Imperial Glory

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Imperial Glory
Imperial Glory Box Art.jpg
תאריך הוצאה 17 במאי 2005
סוגה אסטרטגיה בזמן אמת
פיתוח Pyro Studios
הוצאה לאור Eidos Interactive עריכת הנתון בוויקינתונים
הפצה Eidos
מצבי משחק יחיד, רב משתתפים
דירוג ESRB: T (Teen)
פלטפורמות מחשב אישי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

Imperial Glory הוא משחק אסטרטגיה מבית Pyro Studios שיצא לאור על ידי חברת Eidos ב-17 במאי 2005.

זמני המשחק הם בתקופה הנפוליאונית בין השנים 17891830. במשחק השחקן בוחר בין מספר מעצמות באירופה - בריטניה, צרפת, אוסטריה, רוסיה ופרוסיה. בעזרת המעצמות מטרתו היא לכבוש את אירופה וצפון אפריקה. במשחק יש אפשרויות ל"מסע", קרב יבשתי וקרב ימי. במשחק יש אפשרות למשחק רב-משתתפים באינטרנט.

קרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמונה מתוך בחירת "קרב מהיר". בצד שמאל מצוינות הטריטוריות במשחק

יש אפשרות לקרבות היסטוריים במשחק. אפשר לשחק במספר קרבות היסטוריים בתקופת המלחמות הנפוליוניות :קרב אוסטרליץ, קרב ווטרלו, קרב הפירמידות וקרב סלמקה.

בקרב מהיר אפשר לבחור טריטוריה מן המפה ולנהל קרב בין המעצמות, וכן לקבוע את סוג החיילים הלוחמים ואת איכותם.

מסע[עריכת קוד מקור | עריכה]

תעודת זהות למעצמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם המדינה דגל צבע על המפה מספר טריטוריות מספר נמלים
פרוסיה פרוסיהפרוסיה סגול 3 1
בריטניה בריטניהבריטניה אדום 4 3
אוסטריה אוסטריהאוסטריה צהוב 4 0
האימפריה הרוסית האימפריה הרוסית (1699-1858)האימפריה הרוסית (1699-1858) ירוק 5 2
צרפת צרפתצרפת כחול 5 2

מדינות רגילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק ישנם מדינות שאינן אימפריות. למדינות אלו אין יותר מ2 טריטוריות (מלבד ספרד והאימפריה העות'מאנית). מדינות אלו גם בעלות פחות משאבים, מפותחות פחות ובעלי צבא קטן יותר - לכן קל לכבוש אותן.

יורש[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשלב מוקדם יחסית במשחק יהי צורך בבחירת יורש מבין שני יורשים פוטנציאליים, בן ובת. במהלך המשחק היורש יתפתח - ילמד בבית ספר, ילמד באקדמיה צבאית ואף ימשול בטריטוריה קטנה. בשלב מתקדם יותר במשחק היורש יוכל להתחתן עם יורשת של מדינה אחרת וכך יספח את אותה מדינה למדינתך.

סיפוח שטחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמונה מתוך המשחק

כדי לנצח במשחק יש לספח שטחים. סיפוח שטחים מעמיד לרשות המדינה משאבים רבים יותר. יש מספר שיטות לסיפוח שטחים והן:

  • "סיפוח שקט" - באמצעות שיטה זו אפשר לכבוש מדינות שאינן אימפריות בלבד. בשיטה זו בונים במדינה אותה רוצים לכבוש מבנים שונים כגון: קונסוליה, משרד עיתונים, מרכז תרבותי ועוד. כשבונים מבנים אלו, הסימפתיה בין המדינות נעשית טובה יותר ויותר. כאשר רמת הסימפתיה היא 100% (הכי גבוהה), המדינה מסתפחת אליך מרצון ובנוסף למשאביה מקבלים גם את כוחות הצבא שלה. החסרונות בשיטה זו הם הזמן הרב הדרוש לבניית אמון בין המדינות ומשאבים רבים שמושקעים כדי לבנות באותה מדינה מבנים שונים.
  • "כיבוש" - בשיטה זו משתמשים בכוחות צבא כדי לספח מדינה. כאשר כוחות הצבא של השחקן נכנסים למדינה כלשהי, הוא מכריז עליה מלחמה. לאחר השמדת הכוחות הצבאיים של המדינה, השחקן צר על בירתה. המצור נמשך מספר תורים וככל שכוחות הצבא הצרים גדולים יותר - המצור יסתיים מהר יותר. לעיתים יקום צבא פטריוטים בעיר הנצורה, והשחקן תצטרך להילחם נגדם. לאחר סיום המצור המדינה תכבש על ידך.
  • "קנייה" - השחקן יכול לקנות טריטוריה מאימפריה אחרת במחיר מסוים. יש טריטוריות ששוות מחיר רב יותר ויש ששוות מחיר מועט יותר. שיטת סיפוח זאת היא בשלבים מתקדמים יותר של המשחק, כיוון שצריך לצבור כסף כדי לקנות טריטוריה.
  • "כיבוש חלקי" - שיטת כיבוש זו יעילה רק בכיבוש טריטוריות, ולא בכיבוש מדינות. בשיטה זו נכנסים כוחות הצבא של השחקן לתוך טריטוריה של מדינה (לא לבירתה) תוך כדי הכרזת מלחמה. לאחר שכוחות אלו נמצאים בטריטוריית היריב, מבקשים מן היריב שלום. לאחר שהושג הסכם שלום, השחקן מספח את הטריטוריות שכוחות הצבא שלו נמצאים בהם. אי אפשר לספח בשיטה זו יותר מ2 טריטוריות.

כיבוש אימפריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיבוש אימפריות שונה מכיבוש מדינות רגילות. לאחר המצור המדינה לא מסתפחת לשחקן, אלא נותרת בגדר "מדינה כבושה". לכן המשאבים של אותה מדינה אינם מועברים לשחקן. מלבד זאת, לאחר סיום המצור, חייב כוח צבאי (לא משנה גודלו) להישאר על אדמת האימפריה הכבושה. עם הוצאת כח צבאי זה, המדינה חוזרת להיות עצמאית.

בריתות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק יש גם אפשרויות לבריתות. השחקן מציע למדינה מסוימת סכום כסף מסוים (דרישת המדינה תהא לפי המצב המדיני שלה). משך הברית הוא 12 תורים. הברית שימושית כדי להגן על מדינתך מפני מדינות אחרות. למשל, אם מדינה מכריזה עליך מלחמה, כל בעלי הברית שלך נמצאים גם במצב של מלחמה עם אותה מדינה. הברית גם משפרת את היחסים בין המדינות.

השגת שלום[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר הכזת מלחמה על מדינה כלשהי, אפשר לבקש שלום. בשביל להשיג שלום השחקן צריך לתת למדינה איתה ברצונך לעשות שלום ויתור כלשהו. אם זה תמורת כסף או תמורת טריטוריות. בשלום תמורת כסף מציעים למדינה היריבה סכום מסוים של כסף. המדינה היריבה קובעת איזה סכום השחקן ישלם לה. הדבר תלוי במצבה המדיני של המדינה היריבה - אם המדינה היריבה בעלת טריטוריות רבות, נראה כי תדרוש סכום גדול של כסף. אם מצבה של המדינה לא טוב מבחינה טריטוריאלית היא תסכים גם לסכום כסף קטן יחסית.

פיתוח המדינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטריטוריות במשחק

כדי לנצח במלחמות ולהשיג יוקרה, צריכים לפתח את המדינה. יש שלבי פיתוח בשלוש תקופות (Era). כל אפשרות פיתוח מוסיפה בתחום דבר מה למדינה: מסחר, צבא, מדיניות, אוכלוסייה ומזון.

תחום המסחר - תחום המסחר דואג למצבה הכלכלי של המדינה. באפשרות השחקן לסחור עם מדינות אחרות ולהרוויח כסף.

תחום הצבא - תחום זה דואג למצב הצבאי של מדינת השחקן. התחום זה אפשר לרכוש חיילים טובים יותר ומפקדים בכירים יותר (ראה פסקת בניית חיילים).

מדיניות - תחום זה דואג למדיניות שלך עם מדינות אחרות. בתחום זה אפשר לרכוש אפשרויות מיומנויות דיפלומטיה שונות: שיפור יחסים, בניית סימפתיה, וסיוע צבאי.

אוכלוסייה - בעזרת אוכלוסייה אפשר לבנות מספר מבנים וחיילים. אפשר לבנות בתי חולים בשביל להגדיל את ריבוי האוכלוסייה

מזון - בעזרת המזון השחקן מכלכל את חייליו. הישגים בתחום המזון יאפשרו לך להחזיק חיילים רבים יותר. כאשר לשחקן מאזן מזון שלילי ישנו קיצוץ בצבאו.

בניית חיילים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשביל לכבוש ארצות ולנצח במשחק יש צורך בבניית צבא שמורכב מחיילים שהשתמשו בהם באותה תקופה. על מנת לבנות חיילים צריך שלושה משאבים: כסף (currency), חומרי גלם (raw material), ואוכלוסייה (population). כל יחידה צריכה כמות שונה משלושת המשאבים הללו. החיילים שאפשר לבנות הם:

מלבד חיילים אלו, יש מדינות בהם יש כוחות מיוחדים. למשל, פולין ומצרים מחזיקות בכוחות הפרשים החזקים במשחק. בפולין הם נקראים "לנסרים פולנים" ובמצרים - "ממלוכים". מלבד זאת, בספרד ובפורטוגל מצויים חיילים השווים בכוחם לשומרים מלכותיים באימפריות.

כדי הציב חיילים על שדה הקרב יש צורך לבנות מפקדים. אפשר לבנות 3 דרגות של חיילים: קצין, קולונל וגנרל. אפשר להגיע גם אל דרגת פילדמרשל, אולם אין באפשרות לבנות מפקד זה, אלא גנרל שוותק הקרבות שלו גבוה נהפך לפילדמרשל. ככל שדרגת המפקדים גבוהה יותר- הם יכולים להכיל יותר חיילים.

בניית צי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלבד חיילי יבשה אפשר לבנות ספינות מלחמה. לכל מעצמה (מלבד אוסטריה) יש טריטוריה שבה אפשר לבנות נמל. בעזרת ספינות אפשר לשאת מפקדים ממקום למקום בדרך הים. בנמל אפשר לבנות את הספינות הבאות:

סירה - כלי השיט החלש ביותר. הוא יכול לשאת מפקד אחד בלבד.

פריגטה - כלי שיט חזק מהסירה. יכול לשאת שני מפקדים.

אוניית קו - כלי השיט החזק ביותר. יכול לשאת שני מפקדים.

ניהול קרבות ימיים במשחק ידוע כקשה לשליטה.

הימנעות מקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפשר להימנע גם מקרב ימי וגם מקרב יבשתי. ניתן לעשות זאת כאשר יש מצב של "התנגשות" בין הצבא שלך לצבא היריב. בעת הצגת שתי האפשרויות (מניעה או לא מניעה) ישנו חישוב של כוחותיך מול כוחות היריב. היתרון בהימנעות מקרב היא חסיכת זמן אולם החיסרון בהימנעות הוא שלעיתים, אם יש לשחקן יתרון קל על היריב ישנו סיכוי שכוחות השחקן יובסו. חיסרן נוסף של השיטה הוא שלעיתים היא גורמת לאבדות רבות מצד השחקן.

ניצחון והפסד במשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצב של הפסד מדינה יריבה כלשהי כובשת את בירתך. כאשר אתה מפסיד מופיעה הודעה במשחק שבה כתוב שתקופת שלטונך על העם הזה תיזכר בהיסטוריה בתור בושה למולדת. מצב של ניצחון מתקבל כאשר אתה כובש את כל המדינות במשחק. כאשר השחקן מנצח מופיעה הודעה ולפיה תקופתך תשאיר חותם על ההיסטוריה לנצח נצחים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]