משיח חולית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
משיח חולית
Dune Messiah
משיח.png
מידע כללי
מאת פרנק הרברט
שפת המקור אנגלית
סוגה מדע בדיוני
הוצאה
תאריך הוצאה 1969 עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר עמודים 283
הוצאה בעברית
הוצאה הוצאת עם עובד
תאריך 2001
תרגום דורית לנדס
סדרה
סדרת ספרים סדרת חולית
ספר קודם חולית
הספר הבא ילדי חולית
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 001875752
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

משיח חוליתאנגלית: Dune Messiah) הוא ספר מדע בדיוני מאת פרנק הרברט, השני בסדרת חולית. הספרים משיח חולית וילדי חולית נעשו למיני-סדרת טלוויזיה בערוץ המדע בדיוני האמריקאי בשנת 2003 בשם "ילדי חולית".

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הספר נפתחת כ-12 שנים לאחר סיום עלילת חולית. במהלך שנים אלו פול מואד'דיב ביסס את מעמדו כקיסר האימפריה בעזרת הדררים, שבט הלוחמים אשר סייע לו לנקום את מות אביו ולכבוש את הכוכב חולית במהלך הספר הראשון. הדררים יצאו למלחמת ג'יהאד ברחבי האימפריה הגלקטית בשמו של פול, למרבה סלידתו, וכבשו עשרות כוכבים וטבחו בהמונים. סביב פול ואחותו עאלייה וכישרונם הנבואי נרקמה דת מונוליתית המעיקה אף היא עליהם, ופול כָּמַהּ לימים עברו, בטרם היה קיסר.

עלילת הספר נפתחת בפגישה בין מספר קושרים המבקשים להפיל את פול: האם הנערצה הראשה גאיוס הלן מוהיאם, המייצגת את מסדר בנות גשרית הבוחש בפוליטיקה הגלקטית בהיחבא; אדריק, נווט גילדת החלל שחולשת על מונופול מסעות החלל וזקוקה למרקוח - סם המקדם כישרונות נבואיים המצוי רק בחולית; אירולן, אשתו של פול ובתו של הקיסר המודח; ורקדן הפנים סקיטאל, המייצג את בני הטלילאסו ובעל יכולת לשנות את מראו כרצונו. הקושרים, מוגנים מפני חזיונותיו של פול בזכות כושרו הנבואי של אדריק, זוממים להפיל את פול מכסו הרם על ידי הטלת כתם עליו ועל אחותו עאלייה. לשם כך הם יוצרים קשר עם מספר דררים מבין אלו המקיפים את פול ומנצלים מזימה אחרת של הממסד הדתי המקיף אותו לרצוח את פול ולהפכו לאל.

לשם כך משוגר לפול גולה[1], שיבוט אדם מתאיו של פגר, של דנקן איידהו - מורהו לנשק של פול, אשר הקריב עצמו במהלך עלילת הספר הקודם. פול, הכרוך בקשר רגשי עז עם איידהו, מקבל אותו לחצרו, ועאלייה, אשר הגיעה לגיל הבגרות, אף מתאהבת בו. אף על פי כן שניהם יודעים כי הגולה הוא מלכודת שנועדה להפילם בפח.

החשש הכבד של הקושרים הוא מצ'אני, מאהבתו המלכותית של פול, אשר אמורה להוליד לו את יורשו. אירולן, הקנאית למקומה בחצר, מרעילה את צ'אני באמצעי מניעת הריון, אך לאחר שצ'אני נמנעת ממזונה המורעל היא נכנסת להריון, אשר משתבש בעקבות הרעל. ההיריון מפתח במהירות, ועמו מגיעה עלילת הספר לשיאה - פול הולך באופן מודע לעבר אובדנו - עיוורון כתוצאה מחשיפה לנשק גרעיני ומצליח להפיל את הקושרים בפח. צ'אני מתה בלידה ויולדת תאומים - לטו השני וגאנימה.

עם סיום הספר פול העיוור יוצא לבדו למדבר, כביכול למות שם וללא כושר נבואי, בעוד שעאליה הופכת לעוצרת הקיסרות עד לבגרותם של התאומים.

נושאים בספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר עוסק בתמורות רבות, אשר משנות, לרוב לרעה, את אלו הקשורים בהן. הדררים הוותיקים חשים שלא בנוח בעושר הרב ובתרבות הדקדנטית שהתפתחה בחולית בעקבות הצלחת הג'יהאד, ונדהמים מהשינוי האקולוגי אשר חל בכוכב שלפנים היה מדבר שומם ועתה מתחילה תמורה רבה. פול ועאלייה סולדים ממעמדם כראשי הדת החדשה ופול נאלץ להקריב את צ'אני ואת מאור עיניו בשביל להוביל את התהליך שישחרר האנושות ממלכודת הג'יהאד.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • פול אטריידיס – קיסר היקום הידוע ומשיח הדררים. שמו הרשמי הוא מואד'דיב ושמו בסיטש אוצול.
  • הנסיכה אירולן – בתו של הקיסר הפאדישח המודח שאדם הרביעי ואשתו של הקיסר פול מואד'דיב.
  • צ'אני – מהשבט הדררי של פול. הפילגש המלכותית והמלכה האם הנבחרת.
  • עאלייה אטריידיס – אחותו של פול, נולדה טרם לידתה. אם נערצה מטילת אימה.
  • סקיטאל – רקדן פנים של הטליילאסו וקושר קשר נגד הקיסר.
  • הייט – גולה של הטליילאסו שהוחייה מבשרו של מורה הילדות של פול, דנקן איידהו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בתרגומי עמנואל לוטם - ר'ולה; במקור ghola