בנק מרכנתיל דיסקונט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בנק מרכנתיל דיסקונט
Marcantile.svg
סוג: בנק
שנת הקמה: 1924
משרד ראשי: מגדל הקריה, דרך מנחם בגין 125, תל אביב
בעלות: בנק דיסקונט
אנשי מפתח: אורי ברוך, מנכ"ל

לילך אשר טופילסקי, יו"ר הדירקטוריון

מוצרים עיקריים: שירותי בנקאות
http://www.mercantile.co.il/
מגדל הקריה בתל אביב, בו יושבת ההנהלה המרכזית של הבנק

בנק מרכנתיל דיסקונט בע"מ הוא בנק מסחרי בישראל שנוצר כתוצאה ממיזוג בין שני בנקים מסחריים: בנק מרכנתיל לארץ ישראל ובנק ברקליס.

בנק מרכנתיל הוא הבנק השישי בגודלו בישראל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנק מרכנתיל לארץ ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנק מרכנתיל לארץ ישראל (באנגלית: Palestine Mercantile Bank) נוסד בחיפה ב-16 בספטמבר 1924 על ידי דוד סימבלר וסול כהן גיסו. בשנת 1944 נרכש על ידי בנק דיסקונט לישראל וב-1953 רכש את הפעילות בארץ של בנק עותומן (מספר חודשים לפני כן שינה בנק מרכנתיל את שמו ל"בנק מרכנתיל לישראל").

בנק אנגלו-מצרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

באפריל 1918 נפתח בירושלים סניף של בנק אנגלו-מצרים ובהמשך הוקמו סניפים נוספים ביפו, בחיפה ובנצרת. בנק זה הובא לארץ על ידי הצבא הבריטי ושימש כלי להנהגת הלירה המצרית כהלך החוקי במקומו של הכסף הטורקי. הבנק שימש בנקאי רשמי של ממשלת פלשתינה-א"י‏[1].

בנק ברקליס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1925 נרכשו מניות בנק אנגלו-מצרים על ידי קבוצת ברקליס הבינלאומית מבריטניה והוא מוזג עם הבנקים קולוניאל בנק ונשיונל בנק אוף סאות' אפריקה תחת השם ברקליס בנק D.C.O. בנק ברקליס ירש את מקומו של בנק אנגלו-מצרים כבנקאי ראשי ומ-1927 היה סוכן של "מועצת המטבע של פלשתינה (א"י)" (Palestine Currency Board), מועצה שהייתה כפופה למשרד המושבות הבריטי. במהלך השנים נרכשו על ידי הבנק בנקים נוספים בהם בנק אלרן, בנק פויכטונגר ובנק קרדיט לישראל.

בנק ברקליס-דיסקונט[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1971 מוזגו סניפי בנק ברקליס עם בנק מרכנתיל ושם הבנק המאוחד נקבע ל"בנק ברקליס-דיסקונט".

הרכישה על ידי בנק דיסקונט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפברואר 1993 הפסיקה קבוצת ברקליס את פעילותה בישראל כחלק מהמדיניות הכלכלית של החברה, שכללה התנתקות מבנקאות קמעונאית בינלאומית. אחזקותיה בבנק ברקליס-דיסקונט נרכשו על ידי בנק דיסקונט לישראל, שהפך לבעלים היחידי שלו. מהלך זה הוביל לשינוי שמו של הבנק לשמו הנוכחי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנקים מסחריים בישראל

בנק אגוד לישראלבנק אוצר החיילבנק דיסקונט לישראלבנק דקסיה ישראלבנק הפועליםבנק יהבבנק ירושליםבנק לאומי לישראלבנק מזרחי טפחותבנק מסדבנק מרכנתיל דיסקונטבנק ערבי ישראליבנק פועלי אגודת ישראלהבנק הבינלאומייובנק