דוד יוסף (רב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב דוד יוסף, 2012

הרב דוד יוסף (נולד בי"ד באב תשי"ז, 10 באוגוסט 1957) הוא רבה של שכונת הר נוף בירושלים, ראש כולל יחוה דעת וחבר במועצת חכמי התורה של תנועת ש"ס. הרב דוד יוסף הוא בנו של הרב עובדיה יוסף.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנם התשיעי של הרב עובדיה ומרגלית יוסף. למד בישיבת אור ישראל לצעירים. בסיום לימודיו עבר ללמוד בישיבת פוניבז', ולאחר מכן בישיבת חברון בירושלים. בתקופת לימודיו בישיבת חברון הכיר את אריה דרעי ובין השניים נקשרה ידידות רבת שנים.

הרב יוסף ידוע בעיקר בשל בית המדרש יחוה דעת אשר הוא עומד בראשותו מיום הקמתו. מבית המדרש הזה יצאו בהכוונתו רבנים לכל קצוות תבל, והוכשרו רבנים ודיינים אשר משמשים בפועל ברבנות בארץ ובעולם.

מפעלו העיקרי אותו החל לפני כארבע עשרה שנים הוא סדרת ספרי ההלכה הלכה ברורה, שזכה בפרס מקום ראשון לספרות תורנית בירושלים. כתיבת הספר נעשית על ידי הרב בעבודה קשה ומאומצת המתפרשת על כל שעות היממה. הספר "הלכה ברורה" נכתב במתכונת הדומה למשנה ברורה ובהשראה ישירה ממנו, כאשר על כל הלכה בשולחן ערוך מובא ביאור הדברים במדור הנקרא בירור הלכה, ומקורות ההלכה המובאים במדור הנקרא שער הציון. עד כה יצאו 13 כרכים העוסקים בהלכות השכמת הבוקר, תפילת שחרית, וכל הקשור בתפילה (כמו תפילין, קריאת שמע וכדומה), וכן דיני נטילת ידיים לסעודה וברכות (חלקים א ו-ב במשנה ברורה). כמו כן הכרך האחרון עוסק בהלכות שותפות עם גוי בשבת וכל ההלכות הנגזרות בדיני אמירה לגוי בשבת.

הרב יוסף התפרסם בתמיכתו באריה דרעי במאבק הפנימי בש"ס, ובמלחמה על לבו של אביו למען השבתו של דרעי לתפקיד יו"ר התנועה. באותה תקופה אף עלה שמו של הרב יוסף כמועמד לתפקיד יו"ר ש"ס, אך ההצעה ירדה מהפרק לאחר התנגדות תקיפה שלו משום רצונו להישאר בשדה הלימוד התורני.

בינו לבין אחיו הרב משה יוסף נתגלעו חילוקי דעות על הובלת חצר אביהם, הרב עובדיה יוסף‏‏‏[1].

בעצרת הזיכרון לרב עובדיה יוסף במלאת השבעה הכריז הרב שלום כהן על צירופו למועצת החכמים של ש"ס.‏[2]

נשוי לסופיה, אחותו של שר הפנים לשעבר אליהו סוויסה. מתגורר סמוך לבית אביו, בשכונת הר נוף בירושלים. אב לתשעה.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "הלכה ברורה" - כעין משנה ברורה לכל העדות בישראל -י"ג כרכים.
  • 'שו"ת אוצרות יוסף - שאלות ותשובות בדיני אורח חיים, מופיע כקונטרס בסוף כל כרך מספרי הלכה ברורה.
  • "תורת המועדים" - אוצר הלכות ומנהגי מועדי ישראל (ע"פ פסקי אביו) - ה' כרכים.
  • "ציונים והערות"- על דברי הרמב"ם בשו"ת "פאר הדור".
  • "תורת הטהרה" - הלכות טהרת המשפחה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Stub Israelis.png ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראלים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.