אבדילאזיז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אבדילאזיז

אבדילאזיז (טורקית Abdülaziz),‏ (8 בפברואר 1830 - 4 ביוני 1876) היה הסולטאן השלושים ושניים של האימפריה העות'מאנית, ושלט עליה מ-25 ביוני 1861 ועד 30 במאי 1876. הוא היה בנו של מהמוט השני וירש את אחיו אבדילמג'יט הראשון.

בעשור הראשון לשלטונו המשיך אבדילאזיז ביישום עקרונות הטנזימאט בהם החל אחיו לפניו. בין היתר הוא העניק זכויות למילֶט הנוצריים (אוטונומיה למיעוטים אתניים או דתיים) להקים אסיפה, כמו האסיפה הארמנית שהוקמה ב-1863, הקים את הבורסה הראשונה באיסטנבול ב-1866 והעניק מעמד אזרחי אחיד לכל תושבי המדינה ב-1869. בתקופתו נערך ארגון מחדש של אזורי השלטון באימפריה ב-1864, מערכת החינוך עברה ארגון מחדש בהשפעת המודל הצרפתי והוקמה מועצת מדינה ב-1868.

בתחום יחסי החוץ כונן אבדילאזיז יחסים טובים עם בריטניה וצרפת. הוא היה הסולטאן הראשון שביקר במערב אירופה, ובביקורו באנגליה העניקה לו ויקטוריה, מלכת הממלכה המאוחדת את אות מסדר הבירית. בני מלוכה אירופים כמו אדוארד השביעי, מלך הממלכה המאוחדת ביקרו מצידם באיסטנבול.

ב-1871 ולאחר שצרפת הובסה על ידי גרמניה, התחזקו יחסי האימפריה העות'מאנית עם האימפריה הרוסית, אולם לקראת סוף שלטונו הורעו יחסי המדינות בשל מעורבותה של רוסיה בחוסר השקט בבלקן החל ב-1875.

אבדילאזיז השקיע כספים רבים בחידושו של הצי העות'מאני ובהגדלתו, ובסוף ימיו, היה ציו השלישי בגודלו בעולם לאחר אלה של בריטניה וצרפת. אולם לאור ירידה בפופולריות שלו כתוצאה מאורח חיים ראוותני וביזבוז כספי הציבור בצורה לא מושכלת - בין היתר גם בחידוש הצי - הודח אבידלאזיז בידי שריו ב-1876. מותו לאחר פחות מחודשיים מיוחס להתאבדות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אבדילאזיז בוויקישיתוף
הקודם:
אבדילמג'יט הראשון
שליטי האימפריה העות'מאנית
1861 - 1876
הבא:
מורט החמישי
הסולטאנים העות'מאנים (1922-1227)
ארטואורולעות'מאן הראשוןאורהן הראשוןמוראט הראשוןבאיזיט הראשוןמהמט הראשוןמוראט השנימהמט השניבאיזיט השניסלים הראשוןסולימאן הראשוןסלים השנימוראט השלישימהמט השלישיאהמט הראשוןמוסטפא הראשוןעות'מאן השנימוראט הרביעיאיברהים הראשוןמהמט הרביעיסולימאן השניאהמט השנימוסטפא השניאהמט השלישימהמוט הראשוןעות'מאן השלישימוסטפא השלישיאבדילהמיט הראשוןסלים השלישימוסטפא הרביעימהמוט השניאבדילמג'יט הראשוןאבדילאזיזמוראט החמישיעבדול חמיד השנימהמט החמישימהמט השישיאבדילמג'יט השני
Osmanli-nisani.svg