סולימאן הראשון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סולימאן הראשון

סולימאן הראשון (טורקית Sultan Süleyman), הקרוי סולימאן המפואר והיה מכונה " סולטאן סולימאן ח'אן האזרטלרי", בפי אנשי אירופה או הסולטאן סולימאן המחוקק (טורקית Kanuni Sultan Süleyman), בפי נתיניו (6 בנובמבר 1494 (משוער) - ספטמבר 1566), סולטאן האימפריה העות'מאנית בשנים 1520 עד 1566. בונה חומת העיר העתיקה בירושלים.

סולימאן נולד בטרבזון, אשר לחוף הים השחור, ככל הנראה ב־6 בנובמבר 1494. אביו, סלים הראשון, היה שליט הפרובינציה ואמו, חפזה חטון, מיוחסת לשושלת ג'ינגיס ח'אן.

סולימאן קיבל חינוך כמו כל ילדי הנסיכים עד גיל 17 תחת שליטת האם, ולאחר מכן עבר לידי אביו, שככל הנראה הטיל עליו את מרותו. מוריו לימדו אותו את הקוראן, ערבית, פרסית, קרוא וכתוב, מתמטיקה, מוזיקה, קשתות וכן תכשיטנות.

בגיל 17 מונה לתפקיד מושל איסטנבול, ולאחר מכן מושל סרוחאן. אביו מת בפתאומיות בעת שהיה בדרכו מאיסטנבול לאדירנה, והעדים למותו הסכימו לשמור את הדבר בסוד עד אשר הגיע סולימאן. ב־30 בספטמבר 1520 הפך סולימאן לסולטאן האימפריה העות'מאנית.

עד מותה בשנת 1534 הייתה אמו של סולימאן, הוולידה סולטאן חפזה, חברה טובה ומייעצת. היא ליוותה אותו במשימותיו המנהליות הראשונות בקפה בשנת 1510 כאשר התמנה לשלוט בשיח' זאדה ובמניסה. כאשר נפטרה הקדיש לזכרה מסגד וחאן.

סולימאן מכונה "המחוקק" בעקבות קובץ החוקים שחיבר המכונה סולימנמה. הספר נכתב תוך התייעצות באנשי הדת ובראשי הבירוקרטיה. הוא כלל את כל הזכויות והחובות של נתיני האימפריה שאינן מופיעות בהלכות האסלאם (שריעה). בעתיד הסולטאנים יבקשו, בעיתות מצוקה, לחזור ולהפעיל את האימפריה על פי הספר של סולימאן ולבצע רפורמות לשם כך.

ב-1522 ריכז בנמל העיר מרמריס 300 אוניות ו-200,000 אנשי צבא וכבש את האי רודוס מידי מסדר ההוספיטלרים, שהיווה נקודה חשובה בנתיבי השייט של האימפריה לחלקיה בחופים המזרחיים והדרומיים של הים התיכון. סולימאן המפואר ביסס את שלטון האימפריה שעמד בראשה באזור הבלקן והטיל אימה על תושבי וינה, עליה הטיל מצור בעקבות ניצחונו המזהיר על הכוחות הנוצרים בהונגריה בקרב מוהאץ' בשנת 1526. סולימאן בנה את חומות ירושלים העתיקה ואת שערי ירושלים הקיימים עד ימינו.

ב-1536 הוציא להורג סולימאן את הוזיר הגדול, אבראהים פאשה לאחר שרוקסלנה טענה כי הוא מנסה למרוד בסולטאן. ב-1555 לאחר 40 שנה של מלחמות בלתי פוסקות מול הספווים (הפרסים) הצליח להגיע איתם להסכם, הסכם אמציה. ההסכם קבע את קו הגבול לא רק בין פרס לאימפריה העות'מאנית אלא גם את קו הגבול בין הסונים לשיעים עד לימינו.

סולימאן הראשון נפטר בספטמבר 1566. בזכות מפעלו הגדול בירושלים, בניית חומות העיר העתיקה, קרוי כיום אחד הרחובות הראשיים בעיר, רחוב סולטאן סולימאן.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לסולימאן היו לפחות שש אחיות שהתחתנו עם בכירי ממשל, ובת בשם מיחרימה, שהשפיעה עליו רבות בשנים האחרונות לשלטונו, וייתכן שעודדה אותו לצאת למערכתו האחרונה והכושלת בהונגריה.

אשתו הורם (Hürrem) הייתה ממוצא אוקראיני, ולכן נקראה במערב רוקסלנה (וכן כונתה רוסולינה וחָ‏אסקי סולטאנה). שמה המקורי היה אנסטסיה או אלכסנדרה גברילובה ליסובסקי. רוקסלנה הייתה במשך תקופה ארוכה הפילגש של סולימאן ומאבק קשה על חיבתו של סולימאן ניטש בינה לבין אשתו, גולבהאר. מאבק זה בא לסיומו לאחר מות אימו, בחתונתם בשנת 1534. כל נתיניו כינוה מכשפה, מאחר שסולימאן העניק לה אהבה ואמון מלא בצורה כמעט מכושפת. מתוך פרטי הביוגרפיה של השניים ומתוך מכתבים שנשלחו ביניהם עולה כוחה הרב והשפעתה הרבה של רוקסלנה על הסולטאן.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סולימאן הראשון בוויקישיתוף
הקודם:
סלים הראשון
שליטי האימפריה העות'מאנית
1520 - 1566
הבא:
סלים השני
הסולטאנים העות'מאנים (1922-1227)
ארטואורולעות'מאן הראשוןאורהן הראשוןמוראט הראשוןבאיזיט הראשוןמהמט הראשוןמוראט השנימהמט השניבאיזיט השניסלים הראשוןסולימאן הראשוןסלים השנימוראט השלישימהמט השלישיאהמט הראשוןמוסטפא הראשוןעות'מאן השנימוראט הרביעיאיברהים הראשוןמהמט הרביעיסולימאן השניאהמט השנימוסטפא השניאהמט השלישימהמוט הראשוןעות'מאן השלישימוסטפא השלישיאבדילהמיט הראשוןסלים השלישימוסטפא הרביעימהמוט השניאבדילמג'יט הראשוןאבדילאזיזמוראט החמישיעבדול חמיד השנימהמט החמישימהמט השישיאבדילמג'יט השני
Osmanli-nisani.svg