תא גורדין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תא גורדין
Gordin Cell.jpg
לוגו הסדרה
סוגה דרמה
ריגול
אקשן
חברת הפקה טדי הפקות
יוצרים רון לשם
עמית כהן
דני סירקין
גיורא יהלום
כותבים רון לשם
עמית כהן
בימוי דני סירקין
שחקנים רן דנקר
נטע ריסקין
מוני מושונוב
מארק איווניר
פסקול ארכדי דוכין
ארץ מקור ישראל
שפות עברית
רוסית
מספר עונות 2
מספר פרקים 22
הפקה
מפיקים בפועל אסף גורדון
אתר צילומים ישראל
צלמים גיורא ביח
רועי פרג'
אורך פרק כ-45 דקות
שידור
רשת שידור yes
פורמט (תמונה) HD pal progressiv
פורמט (קול) סטריו מיקס- על גבי CH 1-2 HDCAM
תקופת שידור
מקורית
4 בינואר 201211 בדצמבר 2014
קישורים חיצוניים
תא גורדין ב-yes
דף הסדרה ב-IMDb

תא גורדין היא דרמת ריגול ישראלית. סדרת הטלוויזיה הופקה על ידי טדי הפקות ושודרה לראשונה בערוץ yes Drama HD, בין 4 בינואר ל-22 במרץ 2012. כמה חודשים לאחר שידורה, רכשה רשת NBC את זכויות ההפקה שלה בארצות הברית.‏[1] הזכויות נמכרו גם לחברת הפקות ברוסיה, וכן לחברת הפקות בקוריאה הדרומית.‏[2][3] ב-21 אפריל 2013 הועלתה הסדרה לשידור בערוץ 2 על ידי קשת.

ב-11 בדצמבר 2014 עלתה העונה השנייה לשידור. כל פרקי העונה שודרו ברצף.

העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה 1[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיאנה ומיקי גורדין עלו לישראל מברית המועצות בשנות התשעים והתאקלמו בה, תוך שהם משתלבים במעמד הבינוני-גבוה. למעשה, שניהם גויסו עוד על ידי הקג"ב, ואספו מידע עבור הארגון שירש אותו, הסו"ר. מאז עברו כבר שנים רבות, אך עברם שב לרדוף אותם. לביתם מגיע מפעילם הישן, המרגל האגדי יעקב לונדין. הוא דורש מהם להעביר לשירותו את בנם הצעיר אייל – קצין מצטיין ביחידה 669 לשעבר, המשרת עתה בלשכת מפקד חיל האוויר. בני הזוג גורדין ניצבים בפני המשימה הקשה ביותר שעמדה מולם אי פעם, ובמקביל הולכים וסוגרים על המשפחה אנשי המחלקה הרוסית בשב"כ. דרך הפחדים והשקרים נחשפים קשיי הקליטה שלא נעלמו גם אחרי עשרים שנה בישראל. הבן אייל, קצין מעוטר ומצולק, נקלע למבחן בלתי אפשרי: האם לבגוד בהוריו או במדינה אליה הוא לא חדל מלשאוף להתקבל? האם לבגוד שוב בחברו הטוב ביותר, או לבגוד באהובת לבו? על מצוקתו של אייל ועל מצב רוחו משפיעים גם השיקום מהפציעה שחווה בצבא, שקר וסוד גדול אותם הוא נושא מאז, וגם אהבתו לחברתו של יונתן, הסמל והחבר הטוב שלצדו אושפז והשתקם במשך חצי שנה.

עונה 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנתיים לאחר אירועי העונה הקודמת, אייל גורדין הוא אסיר והוריו משוחררים וחיים בעיירה ברוסיה במחוז לנינגרד. אנשי המחלקה הרוסית בשב"כ, שפרשו מתפקידם, מוחזרים לשירות על מנת לעלות על עקבותיה של נטליה גורדין, לאחר שחיסלה את סגן ראש המוסד וראש אגף צומת. בינתיים נטליה עובדת צמוד למתנקש מוסלמי ממוצא ארגנטינאי בעודה מנהלת מבצע חשאי כשאחריה דולקים אנשי הביון הרוסי והמוסד. אייל גורדין שמשוחרר מכלאו כדי לסייע למודיעין הישראלי בלכידתה שוב מוצא עצמו בדילמה פנימית: האם לבגוד במשפחתו ולהסגיר את אחותו לידי המדינה?

הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אייל (אליק) גורדין (רן דנקר) – בעברו קצין מצטיין והמעוטר בצל"ש ביחידת 669, המשרת עתה בלשכת מפקד חיל האוויר הישראלי. לונדין מתמרן אותו והופכו לאחד מסוכניו. אייל בורח על מנת לסכל את תוכניות המודיעין הרוסי, בעוד שהשב"כ והסו"ר מחפשים אחריו. בתחילת העונה השנייה הוא נמצא בכלא , אך במהלכה הוא משתחרר בשביל לעזור למוסד לתפוס את אחותו נטליה .
 • דיאנה גורדין (הלנה ירלובה) – אם המשפחה, עשרים שנה בארץ, פסיכיאטרית. עבדה עבור הקג"ב אבל מנסה להשתחרר מאחיזתם בה. היא אם לחוצה ומגוננת, העושה כל שבידיה כדי להרחיק מהם את אייל.
 • מיכאל (מיקי) גורדין (סלבה ביברגל) – אב המשפחה, מהנדס גמלאי של רפא"ל. הכיר את דיאנה כשעבד עבור הקג"ב. הוא הרגוע מבין שניהם. מת במהלך העונה השנייה בעקבות חקירה עליה הורתה קרן.
 • נתי גנות/נטליה גורדין (נטע ריסקין) – אשת עסקים מצליחה, עלתה ארצה בגיל 8. גם היא נמסרה על ידי הוריה בזמנו וריגלה עבור הסו"ר. בעונה הראשונה היא מרגלת ואחת משותפי לונדין שרואה בו סוג של דמות אב . בעונה השנייה משמשת כנבלית הראשית ומתגלה שיש לה ילד מיחסיה עם אופיר.
 • נינה איסקובנה גורדין (סבטלנה נרבאייבה) – רופאה בגמלאות, אמה של דיאנה גורדין, גרה עם המשפחה. מודעת היטב לפעילותם של דיאנה ומיקי ועושה הכל כדי למנוע מאייל להיכנס לעולם הזה.
 • יעקב לונדין (מארק איווניר) – מרגל מוכשר. היה אגדה בקג"ב בשנים עברו, אך שיא הקריירה שלו מאחוריו. הדור החדש בסו"ר לא מכיר אותו ולא מעריך אותו. רוצה לעזוב את ישראל כמנצח, עם מבצע גדול אחרון לזכותו. למעשה, הוא לא רוצה לעזוב כלל, שכן התאהב בארץ ובתרבותה, אך אשתו לוחצת עליו לחזור הביתה. בעונה השנייה הוא נרתם לעזור למוסד לתפוס את נטליה, מאמין כי היא זו שהרגה את אשתו. עובד לצידו של פטר יום טוב.
 • פטר יום טוב (מוני מושונוב) – איש שב"כ בולגרי מהדור הישן, מוותיקי המלחמה הקרה. דובר רוסית.
 • אופיר רידר (אביב אלוש) – דסקאי שב"כ טרי, בוגר יחידת דובדבן שחלם לטפל בטרור פלסטיני, אך נשלח בסוף קורס הצוערים אל המחלקה הרוסית. מנהל מערכת יחסים עם נתי שמובילה לבגידתו במדינה .
 • קרן פלאח (הדר רצון רותם) (עונה שנייה) - סוכנת מוסד קשוחה, אשר בשבילה כל האמצעים כשרים להשגת המטרה .לקראת סוף העונה השנייה , אייל חונק אותה למוות לאחר שלא מסכימה לשחרר אותו מהכלא .
 • יונתן (תום חגי) (עונה ראשונה) – חברו הטוב ביותר של אייל. שירת איתו ביחידת 669. דתל"ש שכעת בעקבות פציעתו והטראומה שחווה חוזר ומתחזק.
 • אהרל'ה ניר (ישי גולן) (עונה שנייה) - עוזרו הצמוד של מוסה, בסוף העונה השנייה מתגלה כמרגל רוסי אשר נקרא ''תנשמת'', ונרצח על ידי מוסה. תחמן וערמומי.
 • משה (מוסה) גבריאלי (יגאל נאור ) (עונה שנייה) - שר הביטחון וראש הממשלה בפועל , רצח את אהרל'ה לאחר שגילה את פרצופו האמיתי .
 • ולוולה ( שמוליק קלדרון)- ראש המחלקה הרוסית בשב"כ.
 • תמר (דנה מיינרט) (עונה ראשונה) - בת זוגו של יונתן. גם היא במקור ממשפחה דתית. בינה לבין אייל התפתחה מערכת יחסים אסורה.
 • אסתר לונדין (נטשה מנור) (עונה ראשונה) – הקריבה את חייה למען הקריירה של בעלה יעקב. מסתגרת בדירתם, ללא ילדים. רוצה לעזוב את ישראל ולחזור לרוסיה. בסוף העונה הראשונה נטליה רוצחת אותה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מידע וכתבות:

ביקורות:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]