חוקר פרטי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חוקר פרטי הוא אדם העוסק בחקירות ומעקבים במסגרת אזרחית, במטרה לאסוף מידע עבור לקוחותיו.

חוקרים פרטיים עוסקים במגוון תחומים, כגון: הונאה, גניבה, אישות (בגידה/גירושים), איתור אנשים, איתור רכוש, ריגול עסקי, חקירות ביטוח, חקירות כלכליות, חקירות בתחום הפלילי, חקירות בתחום הנוער, חקירות מגזר, מעקבים, מהימנות עובדים, חשיפת מעילות והונאות ועוד.

לצורך ביצוע עבודתו, החוקר הפרטי נעזר בציוד ייעודי מתקדם ממיטב הטכנולוגיה הקיימת והמתפתחת ומאגרי מידע שונים. החוקרים הפרטיים פועלים בכפוף לחוק חוקרים פרטיים ושירותי שמירה ומחויבים לעבוד על פי כללי אתיקה מחמירים.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל מוסדרת פעילות החוקרים הפרטיים באמצעות חוק חוקרים פרטיים ושרותי שמירה, התשל"ב-1972.

הקריטריונים לקבלת רישיון חוקר פרטי בישראל הם התאמנות בחקירות (התמחות) במשך שלוש שנים במשרד חקירות, תחת פיקוחו האישי של מנהל המשרד ובאישור הוועדה לרישוי חוקרים פרטיים במשרד המשפטים. בסיום תקופת ההתאמנות יש לעבור מבחן הסמכה של משרד המשפטים. יוצאי תחום החקירות בשרות המדינה יכולים להגיש בקשה להכרה בעבודתם הקודמת כזמן התמחות, והוועדה לרישוי חוקרים פרטיים שבמשרד המשפטים, תבחן את הבקשה ותכיר בתקופה המלאה או בחלק ממנה. בכל מקרה, חלה חובה על כולם לעבור מבחן הסמכה. בכל מקרה על מתאמן בחקירות להיות בעל עבר ללא דופי, מעל גיל 23 ואזרח ישראל שהוא גם תושב המדינה.

לקבלת רישיון בעל משרד חקירות יש צורך לצבור ותק של 5 שנים כחוקר פרטי מורשה, להגיש בקשה למשרד המשפטים ולקבל את אישור הוועדה הנ"ל.

חוקר פרטי שאינו מחזיק ברישיון לניהול משרד חקירות אינו רשאי לקבל עבודות מלקוחות פרטיים. רישיון החוקר הפרטי מקנה לו את הזכות לעבוד במשרד חקירות מורשה.

החוקר הפרטי אינו רשאי להתחזות לגורם רשמי כלשהו (משטרה, ביטוח לאומי וכו') וכשחוקר פרטי מציג עצמו הוא חייב להציג תיאור מלא לדוגמה חוקר פרטי ולא חוקר, ובנוסף אינו רשאי להציג עצמו כמי שחייב ברישיון (רופא, למשל). יחד עם זאת, החוקר רשאי לאמץ לעצמו שם או זהות בדויים לצורך ביצוע משימתו. החוקר הפרטי אינו רשאי לעבור על החוק בשום מקרה, לרבות ביצוע האזנות סתר.

החל משנת 1975 בארץ פועלת חברת ויצמן יער חקירות המפעילה כ-100 חוקרים.

בספרות, בתיאטרון, בקולנוע ובטלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ספרות בלשית

חוקר פרטי הופיע לראשונה ביצירתו של הסופר האמריקאי אדגר אלן פו, שבשנות ה-40 של המאה ה-19 תיאר את עלילותיו של סי. אוגוסט דופין, חוקר פרטי חובב המתגורר בפריז. מאז זכה ז'אנר זה להצלחה רבה, בספרות, בתיאטרון, בקולנוע ובטלוויזיה.

חוקרים פרטיים, מהם חובבים ומהם מקצועיים, בז'אנר זה:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]