Tanki Online

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Tanki Online
100xp
תאריך הוצאה 2009
סוגה משחק רשת מרובה משתתפים מסיבי, גוף שלישי-אדם
פיתוח AlternativaPlatform
הפצה AlternativaPlatform
מנוע משחק Alternativa3D 7
מצבי משחק Multiplayer
פלטפורמות אדובי פלאש

Tanki Onlineעברית: טנקי אונליין) הוא משחק רשת מרובה משתתפים מסיבי חופשי המבוסס על טכנולוגיית אדובי פלאש שנוצרה ביוני 2010. זהו משחק מבוסס דפדפן בז'אנר משחק יריות מגוף שלישי. כיום יש בו כמעט 10 מיליון שחקנים. על פי נתוני גלישה וגרף העומס על שרתי המשחק עצמו, בכל רגע נתון מחוברים כמה עשרות אלפי שחקנים.

אופן המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק מאורגן בקרבות, שאותם ניתן לערוך במבחר של מפות ותנאי סביבה. ישנם ארבעה סוגים של קרבות, ובכל אחד מהם מטרה שונה: Daeathmatch (או DM), בו כולם משחקים נגד כולם, והמטרה היא להרוג כמה שיותר שחקנים; Team Deathmatch (או TDM) הוא סוג דומה של קרב, אך בו יש שתי קבוצות- האדומים והכחולים- והמטרה היא להרוג כמה שיותר מחברי הקבוצה השנייה ולמות כמה שפחות; הסוג השלישי הוא Capture the Flag (או CTF), בו לשתי הקבוצות יש בסיס שבמרכזו דגל, והמטרה היא לגנוב את הדגל של האויב, להביא אותו לבסיס ובכך להשיג נקודות (דגל האויב יוחזר אוטומטית לאחר מכן והמשחק ימשיך כרגיל); סוג המשחק האחרון הזמין הוא Control Points ׁ(או CP), בו פזורות במפה מספר פלטפורמות עם דגלים זוהרים. המטרה היא לכבוש כמה שיותר נקודות - על ידי עמידה לידם עד שהם זוהרים בצבע בקבוצה- ולמנוע מהקבוצה הנגדית לכבוש אותם בחזרה.
לכל קרב יש זמן מוגבל, וכן מספר מוגבל של משתתפים, הנקבעים כאשר יוצרים את הקרב.

בקרבות יש גם אזורים מיוחדים המיועדים להצנחת אספקה (Supply), המגיעה בצורת קופסת עץ צבועה. הקופסה תעניק, בהתאם לסוג ההצנחה, מגן כפול לטנק, הכפלת הנזק של צריח הטנק, הגדלת המהירות ב-30%, חידוש החיים או לספק מוקש. לכל בונוס מסוג זה השפעה בעלת זמן מוגבל חוץ ממוקש ששימושו חד פעמי אך אין זמן מוגבל להשמתו ברגע שמשתמשים בו המוקש מתבזבז, וכמה דקות לאחר איסוף קופסה, תוצנח במקומה אחת חדשה. אזור הנפילה תמיד מסומן על הקרקע, אך ניתן לבטל את הסימון בהגדרות האישיות.

כל מפה היא שונה בגודלה ובפרטי הנוף שלה, ויוצרת סגנון שונה של משחק. המבנה של כל מפה מהווה חלק חשוב בקביעת הציוד לאותו השלב. לדוגמה: במפות קטנות, וכן ובמפות עם הרבה מבנים ומעט מרחבים פתוחים, טנקים מהירים עם נשק טווח-קצר עשויים להיות מושלמים ולהפך. המפות הקטנות יותר עדיפות לנשק לטווח קצר, ולהפך. המפות מגיעות בכמה מצבים: מצב "קיץ"- הרגיל; מצב "חורף", בו הנוף מושלג ואין דשא; ומצב "לילה קיצי", בו המפה מוחשכת, וירח נראה בשמיים במקום השמש. למרבית המפות ישנם שניים או שלושה מצבים זמינים, בעוד שלחלקן רק מצב אחד זמין. כמו כן, חלק מהמפות קרויות ומבוססות על ערים ומקומות אמיתיים, כמו דיסלדורף, איראן, קלן וריו.

בכל קרב יש גם צ'אט משלו. שחקנים יכולים לשלוח מסר לכלל השחקנים, או רק לקבוצה שלהם- אפשרות המועילה ליצירת אסטרטגיה. שחקנים יכולים גם לשלוח פקודה לדיווח על שחקן שעובר על החוקים. יש בהגדרות האישיות אפשרות לעשות שמה שישלח בצ'אט ישלח רק לחברים (השחקנים אשר רשומים בחברים (friends)).

בעת יצירת קרב חדש, קיימת גם הגדרה אחרת שנקראה "PRO". הגדרות נוספות אלה נתנו לשחקנים להפעיל ולכבות כגון הגדרות כמו "אש ידידותית" ו-"איזון אוטומטי". יש גם אפשרות לבטל שימוש בבונוסים שמוצנחים.

תיבות ושיפורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק ישנם 4 תיבות הנופלות בקצב קבוע.

אספקות - supplies[עריכת קוד מקור | עריכה]

האספקות מקבלות מספרים במקלדת המאפשרות להשתמש בהם. המקשים הם: 1 2 3 4 5. את האספקות אפשר לקנות במחסן, לזכות בהן מהמשימות היומיות ולאסוף בתיבה תוך כדי משחק.

1. repair kit - ממלא את חיי השחקן תוך 2 שניות.

2. double armor - מכפיל את הגנת השחקן פי 2 למשך 45 שניות.

3. double damage מכפיל את פגיעת הצריח פי 2 למשך 45 שניות.

4. speed - מוסיף למהירות הטנק 30% למהירות ההתחלתית למשך 45 שניות.

5. mine - מוקש. את זה לא אוספים אך עליה דורכים ומאבדים חיים (ולרוב מתפוצצים).

6. gold box - תיבת זהב. גם את זה לא אוספים ואפשר לקנות אספקות כאלו בכסף אמיתי. מאפשר לזמן תיבת זהב (גולד בוקס) אל המשחק בו נמצא מי שהזמין את תיבת הזהב.

גולד בוקס - Gold Box[עריכת קוד מקור | עריכה]

זה בונוס אשר יורד באמצע קרב. שווי הקופסה 1,000 קריסטלים (גבישים). במקור תיבת זהב נחתה כאשר הקרן של הקרב הגיעה למכפלה של 700 קריסטלים. מאז עדכון 1.78.0 זה יכול להופיע בקרב עם כל גודל הקרן. ההסתברות היא 1 ל -7,000. (לעיתים ערכו של הגולד בוקס עולה באירועים מיוחדים כגון: חג המולד, יום-הולדת לטנקי וכדומה...)

צריחים (כלי נשק) - Turrets[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק ישנם 13 כלי נשק.

השיפורים של כלי הנשק נמדדים ב M כגון : firebird m3 או vulcan m1. כל שיפור יעלה סכום כסף שונה לפי הדרגה והשיפור. השמות של הצריחים: פַיֵרְבֵּרְד, פְרִיז, אִיזִידָה, הָמֵּר (בַּמ"ם יש דגש, כי הָמר באנגלית כותבים עם 2 m), טְוִוינְס, רִיקוֹשֶׁט, סְמוֹקִי, סְטְרִיקֶר, ווּלְקַן, תָ'נְדֶר, רֵייְלְגָן, שָׁפְט ומגנום.

טנקים (גוף הטנקים) - Hulls[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק ישנם 7 טנקים. והם: טיטאן, ממות', וואספ, דיקטטור, האנטר, וויקינג והורנט.

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לכל אחד מהשחקנים יש טנק, המורכב משלושה חלקים:

 • גוף הטנק (Hull), המעניק לטנק עצמו את כמות החיים, המהירות, הכוח (חשוב כשדוחפים טנקים אחרים) וכן המשקל (משפיע על יציבות הטנק אך לא על המהירות). יצוין כי ככל שטנק מהיר יותר, כך גם יהיו לו פחות חיים, והוא יהיה קל ופחות יציב. גופי הטנק השונים הם: ווספ (צרעה), הורנט (דבור), האנטר (צייד), ויקינג, דיקטטור (שליט), טיטאן, ממונת
 • הצריח (Turret) - הנשק של הטנק, המוצב על גוף הטנק. ישנם 11 צריחים שונים, המחולקים על-פי רוב לפי הטווח שלהם: קרוב, בינוני ורחוק.
 • צבע (Paint). לקישוט הטנק, וכן כאמצעי הסוואה פוטנציאלי, .

מוסך, דרגות ומטבע[עריכת קוד מקור | עריכה]

לכל שחקן דרגה, הנקבעת לפי מספר הנקודות שבהן זכה בכל הקרבות בהם השתתף. ככל שצוברים יותר נקודות, כך מגיעים לדרגה גבוהה יותר (במשחק 30 דרגות שונות). ההון במשחק הוא גבישים (Crystals, או קריסטלים). אותם מקבלים בכמה דרכים:

 • במהלך כל קרב נצברים קריסטלים ונשמרים כפרס (Battle Funds). בתום כל קרב, סך הקריסטלים שנצברו מחולק בין הקבוצות לפי הניקוד שלהן, ולאחר מכן בין השחקנים של כל קבוצה, לפי הנקודות שכל אחד צבר.
 • על ידי השלמת המשימות היומיות (3 משימות), שהפרס של כל אחת מהן עשוי להיות קריסטלים, גולד בוקסים ואם אתה ברמה marshal או גבוהה מזאת אתה יכול לקבל ציוד XT.
 • עלייה בדרגה - כאשר עולים בדרגה, מקבלים סכום מסוים של קריסטלים. ככל שהרמה גבוהה יותר, כך גם הסכום גדל.
 • תפיסה של קופסת זהב (Gold Box), המוצנחת אל תוך הקרב באופן אקראי, ומעניקה לשחקן שתפס אותה 1,000 קריסטלים (הסכום עשוי להשתנות באירועים מיוחדים). עם כל קריסטל שנוסף לפרס של הקרב, יש סיכוי של 1/7,000 שתוצנח תיבת זהב. כשזה יקרה, תושמע אזעקה ותופיע הודעה, וגם האזור בקרב שמעליו תוצנח התיבה יסומן. התיבה תיפול כעבור 30 שניות.
 • לקנות קריסטלים בכסף אמיתי.

ככל שהדרגה של השחקן גבוהה יותר, כך גם ניתן להשיג ציוד משודרג יותר.

כאשר נכנסים למשחק, מגיעים באופן אוטומטי ל"לובי" של אחד משרתי המשחק, בו רשימת הקרבות המנוהלים באותו שרת והצ'אט של השרת (השחקן מופנה לשרת בו מספר הקרבות ברמה שלו הוא הרב ביותר). משם השחקן יכול להיכנס לקרב, ליצור קרב חדש, להחליף שרת או לבצע פעולה אחרת. במקביל ללובי, קיים גם המוסך (Garage), בו השחקן יכול להחליף ציוד, לקנות ציוד חדש או לשדרג אותו. למוסך ניתן להיכנס גם במהלך קרב באמצעות כפתור, ויש אפשרות להחליף ציוד אחת ל5 דקות- במידת הצורך. טנקים, צריחים וצבעים בעלי הגנה ניתנים ל"מיקרו-שדרוג" (Micro-Upgrade), הכולל הגברת ערכי כל הפרמטרים שלהם הניתנים לשדרוג .
לטנקים וצריחים שדרוג נוסף, במשנה את סימן ה-M שלהם; הם באים בגרסאות M0, M1, M2 ו-M3. גירסת ה-M0 היא הפשוטה ביותר, ו-M3 היא החזקה ביותר למעט xt m3. בניגוד למיקרו-שדרוגים, בשביל לקנות את הגרסה הבאה השחקן צריך להיות בדרגה מספיק גבוהה, ושיהיו בבעלותו מספיק קריסטלים. כאשר משדרגים באופן מלא את כל הפרמטרים של טנק או צריח ב"מיקרו שדרוגים", ערכם יהיה זהה לפרמטרים ההתחלתיים של גירסת ה-M הבאה, וכאשר השחקן יגיע לדרגה הדרושה לרכישת הדרגה הבאה, הוא יוכל לקבלה בחינם.

כמו כן, במוסך נמכרים גם פריטים נוספים:

 • אספקה (Supplies, ידוע גם כ-"Drugs" בקרב השחקנים) - בונוסים שמחזקים את הטנק לזמן מוגבל. אלה אותם בונוסים שמוצנחים אל תוך הקרב בקופסאות, כפי שצוין קודם, אך את האספקה שקונים מהמוסך ניתן להפעיל באמצעות המקלדת, ומבלי לחכות לקופסה שתוצנח. בנוסף לסוגים שהוזכרו כבר, ניתן לקנות במוסך גם מוקשים.
 • היתרים (Passes) פותחים בפני השחקן אפשרויות נוספות. נכון לנובמבר 2015, הסוג היחיד שזמין בקביעות הוא "PRO Battle", המעניק אפשרות ליצור ולהשתתף בקרבות מסוג PRO.
 • ניתן לקנות גם שי שאפשר להעניק לשחקן אחר.

משימות יומיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל מהדרגה הרביעית במשחק (Corporal), בכל יום השחקן מקבל שלוש משימות חדשות. כל משימה שונה באופייה (לדוגמה, להרוג X אויבים, או לצבור X נקודות במפה מסוימת). בעת השלמת המשימה, השחקן יכול לאסוף את הפרס שלה, שעשוי להיות קריסטלים, פרימיום מוגבל, או אספקה- כמותם נקבעת על-פי דרגת השחקן. משימה שהושלמה והפרס שלה נאסף תוסר מרשימת המשימות של השחקן, ותוחלף ביום הבא באחת חדשה. אם שחקן לא השלים משימה, או השלים אך לא אסף את הפרס, היא תישמר ברשימת המשימות שלו עד להשלמתה. ניתן גם להחליף משימות; ניתן לעשות זאת פעם ביום בחינם, אך החלפה נוספת באותו היום תעלה קריסטלים.

לשחקנים בדרגה Marshal ומעלה יש גם אפשרות לקבל משימות נדירות, לקבלת "ציוד XT". למספר צריחים וגופי טנקים גרסת XT, הזהה בכוחה לגרסה הפשוטה של אותו ציוד ברמה M3, אך יש לגרסת ה-XT מראה מיוחד ויותר מושקע. בשביל גוף טנק מסוג XT יש משימה להשיג 99,999 נקודות, ובשביל צריח יש להרוג 9,999 אויבים. ישנה גרסה מקבילה לאותן משימות, אך עם אספקה או קריסטלים במקום, ולכן יש לבדוק את הפרס שמוצג בתיאור המשימה כדי לוודא שזו אכן משימת XT.

אם שחקן יעשה במשך שבוע משימה ביום-הוא יקבל פרס אספקה מיוחד. אם יעשה שני שבועות-יקבל כפול, וכו' עד עשרה שבועות, אז הספירה תתאפס.

לפני המשימות היומיות היה יישום דומה של מתנות יומיות ("Daily gifts"), שהעניק לשחקנים אוטומטית מתנה בכל יום, אך לא הייתה אפשרות לשנות את הפרס.

חשבונות פרימיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל מאוקטובר 2015, המשחק כולל גם חשבון פרימיום, המעניק לשחקן מספר אפשרויות נוספות. ראשית, השחקן מקבל פי 2 יותר קריסטלים בסוף כל קרב. מספר הנקודות שהשחקן צבר בקרב אמנם לא משתנה, אך הסכום מקבל תוספת של 50%, כאשר מועבר אל מד הדרגה של השחקן, בו כלל הנקודות שצבר אי-פעם, וכך ניתן לעלות רמה מהר יותר.

בנוסף, השחקן מקבל צבע מיוחד, המקנה הגנה של 15% נגד מוקשים וכל הצריחים. לדרגת השחקן, המוצגת תמיד ליד שמו, מוענק רקע עם סרט אדום (ניתן להסתיר את הסרט או להחזיר אותו באמצעות כפתור במוסך). כל ההטבות להלן כבר לא זמינות עם סיום מנוי הפרימיום.

אופציה נוספת הזמינה אך ורק למשתמשי פרימיום היא קנייה של ציוד XT, גם אם דרגתם נמוכה מ-Generalissimo. מחיר כל פריט XT הוא 500,000 קריסטלים.

ניתן לרכוש מנוי פרימיום באמצעות כסף לזמן קבוע, או להוסיף זמן למנוי פרימיום קיים ברכישה נוספת. קניית קריסטלים גם מקנה לשחקן חשבון פרימיום, אך לזמן קצר יותר.

תקשורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק יש גם פורום רשמי, הכולל חמולות (Clans), נגיש כאשר מגיעה לדרגה מסוימת, תכונה שבו שחקנים יכולים לקיים אינטראקציה ולארגן לפעמים לשחק קרבות יחד עם חברי השבט שלהם.

כמו כן, המשחק יש צ'אט פנימי וצ'אטים בקרבות.

תחרויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעת לעת, המנהלים של טנקי אונליין יוצרת תחרויות רשמיות ותחרויות, שבהן יש לשחקנים את היכולת להשתתף בקרבות, ליצור קטעי וידאו, או לייצר אמנות אוהד, כל פרסים פנימיים [דרושה הבהרה] למקומות, שני, שלישי, ולפעמים רביעי והחמישי הראשונים.

בנוסף לתחרויות רשמיות שנערכו על ידי המנהלים, עיתון חדשות Tanki הוא שוחרר מהחזקת התחרויות שבו שחקנים יכולים להתחרות. תחרויות אלו הן בדרך כלל לא מבוססות טנק ודורשות הרבה חשיבה, בדרך כלל חידות היגיון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]