Tanki Online

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Tanki Online
100xp
תאריך הוצאה 2009
סוגה משחק רשת מרובה משתתפים מסיבי, גוף שלישי-אדם
פיתוח AlternativaPlatform
הפצה AlternativaPlatform
מנוע משחק Alternativa3D 7
מצבי משחק Multiplayer
פלטפורמות אדובי פלאש

Tanki Onlineעברית: טנקי אונליין) הוא משחק רשת מרובה משתתפים מסיבי חופשי המבוסס על טכנולוגיית אדובי פלאש שנוצרה ביוני 2009. זהו משחק מבוסס דפדפן בז'אנר משחק יריות מגוף שלישי. כיום יש בו כמעט 17 מיליון שחקנים. על פי נתוני גלישה וגרף העומס על שרתי המשחק עצמו, בכל רגע נתון מחוברים כמה אלפי שחקנים.

אופן המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק מאורגן בקרבות, שאותם ניתן לערוך במבחר של מפות ותנאי סביבה. ישנם שבעה סוגים של קרבות, ובכל אחד מהם מטרה שונה: Deathmatch (או DM), בו כולם משחקים נגד כולם, והמטרה היא להרוג כמה שיותר שחקנים; Team Deathmatch (או TDM) הוא סוג דומה של קרב, אך בו יש שתי קבוצות- האדומים והכחולים- והמטרה היא להרוג כמה שיותר מחברי הקבוצה השנייה ולמות כמה שפחות; הסוג השלישי הוא Capture the Flag (או CTF), בו לשתי הקבוצות יש בסיס שבמרכזו דגל, והמטרה היא לגנוב את הדגל של האויב, להביא אותו לבסיס ובכך להשיג נקודות (דגל האויב יוחזר אוטומטית לאחר מכן והמשחק ימשיך כרגיל); סוג משחק נוסף הוא Control Points ׁ(או CP), בו פזורות במפה מספר פלטפורמות עם דגלים זוהרים. המטרה היא לכבוש כמה שיותר נקודות- על ידי עמידה לידם עד שהם זוהרים בצבע בקבוצה- ולמנוע מהקבוצה הנגדית לכבוש אותם בחזרה. סוג חמשי, הוא Assault (או ASL) בו מטרת הקבוצה האדומה היא להוציא כמה שיותר דגלים מנקודת האיסוף, ולהביא אותם לבסיס עליו מגינים הכחולים שמנסים למנוע הגעה של דגלים. הסוג הזמין השישי הוא Rugby (או RGB) במצב הזה שתי הקבוצות משחקות משחק רוגבי פשוט. סוג שביעי הוא Juggernaut (או JGN), הדומה לסוג DM, יש בו שתי קבוצות ולכל קבוצה יש טנק גדול ולו יש אספקת מהירות הגנה ועוצמה כל הזמן אך בניגוד לטנק רגיל הוא אינו יכול לממש את אספקת החיים ומוקשים שלו עד שהוא מת וחוזר להיות טנק רגיל.

לכל קרב יש זמן מוגבל, וכן מספר מוגבל של משתתפים, הנקבעים כאשר יוצרים את הקרב. לכל קרב שנוצר משויך סכום כסף (Battle Funds) המתאפס בתחילת הקרב, ותופח במהלך הקרב. בסופו של הקרב, כל שחקן מקבל סכום בהתאם לניקוד שהקבוצה שלו צברה, ובהתאם לכמה מניקוד הקבוצה השחקן הנתון הרוויח.

כל מפה היא שונה בגודלה ובפרטי הנוף שלה, ויוצרת סגנון שונה של משחק. המבנה של כל מפה מהווה חלק חשוב בקביעת הציוד לאותו השלב. לדוגמה: במפות קטנות, וכן ובמפות עם הרבה מבנים ומעט מרחבים פתוחים, טנקים מהירים עם נשק טווח-קצר עשויים להיות מושלמים ולהפך. המפות הקטנות יותר עדיפות לנשק לטווח קצר, ולהפך. המפות מגיעות בכמה מצבים: מצב "קיץ"- הרגיל; מצב "חורף", בו הנוף מושלג ואין דשא; ומצב "לילה קיצי", בו המפה מוחשכת, וירח נראה בשמיים במקום השמש. למרבית המפות ישנם שניים או שלושה מצבים זמינים, בעוד שלחלקן רק מצב אחד זמין. כמו כן, חלק מהמפות קרויות ומבוססות על ערים ומקומות אמיתיים, כמו דיסלדורף, איראן, קלן וריו.

בכל קרב יש גם צ'אט משלו. שחקנים יכולים לשלוח מסר לכלל השחקנים, או רק לקבוצה שלהם- אפשרות המועילה ליצירת אסטרטגיה. שחקנים יכולים גם לשלוח פקודה לדיווח על שחקן שעובר על החוקים. יש בהגדרות האישיות אפשרות לעשות שמה שישלח בצ'אט ישלח רק לחברים (השחקנים אשר רשומים בחברים (friends)).

בעת יצירת קרב חדש, קיימת גם הגדרה אחרת שנקראה "PRO". הגדרות נוספות אלה נתנו לשחקנים להפעיל ולכבות כגון הגדרות כמו "אש ידידותית" ו-"איזון אוטומטי". יש גם אפשרות לבטל שימוש בבונוסים שמוצנחים.

בכל פעם ששחקן נהרג, הוא חוזר למשחק כעבור מספר שניות- בסוגי קרבות עם קבוצות הדבר ייעשה במתחמי שטח הקבוצה שלו. יצוין כי שחקן יכול למות מהשמדה עצמית על ידי לחיצה על הכפתור Delete (בעיקר בשימוש אם הטנק מתהפך), כאשר יוצא מתחומי המפה או נופל ממנה, או במקרה שהשרת זיהה דפוס התנהגות העשוי להיות מקושר עם רמאות.

תיבות אספקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקרבות יש אזורים מיוחדים המיועדים להצנחת אספקה (למידע מורחב), המגיעה בצורת קופסה המוצנחת מהאוויר, ומעניקות לשחקן שאסף אותן יכולות מוגברות ולזמן מוגבל. כמה דקות לאחר איסוף קופסה, תוצנח במקומה אחת חדשה. אזור הנפילה תמיד מסומן על הקרקע, אך ניתן לבטל את הסימון בהגדרות האישיות.

קיימת גם יכולת הנקראת Overdrive, הנטענת במהלך המשחק בהתאם לרמת הפעילות של השחקן, וכאשר מופעלת, מעניקה לשחקן כוח מיוחד בהתאם לסוג גוף הטנק. סוג תיבה מיוחד שמוצנח- Nuclear Engergy- משלים את הטעינה של היכולת הזאת ל-100% באופן מיידי.

סוג נוסף של תיבה המוצנחת הוא ה-Gold Box.

גולד בוקס - Gold Box[עריכת קוד מקור | עריכה]

זה בונוס אשר יורד באמצע קרב. שווי הקופסה 1,000 קריסטלים (גבישים). במקור תיבת זהב נחתה כאשר הקרן של הקרב הגיעה למכפלה של 700 קריסטלים. מאז עדכון 1.78.0 זה יכול להופיע בקרב עם כל גודל הקרן. (לעיתים ערכו של הגולד בוקס עולה באירועים מיוחדים כגון: חג המולד, יום-הולדת לטנקי וכו'. לעומת זאת, תיבות זהב שמוצנחות על ידי שחקנים כאספקה לא מושפעות מאירועים).

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לכל שחקן בטנקי אונליין ניקוד (Experience), דרגה הנקבעת לפי גובה הניקוד, קופה עם סכום כסף (קריסטלים), וציוד משלו. הטנק של כל שחקן כולל מספר רכיבים קבועים, שהבולטים מביניהם הם צריח הטנק, גוף הטנק וצבע.

מידע מורחב על הציוד השונה מופיע תחת הכותרת "ציוד", ומידע על הדרגות וכלכלת המשחק מפורט תחת הכותרת "מוסך, דרגות ומטבע".

ציוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

לכל שחקן אפשרות לקנות ציוד חדש או לשדרג ציוד קיים. הדבר נעשה במחסן (Garage), בו קיים גם מודל תלת-ממדי של הטנק של השחקן, ומאפשר להחליף ציוד, גם במהלך קרב. ככל שדרגתו של השחקן גבוהה יותר, יותר ציוד יהיה זמין עבורו.

הציוד מתחלק למספר קטגוריות שונות, כאשר חלק משויכות לציוד לטנק, ואחרות לתוספות דקורטיביות או לפריטים שאינם כשלעצמם קשורים לקרב.

יצוין שככל שהציוד יותר מתקדם, כך מחירו יהיה גדול יותר, והדרגה המינימלית לרכישתו תהיה גבוהה בהתאם.

צריחים (כלי נשק) - Turrets[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק ישנם 13 כלי נשק, השונים אחד מהשני באופן הפעולה ובנתונים הטכניים (כמו עוצמה, זמן טעינה, טווח, וכו'). השמות של הצריחים: פַיֵרְבֵּרְד, פְרִיז, אִיזִידָה, הָמֵּר (בַּמ"ם יש דגש, כי הָמר באנגלית כותבים עם 2 m), טְוִוינְס, רִיקוֹשֶׁט, סְמוֹקִי, סְטְרִיקֶר, ווּלְקַן, תָ'נְדֶר, רֵייְלְגָן, שָׁפְט מגנום וגאוס

טנקים (גוף הטנקים) - Hulls[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק ישנם 7 טנקים, כאשר לכל אחד גודל פיסי שונה (לפי חלוקה כללית של טנקים קלים, בינוניים וכבדים) ונתונים טכניים (כמו רמת ההגנה של הטנק הכולל, מהירות מרבית, תאוצה, המהירות סיבוב, וכו'). הטנקים הם: טיטאן, ממות', וואספ, דיקטטור, האנטר, וויקינג והורנט.

שדרוגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

את רוב הציוד הפונקציונלי במשחק ניתן לשדרג, כאשר קיימים מספר סוגים שונים של שדרוגים:

 • גרסאות Mk- לצריחים, גופי טנקים ומודולי הגנה קיימות 7 גרסאות שונות: Mk1 היא החלשה ביותר וזמינה בדרגות נמוכות יותר, ו-Mk7 היא הגרסה החזקה ביותר של הציוד, ומוצעת רק בדרגות גבוהות יותר. לכל גרסת Mk של צריח או גוף טנק גם מראה חיצוני משלה.
 • מיקרו-שדרוגים (Micro-Upgrades)- לכל גרסת Mk של ציוד קיימת חלוקה של תת-שדרוגים, המהווים שלבי ביניים בין הנתונים של הגרסה הנוכחית לגרסה הבאה. אם כל מיקרו-השדרוגים של גרסת Mk נקנו על ידי השחקן, גרסת ה-Mk הבאה של הציוד תהיה זמינה עבורו בחינם.

מודולי הגנה - Protection Modules[עריכת קוד מקור | עריכה]

כנגד כל סוג פגיעה (צריחים ומוקשים, אבל לא השמדה עצמית) קיים סוג הגנה שניתן להפעיל- עד 3 סוגים. רמת ההגנה יכולה להוריד 10% עד 50% מעוצמת הפגיעה בטנק, וזאת בהתאם לרמת ההגנה שבבעלות השחקן.

צבעים - Paints[עריכת קוד מקור | עריכה]

צבעים קובעים את הדוגמה החיצונית שמופיעה על הטנק, פרט לאלמנטים קבועים של הצריח וגוף הטנק (כמו לוע הקנה וה[מזקו"ם]). במקור צבעים סיפקו לטנק הגנה, אך כעת הם משמשים כאלמנט עיצובי בלבד, שיכול גם לסייע בתור הסוואה.

אספקות - Supplies[עריכת קוד מקור | עריכה]

האספקות מקבלות מספרים במקלדת המאפשרות להשתמש בהם. המקשים הם: 1, 2, 3, 4, ו-5. את האספקות אפשר לקנות במחסן, לזכות בהן מהמשימות היומיות ולאסוף בתיבה תוך כדי משחק.

 1. Repair Kit - ממלא את חיי השחקן תוך 2 שניות.
 2. Double Armor - מכפיל את הגנת השחקן פי 2 למשך 45 שניות.
 3. Double Damage מכפיל את פגיעת הצריח פי 2 למשך 45 שניות.
 4. Speed Boost - מוסיף למהירות הטנק 30% למהירות ההתחלתית למשך 45 שניות.
 5. Mine - מוקש רב-עוצמה המופעל כנגד טנק אויב שעולה עליו. לא ניתן לאספו באמצעות תיבות המוצנחות בקרב, וכל המוקשים שהוטמנו נעלמים כאשר השחקן שהטמין אותם נהרג.
 6. Gold box - תיבת זהב שניתן להצניח בקרב בכל עת. בניגוד לשאר סוגי האספקה, תיבת זהב להצנחה ניתן לקנות רק בכסף אמיתי או על ידי זכייה במשימות. יש לציין שערך התיבה קבוע, ואינו משתנה במהלך אירועים בהם יש ערך שונה לתיבה.

לוויינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוויינים הם רחפנים העוקבים אחרי השחקן ומגבירים יכולות שלו או של חברי הקבוצה שלו בתנאים מסוימים, כמו הפעלה אוטומטית של אספקה או הארכת משך הפעולה של אספקה קיימת.

מכולות - Containers[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכולות הן פרס שניתן להשיג באמצעות השלמת משימות שונות. בעת פתיחתן השחקן יקבל בונוס של קריסטלים, תיבות זהב, ימי פרימיום, צבעים, טנקונים, XT, בטריות ללוינים או אספקה מאחד הסוגים.

ציוד אחר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לשחקנים קיימת גם אפשרות לקנות בטנקונים ערכות הכוללות בהן מספר פריטים ובהנחה (מחיר הערכה קבוע: הנחות נוספות אינן נצברות להנחה של הערכות, ועצם הימצאות אחד הפריטים בחבילה בבעלות השחקן מלפני רכישתה לא מפחית את מחיר הערכה).

לשחקנים גם אפשרות לשלוח אחד לשני מתנות שבתוכן ברכות- לכל ברכה תמונה משלה ומחיר שונה. ניתן לשלוח ברכות רק בין שחקנים שאישרו חברות.

סוג מיוחד של ציוד הוא כרטיס מעבר המאפשר יצירה והשתתפות בקרבות PRO, בהם ניתן לשלוט בתנאי הקרב ולהפעיל/לבטל אפשרויות ברירת מחדל שאינן ניתנות לשליטה בקרבות רגילים.

מוסך, דרגות ומטבעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לכל שחקן דרגה, הנקבעת לפי מספר הנקודות שבהן זכה בכל הקרבות בהם השתתף. ככל שצוברים יותר נקודות, כך מגיעים לדרגה גבוהה יותר (במשחק 31 דרגות שונות, כאשר הדרגה ה-31 מקבלת תת-מספור עם כל התקדמות נוספת של 200,000 נקודות). ההילך החוקי במשחק הוא גבישים (Crystals, או קריסטלים) וטנקונים (tankoins, או טנקתוימסים). את הגבישים מקבלים בדרכים הבאות:

 • במהלך כל קרב נצברים קריסטלים ונשמרים כפרס (Battle Funds). בתום כל קרב, סך הקריסטלים שנצברו מחולק בין הקבוצות לפי הניקוד שלהן, ולאחר מכן בין השחקנים של כל קבוצה, לפי הנקודות שכל אחד צבר.
 • על ידי השלמת המשימות היומיות (3 משימות), שהפרס של כל אחת מהן עשוי להיות קריסטלים, אספקה או תיבות גולד בוקס.
 • תפיסה של קופסת זהב, המעניקה לשחקן שתפס אותה 1,000 קריסטלים או מכולה (הסכום עשוי להשתנות באירועים מיוחדים).
 • לקנות קריסטלים בטנקונים.
 • על ידי פתיחת מכולות.

את הטנקונים אפשר לקבל ב"מכולה שבועית" (Weekly Container באנגלית, לא מקבלים אותה פעם בשבוע אבל כך זה נקרא) או בקניה בחנות (Shop באנגלית).

כאשר נכנסים למשחק, מגיעים באופן אוטומטי ל"לובי" של אחד משרתי המשחק, בו רשימת הקרבות המנוהלים באותו שרת והצ'אט של השרת (השחקן מופנה לשרת בו מספר הקרבות ברמה שלו הוא הרב ביותר). משם השחקן יכול להיכנס לקרב, ליצור קרב חדש, להחליף שרת או לבצע פעולה אחרת. במקביל ללובי, קיים גם המוסך (Garage), בו השחקן יכול להחליף ציוד, לקנות ציוד חדש או לשדרג אותו. המוסך זמין גם במהלך קרב- המאפשר החלפת ציוד אחת ל-5 דקות.

כמו כן, במוסך נמכרים גם פריטים נוספים:

 • אספקה (Supplies, ידוע גם כ-"Drugs" בקרב השחקנים) - בונוסים שמחזקים את הטנק לזמן מוגבל. אלה אותם בונוסים שמוצנחים אל תוך הקרב בקופסאות, כפי שצוין קודם, אך את האספקה שקונים מהמוסך ניתן להפעיל באמצעות המקלדת, ומבלי לחכות לקופסה שתוצנח. בנוסף לסוגים שהוזכרו כבר, ניתן לקנות במוסך גם מוקשים.
 • היתרים (Passes) פותחים בפני השחקן אפשרויות נוספות. נכון לנובמבר 2015, הסוג היחיד שזמין בקביעות הוא "PRO Battle", המעניק אפשרות ליצור ולהשתתף בקרבות מסוג PRO.
 • ניתן לקנות גם שי שאפשר להעניק לשחקן אחר.

משימות יומיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל מהדרגה הרביעית במשחק (Corporal), בכל יום השחקן מקבל שלוש משימות חדשות. כל משימה שונה באופייה (לדוגמה, להרוג X אויבים, או לצבור X נקודות במפה מסוימת). בעת השלמת המשימה, השחקן יכול לאסוף את הפרס שלה, שעשוי להיות קריסטלים, פרימיום מוגבל, או אספקה- כמותם נקבעת על-פי דרגת השחקן. משימה שהושלמה והפרס שלה נאסף תוסר מרשימת המשימות של השחקן, ותוחלף ביום הבא באחת חדשה. אם שחקן לא השלים משימה, או השלים אך לא אסף את הפרס, היא תישמר ברשימת המשימות שלו עד להשלמתה. ניתן גם להחליף משימות; ניתן לעשות זאת פעם ביום בחינם, אך החלפה נוספת באותו היום תעלה קריסטלים.

אם שחקן יעשה במשך שבוע משימה ביום-הוא יקבל פרס אספקה מיוחד. אם יעשה שני שבועות- יקבל כפול, וכו' עד עשרה שבועות.

לפני המשימות היומיות היה יישום דומה של מתנות יומיות ("Daily gifts"), שהעניק לשחקנים אוטומטית מתנה בכל יום, אך לא הייתה אפשרות לשנות את הפרס.

כל חודש יש אתגר חודשי שבמהלכו צריך לצבור נקודות כוכב על ידי לחימה, ככל שתלחם יותר טוב כך תקבל יותר נקודות כוכב, כל כמה כוכבים זוכים בפרס, אלו שזכו בהרבה נקודות כוכב מקבלים מכולות. אם יש לך חשבון פרימיום תקבל כפול 2 נקודות כוכב.

חשבונות פרימיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל מאוקטובר 2015, המשחק כולל גם חשבון פרימיום, המעניק לשחקן מספר אפשרויות נוספות. ראשית, השחקן מקבל פי 2 יותר קריסטלים בסוף כל קרב. מספר הנקודות שהשחקן צבר בקרב אמנם לא משתנה, אך הסכום מקבל תוספת של 50%, כאשר מועבר אל מד הדרגה של השחקן, בו כלל הנקודות שצבר אי-פעם, וכך ניתן לעלות רמה מהר יותר. בנוסף, השחקן מקבל צבע מיוחד ומקבל רקע אדום לדרגה (הניתן להסתרה בהגדרות). כל ההטבות הנ"ל מסתיימות עם סיום מנוי הפרימיום.

ניתן לרכוש מנוי פרימיום באמצעות כסף לזמן קבוע, או להוסיף זמן למנוי פרימיום קיים ברכישה נוספת. קניית קריסטלים גם מקנה לשחקן חשבון פרימיום, אך לזמן קצר יותר.

תקשורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק יש גם פורום רשמי, הכולל שבטים (Clans), נגיש כאשר מגיעה לדרגה מסוימת, תכונה שבו שחקנים יכולים לקיים אינטראקציה ולארגן לפעמים לשחק קרבות יחד עם חברי השבט שלהם.

כמו כן, במשחק יש צ'אט פנימי וצ'אטים בקרבות.

תחרויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעת לעת, המנהלים של טנקי אונליין יוצרת תחרויות רשמיות, בהן המנצחים יכולים לזכות בציוד מתקדם, קריסטלים או פרסים אמיתיים. תחרויות יכולות לכלול קרבות במשחק, שליחת יצירות אמנות, שליחת קטעי וידאו של שחקנים שמצלמים את עצמם משחקים, ועוד.

בנוסף לתחרויות רשמיות שנערכו על ידי המנהלים, עיתון חדשות Tanki הוא שוחרר מהחזקת התחרויות שבו שחקנים יכולים להתחרות. תחרויות אלו הן בדרך כלל לא מבוססות טנק ודורשות הרבה חשיבה, בדרך כלל חידות היגיון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]