תוכאים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgתוכאים
תוכים דקי-מקור
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: עופות
סדרה: תוכאים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Psittaciformes
תחום תפוצה
Parrot range.png

תוכאים (שם מדעי: Psittaciformes) היא סדרה במחלקת העופות בעלת צורה מיוחדת וססגונית.

בסדרת התוכאים ישנם כמה מאות מינים המצויים באזורים טרופיים וסובטרופיים בכל היבשות, מלבד אירופה ואנטארקטיקה. לחלקם כושר חיקוי מצוין ומראה ססגוני, ובשל כך הפכו כמה מהם לעופות נוי וציפורי מחמד. גופם ותזונתם מתאימים לחיים ביער. צווארם קצר. כנפיהם מעוגלות. גופם מוצק, מקורם קצר, עבה ומאונקל בקצה חלקו העליון. מקורם החזק מסייע להם לאכול זרעים ולקלף פירות.

ארבע אצבעות רגליהם של התוכאים מחולקות לשתיים מקדימה ושתיים מאחור, כך שתפיסת ענפים, או מזון, היא קלה. במקורם הם נעזרים גם כדי להיאחז בענפים, משום שלעתים הם צמודים לענף בצורה אופקית. לחלקם לשון שרירית וגמישה, המסייעת להם בפירוק מזונם. כמעט ואין הבדלים בין הזכרים לנקבות בין בני הסדרה. בעולם יש כ-330 מינים של תוכים. לכל מיני התוכים יש כושר חיקוי, ישנם מצטיינים יותר וישנם פחות. לתוכים יש תיבת תהודה מיחדת שיכולה לחקות קולות ולכן תוכים שונים, ובראשם הג'אקו, מסוגלים לחקות מגוון רחב של צלילים וקולות, כולל דיבור אנושי. בעבר האמינו כי התוכים לומדים לחקות באופן שמזכיר הקלטה וללא הבנה אמיתית של משמעות החיקוי (מכאן הביטוי "חוזר אחרי כמו תוכי"), אך טענה זו היא, ככל הנראה, נכונה רק באופן חלקי, שכן, מחקרים רבים, ובראשם מחקריהם של קבוצת המחקר בראשות פרופ' אלין פפרברג מ אוניברסיטת ברקלי הראו כי תוכים מסוג אפרוריו ג'אקו מסוגלים להבין יחסים כמותיים, יחסי צבע וצורה מורכבים ולהשתמש בשפה באופן מתוחכם, הדדי וגם באופן שתואם, ככל הנראה, את המצב הפנימי של התוכי עצמו (כך למשל התוכים בקבוצת מחקר זו יודעים לבקש "גירוד", "מקלחת" וכו' כשהם מעוניינים בכך), מה גם שמחקרים אחרים הצביעו על כושרם הגדול של מיני תוכאים שונים לפתור בעיות מורכבות (השגת מזון מתוך מבנה מסובך) יותר מבעלי חיים אחרים. הגדול בתוכאים הוא הקאקאפו שחי בניו זילנד ושוקל בין 3-4 קילוגרם

העל-משפחות בסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Rose-ringed Parakeet RWD.jpg Eolophus roseicapilla -Wamboin, NSW, Australia -adult-8-2cp.jpg Kaka-Parrots.jpg
לתוכאים 3 על-משפחות: תוכיים כמו דררת קרמר (ימין קיצון), קקדואיים כמו קקדו גאלה (אמצע), ותוכיי ניו-זילנד כמו הקאקא (שמאל קיצון).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P Elephant.png ערך זה הוא קצרמר בנושא בעלי חיים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.