לפיצוץ סביבתי גדול, אידיאלי להשמדת בסיס האויב מרחוק. חסרונו העיקרי הוא חוסר דיוק של הטיל. הנשק המיוחד של בית הארקונן ובית קורינו.

קבלה וביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם יציאתו זכה המשחק לביקורות טובות ושבחים רבים. הביקורות ציינו לחיוב את הממשק החדשני והכיפי לצד גרפיקה וקול איכותיים מאוד לזמנם. הוא זכה בתואר "משחק האסטרטגיה של השנה" של 1993 על ידי המגזין Computer Gaming World.

גם ברטרוספקטיבה נחשב המשחק לאיכותי ופורץ דרך, ונכלל במספר רשימות ו"היכלי תהילה" של כלי תקשורת שונים וכתבי העת העוסקים במשחקי מחשב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]