סולימאן הראשון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סולימאן הראשון
(6 בנובמבר 1494; טרבזון - 7 בספטמבר 1566; סיגטבר, הונגריה) (בגיל 71)
EmperorSuleiman.jpg
סולימאן בדיוקן מאת טיציאן, (1530)
שם בשפת המקור Sultan Süleyman
מדינה האימפריה העות'מאנית
מקום קבורה מסגד סולימאנייה, קונסטנטינופול
בת-זוג

הורם סולטאן (אשתו החוקית)
מאהידווראן סולטאן
גולפם האטון

שושלת בית עות'מאן
תואר סולטאן האימפריה העות'מאנית
כינוי סולימאן המפואר, סולטאן סולימאן ח'אן האזרטלרי
אב סלים הראשון
אם עיישה חפסה סולטאן
צאצאים

שחזאדה מוסטפא
שחזאדה אהמט
שחזאדה מוראט
שחזאדה מהמט
מיהרימה סולטאן
סלים השני
ראזייה סולטאן
שחזאדה באיזיט
שחזאדה ז'האנגיר

סולטאן האימפריה העות'מאנית
תקופת כהונה 30 בספטמבר 1520 - 7 בספטמבר 1566 (46 שנים)
הבא בתפקיד סלים השני

סולימאן הראשוןטורקית: Sultan Süleyman‏) (6 בנובמבר 1494 (משוער) − ספטמבר 1566), הקרוי סולימאן המפואר והיה מכונה "סולטאן סולימאן ח'אן האזרטלרי", בפי אנשי אירופה או "הסולטאן סולימאן המחוקק" (Kanunî Sultan Süleyman) בפי נתיניו, היה סולטאן האימפריה העות'מאנית בשנים 1520 עד 1566. בונה חומת העיר העתיקה בירושלים.

סולימאן נולד בטרבזון, אשר לחוף הים השחור, ככל הנראה ב-6 בנובמבר 1494. אביו, סלים הראשון, היה שליט הפרובינציה ואמו, חפסה סולטאן, מיוחסת לשושלת ג'ינגיס ח'אן. סולימאן קיבל חינוך כמו כל ילדי הנסיכים עד גיל 17 תחת שליטת האם, ולאחר מכן עבר לידי אביו, שככל הנראה הטיל עליו את מרותו. מוריו לימדו אותו את הקוראן, ערבית, פרסית, קרוא וכתוב, מתמטיקה, מוזיקה, קשתות וכן תכשיטנות.

בגיל 17 מונה לתפקיד מושל איסטנבול, ולאחר מכן מושל סרוחאן. אביו מת בפתאומיות בעת שהיה בדרכו מאיסטנבול לאדירנה, והעדים למותו הסכימו לשמור את הדבר בסוד עד אשר הגיע סולימאן. ב-30 בספטמבר 1520 הפך סולימאן לסולטאן האימפריה העות'מאנית.

עד מותה בשנת 1534, הייתה אמו של סולימאן, הוולידה סולטאן חפזה, חברה טובה ומייעצת. היא ליוותה אותו במשימותיו המנהליות הראשונות בקפה בשנת 1510 כאשר התמנה לשלוט בשיח' זאדה ובמניסה. כאשר נפטרה הקדיש לזכרה מסגד וחאן.

סולימאן מכונה "המחוקק" בעקבות קובץ החוקים שחיבר המכונה סולימנמה. הספר נכתב תוך התייעצות באנשי הדת ובראשי הבירוקרטיה. הוא כלל את כל הזכויות והחובות של נתיני האימפריה שאינן מופיעות בהלכות האסלאם (שריעה). בעתיד הסולטאנים יבקשו, בעיתות מצוקה, לחזור ולהפעיל את האימפריה על פי הספר של סולימאן ולבצע רפורמות לשם כך.

ב-1522, ריכז בנמל העיר מרמריס 300 אוניות ו-200,000 אנשי צבא וכבש את האי רודוס מידי מסדר ההוספיטלרים, שהיווה נקודה חשובה בנתיבי השייט של האימפריה לחלקיה בחופים המזרחיים והדרומיים של הים התיכון. סולימאן המפואר ביסס את שלטון האימפריה שעמד בראשה באזור הבלקן והטיל אימה על תושבי וינה, עליה הטיל מצור בעקבות ניצחונו המזהיר על הכוחות הנוצרים בהונגריה בקרב מוהאץ' בשנת 1526. סולימאן בנה את חומות ירושלים העתיקה ואת שערי ירושלים הקיימים עד ימינו.

ב-1536, הוא הוציא להורג את הוזיר הגדול וחברו הטוב, איבראהים פאשה, לאחר שהורם סולטאן, אשתו החוקית של סולימאן, טענה כי הוא מנסה למרוד בסולטאן. ב-1555, לאחר 40 שנה של מלחמות בלתי פוסקות מול הספווים (הפרסים), הצליח להגיע איתם להסכם, הסכם אמציה. ההסכם קבע את קו הגבול לא רק בין פרס לאימפריה העות'מאנית אלא גם את קו הגבול בין הסונים לשיעים עד לימינו.

סולימאן הראשון נפטר בספטמבר 1566. בזכות מפעלו הגדול בירושלים, בניית חומות העיר העתיקה, קרוי כיום אחד הרחובות הראשיים בעיר, רחוב סולטאן סולימאן.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לסולימאן היו לפחות שש אחיות שהתחתנו עם בכירי ממשל, ובת בשם מיהרימה, שהשפיעה עליו רבות בשנים האחרונות לשלטונו, וייתכן שעודדה אותו לצאת למערכתו האחרונה והכושלת בהונגריה. לסולימאן היו גם 6 בנים: מוסטפא, מהמט, עבדוללה, באיזט, סלים וז'הנגיר; כולם בניה של אשתו החוקית הורם סולטאן מלבד מוסטפא שהיה בניה של מאהידווראן סולטאן.

אשתו הורם הייתה ממוצא אוקראיני, ולכן נקראה במערב רוקסלנה (וכן כונתה רוסולינה וחָ‏אסקי סולטאנה). שמה המקורי היה אנסטסיה או אלכסנדרה גברילובה ליסובסקי. הורם הייתה במשך תקופה ארוכה פילגשו המועדפת של סולימאן ומאבק קשה על חיבתו של סולימאן ניטש בינה לבין אשתו, מאהידווראן. מאבק זה בא לסיומו לאחר מות אימו, בחתונתם בשנת 1534.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סולימאן הראשון בוויקישיתוף
הקודם:
סלים הראשון
שליטי האימפריה העות'מאנית
1520 - 1566
הבא:
סלים השני
הסולטאנים העות'מאנים (1922-1227)
ארטואורולעות'מאן הראשוןאורהן הראשוןמוראט הראשוןבאיזיט הראשוןמהמט הראשוןמוראט השנימהמט השניבאיזיט השניסלים הראשוןסולימאן הראשוןסלים השנימוראט השלישימהמט השלישיאהמט הראשוןמוסטפא הראשוןעות'מאן השנימוראט הרביעיאיברהים הראשוןמהמט הרביעיסולימאן השניאהמט השנימוסטפא השניאהמט השלישימהמוט הראשוןעות'מאן השלישימוסטפא השלישיאבדילהמיט הראשוןסלים השלישימוסטפא הרביעימהמוט השניאבדילמג'יט הראשוןאבדילאזיזמוראט החמישיעבדול חמיד השנימהמט החמישימהמט השישיאבדילמג'יט השני
Osmanli-nisani.svg