אאוטריצרטופס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgאאוטריצרטופס
גולגולת אאוטריצרטופס משוחזרת

איור של אאוטריצרטופס

שחזור גולגולת ואיור של אאוטריצרטופס
תקופה
קרטיקון עליון, 67.6 מיליון שנה לפני זמננו
Arrow for fossil range 17x9.png
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
קבוצה: דינוזאוריה
סדרה: בעלי אגן דמוי עוף
תת־סדרה: צרטופים
משפחה: צרטופסיים
תת־משפחה: Chasmosaurinae
שבט: Triceratopsini
סוג: אאוטריצרטופס
מין: E. xerinsularis
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Eotriceratops xerinsularis
‏(וו ואחרים, 2007)
השוואת גדלים מוערכים בין אאוטריצרטופס (בירוק) לבין טריצרטופס (בכחול) ואדם ממוצע.

אאוטריצרטופס (שם מדעי: Eotriceratops, פירוש השם "טריצרטופס השחר" או "טריצרטופס מוקדם") הוא סוג של דינוזאור ממשפחת הצרטופסיים שחי בקרטיקון העליון. הוא נחשב לדינוזאור הצרטופסי הגדול ביותר, גדול במקצת מטורוזאורוס וטריצרטופס.

סוג זה הוא בעל מין טקסונומי יחיד E. xerinsularis, שתואר ב-2007 בידי וו, ברינקמן, אברת' ובראמן. Wu et al.‏‏[1]

מאובניו נמצאו בקניון פרסת הסוס באלברטה, קנדה ומתאורכים ללפני כ-67.6 מיליון שנה. דווח שהגולגולת שלו שנמצאה היא באורך של כ-3 מטר.‏[1] האורך הכולל של האאוטריצרטופס הוערך כ-9 מטר.‏[2]

אאוטריצרטופס ידוע משלד בודד לא שלם שנתגלה מפורק Dry Island Buffalo Jump Provincial Park בדרום אלברטה, קנדה. השלד מורכב מגולגולת לא שלמה הכוללת חלקים מהעטרה (frill, מניפה גרמית בירכתי הגולגולת שנמתחה על הצוואר וקיימת בכל סוגי הצרטופסיים), קרניים גדולות מעל העיניים וקרן קטנה מעל האף, בדומה לטריצרטופס הקרוב לאאוטריצרטופס. נמצאו גם מספר חוליות צוואר וגב ומספר צלעות. מכיוון שהשלד נתגלה בסלע משקע רך מסוג Shale, עצמות רבות נמחצו בצורה קשה.‏[1] האאוטריצרטופס שונה משאר חבריו לתת-משפחת הכסמוזאוריאניים (תת-משפחה של הצרטופסיים המאופיינת בעטרה ארוכה, קרני גבה גדולות ואילו קרן אף קטנה) במאפיינים ייחודיים בעצמות הגולגולת, כגון: קרני לחי בולטות במיוחד, epoccipitals (מעין קשקשים או בליטות עצם מחודדות המקיפות את העטרה frill) ארוכות ושטוחות במיוחד, בדומה לטורוזאורוס מהמין Torosaurus utahensis. המאפיין השונה הבולט מכולם של אאוטריצרטופס הוא ביטוי של ורטיקליות על עצם הפרמקסילה היכן שהיא נוגעת בעצמות האף. מאפיין זה לא נראה בצרטופסיים אחרים, אך כן נצפה במספר מאובנים של טריצרטופס, אך לא באותו גובה ועוצמה. קרני הגבה שמעל העיניים מתעקלות קדימה והן באורך של כ-80 ס"מ. בגולגולת שנמצאה נראה שיש סימני נשיכה מעל העין, ליד הבסיס של הקרן השמאלית.‏[1] האאוטריצרטופס היה מבין הצרטופסיים הבודדים עם עטרה ללא "חלונות", יחד עם האווצרטופס והטריצרטופס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 1.2 1.3 Wu, X-C., Brinkman, D.B., Eberth, D.A., and Braman, D.R. (2007). "A new ceratopsid dinosaur (Ornithischia) from the uppermost Horseshoe Canyon Formation (upper Maastrichtian), Alberta, Canada." Canadian Journal of Earth Science, 44(9): 1243-1265.
  2. ^ Holtz, Thomas R. Jr. (2008). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages. Random House. pp. 52, updated appendix. ISBN 0375824197.