גלי כבידה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המחשה דו-ממדית של גלי כבידה מתפשטים במרחב-זמן כתוצאה ממערכת כוכבים בינארית

גלי כבידה, או "קרינת כבידה" (באנגלית: Gravitational Radiation)‏[1] הם עיקומים מחזוריים במרחב ובזמן עצמם.

גלי כבידה נוצרים על ידי שינויים מחזוריים בשדה הכבידה. דוגמה אופיינית ביקום למערכת שאמורה לייצר גלי כבידה היא מערכת בינארית של כוכבים (או מערכות מורכבות יותר, אפילו גלקסיות), אשר סובבים סביב מרכז המסה של המערכת.

צמדי כוכבים במערכת בינארית יכול להיות צמד של חור שחור ושמש, כוכבי נייטרונים או ננסים לבנים לבן אשר למרות עוצמתם החלשה יחסית של גלי הכבידה, יכולים, על פי תורת היחסות הכללית של איינשטיין ליצור שינויים מספיק גדולים במרחב-זמן כדי שניתן יהיה למדוד אותם.

עדות בלתי ישירה לקיומם התקבלה על ידי מדידת השינוי בתדירות הסיבוב של צמד כוכבי נייטרונים. מתוך מדידות שהתקבלו באמצעות אינטרפרומטרים ענקיים במרחקים גדולים זה מזה על פני כדור הארץ.


פרויקטים לחיפוש עדות על גלי כבידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אינטרפרומטריה אטומית למציאת קרינת כבידה, NASA.

LISA[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרויקט LISA[2] (ראשי תיבות של  Laser Interferometer Space Antenna) של NASA וסוכנות החלל האירופית מתכנן אינטרפרומטרים בחלל, המערך מורכב משלוש חלליות הנושאות אינטרפרומטרים גדולים, הנמצאות במרחק 5 מיליון ק"מ זו מזו.

LIGO[עריכת קוד מקור | עריכה]

LIGO (ראשי תיבות של Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) הוא פרויקט משותף של המכון הטכנולוגי של קליפורניה, המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס ועוד אוניברסיטאות רבות, הוא הפרויקט היקר ביותר של הקרן הלאומית למדע (נכון לשנת 2002, עם השקעה של כ 365 מיליון דולר). מטרתו למדוד גלי כבידה באופן ישיר.‏[3]

Einstein@Home[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרויקט Einstein@Home משתמש בטכנולוגית חישוב מבוזר קהילתי בשם (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing (BOINC. הפרויקט מחפש גלי כבידה שמקורם בפולסרים בתוך מידע שנאסף בפרויקט LIGO.

עדות עקיפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרץ 2014 פורסמו תוצאות מדידות של הטלסקופ BICEP (אנ') העשויות להצביע בעקיפין על קיומם של גלי כבידה בשלב התפיחה של המפץ הגדול[4].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ נקראים קרינת כבידה מכיוון שגלי הכבידה אינם גלים במובן הרגיל. היות שגלים מוגדרים כהפרעה הנעה בתוך המרחב ואילו גלי כבידה או קרינת הכבידה היא הפרעה במרחב עצמו
  2. ^ דף הפרויקט של LISA באתר NASA
  3. ^ האתר הרשמי של LIGO
  4. ^ אבי בליזובסקי, ‏כיצד פועל הטלסקופ בקוטב הדרומי שגילה את גלי הכבידה שנוצרו במפץ הגדול?, באתר "הידען", 18 במרץ 2014