ראובן אלבז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ראובן אלבז
ראובן אלבז.JPG
תאריך לידה תש"ד
מקום לידה בוז'אד שבמרוקו
תאריך לידה לועזי 1944 (בן 70 בערך)
מקום פעילות ירושלים
נושאים שבהם עסק ראש ישיבת אור החיים
תפקידים נוספים רב

הרב ראובן אלבז (נולד בשנת תש"ד, 1944) הוא חבר מועצת חכמי התורה של מפלגת ש"ס, ראש ישיבת אור החיים המיועדת לחוזרים בתשובה, רב שכונת בית ישראל ופעיל מרכזי בתנועת התשובה בישראל.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בשנת תש"ד בבוז'אד שבמרוקו. עד גיל 11 למד בתלמוד תורה חצי יום לימודי קודש וחצי יום לימודים כלליים. בשנת תשט"ז (1956), עלה לישראל דרך עליית הנוער ללא הוריו. הוריו הצטרפו אליו לאחר זמן. במשך שנתיים למד בבית ספר של תנועת פא"י עד גיל בר מצווה.

הרב אלבז סיפר כי בגיל מבוגר יותר נולד אצלו הרצון לעסוק בחזרה בתשובה: "אני זוכר שעשו לכולנו בר מצווה משותפת, והזמינו אותי לדבר. אני לא יכול לשכוח את הנאום הזה. אמרתי לכולם שעם ישראל צריך לחזור בתשובה, ושאנחנו הנחשונים שלפני המחנה, ואנחנו נעשה מהפכות בעם ישראל. והחל מאז הפך אצלי הרצון להפיץ את אור ה' בעולם".

אחר הבר מצווה למד בישיבת תפארת ישראל בחיפה בראשותו של ר' דוב מאיר רובמן מחבר ספר "זיכרון מאיר", והפך לחביבו של ראש הישיבה, שאירח אותו לסעוד על שולחנו בכל ערבי שבתות וחגים. באותן שנים, למד גם אצל חתנו הרב רפאל שפירא, אצלו היה כבן בית. כעבור שלוש שנים, לאחר התייעצות עם הרב יעקב ישראל קנייבסקי ("הסטייפלר"), עבר ללמוד בישיבת מגדיאל אצל רבי נחום לסמן. לאחר מכן עבר לישיבת נובהרדוק-בית יוסף בירושלים אצל הרב בן ציון ברוק. לאחר נישואיו המשיך ב"מתיבתא הראשון לציון" אצל הרב עובדיה יוסף, שם קיבל סמיכה לרבנות ולדיינות.

פעילותו הציבורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהיותו בן 25 שנים מונה לרבה של שכונת בית ישראל בירושלים. את הפסיקה ההלכתית שלו הוא רכש גם אצל הרב בן ציון אבא שאול, כאשר השניים למדו בחברותא. משנת ה'תשכ"ט (1969) משמש הרב אלבז כראש ישיבת אור החיים ומוסדותיה בשכונת הבוכרים בירושלים. לרשת כ-200 סניפים הפרוסים בכל רחבי ישראל.

הישיבה מהווה מרכז רוחני לפעילותו. הרב אלבז קרא לישיבה על שם רבי חיים אבן עטר, המכונה "אור החיים". במסגרת פעילותו להחזרה בתשובה, הקים אלבז קהילות לומדים מקומיות בערים שונות ברחבי ישראל. שיעוריו של הרב אלבז נערכים מדי יום בישיבת אור החיים. בימי שבת הוא מוסר שיעור בפרשת השבוע. רבים משיעוריו משודרים באינטרנט ובתחנות הרדיו.

בשנת 2012 העריך המגזין פורבס את שווי המוסדות בראשותו בכ-40 מיליון ש"ח.‏‏‏‏[1]

בשנת תשע"ה (2015), לקראת הבחירות לכנסת ה-20, מונה לחבר מועצת חכמי התורה של ש"ס‏[2]

הרשעה בדין[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-21 במרץ 2006 עצרה המשטרה את הרב אלבז, בחשד שקיבל כספים מהקבלן משה סלע, ידידו של שלמה בניזרי, בתמורה לטובות הנאה שהעניק בניזרי לסלע. הוא הואשם בקשירת קשר לביצוע פשע, קבלת שוחד ותיווך לשוחד. ב-1 באפריל 2008 הרשיע‏‏‏[3][4] בית המשפט המחוזי בירושלים את הרב אלבז בתיווך לשוחד ובקשירת קשר לביצוע פשע.‏‏ השופט יעקב צבאן קבע בגזר הדין, כי "אדם הנמצא במעמדו וכוחו... ראוי ברגיל למאסר בפועל משמעותי... אולם...יש לתת מלוא המשקל לעברו הטוב, המיטיב והמיוחד." בשל כך נגזרו על הרב אלבז 8 חודשי מאסר על תנאי וקנס של 120,000 ש"ח‏[5]. בשיעור בישיבה אמר הרב אלבז שמדובר בעלילות שווא. הוא ערער לבית המשפט העליון, אך ערעורו נדחה‏[6].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]