אנפה אפורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgאנפה אפורה
Ardea cinerea - Pak Thale.jpg
מצב שימור

מצב שימור: ללא חשש (LC)

נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששconservation status: least concern
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: עופות
סדרה: שקנאים
משפחה: אנפתיים
סוג: אנפה
מין: אנפה אפורה
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Ardea cinerea
‏(ליניאוס, 1758)
תחום תפוצה
תפוצתה של האנפה האפורה, האזור המסומן בכחול הוא אזור בו האנפות נמצאות בחורף, האזור המסומן בירוק בהיר הוא האזור בו הן נמצאות בקיץ והאזור שבירוק כהה הוא האזור בו הן נמצאות במשך כל השנה

אנפה אפורה (שם מדעי: Ardea cinerea) היא עוף מים ממשפחת האנפתיים. עוף חברותי החי בלהקות גדולות ליד מקורות מים מתוקים.

תפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האנפה האפורה היא עוף בעל אזור תפוצה נרחב מאוד. היא חיה בבריטניה ובסקנדינביה ובכל רחבי אירופה דרך ארצות המזרח ועד דרום-מזרח אסיה.

היא חיה במקומות שונים בזכות התכונה שלה להתקיים בתנאי אקלים שונים אחד מהשני, מהקוטב הצפוני (בריטניה וסקנדינביה) ועד ליערות גשם טרופיים (אינדונזיה ודרום-מזרח אסיה).

להקות האנפה האפורה שחיות במערב אירופה, הן להקות יציבות. אך הלהקות בשאר חלקי אירופה נודדות דרומה בחורף. האנפה האפורה חורפת בחלקים הטרופיים של אפריקה ובארצות הים התיכון

בין ארצות הים התיכון הלהקות חולפות וחורפות בישראל. בארץ, האנפה האפורה חולפת מעל מישור החוף והחופים הצפוניים של חצי האי סיני. באביב, כשהלהקות חוזרות צפונה הן חולפות דרך הערבה.

מאפיינים פיזיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האנפה האפורה היא עוף גדול: גובהה כמאה ס"מ, משקלה כ-2 ק"ג, רגליה וצווארה ארוכים מאוד, ואורך המקור של האנפה כעשרה ס"מ. כנפיה של האנפה מעוגלות ורחבות ומגיעות לאורך של 185 ס"מ. גבה, כנפיה, עורפה ושולי צווארה צבועים באפור, ומכאן שמה. ציצית הראש של האנפה האפורה וקדמת הצוואר שלה צבועים בשחור. ראשה, בטנה והחלקים התחתונים בגופה, לבנים. עיניה צהובות והאישון שלה עגול.

תזונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האנפה האפורה ניזונה בעיקר מדגים, רכיכות, צפרדעים, סרטנים, תולעים, וזוחלים קטנים. האנפה האפורה אוכלת בכל יום כ20% דגים מכלל משקלה.

על מנת ללכוד דגים, קופאת האנפה על עומדה מבלי לזוז במשך זמן רב, כאשר הדגים חושבים שה"פסל" לא יכול לפגוע בהם לרעה, הם מתקרבים, והאנפה טורפת אותם במקורה הארוך והחד.

רבייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האנפה האפורה מקננת ודוגרת בדרך כלל באירופה, על העצים. הנקבה מטילה בקן שתיים עד חמש ביצים בצבע טורקיז, שני בני הזוג דוגרים במשך 25 ימים. בגיל 10 ימים יוכלו גוזלי האנפה לצאת מהקן, ובגיל 7 שבועות הם עוזבים את הקן וחוזרים אליו רק מדי ערב. בהגיעם לגיל חודשיים נהיים הגוזלים עצמאיים ועוזבים את הוריהם.

האנפה והאדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

המין היה מצוי תמיד בסכנת הכחדה, בעבר היה זאת משום שהאצילים צדו את האנפות האפורות בתור תחביב, כשלשם כך הם הסתייעו בבזים ובדורסי יום אחרים. גם הדייגים היו צדים את האנפות האפורות מפני שהאנפות היו אוכלים להם את הדגים ומחבלים בפרנסתם.

הגורמים כיום לסכנת ההכחדה, הם ייבוש הביצות וכריתת עצי הקינון של האנפות האפורות, הנעשים על ידי אדם. אך ישנם כיום חברות שמגינות על האנפה האפורה, ונעשים מאמצים רבים בעולם כדי למנוע את הכחדתה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]