סוכנות החלל האירופית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סוכנות החלל האירופית
European Space Agency
ESA LOGO.svg
מידע כללי
מקור סמכות Flag of Austria.svg Flag of Belgium (civil).svg Flag of the Czech Republic.svg Flag of Denmark.svg Flag of Finland.svg Flag of France.svg Flag of Germany.svg
Flag of Greece.svg Flag of Ireland.svg Flag of Italy.svg Flag of Luxembourg.svg Flag of the Netherlands.svg Flag of Norway.svg Flag of Portugal.svg
Flag of Romania.svg Flag of Spain.svg Flag of Sweden.svg Civil Ensign of Switzerland.svg Flag of the United Kingdom.svg
הקמה 1975
סוכנות קודמת ESRO
מנכ"ל/ית ז'אן ז'אק דורדיין (צרפתי)
מטה מרכזי פריז, צרפת
תקציב 4.02 מיליארד € (2012)
אתר אינטרנט
ESA

סוכנות החלל האירופיתאנגלית: European Space Agency, בקיצור ESA או איס"א) היא השער של אירופה לחלל. משימתה היא לעצב ולפתח את יכולות החלל של מדינות אירופה ולהבטיח כי ההשקעה בחלל תמשיך לספק יתרונות לאירופים.

בסוכנות חברות 20 מדינות, המאגדות את המשאבים הפיננסיים והאנושיים שלהן לתוכנית משותפת שהיא מעבר ליכולתה של כל אומה אירופית בודדת. 20 המדינות הן בריטניה, הולנד, בלגיה, לוקסמבורג, דנמרק, נורבגיה, שבדיה, שווייץ, אוסטריה, גרמניה, פינלנד, איטליה, אירלנד, יוון, פורטוגל, ספרד, צ'כיה, רומניה וצרפת. בנוסף, משתתפות קנדה והונגריה בכמה פרויקטים תחת הסכמי שיתוף פעולה.

לא כל מדינות האיחוד האירופי חברות בסוכנות החלל האירופית, וכן לא כל חברות הסוכנות חברות גם באיחוד האירופי (שווייץ ונורבגיה אינן חברות באיחוד האירופי). פירוש הדבר שסוכנות החלל האירופית היא ארגון עצמאי לחלוטין, אף כי יש לו קשרים טובים עם האיחוד האירופי אשר לו אסטרטגיית חלל משותפת עם הסוכנות.

מטה הסוכנות נמצא בפאריס, ויש כמה מרכזים באירופה המשמשים לפעילויות שונות. הידוע שבהם נמצא בדארמשטט, גרמניה, שם פועל חדר הבקרה המשמש, בין היתר, את משימת מארס אקספרס.

מרכזים נוספים הם:

  • ESTEC – המרכז האירופי למחקרים ולטכנולוגיה של חלל שבו מתכננים את מרבית החלליות של סוכנות החלל האירופית והוא נמצא בנורדויק שבהולנד.
  • ESOC – מרכז תפעול החלל, האחראי לשליטה על הלווינים והחלליות של הסוכנות בדארמשטט, גרמניה;
  • EAC – מרכז האסטרונאוטים האירופי, שבו מתאמנים אסטרונאוטים למשימות עתידיות, שוכן בקלן, גרמניה;
  • ESRIN - מכון חקר החלל האירופי נמצא בפרסקאטי, שליד רומא. הוא אחראי על איסוף, אחסון והפצה של נתוני לוויינים לכל שותפי הסוכנות, ומשמש כמרכז המידע הטכנולוגי של הסוכנות.
  • המכון האירופי למדיניות חלל (ESPI) - מכון מחקר לחקר היבטים שונים של מדיניות חלל הנוגעים לתוכניות החלל של אירופה. מושבו של המכון בווינה.

בנוסף, לסוכנות יש משרדים בארצות הברית, רוסיה ובלגיה, בסיס שיגורים בגיאנה הצרפתית ומרכזי מעקב בכמה מקומות בעולם.

ה-EAC, מרכז האסטרונאוטים האירופי בקלן, גרמניה

תוכנית Young Engineers Satellite[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנית YES מאפשרת לצעירים אירופים הלומדים לתארים בתחום הנדסת חלל, פיזיקה, הנדסת מכונות, הנדסת חשמל ועוד להציע הצעות ללוויין מחקר. ההצעה הזוכה ממומנת על ידי סוכנות החלל האירופית, והמהנדסים הצעירים זוכים להזדמנות יוצאת דופן להשתתף בפיתוח ובבנייה של לוויין. במסגרת זו נבנה לווין לניסוי טכנולוגיות YES-2.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]