MBTI

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
16 טיפוסי האישיות לפי מודל MBTI

MBTI (קיצור של Myers-Briggs Type Indicator) היא שיטת הערכה של האישיות אשר נעשית באמצעות שאלון דיווח עצמי (אנ'). מטרת השיטה היא לסייע לאנשים לזהות את ההעדפות, הנטיות והאפיונים הדומיננטיים של אישיותם.

השאלון פותח במקור על ידי קתרין קוק בריגס (18751968) ובתה, איזבל בריגס מיירס (18971980), בהתבסס על תאוריות האישיות של הפסיכולוג קרל גוסטב יונג, כפי שפורסמו בספרו "Psychological Types" משנת 1921. על פי יונג, לאדם יש ארבע פונקציות פסיכולוגיות דרכן הוא חווה את העולם: תחושה, אינטואיציה, חשיבה ורגש. עבור כל אדם, אחת מארבע הפונקציות היא דומיננטית רוב הזמן.

בריגס ומיירס החלו לפתח את המודל במהלך מלחמת העולם השנייה, מתוך האמונה כי ידע על העדפות אישיות יוכל לסייע לנשים, אשר נכנסו לראשונה בחייהן לשוק העבודה בתעשייה האמריקנית. השאלון הראשוני התפתח בהמשך למודל ה-MBTI אשר פורסם לראשונה בשנת 1962.

השאלון משמש לעיתים קרובות בתחומי פדגוגיה, הכשרה למנהיגות ופיתוח אישי. כיום, כ-2.5 מיליון איש מוערכים בארצות הברית מדי שנה על פי השיטה. 89 מתוך 100 החברות המובילות בארצות הברית, על פי מגזין Fortune, משתמשות בשיטה זו להערכה.

בשנים מאוחרות יותר פותחה שיטת סוציוניקה בעלת מודל 16 טיפוסי אישיות דומה ביותר המבוסס על יונג, אך תוך מתן דגש על יחסים בין טיפוסים.

מרכיבי המודל[עריכת קוד מקור | עריכה]

המודל הוא דיכוטומי או רב-ממדי משולב. האישיות מאופיינת על פני ארבעה ממדים, ובכל אחד מהממדים האישיות יכולה לקבל אחד משני מאפיינים שונים. על פי המודל קיימים 16 סוגי אישיות (2*2*2*2). בין הממדים קיימים יחסי גומלין המשפיעים על הצורה בה הם באים לידי ביטוי ועל מידת הדומיננטיות שלהם באישיות.

16 סוגי האישיות השונים
לפי שאלון ה-MBTI
ISTJ ISFJ INFJ INTJ
ISTP ISFP INFP INTP
ESTP ESFP ENFP ENTP
ESTJ ESFJ ENFJ ENTJ

הממדים הם:

  • עמדות
  • פונקציית התפיסה
  • פונקציית ההחלטה
  • התייחסות

ממד העמדות (מוחצן/מופנם - I/E)

  • סגנון מוחצן (Extraversion) - עשייה, כמות מידע, אינטראקציה רצופה, עבודת צוות.
  • סגנון מופנם (Introversion) - חשיבה, עומק מידע, אינטראקציה משמעותית, עבודת יחיד.

שני ממדי הפונקציות (גירויים/אינטואיציה - N/S וקוגנציה/רגש - F/T)

יונג הבחין בין שני צמדים של פונקציות פסיכולוגיות:

  • שתי פונקציות התפיסה מסייעות באיסוף נתונים. התחושה (Sensing) - מידע מוחשי מההווה, חמשת החושים, לעומת שימוש באינטואיציה (iNtuition) - מידע תאורטי ומופשט, עניין בתוצאות בעתיד.
  • שתי פונקציות השיפוטיות מסייעות בקבלת החלטות. שימוש בקוגניציה (Thinking) - הגיון המבוסס על לוגיקה, סיבתיות, קביעות וחוקים, לעומת שימוש ברגש (Feeling) - הגיון המבוסס על התחשבות באנשים המעורבים, בערכים אישיים ובתחושות ושאיפה לשיווי משקל.

לפי מיירס ובריגס, לכל אדם יש פונקציה דומיננטית, למרות שנעשה שימוש בכל ארבע הפונקציות בסיטואציות שונות. העמדה של האדם (מוחצן/מופנם) תשפיע על הדרך בה הפונקציה באה לידי ביטוי.

ממד ההתייחסות (שיפוטי/תפיסתי - P/J)

  • התייחסות בדרך של שיפוט (Judging)
  • התייחסות בדרך של תפיסה (Perception)

ממד ההתייחסות הוא תוספת של מיירס ובריגס לתאוריה של יונג. ממד זה מצביע על ההעדפה של הפונקציה (שיפוטי או תפיסתי) בהתייחס האדם לעולם החיצוני. אצל אנשים מוחצנים, ממד ההתייחסות מציין איזה פונקציה היא דומיננטית, ואילו השנייה היא פונקציית עזר מופנמת. עבור אנשים מופנמים, ממד ההתייחסות מציין את פונקציית העזר בה הם משתמשים כאשר הם מתייחסים לעולם החיצוני, ואילו השנייה היא הדומיננטית המופנמת. אצל אנשים מוחצנים הפונקציה הדומיננטית היא זו שהם מראים לעולם, ואילו אנשים מופנמים מראים את פונקציית העזר לעולם ואילו הפונקציה הדומיננטית מופנמת.

דוגמאות

ESFP - הטיפוס המוחצן (E) מראה לעולם את הפונקציה הדומיננטית שלו, פונקציית התפיסה (P), שבמקרה זה היא התחושה (Se - תחושה מוחצנת). הוא מפנים את פונקציית העזר שלו, הפונקציה השיפוטית (J) (רגש מופנם - Fi). הפונקציה השלישית שלו היא חשיבה מוחצנת (Te), ואילו הפונקציה הכי פחות מועדפת עליו היא אינטואיציה מופנמת (Ni).

INTP - הטיפוס המופנם (I) מראה לעולם במקרה זה את פונקציית העזר שלו, פונקציית התפיסה (P), שבמקרה זה היא האינטואיציה (Ne - אינטואיציה מוחצנת). הוא מפנים את הפונקציה הדומיננטית שלו, הפונקציה השיפוטית (J) (חשיבה מופנמת - Ti). הפונקציה השלישית שלו היא תחושה מופנמת (Si), ואילו הפונקציה הכי פחות מועדפת עליו היא רגש מוחצן (Fe).

סוגי טיפוסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיפוס הגדרת הטיפוס פונקציות תכונות בסיסיות מקצועות מתאימים דוגמאות
ESTJ

(המוציא לפועל, המפקח, המנהל)

מוחצן-תחושתי-חושב-שיפוטי Te

Si
Ne
Fi

פרפקציוניסט, ממוקד מטרה, מעשי, אחראי, שתלטן מנהל משרד, בעל עסק, כלכלן, מנהל חשבונות, שופט, מפקח, שוטר תרזה מיי, ראש ממשלת בריטניה לשעבר
מוניקה גלר (חברים)
ENTJ

(המפקד, הגנרל)

מוחצן-איטואיטבי-חושב-שיפוטי Te

Ni
Se
Fi

מסודר, אסטרטגי,רציונלי, כריזמטי, אגרסיבי מדינאי, מנכ"ל, עורך דין, מרצה, איש אקדמיה, איש צבא, יועץ פיננסי בנימין נתניהו (ראש ממשלת ישראל)
אדוארד רוצ'סטר (ג'יין אייר)
ESFJ

(היועץ, המספק, המטפל)

מוחצן-תחושתי-מרגיש-שיפוטי Fe

Si
Ne
Ti

חברותי, מגונן, ידידותי, קונקרטי, רכושני מנהל משאבי אנוש, יועץ, ראש צוות, פיזיותרפיסט, מורה (יסודי), מפיק בפועל, עובד סוציאלי טיילור סוויפט (זמרת-יוצרת אמריקאית)
מולי ויזלי (הארי פוטר)
ENFJ

(הגיבור, המורה, הפדגוג)

מוחצן-אינטואיטיבי-מרגיש-שיפוטי Fe

Ni
Se
Ti

אידיאליסט, כריזמתי, משכנע, סימפתי, מניפולטיבי פסיכולוג, במאי, מורה, אקטיביסט, מנהל פרויקטים, איש אקדמיה, מאמן אישי מרטין לותר קינג (כומר ופעיל זכויות אדם)
רייצ'ל ברי (גלי)
ESTP

(היזם)

מוחצן-תחושתי-חושב-תפישתי Se

Ti
Fe
Ni

ריאליסטי, אנרגטי, אינסטינקטיבי, פרקטי, אימפולסיבי מנהל מכירות, בעל עסק, מוציא לפועל, מאמן כושר, קבלן, נציג מכירות, סוכן מכירות ניקולא סרקוזי (נשיא צרפת לשעבר)
ריבר סונג (דוקטור הו)
ESFP

(הבדרן, המבצע)

מוחצן-תחושתי-מרגיש-תפישתי Se

Fi
Te
Ni

חברותי, אופטימי, אסתטי, אומנותי, חסר אחריות שחקן, עיצוב אופנה, אדריכלות, קניין, מעצב פנים, נציג מכירות, קוסמטיקה בריטני ספירס (זמרת אמריקאית)
פני (המפץ הגדול)
ENTP

(המתדיין, הממציא)

מוחצן-אינטואיטיבי-חושב-תפישתי Ne

Ti
Fe
Si

מהיר-תפישה, הומוריסטי, אנליטי, משכנע, חסר רגישות פרסומאי, חוקר, יזם, מרצה, קומיקאי, עורך דין, יחצ"ן סוקרטס (פילוסוף יווני)
טיריון לאניסטר (שיר של אש ושל קרח)
ENFP

(האקטיביסט, האלוף, העיתונאי)

מוחצן-אינטואיטיבי-מרגיש-תפישתי Ne

Fi
Te
Si

יצירתי, עצמאי, מעורר השראה, ידידותי, מוזר מורה, יזם, אקטיביסט, עיתונאי, מטפל באומנויות, בדרן, שחקן אוסקר ויילד (סופר אירי)
לורליי גילמור (בנות גילמור)
ISTP

(האומן, בעל המלאכה)

מופנם-תחושתי-חושב-תפישתי Ti

Se
Ni
Fe

מעשי, לוגי, טכני, מחובר לטבע, אדיש טכנאי, אנליסט, מפיק, מהנדס, אדריכל, מתכנת, ספורטאי מצטיין סטיב ג'ובס (איש עסקים אמריקאי)
קלינדה שארמה (האישה הטובה)
INTP

(הלוגיקאי, הארכיטקט, האדריכל)

מופנם-אינטואיטיבי-חושב-תפישתי Ti

Ne
Si
Fe

רציונלי, שקט, אינטלקטואל, סקרן, עצלן, לוגי, מוזר מתמטיקאי, פיזיקאי, חוקר פרטי, איש אקדמיה, אנליסט, עורך, חוקר אלברט איינשטיין, שרלוק הולמס, אייזיק ניוטון, הענק הירוק
ISFP

(ההרפתקן, המחבר, האמן)

מופנם-תחושתי-מרגיש-תפישתי Fi

Se
Ni
Te

רגיש, אומנותי, נעים, מאופק, אגוצנטרי מעצב, סייע אישי, מאייר, מוזיקאי, מטפל באומנות, שחקן, וטרינר ליידי גאגא (זמרת-יוצרת אמריקאית)
סינה (משחקי הרעב)
INFP

(המגשר, המרפא, החוקר)

מופנם-אינטואיטיבי-מרגיש-תפישתי Fi

Ne
Si
Te

יצירתי, אמפתי, רגיש, ביישן, אינדיבידואליסט פסיכותרפיסט, כותב, שחקן,

מוזיקאי, איש אקדמיה, מנהל משאבי אנוש, מורה פרטי

וירג'יניה וולף (סופרת בריטית)
ג'יין בנט (גאווה ודעה קדומה)
ISTJ

(הלוגיסטיקאי, המפקח, הנאמן)

מופנם-תחושתי-חושב-שיפוטי Si

Te
Fi
Ne

אחראי, מאורגן, ממוקד בפרטים, עקבי, עקשן פקח, רואה חשבון, מורה (תיכון/אוניברסיטה), חוקרת, שוטר, מזכיר, מאבטח זיגמונד פרויד (אבי הפסיכואנליזה)
צ'ארלי קלמקיס (כמה טוב להיות פרח קיר)
ISFJ

(המגן, המשמר)

מופנם-תחושתי-מרגיש-שיפוטי Si

Fe
Ti
Ne

אכפתי, מגונן, מסורתי, רגשני, פסיבי-אגרסיבי יועץ, סייע, מורה (גן/יסודי/חינוך מיוחד), מטפל, אח רוזה פארקס (פעילת זכויות אדם אמריקאית)
קליי ג'נסן (13 סיבות)
INTJ

(הארכיטקט, האינטלקטואל, המדען)

מופנם-אינטואיטיבי-חושב-שיפוטי Ni

Te
Fi
Se

טקטי, מחושב, בעל חזון, רציני, נוקשה מהנדס מחשבים, ביוטכנולוג, כימאי, כלכלן, חוקר, בנקאי, עורך דין אייזק אסימוב (מדען וסופר)
אלקס ווז (כתום זה השחור החדש)
INFJ

(הסנגור, היועץ, הסופר)

מופנם-אינטואיטיבי-מרגיש-שיפוטי Ni

Fe
Ti
Se

אינטואיטיבי, מעורר השראה, אידיאליסטי, מנומס, מרוחק מנחה, יועץ, סופר, מורה (פילוסופיה, תיאטרון), פובליציסט, עיתונאי, חוקר איין ראנד (סופרת ופילוסופית)
רורי גילמור (בנות גילמור)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא MBTI בוויקישיתוף